Chat

host

Mgr. Lubica Omastová

Odlehčovací služby a homesharing pro pečující

Záznam chatu ze středy 28. května

ANTI: „Termín homesharing pro pečující je sdílená péče?“

Mgr. Lubica Omastová: „Ano, homesharing znamená v překladu sdílená péče, která přináší další možnost podpory rodinám pečujícím o děti a mladé dospělé s intelektovým znevýhodněním.“

ANTIMONY: „Jak častý je homesharing pro pro pečující v ČR?“

Mgr. Lubica Omastová: „Homesharing v České republice v tuto chvíli realizuje 11 organizací pro celý kraj, z něhož pochází. Dohledat si je můžete na webbové adrese www.homesharing.cz.“

ANTIMONY: „Jak prověřit, aby při homesharingu pro pečující byli tzv. hostitelé morálně i odborně v pořádku?“

Mgr. Lubica Omastová: „Hostitelé se po projevení zájmu o homesharing zúčastní tzv. přípravy hostitelů, na které se dozvědí vše potřebné od našich vyškolených lektorů. Tento proces hostitele prověřuje i obohacuje zároveň. Po této skupinové přípravě se hostitel následně účastní dalších schůzek. Vše je velmi postupné a každý krok má svůj význam, aby se v procesu pečující rodina i ta hostitelská cítila bezpečně.“

Jana: „Co všechno vaše služby poskytují?“

Mgr. Lubica Omastová: „Naše organizace poskytuje odlehčovací sociální službu pro děti a dospělé s kombinovaným, mentálním postižením a poruchou autistického spektra a také homesharing.“

ANTIMONY: „Kdy homesharing pro pečující není vhodný?“

Mgr. Lubica Omastová: „Když pečující rodina projeví o homesharing zájem, tak ji již na začátku upozorňujeme, že homesharing jim nezačne pomáhat ihned. Najít hostitele nějaký čas trvá. Pokud tedy pečující hledá okamžité odlehčení, nabízíme mu další možnosti podpory a hledáme jiné cesty, jak rodině pomoci.“

Martina: „Dobrý den, nemám žádný dotaz, jen bych ráda vyjádřila podporu všem zúčastněným stranám - jak pečujícím rodinám, rodinám s postiženým dítětem a také spolku Zet-My!“

Mgr. Lubica Omastová: „Moc děkujeme, vážíme si toho.“

Lada Dvořáková: „Když bych se chtěla přihlásit jako hostitel, jak je to možné? A můžu si dítě s postižením vybrat nebo ho dostanu přidělené?“

Mgr. Lubica Omastová: „Můžete se podívat na webové stránky www.homesharing.cz. Tam si najdete organizaci, které je Vám nejblíže a pak už se stačí jen ozvat. Následně se s Vámi spojíme a zjistíme, jaké jsou Vaše představy o dítěti s postižením; co byste spolu mohli podnikat, jaké jsou Vaše koníčky atd. Zprostředkující organizace pak ke všem těmto faktorům přihlédne při výběru vhodného dítěte, s nímž si budete společně pasovat.“

ANTIMONY: „Je homesharing pro pečující vhodný i pro psychiatricky nemocné?“

Mgr. Lubica Omastová: „Homesharing se v současné době v České republice realizuje pro cílovou skupinu děti a mladí dospělí s intelektovým znevýhodněním.“

Petra: „Dobrý den, chci se zeptat, zda je homesharing čistě dobrovolná pomoc nebo je nějak pro hostitele oceňována. Díky“

Mgr. Lubica Omastová: „V homesharingu existuje tzv. příspěvek na náhradu nákladů hostiteli. Je to z toho důvodu, aby vztah mezi pečující rodinou a hostitelem byl navázaný dlouhodobě. Jsou to ovšem symbolické částky (např. na zmrzlinu, benzín...).“

ANTIMONY: „Jaké jsou výhody homesharingu?“

Mgr. Lubica Omastová: „Výhodou homesharingu je bezesporu to, že člověk zvenčí, ze společnosti přichází, aby nezištně pomohl pečující rodině, která mnohdy pečuje nepřetržitě. Díky homesharingu tak pečující rodič nachází chvíli oddechu, ať už na vyřízení potřebných záležitostí, návštěvu lékaře nebo získá čas na ostatní členy rodiny. Výhodou je určitě také to, že se nejedná o sociální službu, ale komunitní typ podpory, který spočívá v navazování přirozených vztahů, tak jak je známe všichni. Dítě tak dochází k hostiteli, jako by šlo na návštěvu k babičce, strejdovi, tetě, což je pro něj velmi prospěšné. Neboť poznává jiné, nové a přirozené prostředí.“

ANTIMONY: „Jaké jsou nevýhody homesharingu pro pečující?“

Mgr. Lubica Omastová: „Pečující rodiče se musí připravit na to, že jim homesharing nezačne pomáhat okamžitě. Pokud pro jejich dítě s intelektovým znevýhodněním najdeme hostitele, musí se připravit na to, že homesharing je postupný proces, exituje tam řada schůzek, kdy se hostitel za doprovodu našeho odborného pracovníka učí péči o dítě.“

ANTIMONY: „Objevují se v souvislosti s homesharingem pro pečující dezinformace?“

Mgr. Lubica Omastová: „Ano, objevuje se jich mnoho, jde to samozřejmě ruku v ruce s mýty, s nimiž se o lidech se zdravotním postižením běžně setkáváme. Lidé si často o homesharingu myslí, že to pro ně není to pravé a mají obavy z náročnosti péče o takové děti. Homesharing ale v reálném světě vypadá úplně prostě - například jako návštěva dítěte u kamaráda, se kterým společně podniká, co je oba baví. V organizaci navíc vždy vycházíme vstříc představě hostitele i pečující rodiny, aby se v homesharingu všichni cítili dobře. Důležité je říct, že naše organizace hostitele na péči velmi dobře připraví a až po té, co jsou si všichni jistí, že péči zvládne, tak se pozvlona homesharing začíná realizovat v tom pravém slova smyslu.“

anonym: „Poskytuje vaše služba pouze jen Homesharing, nebo nabízí i nějaké jiné možnosti pomoci?“

Mgr. Lubica Omastová: „Naše organizace kromě realizace homesharingu poskytuje na Olomoucku registrovanou odlehčovací sociální službu pro děti a dospělé s kombinovaným, mentálním postižením a poruchou autistického spektra.“

Jana: „Dobrý den, je nějak ošetřena situace, kdy by se dítěti v hostitelem něco stalo?“

Mgr. Lubica Omastová: „V homesharingu se snažíme o zajištění maximálního bezpečí a v celém procesu existuje celá řada mechanismů, která tomu má pomoci. Hostitel se na začátku s dítětem s intelektovým znevýhodněním setkává za doprovodu našeho odborného pracovníka, který ho na případná rizika upozorňuje a pomáhá mu těmto situacím předcházet. Hostitel se také může na pracovníka kdykoliv obrátit a požádat o radu. S pečující rodinou i hostitelem zůstáváme pod dobu trvání homesharingu v kontaktu a pomáháme jim ošetřit situace, u nichž od nás potřebují podporu.“