Chat

host

Mgr. Daniela Celerýnová

Sousedské skupiny, nová legislativa

Záznam chatu ze středy 9. dubna

ANTIMONY: „Jak vůbec celkově historicky jsou sousedské skupiny legislativně upraveny v ČR?“

Mgr. Daniela Celerýnová: „historie souedských dětských skupin se v ČR bude psát od 1.5.2025, vznikly po vzoru německého a rakoského modelu modelu“

Štěpánka Kašparová: „Sousedské skupiny vznikají spontánně na základě zájmu nebo naopak nějakého společného problému. Legislativa řeší tedy nově co například? Třeba , že mohou aniž by měly ičo třeba zažádat kraj či ministerstvo o nějakou dotaci? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Sousedskou dětskou skupinu si může založit kdokoli, např. maminka na mateřské dovolené nebo paní v důchodu, jedná se opravdu o velice nízkoprahovou službu. O dotaci na provoz si můžete požádat místně příslušný úřad práce, který i schvaluje prostory pro provoz takové skupiny. Legislativa řeší např. požadavky na sousedské hlídačky, jako je trestní bezúhonnost a spolehlivost, povinnost pojištění odpovědnosti za újmu, kvalifikaci pečující osoby nebo dokumentaci potřebnou pro provoz. Veškeré informace aktuálně naeznete na stránkáh Ministerstva práce a sociálních věcí nebo na stránkách Asociace provozovatelů dětských skupin.“

ANTI: „Potřebuji sousedské skupiny novou legislativu?“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Sousedské dětské skpupiny se legislativně "připojily" k dětským skupinám, které fungují v ČR 10 let, novelou zákona platnou od 1.5.2025.“

ANTIMONY: „Jaká je nová legislativa u sousedských skupin?“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Novou legislativou je novela zákona o dětských skupinách, platná od 1.5.2025“

Marcela: „Kolik dětí může být v sousedské skupině?“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Dobrý den, v sousedské dětské skupině mohou být max 4 děti. V případě, že má pečující osoba, která provozuje SDS vlastní dítě, může si k němu přibrat další 3. Přijímat může děti od 6 měsíců do 6 let, ale v případě, že má alespoň 1 dítě pod 1 rok, pak musí být max věk všech dětí v SDS 4 roky.“

KLÁRA: „Jak se dozvím,že v mém okolí vznikne sousedská skupina?“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Dobrý den, sousedské dětské skupiny se po získání oprávnění, objeví ve veřejném registru Ministerstva práce a sociálních věcí. Najdete ho přímo na jejich webu - evidence ds.“

Klára: „Je nějak omezen věk pro založení sousedské skupiny?“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Dobrý den, věk dětí, o které bude chůva pečovat, může být od 6 měsíců až 6 let /do zaháajení povinné školní docházky/. Pokud se ale v SDS objeví 1 dítě pod 1 rok, pak musí být věk všech dětí do 4 let.“

Mirka: „Jakou odměnu mohu pobírat, pokud si založím sousedskou skupinu, je to nějak placeno?“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Pokud získáte oprávěnení, o které si požádáte na místně příslušném Úřadu práce, pak máte nárok na měsíční příspěvek od státu ve výši cca 5.500,-Kč /jedná se o částku při celotýdenní docházce na min 5 hodin denně/. Pokud máte ve skupince vlastní dítě /popř. vnuka/vnučku/, pak na příspěvek na toto dítě nemáte nárok. Další zdroj příjmu pak tvoří školkovné od rodičů, jehož výši si stanovíte na základě společné dohodody s rodiči /Smlouvy o poskytování služeb péče o dítě/. Max od rodičů můžete požadovat 318,-Kč/den, tedy cca 6.500,-Kč měsíčně.“

Libor: „Dobrý den,chci se zeptat, kolik hodin denně může dítě skupinu navštěvovat? A s jakou cenou mám počítat? Děkuji,Libor“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Min provozní doba, kterou musí zajistit provozovatel /tedy ta sousedská dětská skupina/ je 6 hodin denně, provozní doba může být ale samozřejmě delší a záleží, jak se společně dohodnete.“

Alena: „Jsou požadavky na chůvy v sousedském hlídání přísnější, mírnější nebo stejné jako u klasických dětských skupin?“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Dobrý den, požadavky jsou de facto podobné. Oproti klasickým dětským skupinám může mít ještě pečující osoba např. kurz chůvy do zahájení povinné školní docházky.“

Karolina Mocová: „Dobrý den, lze provozovat sousedskou skupinu, i když byt ještě nebude plně vybavený (např.jeden pokoj slouží jako skladiště po stěhování a není využíván)? Bude i tak jinak vybavený byt schválen? Děkuji a moc zdravím!“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Dobrý den, v žádosti o schválení prostor uvádíte, kde přesně v bytě bude DS provozována, tyto prostory pak musíte kdykoli zpřístupnit případné kontrole. Typicky může být z těchto prostor vyjmuta ložnice, která je čistě soukromím pečující osoby, popř. ostatních členů domácnosti. Prostory, které pak uvedete do žádosti a budete za účelem SDS používat, pak musí být vybaveny a uzpůsobeny potřebám dětí.“

Jana: „Dobrý den, Kdybych si chtěla založit sousedskou skupinku stačí mi kurz Asistent pedagoga? Děkuji za odpověď“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Dobrý den, ano stačí.“

