Chat

prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.
Těhotné onko pacientky
Záznam chatu ze středy 5. března
Simona: „Jaký je rozdíl, když nemocná žena zjistí onkologický problém během těhotenství a jaký je když třeba už nemoc prodělala.“
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Během těhpenství musíme upravit léčebný plán tak, abychom nepošodili miminko a přitom pacientku léčili efektivně.“
Yara: „Dobry den pani MUDr Tesařová. Chi se zeptat . Jsem po operaci prsa a dostávám prášky které mě velmi stěžují motoriku . Ztuhlost bolest v kloubech . Je i jiná možnost léku které mám brát ještě 4 roky. Prášky název ANAPREX 1 mg. Děkuji za odpověď a přeji krásný den. Yara“
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Inhibitory aromatázy způsovují ranní ztuhlost a někdy i bolestivost kloubů. Je možné užvat malou dávku nesteroidního analgetika nebo změnit preparát a vyzkoušet, jestli Vás bude méně trápit.“
Marie: „Dobrý den, paní profesorko, čím je jiné tehotenství onkoligických pacientek?“
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Není to radostné období, protože je spojené se strachem o zdraví dtěte i maminky.“
ANTIMONY: „Které onko nemoci mají nejčastěji gravidní onko pacientky?“
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Nejčastěji karcinom prsu a na druhém místě melanom, potom i hematologické malignity a další nádory. Naštěstí je to stále výjimečná situace.“
Kateřina: „Dobrý den paní profesorko, jsem Belliska Kateřina (37 let) a ráda bych se Vás zeptala, zda nemáte zkušenosti s otěhotněním po užívání biologické léčby NERLYNX (neratinib). Tuto léčbu jsem užívala rok (2021-2022). Jsou nějaké známé vlivy na otěhotnění, případně na plod samotný? V těchto dnech jsem začala po 6 letech opět menstruovat a chtěla bych ještě otěhotnět. Rakovinou prsu jsem onemocněla v roce 2019 ve 31 letech. Dnes mi je 37 a šanci být maminkou bych si nechtěla nechat ujít. Měla jsem chemoterapii (AC + Paklitaxel), Zoladex (5let), biologickou léčbu (Herceptin, Nerlynx), radioterapii a dodnes mám Tamoxifen. Zvažuji jeho vysazení po 5 letech, abych mohla otěhotnět. Měla jsem: pT2N1mi(1+/3)MO, NST, G3, PR 95%, ER 95%, Ki67 50%, HER2: 3+ Moc děkuji za Vaši práci, s úctou, Belliska Kateřina“
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Užívání Nerynxu by bylo nebezpečné v průběhu těhotenství, ale po jeho vysazení už žádné nebezpečí nehrozí. Problém je tamoxifen, až jej vysadíte , musíte ještě asi půl roku vyčkat a teprve potom otěhotnět, aby se jeho škodlivý vliv na plod nemohl uplatnit.“
ANTIMONY: „Jaký je nejlepší životní styl u těhotných onko pacientek?“
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Pacientky většinou léčbu snáší dobře, potřebuj ale psychickou podporu, střídání pohybu s odpočinkem, hodně spát a jíst všechno na co mají chuť, protože chemoteraie může způsobit nevolnost nebo nechutenství,“
ANTIMONY: „Jaká je nejlepší prevence u těhotných onko pacientek?“
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Karcinom prsu v těhotenství je vzácná situace, přesto je dobře prsy kontrolovat samovyšetřením.“
ANTIMONY: „Jaké dezinformace se objevují v souvislosti s těhotnými onko pacientkami?“
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Nebezpečná dezinformace je doporučení ukončit těhotenství kvůli diagnóze karcinomu prsu. To je zbytečné, nevratné a kruté rozhodnutí, které může znamenat, že už nemocná jiné dítě mít nebude.“
ANTI: „Jak časté je to, že onko pacientka je gravidní?“
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Vzácné, z klinických studií vyplývá, že se diagnostikuje 15-35 karcinomů prsu na 100 tisíc těhotenství. Ale incidence se zvyšuje.“
ANTIMONY: „Jaká péče se objevuje v ČR v souvislosti s těhotnými onko pacientkami?“
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Jedná se o rizikové těhotenství a péče probíhá ve spolupráci s gynekologem a porodníkem.“
ANTIMONY: „Co znamená pro dosud nenarozený plod to, že jeho maminka je onko pacientka?“
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Naštěstí žádné zásadní nebezpečí. Občas se může stát, že pacientka porodí o trochu dříve, než má termín porodu.“
ANTI: „Co je nejdůležitější, když je onko pacientka těhotná?“
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Aby se co nejdříve dostala do rukou odborníků se zkušenostmi s léčbou karcinomu prsu v těhotenství.“
ANTI: „Jak připravit těhotnou onko pacientku na porod?“
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „V rámci péče o nemocnou v ambulanci rizikového těhoteství probíhá i příprava na porod.“
Anna: „Jaká je nejlepší osvěta ohledně těhotných onko pacientek?“
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Informace, že se taková situace může přihodit, že se dá zvládnout, aniž poškodíme miminko a čím dřív se léčba zahájí, tím je naděje na uzdravení vyšší. A určitě se obrátit na Komplexní onkologické centrum, které má zkušenosti s léčbou takových pacientek.“
ANTI: „Jsou případy, kdy je onko nemoc latentní u gravidních žen a přijde se na ni třeba až po porodu?“
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Bohužel ano, může se stát, že jsu známky nádoru prsu přehlédnuté v době těhotenství, nebo zakryté hormonálími změnami v prsu v důsledku těhotenství.TO není příznivá situace a je většinou spojená s horší prognózou.“
ANTI: „Co těhotné pacientky s lymfosarkomem?“
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.: „Potřebují péči hematoonkologa.“