Chat

finanční analytik

Michal Kozub

Jak ušetřit v rodinném rozpočtu?

Záznam chatu z pátku 4. března 2016

Sisi: „Dobrý den, je mi 27 let a chtěla bych už konečně začít šetřit, máte na to nějaký návod? Děkuji a hezký zbytek dne a víkend“

Michal Kozub: „Dobrý den, děkuji za otázku. Základem je nejdřív se vůbec podívat, kolik měsíčne dokážete ušetřit a udělat si plán. Nastavit si pravidelnou částku, kterou si budete odkládat. A zároveň si říct, kolik si odložíte z výplaty ve chvíli, kdy třeba dostanete bonusy, třináctý plat a podobně. Poslední důležitou věcí je mít cíl. Částku, kterou chcene našetřit a také na co ta částka půjde. To vždy pomáhá v motivaci šetřit. Druhé velké pravidlo je nevybírat našetřené peníze na jiné věci, než byl prvotní cíl. Hezký víkend i Vám.“

Saxana: „Má smysl dnes šetřit, když v bankách jsou téměř nulové úroky?“

Michal Kozub: „Dobrý den, má to smysl, i když v bankách jsou opravdu nízké úroky. To ale neznamená, že byste neměla šetřit. Protože úspory jsou potřeba i když se nezhodnocují v bance. Přeci jen, nikdy nevíte, co se stane, jaká událost přijde a budete potřebovat mít rezervu. Pak už záleží na Vás, kam s penězi. Můžete například dát do banky na spořící účet, nebo investovat do akcií, dluhopisů. Záleží na Vás, jak rychle pak peníze budete potřebovat zpět.“

Jana: „Dobrý den, na čem se dá v domácnosti nejvíce ušetřit?Nebo naopak na kterých menších věcech po menších penězích se dá ve finále při součtu ušetřit? Děkuji!“

Michal Kozub: „Dobrý den, záleží rodina od rodiny. Mnohdy jsou to malé položky, které se ale pravidelně opakují. Můžou to být cigarety, káva cestou do práce, nebo pivo po práci. Jednou za měsíc to je malá položka, ale každý den to je už velký zásah do rodinného rozpočtu. Sice je to těžké si je odříct, ale rodinnému rozpočtu to hodně pomůže.“

ANTICYKLON: „Jeden můj bývalý spolužák mi říkal, že v rodinném rozpočtu se dá nejvíc ušetřit na jídle a nejvíc utratit na jídle. Je to podle Vás pravda?“

Michal Kozub: „Dobrý den, jídlo je obrovskou položkou na rodinném rozpočtu. Je to jedna z důležitých položek, které jen těžko úplně omezíte. Přesto, je potřeba si hlídat, kdy, jak a kam jdou peníze v této oblasti. Ať už, v tom, jestli nekupujete zbytečně moc, nebo zbytečně draze. A v neposlední řadě do sekce jídla může patřit i oblast jídla venku. To znamená v restauracích, fast-foodech. To je velmi drahá záležitost, která v době šetření by měla být omezená.“

Ivana Křikavová: „Nejvíce ušetříme na jídle, máme velkou zahradu a šikovnou a pracovitou babičku.Vypěstujeme si skoro veškeré ovoce a zeleninu , nemluvě o tom , že je vše bio.“

Michal Kozub: „Dobrý den, máte naprostou pravdu. Jídlo hlavně z vlastní zahrádky dokáže na rozpočtu hodně ušetřit. Je potřeba si ale dávat pozor, abyste do pěstování neinvestovali velké částky. Například v tom, že budete každý den v létě zalévat vodou z vodovodu. V tu chvíli se může i domácí zelenina stát hodně drahou.“

Lada Nekolná: „Dobry den,jak ušetřit za výdaje za pivo?“

Michal Kozub: „Dobrý den, nepít ho :-) Případně aspoň omezit množství. Přeci jen, zrovna toto je položka na rozpočtu, která není v sekci nutných výdajů.“

BRIT: „Na čem v rodinném rozpočtu rozhodně šetřit?“

Michal Kozub: „Dobrý den, šetřit se rozhodně vyplatí na věcech, které jsou krátkodobé, které nic zásadního nepřináší, které jsou jen nákladovou položkou do rozpočtu. Asi každý si vzpomene na věc, kterou si někdy koupil, a přitom ji nikdy v životě nepoužil. To byl ve výsledku naprosto zbytečný výdaj.“

Jana Z.: „Kolik měsíců nazpět mám sledovat rozpočet? A kolik se dívat dopředu?“

Michal Kozub: „Dobrý den, je dobré se podívat na dva až tři měsíce zpět. Přeci jen, některé výdaje se objevují ne úplně každý měsíc. Typické jsou některé výdaje na auto, dovolené, Vánoce a podobně. To vše jsou velké zásahy do rodinného rozpočtu a je potřeba je nejen sledovat, ale také počítat s nimi. Naopak je dobré mít přesný plán na následující měsíc až dva, plus výhled na rok. Abyste věděla, kdy přijde letní dovolená, kolik našetřit na dárky na Vánoce atd.“

