Chat
Ing. Filip Izák
Finanční vztahy mezi partnery.
Záznam chatu ze středy 3. června
ANTI: „Co je největším problémem ve finančních vztazích mezi partnery?“
Ing. Filip Izák: „Nedostatečná komunikace, nemožnost se dohodnout na financování běžného chodu domácnosti.“
Hana Koubková: „Pane inženýre, doporučujete u novomanželu, aby přispívali do rozpočtu rodiny stejným dílem, nebo podle výše platu? Děkuji, Hanasoft@seznam.cz“
Ing. Filip Izák: „Vše, na čem se pár dohodne, je v pořádku. Statisticky to mají páry nastavené 50% stejným dílem a 50% poměrově podle výše příjmu. Pozor na používání slova Fér - to může pro každého z vás znamenat něco jiného.“
DAYD: „Jaké jsou ideální vztahy mezi partnery?“
Ing. Filip Izák: „Takové, na kterých se oba dohodnou a vyhovují oběma. Základem je otevřená komunikace.“
DAYD: „Co finanční vztahy mezi partnery a česká legislativa?“
Ing. Filip Izák: „Od ledna 2027 bude platit další část důchodové reformy a to Společný vyměřovací základ sezdaných párů. Bude potřeba posoudit individuálně u každého páru, zda této možnosti využít. Může to být ale zajímavá novinka.“
DAYD: „Co předmanželská smlouva a finanční vztahy mezi partnery?“
Ing. Filip Izák: „Je to velmi pragmatické a funkční. Pokud se na tom v páru domluví transparentně a hlavně dopředu, může to fungovat“
Lenka: „Dobrý den. Existuje finanční poradna pro novomanžele ? Bylo by to řešení všech možných problémů po svatbě. Kdysi se doporučovala evidence všech výdajů dle různých kategorií. Tam bylo hned vidět, kam se penízky odkutálely. Děkuji za odpověď.“
Ing. Filip Izák: „Dobrý den, můžete vyhledat finančního profesionála, se kterým vše proberete a nastavíte. Zároveň splní roli mediátora mezi vámi, vč. emoční podpory apod. Evidence výdajů je dobrý základ pro další práci. Pěkný den“
DIS: „Objevují se dezinformace v souvislosti s finančními vztahy mezi partnery?“
Ing. Filip Izák: „Ano, týká se to zejména vypořádání majetku po rozchodu / rozvodu.“
Jana: „Dobry den, toto tema je u nas zrovna aktualni (zrovna vcera jsme to resili) a rada bych se zeptala. S partnerem se prave bohuzel uplne neshodneme co je fer. Castky jsou obrazne, ale pomerove odpovidaji - napr. partner vydela 40tis a ja 20 - mam snizeny uvazek kvuli peci o syna a domacnost (vodim ho do skoly i ze skoly, na krouzky, k doktorum atd). Tudiz ja jsem navrhla, ze kdyz dame penize na jednu hromadu tak tj 60 a spolecne naklady jsou 20, tak kazdemu pak zbyde stejne na jeho vlastni utratu. Ale partnerovi to nepripada fer a me ano. Co tedy delat v tomto pripade? V tomto pripade tedy idealne vyhledat nejakeho financniho poradce nebo kdo by nam to mohl pomoci rozseknout?:) Dekuji a preji hezky den“
Ing. Filip Izák: „Dobrý den, ano zde by mohlo pomoci s někým vaši situaci probrat. Je důležité i partnerovi zvědomit, že přispíváte do společného právě nepeněžně - péčí o dítě a domácnost.“
Libor: „Dobrý den.Co finance a umělá inteligence. Je toho všude plno . Děkuji“
Ing. Filip Izák: „Dobrý den, je to dobrý pomocník, ale skutečné výsledky budou záviset na vaši disciplíně, důslednosti a dlouhodobém řešení financí.“
Janina N.: „Dobrý den, je mezi manželi vůči sobě vyživovací povinnost? Pokud žena po mateřské dovolené skončí na "pracáku" ne tedy vlastní vinou? Firma se rozpadla a žena nedostala ani dvouměsíční odstupné, a firma dluží kde komu. Manžel říká, že žádnou takovou povinnost nemá! Jak to tedy je prosím? Děkuji a přeji hezké odpoledne. J. N.“
Ing. Filip Izák: „Dobrý den, konkrétní případy jsou popsány v Novém občanském zákoníku.“
Lenka: „Dobrý den, s manželem jsme přes 30 let. Zpočátku jsme měli pouze jeden společný účet a společné peníze. Vše transparentní. Ale před cca 15- 20 lety, kdy manžel začal i víc vydělávat, si založil také svůj účet, o kterém jsem donedávna ani nevěděla a nemám k němu přístup. Na ten společný jde moje celá výplata a on tam posílá každý měsíc stejnou částku, která je vyšší než moje výplata. Z tohoto se platí chod domácnosti a menší platby. Zbytek výplaty (desítky tisíc) si nechává na svém účtu, o kterém nechce mluvit, pro mě je v podstatě tajný. Zajímalo by mě, jestli je toto po právní stránce v pořádku? Mám za to, že to jsou naše společné peníze, o kterých nemám přehled. Nebo jsou to výlučně peníze jeho, protože je vydělal on? Děkuji.“
Ing. Filip Izák: „Dobrý den, všechny příjmy spadají do společného jmění manželů - není ale vymahatelné, abyste měli vše transparentní. Toto "odkrytí karet" nastává až při případném rozvodu. Doporučuji změnit model společných financí a také mít svůj osobní účet, kam Vám chodí příjem, a část peněz posílat na společný účet jako manžel. Toto by mohlo fungovat, případně vyhledejte finančního profesionála (mediátora), se kterým toto můžete probrat.“
Dana: „Dobrý den,chci se zeptat,jak byste poradil,dělit finance na domácnost s manželem.Chodíme do práce,mně je 58,jemu 60 let.Máme každy svůj účet,já hradím jídlo,drogerii,oblečení,.dárky již samostatným dětem,vnoučatům,...Manžel energie,vodu,práce kolem domu.Dům vlastní on Když však koupí občas nákup-např.pečivo,..nechá si vše zaplatit.Do olenou si hradíme každý sám.Stále chce nějaké dobroty,musí mít teplé jídlo,což samozřejmě vařim,ale nejde to vždy,pak je naštvaný,...Stále mi vyčítá,že on vše musí hradit,ale přitom mé úhrady nevidí. Vydělavá cca 60 000 Kč,já polovinu.Vždy se pohádáme,když skončí tím,že vše tedy budeme hradit oba stejným dílem napůl...což podle mne nejde,když on vydělává jednou tolik.Děkuji za názor.D.H.“
Ing. Filip Izák: „Dobrý den, zde může dávat smysl platit poměrově podle příjmů - zkuste si vyčlenit společně na toto čas a vaše i jeho výdaje vyčíslit a porovnat.“