Chat

host

Míša Kačírková

Zdravá chůze u dětí.

Záznam chatu z úterý 2. června

Kristýna: „Dobry den, Syn ma 13 měsíců, zatím ale nechodí pouze obchází nábytek. Za pár týdnů nás čeká dovolená u moře v Chorvatsku, kde budou na pláži oblázky a písek, jaké boty byste doporučila, aby ho nepálil písek a oblázky? Dekuji“

Míša Kačírková: „Dobrý den Kristýno, děkuji moc za Váš dotaz. Ve vysílání budu ukazovat takové capáčky ideální k vodě, značka např. Slip stop - jsou z plavkoviny a mají protiskluzovou podrážku, která chrání proti uklouznutím i teplému rozpálenému písku. Doporučuji vyzkoušet, pokud má baculatější nožku může trošku škrtit gumička v oblasti kotníku (je super, že tam nepropadne písek, ale nechceme otlaky), buď ji zkusit vytáhnout - na něco navléci nebo se kouknout po jiné značce. :) Přeji krásné dny se synem a hezkou pohodovou dovolenou Míša Kačírková“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Syn 4 roky, chodí mi stále po špičkách. Když ho napomenu tak chodí normálně. Ze začátku mi to přišlo, že to bylo ze srandy a do těch tří let jsem to nějak neřešila. (Doma mi taky říkali, že když jsem byla malá taky jsem chodila po špičkách že to má po mě) Ale mě se to prostě nezdá, nechci nějak něco zanedbat, aby potom v dospělosti neměl problém. Děkuji“

Míša Kačírková: „Dobrý den Jani, děkuji moc za Váš dotaz. Chápu, že vás to znepokojuje, bohužel bez vyšetření nedokáži říci proč to tak je a co dělat, jelikož těch důvodů může být více. Může jít o "emoční chůzi", spojenou s určitou emocí, nebo třeba zvýšenou senzitivitu chodidla, kde je potřeba zapracovat na vnímání chodidla a celého těla, může jít i třeba o zkrat lýtkového svalu či nějaký ortopedický či neurologický problém (tím nechci strašit, jen zmínit ,že to tak může být). Pokud tato chůze převažuje opravdu bych doporučila návštěvu u fyzioterapeuta (se zaměřením na nohy nejlépe např. Edita Prošková, Petra Haviarová,...) a zkuste sledovat v jakých chvílích to dělá nejvíce, zda dokáže dostoupnout na celá chodidla, kdy dostoupne apod. Přeji krásné dny Míša Kačírková Přeji krásné dny“

Tomáš: „Dobrý den, jsem otec čtyřleté dcery. Od kolika let a jestli vůbec jsou pro její chůzí vhodné žabky? Děkuji za odpověď“

Míša Kačírková: „Dobrý den Tomáši, děkuji, za Váš dotaz. Žabky bych volila maximálně na chvilkovou krátkou chůzi třeba u bazénu. Existují i žabky, které mají pásek okolo paty a ty je vhodné nosit, jelikož drží na noze a při chůzi se nekrčí prsty, aby žabku udržely. Avšak opatrně u dětí, rády běhají a přeci jen ty žabky nejsou nejbezpečnější. Raději zvolte na tyto chvíle nějaké boty, které mají pásek i za patou. Přeji krásné letní dny Míša Kačírková“

Jana Pospíchalová: „Dobrý den, mám vnučku, která chodí pořád shrbená, už nevím co s ní, bude potřebovat čagan dřív než já. Poradíte mi?“

Míša Kačírková: „Dobrý den Jano, moc děkuji za Váš dotaz. Nevím kolik vnučce je, což je pro tuto problematiku důležité. Těch důvodů shrbené chůze může být více. Od pohybových problémů i po psychické (například stud, nižší sebevědomí,...). Mohl tam být nějaký neoptimální vývoj nebo delší dobu nedostatek pohybu. U dětí je nejvhodnější neupozorňovat na problém, ale spíše jít příkladem. Například si rodiče mohou udělat výlet na lezeckou stěnu či na boulder (to je takový skvělý pohyb u shrbenějších dětí a děti baví), nebo třeba společné cvičení klidně doma nebo někde na nějakém skupinovém cvičení... Problém někdy bývá i nevhodná taška do školy s velkou zátěží (pokud chodí do školy). Těch příčin může být opravdu mnoho. Pokud vám to přijde už hodně (jelikož píšete a všimla jste si toho, tak předpokládám, že to tak je), tak doporučuji konzultaci u fyzioterapeuta nebo rehabilitačního lékaře, kde ji vyšetří již od stoje (chodidel) a doporučí cviky a třeba který sport by byl pro ni nejvhodnější - stačí rekreačně. Klidně napište více informací, ať mohu být konkrétnější. Přeji krásné dny Míša Kačírková“

Zlata Čásarová: „Dobrý den, jaký máte názor na nákup barefoot obuvi z bazaru? Děkuji“

Míša Kačírková: „Dobrý den Zlato. Moc děkuji za skvělý dotaz. Nejsem proti, sama vždy náhradní boty na bazaru kupuji. ALE! Je potřeba sledovat stav boty a to především použití, "sešjmadanost"- nechat si vyfotit botu shora, ze spoda, ze stran, ze zadu, nechat si vyfotit stélku. Některé barefoot boty mělo dítě na sobě jen párkrát a vypadají téměř jako nové (chce to hledat, ale dá se, čím menší bota, tím větší pravděpodobnost, že najdete nějakou v super stavu), tam není vůbec problém. Pokud už je vidět výrazné opotřebení či sešmajdání jedné nebo obou bot, tak bych je nebrala. Opět platí, že je potřeba vybrat botu na míru dítěte - tedy tak aby sedla. Po koupi doporučuji i ošetřit hygienicky - vyprat pokud to jde, očistit třeba octovou vodou. Přeji krásné dny Míša Kačírková“