VENTURI: „Na čem v rodinném rozpočtu rozhodně nešetřit?“

Michal Kozub: „Dobrý den rozhodně je to zdraví. Pak jsou to věci, které mají dlouhodobou životnost. Například lednice, pračka, myčka. Tam se nevyplatí vždy šetřit, protože životnost velmi levných výrobků je výrazně kratší. Ve výsledku pak zaplatíte víc, než když si připlatíte za lepší zboží.“

Karolína Velebová: „Každý měsíc si dám do krabičky 1000 Kč ale nevím jestli je to ideální číslo ? Ty peníze pak nesmím utratit.“

Michal Kozub: „Dobrý den, nedá se přesně říct, jestli hodonta 1000 Kč je hodně nebo málo. Vždy záleží na vašich příjmech. Pokud máte vyšší příjmy, tak tisíc korun je málo. Naopak, ve chvíli, kdy vaše příjmy jsou nízké, tak i tisícovka je hodně.“

Lucie: „Dobrý den, určitě máme jako rodina příjmy, které stačí na pokrytí našeho rozpočtu. Přesto se nám pravidelně stává, že před další výplatou již skoro nemáme finance nebo vyjdeme jen tak tak. Z účtu nám odchází všechny poplatky. Nejvíc asi utratíme za jídlo a různé další věci drobnosti, které po nasčítání udělají pěknou sumu. Už jsem zkoušela i obálkovou metodu, ale nebylo to také příliš efektivní. Vždy přijde nějaká nenadálá událost, kvůli které musím vybrat malé úspory. Nyní jsem se po mateřské vrátila do práce a začala jsem si odkládat 2000 měsíčně na spořící účet, ke kterému nemám platební kartu, abych nemohla vybírat :-) nešetřím na nic konkrétního, ale pro případ např. nemoci atd. Ale stejně mám obavu, že časem peníze vyberu. Díky moc za Vaše rady.“

Michal Kozub: „Dobrý den, odkládat peníze na účet, ke kterému nemáte kartu, na který nechodíte pravidelně, to je přesně ta cesta, jak nejlépe šetřit. Protože pak peníze nelákají k tomu, abyste je utratila. Pokud se nedaří šetřit, je dobré podívat se na všechny ty drobnosti, za které utrácíte. V tom je opravdu lepší platit kartou, ať máte dobrý přehled. U každé položky je dobré se ptát, jestli ji opravdu nutně potřebujete a co se stane, když si tu věc nekoupíte. Neplatí to u jídla nebo nájemného, ale například u oblečení, drobností do domácnosti a podobně.“

Kateřina: „Dobrý den, když už člověk šetří a rád by peníze zhodnocoval, doporučujete volné peněžní prostředky odkládat namísto na běžný účet například na spořící účet, do termínovaných vkladů nebo investovat do podílových fondů? Lze říci, který produkt je aktuálně nejvýhodnější? Je potřeba znát finanční situaci klienta, nebo lze obecně definovat? Děkuji předem za Vaši odpověď.“

Michal Kozub: „Dobrý den, to je velmi dobrá otázka. Vždy záleží na tom, jak rychle budete potřebovat peníze zpět. Základ je spořící účet, ale v dnešní době nečekejte zásadní zhodnocení. Na druhou stranu, dnes téměř není inflace, takže peníze se i přesto mírně zhodnocují. Termínové účty bych nyní nedoporučoval. Jejich výnos vůči tomu, že peníze se vázané na pevnou dobu v bance, je poměrně malý. Doporučit se dají i státní dluhopisy. V neposlední řadě to mohou být podílové fondy či akcie. Tady je potřeba ale využít zkušeného brokera, protožeto na akciovém trhu se dá i velmi lehce prodělat.“

Adri: „1. V niektoré mesiace sa nám darí ušetriť viac peňazí, viete mi poradiť ako ich investovať tak, aby sa mi to oplatilo? 2. Máte vlastné overené tipy ako šetriť v domácnosti?“

Michal Kozub: „Dobrý den, investice můžou být různé. Je potřeba vědět, jak rizikovou investici chci a v jakém časovém horizontu. Základ jsou spořící účty. Ty jsou poměrně málo výdělečné, ale zato velmi bezpečné. Zajímavou dlouhodobou investicí může být například investiční zlato. Dnes se poměrně lehce dá koupit zlato i v numismatických obchodech. To je také poměrně bezpečná investice, ale v dlouhodobém měřítku.“

Kateřina: „Jak a kam by měl člověk šetřit?“

Michal Kozub: „Dobrý den, jak jsem uváděl již dříve, může to být: - spořící účet - dluhopisy - akcie, podílové fondy - stavební a penzijní spoření - komodity - umění, sběratelství. Vždy záleží, na jak dlouho chci investovat a jaký je očekávaný výnos.“

Jana: „Dobrý den, na čem se dá v domácnosti nejvíce ušetřit?Nebo naopak na kterých menších věcech po menších penězích se dá ve finále při součtu ušetřit? Děkuji!“

Michal Kozub: „Dobrý den, šetřit se dá na různých položkách. Od toho je právě rodinný rozpočet a jeho analýza, aby si člověk uvedomil, kam peníze míří. Pak se už dá vybrat, na jakých položkách ušetřit. Mohou to být drobnosti každodenní spotřeby, ale také velké věci, které si kupujeme, a přitom je vůbec nepotřebujeme.“