Chat

PharmDr. Ivana Lánová
Lékárnička na cesty
Záznam chatu ze středy 14. května
Monika: „dobrý den, plánujeme jet na dovolenou k moři dcera 4roky, syn 10 měsíců. co je vhodné zabalit do lékárničky?“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, pokud plánujete dovolenou s dětmi, nezapomeňte i na léky proti případné cestovní nevolnosti, proti průjmu, samozřejmě léky proti teplotě. Dále léky na alergické obtíže - může dojít k požahaní mořskými živočichy. Co se týká přípravků na opalování, tak pro děti volte raději přípravky s fyzikálním ochranným filtrem. Děti do 3 let by se neměly vystavovat přímému sluníčku vůbec.Nevím, do jaké destinace cestujete. Doporučuji zjistit si dopředu dostupnost zdravotní péče v dané destinaci.“
Renáta: „Dobrý den paní Lanová,můžete mi prosím poradit zda se dá preventivně užívat něco z lékárny na bolest v krku,který je zapřičiněny z cesty v letadle?Děkuji!“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, bolest v krku může být v letadle způsobena i nižší vlhkostí v kabině letadla a klimatizací. Pokud se nejedná o silnou bolest, doporučuji pastilky s lišejníkem nebo panthenolem. Pokud by Vás bolelo třeba při polknutí nebo byste měl/a pocit oteklého hrdla, pak doporučuji přípravek s lokálním anestetikem nebo flurbiprofen (pozor - tam je kontraindikace podávání léků na ředění krve). V každé lékárně Vám určitě doporučí konkrétní vhodný přípravek.“
Lenka: „Dobrý den,na dovolené trpím zácpou,jsou vhodné glycerinové čípky?Děkuji.“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, ano, glycerinové čípky jsou vhodné, protože účinkují do 30 minut. Pokud víte, že zácpou trpíte, pak doporučuji užívat preventivně i probiotika - začít několik dnů dopředu a pokračovat po celou dobu dovolené.“
Irma: „Dobrý den paní doktorko,je mi 58 let a v letadle mi hodně natékají nohy.Co byste mi prosím před 3 hodinovou cestou letadlem doporučila?Děkuji.“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, doporučila bych kompresní punčochy a přípravky s aescinem (podat již před letem). Každou půlhodinu byste si měla po dobu 2 minut nohy procvičit a zkusit se v kabině letadla projít (pokud to bude možné). Také oděv by měl být volnější a vzdušnější.“
Renáta: „Dobrý den paní doktorko,doporucujete betakaroten před opalováním u moře?Samozřejmě používám ochranný krém!“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, betakaroten působí jako antioxidant, to znamená, že může "likvidovat" nebezpečné volné radikály, které vznikají i ze slunečního záření. Velké dávky potom způsobují oranžové zbarvení pokožky.“
Jana: „Dobrý den,v lékárně jsem požadovala ibalgin rapid a lékarnice mi doporučila privátní značku Dr Max,že je úplně stejný jako originál,akorát mnohem levnější.Je to tak opravdu? Děkuji Vám za odpověď.“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, pokud se jedná o léčivý přípravek, což v případě léčivé látky ibuprofen je, musí být registrovaný a mít odpovídající složení. Ale pokud trváte na originálu, jsou v lékarně povinni Vám ho prodat.“
Mili: „Dobrý den, FARAONOVA POMSTA- lidový název pro cestovatelský průjem, se kterým se lze často setkat v Egyptě. Doporučila byste se před cestou do této lokality vybavit léky z ČR nebo v případě onemocnění použít léky až v místě pobytu ?Děkuji za odpověď.“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, v Egyptě je volně dostupný léčivý přípravek obchodovaný pod názvem Antinal. Vybavit se však můžete i u nás. Jedná se o léčivý přípravek Ercefuryl, který není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění a je vázán na lékařský předpis. Je však u něj třeba dát pozor. Pacienti ve fertilním věku (a to ženy i muži) by si měli dát pozor při plánovaní rodiny, a to ještě půl roku po užívání tohoto léku.“
Richard: „Je možné použít i Autolékárničku?“
PharmDr. Ivana Lánová: „V autolékárničce nenajdete všechny přípravky, které jsou na dovolenou vhodné. Pokud něco z lékárničky použijete, nezapomeňte ji pak doplnit.“