Radka: „Dobrý den, jak se postupuje v momentě, kdy maminka/chůva náhle onemocní? Je to nějak ošetřeno? Děkuji“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Dobrý den, toto je ošetřeno tak, že pečující osoba, která SDS provozuje, může za sebe příjmout další chůvu, která ji zastoupí. V praxi si myslím, že spíše bude docházet k uzavření prostor. K uzavření dojde, i když onemocní jiný člen domácnosti.“

Milena: „Kdo mi může se založením sousedské dětské skupiny pomoci? Přijde mi to dost složité.“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Dobrý den, sledujte webové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí, Asociace provozovatelů dětských skupin, nebo si zajděte přímo na místně příslušný Úřad práce.“

Klaudie: „Zajímalo by mne, zda bude nějaký seznam sousedských skupin, tzn. že pokud já bych chtěla dát dítě do sousedské skupiny jak se k ní dostanu?“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Ano, jak jsem již odpovídala, nově vzniklou sousedskou dětskou skupinu objevíte ve veřejném registru MPSV.“

Petra: „Hezké odpoledne, zajímalo by mě, kdo dbá na kvalitu prostředí? Chodí nějaké kontroly? Např. stav hraček, čistota, .... neumím si moc představit jaký je zde kontrolní orgán. D9ky za reakci“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Dobrý den, kontroly mají zajišťovat přímo Úřady práce, které za tímto účelem zřizují kontrolní komise.“

Rebeca: „Dobrý den, jaký je rozdíl mezi DS a sousedským hlídáním? A jaké prostředky mohu získat od státu a na koho se obrátit a kde hledat informace? Musí mít osoba nějaké vzdělání, kurzy a pod.? Děkuji, Rezková“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Dobrý den, dětské skupiny jedou de facto v režimu mateřských škol, tzn. mají své prostory přizpůsobeny všem požadavkům - z pohledu požární bezpečnosti, hygieny, bezpečnosti práce a stavebně technických požadavků. Musí mít nově zajištěnou provozní dobu na min 8 hodin denně. Max kapacita dětské skupiny je 24 dětí. Oproti tomu sousedské dětské skupiny mohou vznikat v bytech, domech, aniž by bylo potřeba provádět nějaké rekonstrukce /npř. malé záchody/. Provozovatel v SDS by měl zajistit především bezpečnost dětí /stejně jako znáte z domácnosti s malými dětmi/, jako je např. zabezpečení schodiště, litinových radiátorů apod. Provozní doba j min 6 hodinová. Max kapacita SDS jsou 4 děti. Těch rozdílů je víe, např. v nižší dotaci pro provozovatele apod. Od státu můžete získat na SDS cca 5.500,-Kč měsíčně na dítě plus od rodiče max cca 6.500,-Kč.“

Lída: „Bude někdo skupiny kontrolovat? Může si skupinu otevřít "babička"? Děkuji,Lída“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Dobrý den, na kontroly bude docházet Úřad práce, kontrolu musí provozovatel umožnit. Provozovatel ale může v rámci svého domu/bytu vyčlenit pouze některé místnosti, pokud např. ložnici vyjme, pak kontrola do ní nemůže vstoupit. Je tak zachováno soukromí ostatních členů domácnosti. Ano, i babička si může založit SDS a pečovat tak v ní i o svá vnoučata. Na ty ale nedostane státní příspěvek.“

Anet: „Dobrý den, kdo zaštiťuje kvalitu pečující osoby? Popravdě si moc neumím představit, že bych někomu ve svém "sousedství" svěřila syna.... děkuji“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Dobrý den, sousedské dětské skupiny mají fungovat za vzájemné důvěry "sousedů". Pokud sousedskou hlídačku neznáte a nedůvěřujete ji, pak bych volila klasickou dětskou skupinu. Kvalitu sousedských dětských skupin má zajišťovat stát/Úřady práce a právě pak hlídat rodiče.“

Dana: „Když se rozhodnu skupinu zařídit,co všechno k tomu budu potřebovat? Kolik dětí je maximum?“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Dobrý den, maximálně můžete pečovat o 4 děti v jeden okamžik, vaše vlastní dítě se vám do tohoto limitu počítá též. Pokud byste chtěla SDS provozovat, pak je potřeba zajít na Úřad práce a podat si žádost. Následně si pracovníci ÚP příjdou vaše prostory zkontrolovat. K žádosti o evidenci dokládáte také: - vaši kvalifikaci - vaši trestní bezúhonnost - vztah k prostorám /vlastnictví, nájemní smlouvu/ - sjednané pojištění odpovědnosti za újmu - souhlas všech členů domácnosti. Pokud kvalifikaci nesplňujete, pak si najděte agenturu, která zkoušky chův nabízí. Jedná se o rekvalifikační kurz, který může proplatit i Úřad práce. Počítejte ale také s tím, že si následně musíte připravit veškerou dokumentaci k provozu /jako např. Smlouvu s rodiči apod./.“

Kateřina: „Dobrý den, bude nějaký seznam/mapa, kde se sousedská dětská skupina otevírá? :) Jsem z Prahy 4. Děkuji moc :)“

Mgr. Daniela Celerýnová: „Dobrý den, paní Kateřino, ano, Ministerstvo práce a sociálních věcí, popř. Úřady práce budou vést centrální evidence, ostatně jako je tomu teď u klasických dětských skupin. https://evidence.mpsv.cz/eEDS/“