Chat

MUDr. Miroslav Moráň
Záznam chatu z pátku 22. června 2007
Libuše Valcová,Brno,Křídlovická 59, 60300: „Dívám se na vysílání denně jen při reprízách-ale je to moc fajn start do nového dne.Otázka na Mudr. Moráně: Pokud se těhotná žena pohybuje ve stresujícím prostředí - přináší si stres v sobě - na svět i narozený potomek? Taky bych ráda věděla, jestli dlouhotobý až stálý stres kromě zdrav. potíží např. se žaludkem apod. může oslabit imunitu? často vyběhne opar na rtu- ale mohla by se objeviut třeba i závažnější onemocnění, např. onkologického typu? Děkuji Libuše/příjmení prosím neuvádějte do live vysílání/ děkuji“
MUDr. Miroslav Moráň: „Zcela jistě se alespoň část stresu přenáší, možným důsledkem je horší průběh gravidity i mžnost adhd-neklidného dítěte. Chronický stres může imunitu ovlivňovat, například i cestou chronické nespavosti, porušených profilů sekrece hormonů v průběhu dne a noci a podobně Co se týče onkologie, asi by byl vhodný dotaz přímo na onkology a imunology. M.Moráň“
Libuše Valcová,Brno,Křídlovická 59, 60300: „Dívám se na vysílání denně jen při reprízách-ale je to moc fajn start do nového dne.Otázka na Mudr. Moráně: Pokud se těhotná žena pohybuje ve stresujícím prostředí - přináší si stres v sobě - na svět i narozený potomek? Taky bych ráda věděla, jestli dlouhotobý až stálý stres kromě zdrav. potíží např. se žaludkem apod. může oslabit imunitu? často vyběhne opar na rtu- ale mohla by se objeviut třeba i závažnější onemocnění, např. onkologického typu? Děkuji Libuše/příjmení prosím neuvádějte do live vysílání/ děkuji“
MUDr. Miroslav Moráň: „Již zodpovězeno.“
Jana,Olomouc: „Jak se nejlépe odreagovat a částečně zamezit stresu během přípravy na zkoušku a kolik hodin spánku denně minimálně absolvovat?“
MUDr. Miroslav Moráň: „Celková doba spánku bz se měla pohybovat kolem 6-9 hodin, během předzkouškového nejlépe pravidelný režim spánlku a bdění, dostatek pohybu, nejen trvalé sezení.“
Lea: „Dobrý den, můj přítel dosti často trpí nespavostí, často se v noci i velmi potí,což je mu nepříjemné, stres v práci nemá. Ale stresuje ho právě to, že nemůže usnout. Můžete mi, prosím, poradit, jak mu v té chvíli pomoct? Má pít nějaký čaj...a co to pocení? Děkuji za vaši odpověď“
MUDr. Miroslav Moráň: „V každém případě je vhodné yjistit, proč se v noci potí, nemusí to být jen stresem, ale příynakem jiného onemocnení, pak úprava pracovnich aktivit a denního rytmu event psycholog.“
Helena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli může mít nespavost nějaký účinek na migrény. Děkuji.“
MUDr. Miroslav Moráň: „Je to individuální, může tím, že dovede zhoršit celkové fungování organismu, zhoršit bolesti hlavy obecně.“
Markéta: „Dobrý den, je mi 24 let a mám problem s nespavostí. Usínám až kolem půlnoci a ve 3 jsem už vzhůru a nemůžu usnout! Pak jsem celý den děsně unavená, ale večer zase neusnu!“
MUDr. Miroslav Moráň: „Dotay je velmi obecný, neznám všechny souvislosti pracovní, zdravotní a podobně. Proberte vše se svým lékařem.“
Eliška Windová, Hájová 4, Břeclav: „Dobrý den, ve zkouškovém období jsem vždy klidnější než při normálním režimu ve škole. To si naopak vše moc beru a jsem nejsitá. Jsou třeba i nějaké cviky pro snížení zátěže?“
MUDr. Miroslav Moráň: „Zkuste se poradit s psychologem.“
Elina: „Pane doktore, mám potíže v práci, léčím se ,ale nespím a ps. stav se moc nelepší. nemám chuť se vrátit zpět, ale zároveň se bojím budoucnosti a neznáma.“
MUDr. Miroslav Moráň: „Pokud tento problém nevyřešíte, spánek se těžko zlepší. Obecně, dokud je příčina, ani medicína racionálně nedovede pomoci. Hypnotika a psycholog jsou jen částečnou pomocí.“
