Chat

host

Michaela Kačírková

Sed z pohledu správného vývoje dítěte

Záznam chatu z úterý 11. února

Hanka: „prosím Vás, jaká je nejvhodnější židle pro 4 a 7 letého chlapečka? Je vhodné, aby u jídla u stolu 3-letý chlapeček klečel na židli, protože v sedu nedosáhne na jídlo? Děkuji“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Hanko, děkuji moc za dotaz. Jsem velký příznivce rostoucích židliček (na trhu je široká škála), židlička se tak přizpůsobí dítěti (má oporu o nožky) a dodá mu dostatečnou oporu. Klek úplně nevadí z pohybového hlediska, ale pokud je to možé pokusila bych se zajistit stabilní sed, aby se mohl soustředit především na jídlo a nemusel "řešit" ještě stabilitu těla. Krásný den Míša Kačírková“

Kristína: „Dobrý deň. Moc prosím o radu. Malý 8mesiacov. Plazí sa symetricky. Strieda to s lezením po 4. Pri lezeni ma vytočené špičky von. NESEDÍ. A začína sa stavať. Robí len W sed. Skúšam ho posadzovať do šikmého sedu vydrží v ňom pár sekúnd a valí na 4. Boli sme už u 2 fyzio a každá povedala neriešiť a že sa to samo spraví… som z toho už zúfalá. PS: vaša kniha je skvelá“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Kristýno, děkuji moc za Váš dotaz. Pokud se plazí a už si i sedá, ale do W sedu, bude mít nejspíše oslabený trup těla (zjednodušeně břiší svaly, pánev bude naklopena dopředu). Symetrické plazení určitou krátkou dobu vadit nemusí, ale v té době by mělo bez problému zvládat druhé vzpřímení, vyhoupnout se na čtyři a pérovat na čtyřech. Je vhodné podporovat lezení po čtyřech přechod ze šikmého sedu do polohy na čtyřech a do sedu. Nestresujte se z plazení, ale zaměřte se na podporu lezení, ono pokud už to má "vymakané", tak t to bude chvíli trvat, ale věřím, že když to řešit chcete, tak se rozleze:). Vhodné je i protiskluzové oblečení (např. geckoeco, kaarsgaren, polezu nebo protiskluzová hmota ABS, kterou nanesete na oblečení), pokud máte doma kluzké podlahy. Zvedala bych jej přes boky, eliminovala bych zvedání zády k podložce. Nosit optimálně na klokánka, aby byl aktivní, případně "na boku". Pokud byste chtěli konkrétnější rady/cviky, mohu vás odkázat na svůj webinář "Jak podpořit lezení po čtyřech, druhé vzpřímení a šikmé sedy . Přeji krásný den Michaela Kačírková“

Adéla: „Dobry den, Jak zabranit w sedu? Syn 9m zacal sedet pred 2 tydny a obcas kdyz nekam doleze a neco pred nim je rozjedou se mu kolena a skonci ve w sedu. Jinak si do nej neseda. Dekuji“

Michaela Kačírková: „Krásný dobrý den Adél, děkuji moc za Váš dotaz. :) Pokud zvládne i volný/správný sed (budu o něm mluvit ve vysílání), tak bych byla v klidu a jen sledovala, zda nezačíná převládat W sed. Pokud zvládá pouze W sed, objednala bych se se synem na fyzio, abyste mu dodali variabilitu pohybu. Pro ty začátky jsou super přechody z polohy na čtyřech přes šikmý sed a do sedu, přenášení váhy v sedu, kdym á nožky před sebou chodidly k sobě (můžete jej mít třeba na sobě) a pohupovat s ním ze strany na stranu, aby uměl přenášet váhu. Pokud to teplota dovolí, tak nechávat miminko bez kalhot, popřípadě protiskluzové kalhoty, co nejméně plnou plenku (aby se přes plenku mohl volně pohybovat, plné či objemn látkové plenky mohou mít ne uplně optimálí vliv na sed. Snad jsem alespon částečně odpověděla na Vaši otázku. Případně mám na toto téma webinář Sed, volný sed, překážkový sed, W sed a jak správný sed podpořit, ale nejoptimálnější by bylo dostat se osobně k fyzioterapeutovi, webinář může doplnit návštěvu nebo poskytnout informace, tipy a cviky než se tam dostanete. Přeji krásný den Míša K.“