Hanka: „prosím, co vzít na dezinfekci? Kysličník prý není dobrý kvůli hojení rány? díky“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, kysličník určitě použít můžete, ale existují i další dezinfekce, a třeba i v menším šikovnějším balení na dovolenou. Hojení ran lze pak uspíšit tzv. vlhkým hojením, kdy se přímo do vydezinfikované rány aplikuje hojivý hydrogel, překryje se mastným tylem a ováže obinadlem.“
ANTIMONY: „OFF TOPIC - Nebyl Váš příbuzný dr. Lány?“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, nebyl.“
ANTIMONY: „Podceňují Češi lékárničku na cesty?“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, někdy asi ano. Ale stále chodí do lékárny spousta pacientů, kteří se radí o skladbě cestovní lékárničky. Říká se, že kdo je připraven, není překvapen a většinou to tak je, když s sebou máme vše potřebné, tak to nepotřebujeme.“
ANTI: „Jaká je ta nejlepší lékárnička na cesty?“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, to se nedá zcela unifikovat. Jak jsem říkala v rozhovoru, vybavení lékárničky je závislé na tom, kam cestujeme, jak dlouho tam budeme, kdo cestuje, jaká je dostupnost zdravotní péče v destinaci, jakým způsobem budeme dovolenou trávit.“
Marie: „Co by v takové lékárničcce nemělo chybět?“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, určitě bych doporučila: léky, které pacient pravidelně užívá léky proti teplotě a bolesti léky na nachlazení (rýma, kašel, bolest v krku) léky na průjem a zácpu dezinfekce a obvazový materiál (náplast, gáza, obinadlo) oční kapky na podrážděné oči antihistaminika (celková i lokální) nůžky, pinzeta repelent bezoplachový antibakteriální gel“
ANTI: „Co by nemělo chybět v lékárničce na cesty?“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, kopíruji předchozí odpověď: léky, které pacient pravidelně užívá léky proti teplotě a bolesti léky na nachlazení (rýma, kašel, bolest v krku) léky na průjem a zácpu dezinfekce a obvazový materiál (náplast, gáza, obinadlo) oční kapky na podrážděné oči antihistaminika (celková i lokální) nůžky, pinzeta repelent bezoplachový antibakteriální gel“
ANTI: „Objevují se nějaké dezinformace ohledně lékárničky na cesty?“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, o žádných dezinformacích ohledně lékárničky na cesty nejsem informována.“
ANTIMONY: „Jaká je nejlepší osvěta ohledně lékárničky na cesty?“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, jak jsem uvedla v rozhovoru, vždy je důležité řídit se tím, kam a s kým cestujeme (dospělí, děti, těhotné ženy, chroničtí pacienti), jak dlouho v destinaci budeme, roční období, jaký je stav hygieny a dostupnost zdravotní péče v dané destinaci, jakým způsobem cestujeme a trávíme dovolenou. Určitě bych si napsala adresy zdravotnických zařízení v destinaci a také kontakt na zastupitelské úřady ČR.“
Hanka: „prosím, co s poraněným kolenem, pokud dítě spadne do štěrku a špína zůstává v ráně? Děkuji“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, ránu je třeba vždy dobře vyčistit. Pokud byste to nezvládla sama, určitě se obraťte na lékaře.“
ANTI: „Je lékárnička na cesty vlastně krabičkou poslední záchrany?“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, může v podstatě být, hlavně tam, kde není zdravotní péče dostupná nebo není na tak vysoké úrovni.“
ANTICYKLON: „Co má společného a co rozdílného autolékárnička a lékárnička na cesty?“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, autolékárnička je určená především na ošetření vzniklá při autonehodách. Jedná se tedy o úrazy, řezná poranění, kdy je třeba zastavit krvácení nebo zafixovat končetiny. Lékárnička na cesty slouží k zvládnutí lehkých onemocnění, která nás mohou na cestách potkat.“
ANTI: „Jaká je ideální velikost lékárničky na cesty?“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, těžko říci, jaká je ideální velikost, protože se odvíjí od toho, co s sebou budete brát. Měla by být tak velká, aby se Vám vešla do příručního zavazadla, pokud cestujete letadlem. Léky je třeba mít u sebe, aby se Vám náhodou neztratily. Pokud by se zatoulal kufr s oblečením, tak to můžete nahradit, ale léky nikoli.“
ANTI: „Je dobré mít i víc lékárniček na cesty?“
PharmDr. Ivana Lánová: „Dobrý den, určitě stačí jedna lékárnička, pokud ji budete mít stále u sebe, aby se Vám cestou neztratila.“