Chat

MDDr. Lenka Harvánková
K zubaři beze strachu
Záznam chatu z úterý 3. prosince 2024
AK: „Opravdu to jde, aby pacient šel k zubaři beze strachu?“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, já myslím, že v dnešní době lokální anestezie to určitě jde.“
ANTIH: „Jak na chronický zánět dásní?“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, na chronický zánět dásní je třeba jediné a to kvalitní každodenní dentální hygiena. Je třeba znalosti správných technik čištění a správně vybrané mezizubní kartáčky. Tyto věci by Vás měla naučit dobrá dentální hygienistka.“
Jana: „Dobrý den, paní doktorko, jaký máte názor na používání elektrických kartáčků , jak pro dospělé tak i pro děti. Děkuji Vám moc za vaši práci a práci vašeho manžela. Už se zubařů nebojím. Díky Vám. Vaše pacientka Jana.“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, moc děkujeme. El. kartáček je něco jako oheň, dobrý sluha a špatný pán. Ideální pro nějak handicapované a nezručné pacienty. Určitě to je za mě někdy dobrá volba pro děti, které jsou třeba často mimo domov nebo je prostě klasické čištění nebaví nebo z nějakého důvodu rodič nemá kapacitu s čištěním pomáhat. Nikdy ale nenahrazuje mezizubní kartáček. I pro dospělé může být sonický kartáček varianta, je třeba, ale důsledně naučit techniku, aby pacient příliš netlačil a nepoškozoval si i dásně. El. zubní kartáčky nejsou vhodné pro pacienty s odhalenými krčky. S výběrem by Vám měl poradit Váš ošetřující lékař nebo dentální hygienistka.“
ANTIH: „Jak si správně čistit zuby a jak často?“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, toto je velmi obsáhlé téma, které nejde slovně popsat. Určitě, při správné technice, stačí si kvalitně čistit zuby 1x denně. Čistit musíte tak dlouho, dokud nejsou zuby čisté ( cca 10min). Pro správnou techniku je třeba vícekrát navštívit dentální hygienistku, která Vás techniky naučí a bude kontrolovat jak se Vám čištění daří.“
Milan: „Pěkný den. Není to úplně k dnešnímu okruhu. Ale asi měsíc po DH mě začali pobolívat pomalu všechny zuby.chvíli horní chvíli dolní někdy přední.Nmohlo dojít k narušení skloviny po pískování ? Nyní mám počínající zub .kámen ale ten jsem měl i před poslední DH jež byla v létě ale nikdy mě nepobolívali.Mám nově počínající zánět dásní.Nyní mám jít na další DH ale mám obavy aby po dalším pískování nebylo ještě náchylnější? Co byste doporučila ohledně DH nebo nějakého přípravku na ústní higienu. A nemáte zkušenosti s pacienty jež berou Tiapridal?Můj poslední lékař mě odmítl s tím že neví co by to udělalo s anestezií bez adrenalinu nebo s normální.“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, základem správné dentální hygieny určitě není pískování, ale kontrola stavu dásní ( speciální sondou v celém rozsahu) a následně reinstruktáž čištění v těchto oblastech a rekalibrace mezizubních kartáčků ( výber správné velikosti). Další dentální hygienu tedy doporučuji absolvovat a svěřit se Vaší hygienistce s obtížemi, pískování můžete klidně odmítnout a zaměřit se na techniku čištění. Pacienti s vysokou citlivostí zubů často čistí velkou silou, tvrdými kartáčky, špatnými technikami a abrazivními pastami. Upravou těchto věcí dojde k úlevě.“
Dagmar: „Ja strach ztratila, když jsem se stala sestřičkou u zubaře...“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, tak to je krásné a dobrá vizitka Vaší ordinace.“
Lucie: „Dobrý den, jaké plomby jsou podle Vás nejvhodnější? Dekuji“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, takové, které pro daný rozsah kazu a pacienta vybere jeho ošetřující lékař. V naší ordinaci preferujeme u dospělých pacientů v 99% fotokompozitní výplně.“