Veronika: „Zdravím Vás vím,že téma je o dětech,ale co 8 h sezení v praci? Sice jsou pravidla jak sedět, ale nejde to vydržet 8 h denně. Nějaká rada? Děkuji“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Veroniko, děkuji za Váš dotaz. Nejvhodnější je, kdaž se sedy mohou měnit (klasický sed, sed v tureckém sedu, na čočce, v kleče, v dřepu,...) nebo se alespon po chvíli projít u toho protáhnout. Nebo alespoň na židli "zacvičit". Nevím, jaké máte možnosti v práci. Pokud žádná z možností není možná, tak kompenzovat nějakou pro vás vhodnou a příjemnou pohybovou aktivitou před/po práci. Klidně párkrát denně po pár minutách, než vůbec. Můžete třeba jednorázově navštívit fyzioterapeuta aby konkrétně Vám poradil ,co by pro Vás bylo vhodné. :) Přeji krásný den Michaela K.“

Ina: „Dobrý den, je pravda, že sed je na páteř nejvíce složitá a zátěžová poloha?Setkala jsem se u mých kamarádek s tím, že při problémech s páteří mohly ležet a stát, ale ne sedět. Proč? Děkuji za odpověď.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Ino, Děkuji za zajímavou otázku, sed, stoj je na páteř asi podobně náročná poloha. Nejhorší je dlouhodobá jedna poloha (dlouhodobé stání, dlouhodobé sezení,...). Také záleží v jaké části páteře mají problémy a o jaké problémy jde. Pokud třeba v práci/škole dlouhodobě sedí, tak tam ten problém může vznikat - tam bych se poradila s fyzioterapeutem, co mohou dělat, aby jejich tělo "zvládlo" dlouhodobý sed a jak si mohou nejlépe pomoci. Mrkněte na předchozí dotaz, odpovídala jsem paní na dlouhodobý sed, tak by to pro Vás mohlo být také zajímavé. :) Přeji krásný den Michaela K.“

Jana: „Máme nechat vnoučka, až si sám sedne, nebo ho máme úmyslně posazovat? Má 8 měsíců.“

Michaela Kačírková: „Krásný den Jani, děkuji za Vaši otázku. Určitě jej nechte. Je mi jasné, že se všichni moc těšíte na sed, protože tato poloha velmi usnadní režim dne, ale vydržte, posadí se a bude to kvalitnější sed, než kdybyste mu dopomáhali. :) Budu o tom mluvit ve vysílání. Přeji krásný den Míša Kačírkový“

Veronika: „Dobrý den, mám 8 levého syna a přemýšlíme jakou máme pořídit židličku k pracovnímu stolu na delší dobu, syn je drobnější postavy. Na co si máme dát pozor? Má problém vpáčený hrudník. Děkuji za radu,přeji Vám pěkný den.“

Michaela Kačírková: „Krásný dobrý den Veroniko, děkuji za dotaz. Pro děti je nejvhodnější, když se židle a stůl mohou přizpůsobit dítěti. Tedy pokud máte možnost, tak pořídit rostoucí nábytek. Dítě by mělo mít možnost mít vždy opřené nohy, vhondé jsou i opěrky na ruce. Vůči stolu by nemělo mít ruce nad úrovní loktů. Vpáčený hrudník můžete zkusit zkonzultovat s fyzioterapeutem, který syna vyšetří a dá konkrétní rady a cviky přímo na něj a po vyšetření konkrétně řekne čeho se u něj vyvarovat. Např. pokud tam ude nějaká asymetrie, tak může doporučit aby neseděl na té nebo té straně ve škole, ale seděl jen na této, aby se asymetrie kompenzovala (pouze příklad). Přeji krásný den Michaela K.“

ANTI: „Jaký je ten nejlepší sed dítěte?“

Michaela Kačírková: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Nejvhodnější sed je tzv. volný neboli správný sed, kdy dítě sedí má narovnaná záda a nožky jsou voně před tělem, to volně znamená, že jsou více či méně pokrčeny v kolenou a chodidla směřují spíše k sobě než od sebe. Popřípadě je sed více popsaný v naší knize Pohybový vývoj dítěte s láskou a respektem. :) Přeji krásný den Míša K.“

