Chat

MUDr. Lubomír Hašlík
Fetální medicína
Záznam chatu ze středy 8. ledna
ANTI: „Může fetální medicína léčit i psychiku?“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, bohužel fetální medicína nemůže zásadně ovlivnit psychiku ještě nenarozeného plodu. Léčíme v zásadě skupinu vad, které dříve nebylo možné řešit“
ANTIKYT: „Co fetální medicína nezvládne?“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, máte pravdu, mnohé vady CNS, srdce, či jiných orgánů doposud bohužel nelze řešit. Do budoucna připadá v úvahu tzv genová terapie“
DAYD: „Byla fetální medicína v Čechách už za socialismu?“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, bohužel, vše začalo teprve v roce 2012, kdy vzniklo první centrum fetální medicíny pro Českou a Slovenskou republiku“
GF: „Co je přesně fetální medicína?“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Fetální medicína se zabývá vrozenými vadami ještě nenarozeného plodu, které vznikají ještě v děloze, a které v děloze lze řešit, především operačními technikami“
DAYD: „Jaká je nejlepší osvěta z hlediska fetální medicíny?“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, osvěta za poslední roky je relativně již dostatečná, v předchozích letech bohužel nebyla žádná. Se vnikem našeho centra se snažíme co nejvíce oslovit laickou i odbornou veřejnost“
Lucie: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli by jste doporučil genetické vyšetření muže i ženy před početím jako prevenci následného onemocnění plodu/mininka. Dekuji a přeji hezký den“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, pokud nejsou známy žádné zásadní predispoziční vrozené vady u jednoho z rodičů, tak genetické vyšetření před plánovanou graviditou nemá zvláštní význam.“
ANTIKYT: „Jaká je nejlepší prevence z hlediska fetální medicíny?“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, zásadní prevence je docházet na doporučená vyšeteřní v graviditě. Tam se na všechny takové vady dá přijít.“
ANTI: „Jaký je nejlepší životní styl z hlediska fetální medicíny?“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, platí dodržování zdravého životní stylu, který je obecně platný pro plánvání gravidity a v průběhu ní. Obsahuje absenci návykových látek, přípravy potravy a její skladba, fyzická aktivita. Dále je důležité docházet na pravidelné prohlídky v těhotenství“
DAYD: „Jaké se objevují v současnosti v ČR dezinformace v souvislosti s fetální medicínou?“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, zatím žádné takové informace naštěstí nemám a doufám, že i takové nebudou. Snažíme se v rámci našeho centra poskytovat ty nejrelevantnější informace pro laickou i odbornou veřejnost.“
ANTIKYT: „Jaká je česká fetální medicína?“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, zatím fungujeme jako jediné centrum pro Českou a Slovenskou republiku. Pro rozhlohu těchto dvou států je to akorát, aby byly pokryty všechny vrozené vady.“
Jana: „Kolik odborníků na fetalni medicínu pracuje ve Vašem centru a kde se vzdělávají?“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, jsme celkově tři, kdo umí spektrum vad operovat, centrum fetální medicíny musí fungovat 24/7, jinak fungujeme v širším týmu i s ostatními kolegy z jiných pracovišť.“
Petra: „Dobrý den, jaká je pravděpodobnost dědičnosti vrozených vad, pokud se v jedné z rodiny partnerů před 3 generacemi vrozená vada vyskytla?“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, záleží na charakteru genetické vady, o kterou se jedná. Jsou vady, které jsou nedědičné, některé jsou minimálně, některé hodně dědičné. Je třeba zjistit od svého lékaře, o jako vrozenou vadu se jedná a měl by Vám vysvětlit, jaké je riziko.“