AK: „OFF TOPIC: Je politik Peter Harvánek Váš příbuzný?“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, ne.“
Zuzana: „Dobrý den, dcera má pět let, má kazy na stoličkách, a má hrůzu z lékařů po pobytu v nemocnici loni. Jsme bezradní, kazy jí občas bolí, byť zuby čistíme poctivě. Mám pocit, že je třeba je ošetřit, a nečekat, až zuby vypadnou.“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, naprosto jistě je třeba řešit. Ideální je najít lékaře, který je na děti zvyklý. Ten udělá komplexní vyšetření včetně rentgenů a měl by stanovit rozsah a počet kazů a následně probrat varianty spravení. Teď už bohužel správným čištěním zoubky nezachráníte i když můžete kazy alespoň zpomalit. U 5 letécho dítětě postupnými návštěvami dentální hygieny a prevence můžete získat dostatečnou spolupráci třeba na Hallové korunky.“
Eva: „Dobrý den, trápí mě noční i denní zatínání zubů, z toho mě bolí hlava, dutiny a brni čelist. Řeší tento problém pouze zubař a jak prosím? Pomohly by na tento problém Bachovy esence? Děkuji Eva“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, tento problém je velmi komplexní a je dobré řešit ve spolupráci s fyzioterapeutem a ev. neurologem. Může to být i větším stresem, takže ano za vyzkoušení Bachových esencí nic nedáte, na zuby si můžete taky nechat preventivně zhotovit ochrannou dlahu, ale neřeší to příčinu problému. Příčina může být zubní problém ( měl by vyloučit Váš zubař), problém špatného nosního dýchání, ev problém držeí těla (fyzioterapie).“
AK: „Jaký je nejlepší životní styl z hlediska zubaře?“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, obecně zdravý životní styl s pravidelným a kvalitním čištěním včetně mezizubních kartáčků. Spánková hygiena, strava ze základních primárních surovin, vnitřní spokojenost.“
Dagmar: „Dobrý den, prosím chtěla bych se zeptat, od kterého věku u dětí se doporučuje dentální hygiena. Nedávno jsem na dentální hygieně byla a občas mě čištění zabolelo. Děkuji za odpověď.“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, záleží z jakého důvodu si myslíte, že dítě dentální hygienu potřebuje. Pokud se to týká nácviku správného čištění a zvykání si dítěte v ordinaci je to vhodné od prvního zoubku. Náplní není, že dentální hyginistka bude dítěti dělat nějaký výkon ale že poučí maminku o perfektí hygieně, stravovacích návycích, vyberou dítěti správnou velikost mezizubních kartáčků a dítě si zvyká na prostředí ordinace. Pro samotné dítě, aby se začalo učit čistit si zuby samo zhruba od 5-6let. Dítě získává motorickou schopnost si vyčistit kvalitně zuby zhruba ve druhé tříě, ale dočišťovat a kontrolovat bychom to měli i přes to stále.“
Michaela: „Dobrý den. Mám skoro 4 letou dceru, kterou čeká v lednu anestezie a oprava několik zubů. Bohužel je to v takovém stavu, že to jinak prý nejde. Vše začalo nezájmem mého zubaře a jeho neustále odmítání její kontroly. Plus odmítání dalšími zubaři. Teď jsme dopadli tak jak jsme dopadli. Teď už vím jak se správně starat o zuby a s druhým dítětem se o to snažíme. Akorát dcerce jinak teď už nejde pomoci. Zajímalo by mě, jak nejlépe připravit dceru, zda máte nějaké doporučení? Popřípadě jaký je váš názor o ošetření v celkové anestezii? Děkuji“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, připravit ji úplně pravdivě. Zjistit tam, kde se bude CA konat jak to bude probíhat. Dcerce to potom jejími slovy říct, klidně i namalovat. Ujistit ji proč je zoubky třeba spravit a že budete stále s ní ( většina ordinací umožňuje být s dítětem dokud neusne a hned jak se vzbudí). Pak doporučuji vymyslet nějaký společný zážitek co podniknete na co se může těšit. Klidně s sebou vzít plyšáka jako ochránce...cokoliv vymyslíte Hlavní je, že usne a zoubky se kouzlem spraví ( v tomto věku bych to podala takto).“
