Chat

host

Terezie Pemová

Záznam chatu z pátku 11. března 2011

Petra: „Zaměstnavatelé tvrdí, že poloviční úvazky jsou pro ně nevýhodné. Je to tak? Co si o tom myslíte?“

Terezie Pemová: „Dobrý den, máte pravdu, bohužel poloviční úvazky nejsou v České republice příliš rozšířené. Naše současná legislativa žádným způsobem nezvýhodňuje částečné úvazky. Náklady zaměstnavatele na pracovní sílu zůstává stejný. Řešením by bylo zvýhodnit částečné úvazky snížením odvodů na ociální pojištění, případně daňovými úlevami. Domnívám se, že podpora částečných úvazků by pomohla nejen rodičům na rodičovké dovolené,ale ekonomice státu.“

Eva Jakubská: „Dobrý den, musí maminka za firemní školku platit?“

Terezie Pemová: „Dobrý den, ano, většinou se pobyt dětí ve firemní školce hradí. Již z názvu zařízení je zjevné,že je zřizováno firmou - zaměstnavatelem, proto jsou podmínky provozu,včetně výše "školkovného" otázkou dohody mezi firmou a jeho zaměstnanci. Většinou zaměstnavatelé hradí ze svých prostředků provozní náklady,mezi které patří nájemné, elektřina, plny,voda,úklid,ostrahu, atp.. Z příspěvků rodičů se pak nejčastěji hradí mzdové náklady. Máme zkušenosti, že příspěvek na provoz firemního zařízení péče o předškolní děti mohou přidat například i odbory. Obecně tedy nelze říct, jakou výši školkovného budou hradit sami rodiče. I celková výše "školkovného" závisí na mnoha faktorech (délka pobytu dítěte v zařízení,rozsah služeb, věk dítěte,atp.). Vždy je výsledkem dohody mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem, může se pohybovat v částkách stovek i tisíce korun měsíčně.“

Katka: „Dobrý den,nemám dotaz,chci jen napsat,že pocházím z malého města,kde není ani tolik problém umístit malé dítě do mat.školky,ale není jediná možnost, kam umístit malého školáka během školních prázdnin,které jsou během roku i v létě dost často.Školní družina neexistuje a spousta maminek nemá babičky a nemá možnost vzít si dovolenou na střídačku s tatínkem na celé dva měsíce letních prázdnin.Za dva roky toto budu řešit,kam dát své dvě děti,ale už teď dopředu vím,že nebudu schopná hlídání zajistit.Není ani možné poslat syna na dva měsíce na letní tábor,jak jsem taky dostala radu....kamarádky ani sousedky,které by vypomohly s hlídáním taky nemám,mají své starosti a chodí taky do práce....na tyhle děti,kterým je mezi7-10lety nikdo nemyslí a přitom není přípustné,aby byli sami doma.Katka“

Terezie Pemová: „Dobrý den, úplně rozumím vašim starostem, ale bohužel všechny aktuální legislativní změny směřují k podpoře rodin s dětmi předškolního věku. Můžete se zkusit spojit s ostatními maminkami stejně starých dětí a vyjednávat s obcí, zda by nebylo možné realizovat například příměstské tábory,zajistit provoz družiny o prázdninách, apod. Držím palce“

Katka: „Dobrý den , jsem na rodičovské dovolené a sehnala jsem si přivýdělek ale nabídli mi místo klasické smlouvy dohodu o práci. Je to výhodnější? Mám pracovat cca 2 hod denně 6 dní v týdnu. Děkuji“

Terezie Pemová: „Dobrý den, pokud jste doposud na rodičovské dovolené, je pro vás práci na DPP výhodná, protože nepotřebujete, aby za vás zaměstnavatel hradilsociální a zdravotní pojištění.“

Aneta: „RAda bych se zeptala na skoleni, ktere jste zminovala pro zamestnavatele ohledne firem.skolek. Je mozne zucastnit se tohoto skoleni i kdyz momentalne nejsem zamestnana? Pokud ano, kolik takove skoleni stoji a jak dlouho trva? Delate tato skoleni pouze v Brne nebo i v jinych mestech? Konkretne v Praze? Dekuji predem za odpoved a preji hezky den. Aneta Putirkova“