Alena: „Krásný den, Mohu prosím poptat, jaký je vhodný nadměrek u sandálků, které mají špičku zavřenou?liší se u zdravé nožky a u valgózních kotníků? Moc děkuji, Alena“

Míša Kačírková: „Dobrý den Aleno, moc děkuji za Váš dotaz. U valgozních kotníků bych se hodně zaměřila na to, aby sedla v patě a klidně hledala i boty s pevnějším opatkem (ne s pevným kotníkem, ale jen opatkem), vhodné je nechat dítě vyšetřit na podoscopu a zjistit jak můžete podpořit nohy - cviky, kineziotape, stélky na míru,... (někteří fyzio vám mohou poradit i přesný typ boty, nejlépe se v druzích a značkách bot orientuje podle mě Edita Prošková, myslím, že má i online poradenství "jak vybrat botu"). Nadměrek záleží na tom, jak už je dítě v chůzi stabilní u začínajících chodců tak 0,5 - 0,8 cm, u pokročilejších 0,6 - 1 cm (vyměnit při 0,5cm). Dítě by v botách mělo chodit stejně jako bez bot (tedy žádné zakopávání, vtáčení/vytáčení špiček,...). Pokud jde o valgózní kotníky, tak tam bychom rádi viděli trochu lepší chůzi než bez bot - pokud je valgozita i při chůzi nejen v pasivním stoji. Přeji krásné dny Míša Kačírková“

Jarka: „Dobrý den, doporučujete, aby děti chodily bosé doma nebo i na zahradě venku? děkuji. Jarka“

Míša Kačírková: „Dobrý den Jarko, ano pokud je to možné, tak naboso je pro dítě nejvhodnější:). Mohou se volně pohybovat, jsou aktivní, tedy posilují svaly v oblasti nohou a tím i svaly okolo pánve a trupu. Také získávají mnoho důležitých informací z okolí - vnímají povrchy, teplotu, a tím, že vnímají toto dokáží na povrh lépe reagovat. Obouváme jen ve chvíli, kdy noha potřebuje ochranu například před poraněním, či extrémní teplotou. Nebo také když chceme zajistit tepelný komfort (už je chladno) o tom jsem ve vstupu nestihal mluvit. V domácím prostředí, je u dětí vhodnější také naboso, děti jsou neustále v pohybu, tedy jsou aktivní. Pro členitější povrch můžeme pořídit třeba senzomotorické puzzle nebo nějaké senzomotorické koberce. V případě velkého chladu od země jsou vhodnější protiskluzové ponožky, popřípadě barefoot capáčky či bačkorky, které respektují nohu. Přeji Vám krásné letní dny Míša Kačírková“

Petr: „Dobrý den, Míšo, máte krásné šaty ;-)“

Míša Kačírková: „Dobrý den Petře, děkuji. :)“

Honza: „Hezký den, Míšo, opět vypadáte naprosto úchvatně. Jste dneska naboso nebo máte silonky?“

Míša Kačírková: „Dobrý den Honzo, moc děkuji. :)“

Lenka: „Dobrý den, existuje nějaká užší varianta Slipstopu nebo obdobných "bot"? Ve specializované prodejně neměli nic, co by sedělo. Dítě má 1 rok, obchází, hodně se pohybujeme venku ve městě, kde na boso chodit nemůže a v koženém capáčku bude brzy horko. Děkuji!“

Míša Kačírková: „Dobrý den, popravdě nevím, musela bych pohledat. Napadá mě poptat se přímo v největší internetových prodejnách, kde mají dobrou zákaznickou podporu - Little shoes či Bosonožka nebo také na FB skupině Barefoot boty nejen pro děti (nebo tak nějak), jsou tam různé tipy a zkušenosti od rodičů, tak na inspiraci. :) Nebo zkuste probádat profil Edity Proškové, ta zná snad všechny značky a typy bot. Nebo mrkněte vy, do vyhledávače bych zadala: boty k vodě pro děti, koupací boty pro děti. Určitě je více druhů. :) Jinak v tuto chvíli můžete zkusit i Bobux scamp - takové ty látkové, které jsou prodyšnější než kůže. Přeji krásné dny a klidné noci Míša Kačírková“

DIS: „Co se šmajdavostí u dítěte?“

Míša Kačírková: „Dobrý den, otázka je, co považujete za "šmajdání". Pokud je chůze v pořádku bez bot, tak bude problém u výběru obuvi a tam bych se zaměřila na výběr lépe padnoucí boty. Pokud je problém i u chůze naboso, tak bych se raději obrátila osobně na fyzioterapeuta, aby zkontroloval chůzi a další pohyby. Přeji krásný den Míša Kačírková“

ANTI: „Jaká je nejlepší prevence ohledně zdravé chůze u dětí?“

Míša Kačírková: „Dobrý den, největší prevence je kvalitní psychomotorický vývoj v prvním roce života (do samostatné chůze), a poté přirozený pohyb s kvalitní obuví (myšleno s obuví, která respektuje tvar nohy dítěte a neomezuje přirozený pohyb). :) Přeji krásný den Míša Kačírková“

Jenka: „Zdravím, tady Jenka ze Zlína. Ucim vsechny chodit rychle přímo úprkem- je to senza? Čao“

Míša Kačírková: „Dobrý den Jenko, z jedné věty těžko dělat závěry a hodnocení. Nevím co děláte a koho takto učíte chodit. Vždy nám jde více o kvalitu než o kvantitu (rychlost). Přeji krásné dny Míša K.“