Denisa: „Dobrý den, syn (7let) kojený do 4let, má zkažené vrchní zoubky (1,2,3,4), bylo nám řečeno, že je to z dlouhého kojení. Některé ty zoubky má už zlámané, pahýlky, syn si přeje zoubky vytrhnout, ale zubař nás odmítá, že dětské zoubky netrhá. Je to tak standardně nebo se zoubky trhají? Bojím se, aby se mu “nenakazily” ty zoubky druhé, je to možné? Děkuji“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, standardně se dětské zuby ošetřují a když to nejde jinak tak trhají. Nikdy nesmíte vytrhnut zub 3, ten se mění kolem až kolem 11 let a podle něj roste obličej, vznikla by ortodontická vada. Doporučuji určitě spravit. Vytrhnout zuby 1 a 2 v tomto věku není problém, u zubu 4 bych též volila spravení ( mění se až 9-10.rok). Pokud ho vytrhnete může opět dojít k posunu zubů a vzniku ortodontické vady ( potřeba rovnátek). Kojení je jen faktor, perfektně čištěné zuby se nezkazí ani kojením. Doporučuji i ohlídat zda syn nedýchá ústy, stravovací návyky atd.“
Radek: „Je celková anestezie pro opravení zubů u dítěte vhodná? Není to nebezpečné?“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, záleží na stavu dítěte. Rizika určitě má, ale v tuto chvíli volíme ze dvou zel to menší.“
Sabina: „Dobrý den, prosím o Váš názor, zda má smysl používat GC Tooth mousse. Dceři (4 roky) se objevil kaz a náš pan doktor doporučil používání této pasty (po vyčištění zubů klasickou pastou nanášíme tento přípravek). Pasta by měla zpomalit postup kazu, než bude dcera ošetřena (čekáme na termín). Děkuji a přeji klidné dny.“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, určitě tím nic nezkazíte, pokud je to takto, než bude zoubek opraven, je to v pořádku.“
Monika: „Dobrý den pani doktorko, vnučka v noci skřípe zubama,je ji 10let.Spi samostatně ve svém pokoji,takže její rodiče to ani neví.A protože jsem tchyně, tak nechtějí moje postřehy slyšet. Když je u mě na návštěvě, tak spíme vedle sebe a mě to vždycky budí a vadí mi,že si ničí zuby.Vnučka chodí pravidelně bez problémů k zubni lékaře i na zubní hygienu.Děkuji“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, skřípání zubů je velké téma. Nejčastěší příčina vyloučíme-li dočasné psychické problémy ( stres, velká změna v životě) je špatný dýchací stereotyp. Nedychá vnučka převážně pusou? Netrpí alergiemi? Touto cestou bych se ubírala, potom také vyšetření na fyzioterapii.“
Eva: „Dobrý den, čeká nás se synem (má 1 rok) první návštěva zubaře. Co můžeme od takové první návštěvy očekávat a co když nebude chtít syn otevřít pusu? Má už celkem 8 zubů a jejich čištění je obtížné. Musím ho zaleknout, abych mu je vyčistila. Někdy mě nechá, ale ve výsledku ho musím vždycky zaleknout, abych měla jistotu, že jsou vyčištěné. Děkuji“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, zachovejte klid. Nikdo rozumný nečeká, že miminko otevře pusinku na povel. Pokud máte jenom řezáky, občas bohatě stačí děťátko polechat, rozesmát a prohlídneme i tak. Určitě natrénovat se lžičkou, že zubař má zrcátko a počítá zoubky. Svítí a třeba pofouká. Lze vyšetřit i v nosítku, kočárku... U nás v ordinaci si tato malá miminka pokládáme na klím, dítě vidí na maminku a my máme prostor pro kouknutí, ale i tak ne vždy se to obejde bez pláče.“
Jana: „Dobrý den, chtěla bych Vám napsat, že Váš přístup k dětem a práci je skvělý. Klobouk dolů před Vámi. Krásný den :). Jana“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, moc děkujeme. Bez skvělého týmu setřiček a recepčních by to nešlo!“