Natálie: „Dobrý den, mohu se zeptat dcera 10m, již několik měsíců stabilně sedí, akorát v židličce na opěrku nohou ještě nedosáhne, při jídle však nohami nijak nekope a na jídlo se soustředí, je potřeba židličku měnit? Popřípadě rostoucí židličky je v nich nějaký rozdíl mezi těmi dražšími a levnějšími krom ceny? Ps.: velké Díky za vaši knihu často z ní čerpám hlavně co se týče vysvětlování rodině proč například teď když chodí kolem nábytku nechci aby ji vodili za ruce, a jsem pyšná na její krásně rovné záda když sedí, jelikož jsem ji nechala přirozeně vyvíjet dle vašich rad :)“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Natálie, děkuji za dotaz. Máme stejně starou dceru:)). Nejspíš to bude asi židlička od židličky (s nastavením opory o nožky). Každopádně bych tam dala třeba knihu (přivázala, přilepila) optimálně zabalenou, aby se nezničila, nebo cokoli co by ji mohlo nahradit a vyvýšit tak zvednutí na oporu nožek (něco vymyslíte, je to na chvíli než dosáhne:) ). Židličku bych neměnila, pokud jste s ní jinak spokojena (ať jsme i ekonomičští a ekologičští), ale vymyslela bych nějakou alternativu. Pro pohyb jsou rostoucí židličky stejné, ale spíše jde o jejich kvalitu. Tedy je jedno zda máte židličku z bazaru za 500,- nebo za 10tis, ale měla by být variabilní. Máme židličku od Cybexu už 4 roky (pro starší dceru) a nyní druhou pro mladší dceru a je stále jako nová, kamarádka měla velmi levnou variantu (nechci raději jmenovat) a ta po půlroku byla hodně odřená a bylo vidět její používání, že nakonec pořizovala jinou:/. Věřím že nám židlička poslouží ještě třeba 4-5 let než dcera dosáhne na zem, tedy za mě ta investice byla dobrá - ale jsou i další kvalitní značky, jen nemám osobní zkušenost (myslím starší dceru). A děkuji moc za PS:)) moc mě potěšilo. Úplně cítím tu vaší radost, mám ji s vámi. Je to balzám na to koukat. :) Přeji krásný den s pozdravem Míša K.“

Jarka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat... s dcerou jsem před 13ti lety cvičila Vojtovu metodu kvůli záklonu, hypotonii ...atd . Myslím si, že její vývoj kvůli cvičení byl úplně jiný než by byl fyziologicky. Je důležité jestli dítě nejprve sedí a pak leze...nebo jestli nejdřív leze..pak sedí...? Děkuji“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Jarko, lezení, sed a stoj přichází přibližně ve stejnou dobu (u optimálního vývoje). Pokud měla hypotonii, je dobře, že jste cvičili a je dobře, že byl vývoj jiný než by byl její přirozený. Kdyby se necvičilo, tak by nebyl tak kvalitní (nejspíše neznala jsem jí, ani její pohyb ani co jste přesně cvičili) aůe cvičí se přesně kvůli tomu, aby se co nejvíc přiblížilo ke kvalitně a variabilitě pohybu. :) Přeji krásný den Michaela K.“

Kristýna: „Dobrý den, vím, že téma se týká sezení, ale přeci jen zkusím štěstí. Mám holčičku 3M a nezdá se mi její zvedání hlavičky. Často si leha na ručičky a dost ji je cumlá. Hlavičku drží jen asi 2cm nad zemí a velmi krátce. Nevydrží ani 2 minuty. Je tento vývoj běžný, nebo to mám řešit s fiziozerapeutkou? Děkuji za Vaši odpověď a přeji pěkný den.“