Eliška Melicharová: „Dobrý den, pane doktore, zdravím vás, s vděčností vzpomínám na Vás a vaši kolegyni P. Hanulíkovou a péči o naše dvojčata s extra velkým růstovým rozdílem (PV 980g a 1780g) . Nás zákrok naštěstí minul a holky teď mají už 2,5 roku. Děkujeme, že jste byl vždy tak milý, chápavý a lidský.“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, paní Melicharová, moc děkuji za Vaši zprávu, hlavně, že jste v pořádku i s holčičkami, které tímto moc zdravím. Děkuji za Vaši zpětnou vazbu, která je motivací pro naši další práci. Vše nejlepší vám všem do nového roku.“
Hana: „Dobrý den, jaká je čekací doba ve Vašem centru, pokud se na nějakou vadu příjde? Lze to řešit hned nebo jste nějakým způsobem vytíženi atp.?“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, vady řešíme co nejdříve, mnohdy je to velmi urgentní situace, takže v našem režimu neexistuje situace, že by s těžkou vadou rodiče měli čekat na diagnostiku a přípradně zákrok.“
Běla V.: „Pěkný den přeji, jaký nejtěžší případ se Vám u nenarozeného plodu dokázalo vyřešit popříp. plod zachránit?“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, je jich mnoho, nejtěžší jsou operace defektů bránice, o kterých jsem dnes ve vstupu hovořil, jsou ale výkony, které jsou neméně složité, například nádor u miminka - teratom, či složitý transfuzní syndrom. Snažíme se provádět výkony, které jsou v našich možností.“
Kateřina: „Dobrý den, pane doktore. Chtěla bych se zeptat, jestli jste také schopni operovat v děloze rozštep rtu? Syna před lety operovali těsně po porodu a tenkrát říkali, že v budoucnu budou tuhle vadu chtít operovat již v těhotenství. Děkuji za odpověď.“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, bohužel nelze operovat, protože jsou extrémně výborné výsledky s nulovou znatelností a následcích v dětstí a dospělosti u operací hned po porodu. Tyto výkony provádí plastická chirurgie ve FNKV nebo Motole v Praze“
A.: „Dobry den, jak se tyto problemy detekuji - jedna se vzdy o zjisteni vady pres bezne screeningy v těhotenstvi? Mému miminku dotlouklo srdícko na konci 8. mesice s informací, ze melo otok pupečníku (aniž by došlo k nějakému nárazu), jak si to mohu vysvětlit, prosím? Může to být následek po selhání srdce? Děkuji“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, to mi je moc líto. Vady se detekují především při ultrazvukových vyšetřeních, screeningu. Pokud problém vznikne později, mimo screening, lze detekovat spíš bohužel náhodně. Například pravý uzel na pupečníku nebo jeho tromboza je velmi těžko detekovatelný problém.“
Eva Lehká: „Dobrý den, byla jsem na UZ v 1. trim a byla mi zjištěna zvýšená hodnota šíjového projasnění na 3.1, žádný jiný parametr vychýlen nebyl. Mám počkat na předběžný gen ultrazvuk v 16 týdnu, ale jsem z toho dost nervozní, setkal jste se s tím někdy?“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, je to docela častý nález. Zvýšená hodnota šíjového projasnění pouze poukazuje na možné riziko, kvůli kterému je třeba provést další vyšetření. Velmi často se stává, že miminko je nakonec v pořádku. V dnešní době je třeba provést podrobnější morfologické vyšetření o trochu dříve než ve 20. týdnu, například v 16. týdnu, nabídnout neinvazivní test, pokud je screening negativní nebo hraniční. Pokud je pozitivní, pak je metodou volby odběr plodové vody. V neposlední řadě, pokud je vše v pořádku, lze zvážit speciální ultrazvukové vyšetření miminka - ECHO. Držím palce, ať vše dobře dopadne.“
Lucie: „Pane doktore velký obdiv a velký dík za vaši práci.“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Dobrý den, Lucie, já děkuji za Vaši zprávu, výsledky zdravých dětí jsou pro nás další motivací :). Mějte se krásně“
Tvůj tým z UZ: „Děkujeme, že tě máme Luboši“
MUDr. Lubomír Hašlík: „Já děkuji!!! Bez vás by to nešlo, jste nepostradatelnou součástí celé diagnostiky problémů a zasloužíte si chválit do nekonečna! Moc ještě jednou díky a těším se na vás :)“