Terezie Pemová: „Dobrý den, školení, případně individuální konzultace probíhají pro celé republice, ale jen v rámci Jihomoravkého kraje jsou hrazeny z prostředků Evropského sociálního fondu, proto jsou bezplatné. Více informací,včetně možností objednat si konzultaci najdete na webu www.budujemeskolky.cz.“

Andrea Pichlíková: „Dobrý den. Smyšlenkou založit firemní školku jsem začala koketovat již začátkém roku. jsem momentálne na MD. chci se zeptat zda-li mohu jako zamestnanec navrhnout top managmentu ve firmě že bych založila firemní školku. v budove se nachází více firem. je možné i propojení. mam pedagogické vzdělání ale na slovensku? není to problém? VŠ již mam v ČR - obor spec.ped. jak je to s vybavením a prostorem? podléhá to nejakým směrnicím? není lepší založit soukromou MŠ? děkuji za odpověd“

Terezie Pemová: „Dobrý den, co se týče vzdělávání, je za dostatečné odborné vzdělávání získané v zemích EU. Otázka ohledně provozních a hygienických nároků je poněku složitější,protože záleží na velikosti zařízení a právní formě provozování. Bližší informace můžete získat na www.firemniskolka.eu. S pozdravem T. Pemová“

Štěpánka: „Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, zda projekt, jehož se účastníte, má zástupce i v regionu ústeckého kraje. Mám dceru, dnes už 17-ti letou, která se narodila s vrozenou vývojovou vadou, která si vyžadovala v dětském věku zvláštní péči, a byl proto problém umístit ji do MŠ, což jsem však za každou cenu chtěla, aby dcera se svým handicapem nebyla exkomunikována. Nakonec jsme to řešili tak, že jsem za ní do školky pravidelně dojížděla já. Myslím, ale, že takových dětí, které mohou být začleněny do normálního kolektivu, ale potřebují jistou zvláštní převážně zdravotní péči, mnoho, ale třeba u nás v Ústí n. L. není zařízení, které by pro ně bylo určeno. Máme tu stacionář, který je ovšem určen pro děti těžce a hlavně mentálně postižené. Ale děti jako moje dcera nebo např. diabetici apod. jsou odkázáni na rodiče a to mi přijde škoda. Od dětského věku dcery koketuji s myšlenkou na takovouto školku, ale přiznám se, že papírová válka, která je s tím spojená, mě děsí. A tuto chvíli mě napadlo využít vašeho projektu a přijít si pro radu, jak na to.“

Terezie Pemová: „Dobrý den, projekt podpořený z ESF je sice primárně určen pro osoby z Jihomoravského kraje, ale některé dílčí služby mohou využít i osoby z jiných regionů. V červnu pořádáme konferenci,kde představíme příklady dobré praxe. Bližší informace, včetně přihlášky najdete v nejbližších dnech na www.budujemeskolky.cz nebo nás můžete kontaktovat na e-mailu: info@budujemeskolky.cz. Budeme se těšit T. Pemová“

Radka Slívová: „Dobrý den, myslíte si, že by se daly zřídit firemní školky i u obchodních řetězců? Na koho se obrátit? Děkuji za odpověď“

Terezie Pemová: „Dobrý den, určitě kontaktujte management vaší firmy,případně oslovte odbory a zkuste vytvořit společný návrh,jak by zařízení mělo fungovat, kdo se bude podílet na jeho financování,atp. V případě potřeby nás můžete kontaktovat na www.budujemeskolky.cz rádi vám pomůžeme vytvořit firemní strategii. S pozdravem T. Pemová“

Dita: „Dobrý den, rodičovský příspěvek se pobírá do věku tří let dítěte nebo po dobu tří let od přiznání nároku? Děkuji“

Terezie Pemová: „Dobrý den, příspěvek se pobírá vždy do cílového věku dítěte, tzn. do 2,3,4 případně 7 let. Pěkný den T. Pemová“

Jana: „Dobrý den, promiňte, přišla jsem k televizi až teď, jaké dotazy Vám můžeme klást - i z pohledu pedagoga, kterého by zajímala tato práce?“

Terezie Pemová: „Dobrý den, v případě, že máte odpovídající pedagogické vzdělání pro práci v předškolních zařízeních a máte zájem pracovat ve firemní školce. Zkuste oslovit některého z velkých zaměstnavatelů, kteří v mediích prezentovali zájem založit firemní školku. Hodně úspěchů T. Pemová“