Michaela Kačírková: „Krásný dobrrý den Kristý, jen zkoušejte štěstí:). Je narozena v termínu? pokud ne přepočítávejte věk i při posuzování psychomotorického vývoje. Na bříško ji dávejte častěji na kratší chvilky, nechtějte po ni dlouhý výkon, spíše častější. Např. přebalujete a dáte na bříško, opět na záda a zase na bříško,... Můžete ji pokládat i do tzv. savčí polohy. Žužlání ruček nevadí, děti se hýbou, ale měla by se aktivně opírat o předloktí a hlavičku zvednout. Zkuste i různé prostředí např. přebalovací pult, podložka, dát pevnější podložku na gauč a položit tam miminko, aby mělo různé podněty... Jak jsem říkala ve vysílání, pokud se Vám cokoli nezdá, je vhodnější udělat o "jeden krok navíc" a zkonzultovat vývoj co nejdříve než si poté vyčítat, že jste čekali. Jsem sice dětská fyzio, ale sama s dcerou chodím na kontroly, abych ji nemusela posuzovat odborným okem a mohla být mámou:), posuzování vlastních dětí je velmi těžké a mnohdy neobjektivní. :) (tím chci jen napsat, že je v pořádku jít třeba preventivně a "jen se zeptat"). Přeji krásný den Míša K.“

Martin: „Dobrý den, a co s dětmi, které ani chvilku neposedí?:-)“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Martine, napadá mě mít pevné nervy:D, někteří jsou torpédi a je to povahou dítěte (samozřejmě z dotazu nevím, zda to je povahou:D). Pokud třeba nevydrží sedět v židličce, tak někteří rodiče třeba přikrmují v učicí věži (ta musí být bezpečná!, aby dítě nespadlo - např. od utukutu kidhelper má kidsafe, ale určitě budou i další bezpečné učicí věže). Přeji krásný a klidný den Michaela K.“

Petra: „Jaký máte názor na houpatka Baby bjorn? Je vhodné od narození?“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Petro, lehátko může být dobrý sluha, ale zlý pán (jako to je se spousty pomůckama), od narození jej určitě nedoporučuji, vhodnější je např. Mojžíšův koš. Lehátka obecně by měla být používáná na dobu nezbytně nutnou - tedy na rychlé vysprchování, na příkrm, na "odložení", když jdete pro balíček,... opatrně na prodlužování času. Ani pro jednu dceru jsem lehátko neměla a nechybělo nám (aůe je to vždy o konkrétním dítěti a o rodině, kdyby bylo potřeba nebránila bych se mu, ale používala jej opatrně). Také je vhodné být opatrný s kombinováním pomůcek např. takové ty sedací vaničky, nošení v klubíčku, nošení v šátku/nosítku, používání kortkového kočárku,... prostě pozor, aby děťátko mělo možnost se přirozeně pohybovat a nebylo jen v takové srkčené poloze. Hupátko není úplně optimální, jelikož se děťátko houpe pohybem dopřed ua dozadu, tedy zvedání hlavičky či nožek. Více ppotřebuje oporu o záda, pohyby s rotací,... Snad jsem alespoň částečně odpověděla. Přeji krásný den Michaela K.“

Zdena: „Dobrý den, vadí, když se miminko ve 4 mesicich drží na klíně v sedu?“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Zdeno, ano zmiňovala jsem ve vysílání, že toto není optimální. Protože jde stále o pasivní sed - předčasné posazení. Stejně tak není úplně žádoucí jej nosít v tzv klubíčku, ale raději v klokánkovi, kde je aktivní. Přeji krásný den Michaela Kačírková“

Jana Sítková: „Dobrý den, paní Kačírková, chtěla bych se Vás zeptat , jaký by měl být limit sezení děti od narozeni do cca 2 let v autosedačce v autě . Jedna se o denodenni sezení . Jaký je limit. S přáním krásného dne JS“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Jani, děkuji za dotaz. Popravdě nemám moc ráda časové limity, stejně tak jako někdo doporučuje posadit dítě do sportovního kočárku až po 2m sedu, tak to není objektivní pro všechny, některé dítě e může posadit po 14 dnech některé po měsíci... Stejně tak je to s autem, pokud jezdíte denně hodinu a jinak se může voně hýbat byla bych v klidu i třeba u 2 hodin (když je a byl vývoj v pořádku, při nějaké odchylce bych to raději konzultovala osobně s fyzio). Pokud jedete na dovolenou a sedí 10 hodin v kuse, tak bych to taky neřešila je to jednorázová akce. Pokud pravidelně více jezdíte delší trasy, vymýšlejte poté spíše aktivní aktivity - procházky, opičí dráhy doma, než opět "sedací aktivity". Ve dvou letech už to ale nebývá takový trabl jako u mladších dětí. Měla jsem třeba 6m miminko, které cca 6x týdně bylo v autě 4-6 hodin a na bříšku nebylo téměř schopné zvednout hlavičku, protože nemělo vůbec zkušenost s opřením o ruce a tak... Snad je to srozumitelné. Přeji krásný den Míša K.“