Adéla: „Dobrý den paní doktorko, naše p. zubařka nám rodičům i našim puberťákům dělá co dva roky preventivně rentgen zubů, ale neoblékáme si provádění rentgenu ochrannou vestu ani límec, je to v pořádku? Anebo vesta i límec musí být oblečená vždy. Děkuji za odpověď, přeji hezký den“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, podle aktuálních doporučení SÚJB ( státního úřadu pro jadernou bezpečnost) je to úplně v pořádku a v souladu s aktuálními doporučeními.“
Adéla: „Dobrý den, jak vyčistit zuby ročnímu dítěti, které prostě u zubů bojuje a je téměř nemožné mu je vyčistit. Nepomáhá hra, video, příklad mladšího sourozence, různé kartáčky... pouze zalehnout a rychle vyčistit, což stejně není dostatečné a je to stresující pro obě strany. Děkuji“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den. Zázračná rada neexistuje, zkusit můžete jinou denní dobu a ne večer, kdy je celá rodina už unavená. Svítící kartáček Bob a Bobek nebo el. kartáček Curaprox Pro se solo koncovkou. Některé děti jsou hypersenzitivní a může jim vadit i vaše technika a měkkost kartáčku. Pozor také na solo kartáček, který má být tvrdý a je uzpůsoben na solo techniku a maminky s ním čistí často přes dáseň a to je boletivé. Čistit bez pasty a bez vody vleže. Pastu potom za odměnu. Brát brek s klidem, je to komunikace děťátka, že to nechce ( nechce ani přebalit atd.). 1. velký krok rodičovství je si čištění prosadit.“
Jana: „Syn, střední mentální retardace - syndrom křehkého X chromozomu - nedá se ošetřit. Má uštípnutou horní jedničku - před rokem a pul mu ji v narkóze nastavili - za pul roku nástavba upadla. V lednu má jít znovu na konzultaci,co s tím dělat. Prosím poraďte. Dêkuji moc.“
MDDr. Lenka Harvánková: „Nepíšete kolik je synovi let. Třeba by zvládl rajský plyn? Nebo s pořádnou přípravou i spravování....“
Pavla Bachoríková: „Dobrý den,syn 7let když má jít k zubaři,tak je tak nervózní, že se vždy pozvrací. Snažíme se obědnávat na ranní hodinu,aby byl na lačno,ale i tak je nervóza větší. Lze něco doporučit?“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, určitě je to strach. Zvykat, chodit na DH, chodit i třeba jen do čekárny si pohrát. Pokud syn takto reaguje i u jiných lékařů doporučuji psychoterapeuta. Naučí synka pracovat se strachem a regulovat ho.... Najít, kde přesně je problém.“
ANTIH: „Jaká je nejlepší prevence z hlediska zubaře?“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den. MEZIZUBNÍ KARTÁČEK KAŽDÝ DEN. Čistý zub se nazkazí.“
Anna: „Jaké jsou dezinformace v souvislosti se zubním lékařstvím?“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, určitě jich koluje mnoho, hlavní dezinformace jsou ty, že něco nahradí kvalitní čištění zubů. Neexistuje žádná kouzelná pilulka jen každodenní kvalitní péče. Velkou dezinformací u dětí je čištění různými nástavci a prsťáčky, které jsou pouze platové a silikonové, ty bohužel nic nevyčistí...“
Eva: „Dobrý den, Syn, pět let, je velmi náchylný k tvorbě zubního kazu, zoubky se snažíme poctivě čistit, ale presto se nám nedaří tvorbě kazu zamezit. Nedoporučila byste nám nějakou podpůrnou léčbu, či prevenci, kromě dentální hygieny? Mockrát děkuji“
MDDr. Lenka Harvánková: „Dobrý den, ano mnoho rodičů, co ke mě přichází si myslí, že čistí dobře a bohužel i přes velkou snahu a nasazení tomu tak není. Kupte barvící tablety a ověřte, zda opravdu dobře čistíte, používáte mezizubní kartáček mezi zadní zuby každý den? Dáváte tam co největší? Co dítě pije (celodenně by se měla pít pouze voda), co dítě jí, jak dýchá-ústy nebo nosem. Byly Vám zhotoveny rentgenové snímky přímo v ústech ( z těch se odečítají kazy).. Podpůrná léčba je kvalitní strava, vývary, žádné vysoce upravované a doslazované pochutiny, dostatek minerálů a bílkovin.“
ANTIH: „Jaká je nejlepší osvěta z hlediska zubaře?“
MDDr. Lenka Harvánková: „Nejlepší osvětu by měl poskytnout každý zubař a dentální hygienistka, ke kterým docházíte.“