Chat
Míša Kačírková
Rizika odrážedel pro děti.
Záznam chatu z úterý 5. května
Jana: „Dobrý den, dcera 16m. Stabilně chodí od 1 roku. Nyní má cca 80cm, jaké, cenově dostupné, koloodrážedlo byste prosím doporučila?“
Míša Kačírková: „Dobrý den Jani, nejde jen o výšku, ale i o proporce - někdo má kratší nohy, někdo delší,... Mám dobrou zkušenost s Repello S - je dražší, ale na bazaru jej seženete za rozumnější cenu - je to na pár měsíců a poté znovu dobře prodáte. :) Poté už jednostopé! (ne více kolové) odrážedlo s nízkým sedem a lehké je Puky s tím nemám zkušenost, ale mnoho rodičů jej jako přechodné kolo-odrážedlo hodnotí velmi kladně (opět mrkněte na bazar). Záleží jak na tom dcera je pohybově, jsou děti, které už zvládnou jednostopé a jsou děti, které potřebují větší oporu (a těch je více). Přeji krásné dny s dcerou Míša Kačírková“
Simona: „Dobrý den, na co nejdůležitějšího by se člověk měl dívat při koupi odrážela? Nebo co je největší riziko?“
Míša Kačírková: „Dobrý den Simono, srhnu to: Nastavitelnost - aby se (kolo)odrážedlo co nejvíce přizpůsobilo dítěti - ne dítě odrážedlu (výška sedla, zkontrolovat si, jak moc jde zvýšit, někde napíši nastavitelná sedačka a je nastavitelná 2-4cm a to je málo, z toho vám dítě velmi rychle odroste). Úzká sedačka - aby dítě nenutila odrážet se ze široka. Bezpečnost - jak jsem zmiňovala, že jsou odrážedla, kde dítě může přepadnout přes řídítka, bohužel to bývá časté, tedy neměla by být sedačka velmi blízko řídítek, měl by tam být prostor. Váha - lehkost, to je základ, aby s tím dítě bez problému zvládlo manipulovat (a i rodič:) ). Aby to nebylo jednoduché, tak zase aby váha nebyla na úkor kvality. Helma - vždy vždy vždy. :) U koloodrážedel, tedy těch jednostopých bych sledovala i kolečka - zda jsou nafukovací, pokud jste hodně sportovně založení, a jezdíte v terénu, tak i třeba nějaké odpružení. Rizika je nepřirozený pohyb, kdy si dítě může fixovat nebo prohlubovat nějakou odchylku ve vývoji. V momentě, kdy má dítě X postavení dolních končetin, valgozní kotníky, oslabené trupové svaly, sedí ve W sedu,... tak v těchto případech bych si dala opravdu s výběrem záležet, abychom toto nepodporovali, byť nevědomky. Pokud je dítě bez jakýchkoli problémů, tak tam záleží na četnosti a na dalším pohybu, který přes den má. I odrážedlo je jeden dílek ze "skládačky". Snad jsem takto odpověděla srozumitelně, klidně se doptejte.:) Přeji krásný den Míša K.“
Alena: „Dobrý den, máme doma to nevhodné plastové odrážedlo s rozšiřující se sedačkou, jak má číslici 5 vepředu. Pokud už ho vytáhneme, abychom ho nevyhodili, jsou nějaké možnosti,čím zmírnit onu nevhodnost, aby jeho občasné použití ublížilo co nejméně?Čím kompenzovat?Na co dát pozor, když už... Děkuji, Alena“
Míša Kačírková: „Dobrý den, nechtěla jsem aby to vyznělo úplně špatně, je to určitě vhodnější varianta než nenastavitelná nebo čtyřkolová odrážedla, ale z těch 3, co jsem měla bylo nejméně vhodné. Pokud už ho máte vlasy si netrhejte. Máte dvě možnosti: prodat a pořídit vhodnější:) - v momentě, že jste řešili nebo řešíte něco ve vývoji bych to zvolila (X postavení nožek, valgózní kotníky, W sed, oslabené bříšní/trupové svaly,...). A nebo jej občas vzít, aby mělo dítě pestřejší pohyb, ale snažit se aby to nebylo na denním pořádku. Snažte se, aby bylo co nejlépe nastaveno, aby mu nebylo malé, pánev je výš než kolena - vždy! a neměly by se příliš vytáčet nožky. Opatrně s kombinováním třeba s nošením v šátku/nosítku, i když je vhodně navázán (nejsem proti nošení, ale za určitých podmínek). Skvělé je na kompenzaci jakýkoli pohyb na hřišti nebo třeba doma udělat nějakou překážkovou dráhu, nebo senzomotorické puzzle (aby nožky měly více vjemů) a nejlépe naboso (pokud to teplota dovolí). Přeji krásný den Míša K.“
Jitka: „Dobry den,dekuji za povidani o odrazedlech.Jsem rada,ze jsme pro syna vybrali spravna.Nejvice si pak oblibil odrazedlo s nafukovacima kolama a brzdou.Dokonce 2x se mu povedlo,ze pneumatika praskla,"krosil" na nem vzdy a vsude,nestalo se,ze rodice by ho museli nest v ruce.A pak se syn rychle naucil i na kole. Hezky den“
Míša Kačírková: „Dobrý den Jitko, wau máte pořádného jezdce:). A je skvělé, že vás ušetřil nošení:), ne každý rodič má takové štěstí:). Z koloodrážedla to je na kolo snažší přechod, to je pravda. Moc užívejte čas s malým cyklistou. Přeji krásný den Míša Kačírková“