Němcová Jindra,Na výsluní 567,Mariánské Lázně,353 01: „Dobrý den, byla jsem dlouho bez práce a špatně jsem spala, nyní chodím do práce, pracuji manuálně, ale bohužel se také budím. Mám stres v práci a ráda bych se aspoň vyspala, abych načerpala nové síly. Co mám dělat? Děkuji“
MUDr. Miroslav Moráň: „Podobně jako dívější dotaz, pokud stres trvá, trvá důsledek, tedy nespavost. Některá hypnotika jen příležitostně Vám mohou pomoci alespoňn přechodně.“
Michaela Pravdová, Mladá Boleslav, 17. listopadu 1286: „Dobrý den pane doktore, chci se zeptat, jestli skřípání zubů během spánku může způsobovat stres....“
MUDr. Miroslav Moráň: „Může ale nejspíše tím, že si oborousíte zuby a pak tento kosmetický efekt. Samo o sobě asi ne, naopak může být důsledkem stresu.“
Katerina Valova: „dobry den, lze za poruchu spanku povazovat i to, ze jsem unavena cely den a jsem schopna usnout kdykoli a kdekoli? Dekuji“
MUDr. Miroslav Moráň: „Může se jednat o hypersomnii, ale je vhodné vyloučit tzv únavový syndrom jako takový. Poraďte se se svým lékařem.“
Marta: „Dobry den. Jak se da dostat na vysetreni do spankove laboratore? a je take spankove centrum v Ostrave? Dekuji“
MUDr. Miroslav Moráň: „Spánková laboratoř je ve fakultní nemocnici v Ostravě porubě,zkuste se tam poradit - klinika dětské neurologie a neurologe.“
Zuzana: „Dobrý den, problémy s usínáním začali už před maturitou, po ní nezmizeli. Usínala jsem čím dál později, nejdéle v půl páté, jednou jsem nešla spát vůbec. Dopoledne tvrdě prospím. Co dělat? Dříve jsem vstávala i o víkendu v 7hod.“
MUDr. Miroslav Moráň: „Může se jednat o kombinaci vrozeného rytmu, který se postupně takto zmenil a jistě i naujčené při učení.“
Jaroslav Strašnice: „Dobrý den, často se mi stává, že pro neustálé přemýšlení o čemkoliv nedokáži usnout přesto, že jsem unavený. Téměř každodenně takto probdím i 4hodiny, které mi ráno chybí. Děkuji“
MUDr. Miroslav Moráň: „Ykuste si upravit svůj denní režim, v průběhu dne si udělat chvilku času na sepsání všech problémů tak, abyste běl po ulehnutí relativní klid.“
divacka z Brna: „Dobry den, ktera konkretni hypnotika jsou se snizenou moznosti vzniku navyku, ktera byste doporucil.. Dekuji“
MUDr. Miroslav Moráň: „Prakticky všechny léky nějakovou návykovost mají, nejlépe v současné dpobě Stilnox na rychlé usnutí, event Gerodorm pro prodlouření spánku, jsou relatïvně bezpečná a málo návyková.“
divačka z Prahy: „Dobrý den, jsem těhotná, takže moc v noci nespím, ale často pozoruji manžela, že při spánku zapomíná dýchat. Také si stěžuje na nespavost - nebo špatný spánek. Vždy přestane tak na půl minuty dýchat a pak začne naopak dýchat strašně rychle.Jak se takovýto problém řeší? děkuji“
MUDr. Miroslav Moráň: „Obraťe se na nejbližší spánkovou laboratoř-nejspíše se jednán o syndrom spánkové apnoe, který je řešitelý buď operací na měkkém patře nebo přetlakovým ventilátorem - CPAP.“
posluchačka Jana, Praha: „Dobrý den, je mi 54 let a dva roky mám stanovenu dg Parkinsonovy nemoci. Kromě antiparkinsonik užívám také antidepresiva. Jím zdravě, pravidelně cvičím, avšak psychicky mně cokoli rozhodí a při větší zátěži se v noci budím a nemohu spát. Přes den jsem pak strašně unavená.“
MUDr. Miroslav Moráň: „Nespavost je u Vás způsobena jednak samotnou chorobou, určitě i horším pohybem v průběhu noci a vše dovršuje psychika. Nejspíše bude nudné upravid i tuto léčbu.“
Iveta Macková: „Dobrý den, mám desetiměsíčního syna, který se v noci se budí průměrně 8x. vyžaduje kojení a pak zase usne. Už si nevím rady, jak noční buzení aspoň zmírnit. Celkem je i přes den nespavec. Děkuji a přeji hezký den. Iveta Macková Františkovy Lázně“
MUDr. Miroslav Moráň: „Je třea postupně mu režim upravit na delší noční spánek bez kojení (což je poněkud problematické-troška křiku se musí psychicky přežít, věřte, žče se rytmus upraví.“