Hanka: „prosím Vás, když se dítě nosí v šátku na břiše, tak to také vypadá jakoby že sedí, je to dobré nosit dítě v šátku? Děkuji“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Hanko, děkuji moc za Váš dotaz. Odpověď by byla velmi dlouhá. Pokud k tomuto tématu chcete vědět víc, podívejte se například na můj instagramový profil detska_fyzio_mama. Ve zkratce: pokud je miminko dobře uvázané, nemá nějaký pohybový problém (např. predilekci hlavičky), poloha je kompenzovaná aktivními polohami na zádech, na bříšku, v náručí. Tak bych byla v klidu. Nejsem zastánce celodenního nošení, to už je hodně. V šátku a nosítku (když je dobře nastavené), tak je rozdíl ten, že se tíha miminka rozloží do té látky, tedy je tam více aktivní opory než třeba při obložení polštáři či v náručí. Tedy nejdůležitější věci správný úvaz/nastavení a kompenzace. :) Přeji krásný den Michaela K.“

Jana Š.: „Dobrý den, můj dotaz se týká sice sedu jen okrajově, ale zajímal by mě Váš názor na dětské odrážedla(motorky). V MŠ nyní řešíme jízdu na odrážedlech při pobytu venku na zahradě, zda ano či ne. Je to pro děti 3- 6 let škodlivé z hlediska fyziologické, zdravotního vývoje? Děkuji za odpověď.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Jani, děkuji moc za skvělý dotaz. Odrážedla nejsou optimální z toho důvodu, že se nepřizpůsobí dítěti a po 3 roce už je většina odrážedel pro dítě nízké a nohy jdou do vnitřní rotace v kyčlích (tedy může podporovat X postavení dolních končetin, W sed... apod.). Chvilkově, když si dítě zajezdí a nemá problém s W sedem nebo X postavením nožek, vpadnutých kotníků, tak to nevadí, ale okud ano, tak bych se tomu vyvarovala. Vhodnější jsou tzv. koloodrážela, která jsou nastavitelná, ale to v MŠ podle mě není úplně reálné zajistit. Popřípadě se podívejte na můj instagramový profil detska_fyzio_mama, kde jsem se tomuto tématu věnovala, brzy bych chtěla dát článek i na blog. Přeji krásný den Míša K.“

Daniela Voldrichova: „Dekuji za tipy na polohu miminka pri jidle formou blw. Mam uz rocniho syna, sedi sam, ale v dobe kdy to bylo aktualni, jsem to nemohla nikde takto krasne dohledat. Pekny den!“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Danielo, děkuji moc za tuto reakci, zkusím to více "osvětovat" :-)) Přeji krásný den Míša K.“

Renáta: „Dobrý den, děkuji za ukázku držení dítěte při krmení. Máme 7 měsíční holčičku a při držení na klíně se furt předklání a snaží se dostat dopředu, takže posed v náruči není moc možný. V klokánkovi by to šlo, ale jen když pomůže s krmením manžel. Máte ještě jiný tip, jak krmit dítko, které nesedí, ale už přikrmujeme? Děkuji a přeji hezký den, Renáta“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Renáto, Musela bych vás vidět a třeba i zjistit proč nejde "přikrmování" v klokánku na noze, abych mohla zareagovat na Vaše potřeba a potřeby holčičky. Ale většinou spíše rodičům dopomohu s tuto polohou, aby věděli jak na ni a cítili se v tom komfortněji. Toto období než se děťátko posadí je náročné, vydržte a přeji brzký stabilní sed. Přeji krásný den Michaela K.“