Chat

host

Iva Whitten

Jak správně nosit děti

Záznam chatu ze čtvrtka 21. listopadu 2024

DAYD: „Jsou děti v ČR v současnosti obecně nošeny správně?“

Iva Whitten: „Myslím, že informace o nošení dětí jsou V ČR obecně velmi dobře dostupné a také kvalitní a většina maminek (rodičů), kteří chtějí své děti nosit, si takové informace vyhledávají a snaží se jimi řídit.“

DAYD: „Může mít nesprávné nošení dětí i psychické následky pro děti?“

Iva Whitten: „Pochopitelně, nesprávné nošení dětí, stejně jako jakékoliv nesprávné zacházení s dětmi může mít z hlediska psychiky neblahé následky pro děti. Dítě, které není nošeno správně (např. v neideální pozici, je nošeno příliš dlouho, je přinášeno do neideálního prostředí), bude nespokojené, frustrované, plačtivé, což pochopitelně ovlivní jeho psychiku, ať již z krátkodobého pohledu, případně i z pohledu dlouhodbého, pokud se takové nošení opakuje.“

DAYD: „Jak se připravit na správné nošení dětí?“

Iva Whitten: „Příprava na správné nošení je velice důležitá. Nejdříve se musíme rozhodnout, zda chceme k nošení používat nosítko či šátek (či oboje). Určitě je dobré si o nošení dětí sehnat co nejvíce informací - tedy v jaké poloze dítě nosit, čemu se vyvarovat, je dobré si uvědomit, co je důvodem, proč chceme dítě nosit. Za mě velice doporučuji, pokud se rozhodnete pro nošení, abyste vyhedali odborníka, který vám poradí s výběrem nosítka nebo šátku, který vám přímo s dítětem ukáže, jak ho dobře do nosítka umístit a odpoví na vaše konkrétní dotazy.“

Kateřina: „Dobrý den, moc ráda bych nosila své 6měsíční dítko, váží 8,5 kg, zkoušela jsem 3 půjčené nosítka(manducu, nějaké noname a fidella flowclick)vůbec mi to nesedí, řeže mě to, bolí záda. V polovázacím mi za chvíli sjede do velké kapsy..Myslím, že je problém v tom, že mám jen 150 cm, velká prsa, velké břicho. Mám i šátek, to je mnohem lepší, ale potřebovala bych nosítko, které bych neválela po zemi třeba na parkovišti. Chtěla jsem se zeptat, jestli je nějaké lepší nosítko pro lidi při těle, nebo mám prostě jen špatná nosítka? Děkuji moc, mějte se krásně!“

Iva Whitten: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Podle toho, co popisujete, bude opravdu problém při výběru nosítka. Velmi bych vám doporučila navštívit kamennou prodejnu či půjčovnu nosítek, kde si můžete vyzkoušet hned několik typů nosítek a vybrat to, které vám bude sedět nejlépe. Buďte při výběru trpělivá, zkoušení několika nosítek může být pro vás i vaše dítě náročné. Nicméně samozřejmě se může stát, že žádné nosítko nevyberete a budete mít k dispozici pouze šátek. Věřím, že i manipulaci s šátkem se rychle naučíte a nepraktické aspekty šátkování zvládnete. Držím palce.“

Kamila: „Dobrý den, je vhodnější do začátku pro miminko i prvorodiče šátek nebo nosítko? Děkuji K.“

Iva Whitten: „Dobrý den, opravdu záleží, co vám bude vyhovovat lépe. V dnešní době existují nosítka, která jsou vhodná i pro menší miminka, záleží v podstatě pouze na tom, jak si je nastavíte. Obecně lze říci, že s šátkem máte mnohem větší možnost si vše přizpůsobit na své tělo i na tělo dítěte, nicméně manipulace a správné navázání šátku může být ze začátku náročnější. Takže spíš vybírejte podle toho, co je vám a vašemu dítěti příjemnější, a také aby dítě bylo ve správné poloze a vás nošení fyzicky příliš nenamáhalo.“

Lucie: „Dobrý den, lze nosit v nositku dítě na krátké vzdálenosti s Nemoci Pes equinovarus? Nyní 6 měsíců, sádry na obou nožkách. DĚKUJI“

Iva Whitten: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Ano, i dítě s touto diagnózou lze v nosítku nosit. Je však důležité mít na paměti, že dítko, které je sádrováno, či nosí kompenzační dlahy, potřebuje i cílenou terapii a mnhoho rozmanitého pohybu, který mu díky sádrování chybí. Proto bych doporučila takové dítko nosit vždy jen po dobu nezbytně nutnou a následně mu pak nechat volný prostor k pohybu spojený s terapií, která vám byla vašemu dítku doporučena.“

Silvie: „Dobrý den. Mám 5 měsíční holčičku a pořídila jsem si nosítko značky Kavka multi age. Paní na prodejně mi ukázala, že v něm musím miminko dost utáhnout. Asi po 30 minutách v nosítku je v něm mála nespokojená, spocená a pláče. Jak bych měla miminko a sebe do nosítka oblékat?“

Iva Whitten: „Dobrý den, ano, těsné (pochopitelně ne příliš) utažení je velmi důležité, aby dítě bylo nastaveno do optimální polohy. Tato těsná poloha ale ne všem dětem musí být příjemná. Cílem dítěte, pokud má uspokojené všechny základní potřeby, je se hýbat a prozkoumávat svět všemi smysly, což pochopitelně v nosítku jde pouze velmi omezeně. Z toho důvodu může dítko projevit nespokojenost. Potí-li se dítě v nosítku, což je pochopitelné při tak těsném osobním kontaktu s maminkou, je potřeba opravdu věnovat pozornost správnému oblečení. Obecně bych doporučila spodní vrstvy z merino vlny, dítě samotné neoblékat příliš a zaměřit se spíše na oblečení, které zakryje vás obě - tedy nosící svetry, bundy apod. V chladném počasí je pak nutné ještě věnovat pozornost nožičkám (doporučuji softshelové návleky), ručičkám a hlavičce a krku (kukly jsou bezva doplněk).“

Šárka: „Dobrý den. Jsem silnější postavy. Mám si dávat větší pozor, aby miminko (2m) v šátku nemělo příliš roztažené nožičky? A i když mu hlavičku jistím přetažením šatku přes hlavu, tak se většinou vyklube a hlavičku ma zalomenou dozadu. Mám se dál snažit tomu predejít? Jak?“

Iva Whitten: „Dobrý den, uvažujete velmi správné. Dítko v šátku by mělo mít nožičky rozkročené, ale ne příliš. Kolínka dítěte tedy směřujte spíše k vašemu tělu a ne kolem vašeho pasu. Hlavičku v tomto věku je určitě nutné podepřít, aby nepadala do záklonu. Vždy ji zkuste do nosítka správně nastavit (někdy lze prodloužit zádovou opěrku, která je pevnější než kapucka, která na nosítkách je) nebo ji přidržte rukou. Záklonu hlavičky se určitě vyvarujte.“

Eva: „Dobrý den, mám syna 11 měsíců. Na začátku jsem nosila v šátku, poté jsme přešli na nosítko. Jak je to s ručkama dítěte při nošení ve předu? Mohou být i venku z nosítka, nebo spíše podél těla nosící osoby? A od kdy lze nosit na zádech? Děkuji“

Iva Whitten: „Dobrý den, podle velikosti dítěte mohou být ručky v několika pozicích. Buď úplně mimo nosítko (hlavně u větších dětí), jen ale pozor, aby mu pak nosítko netlačilo ramínka směrem k uším. Případně mohou být ručky podél těla rodiče nebo i podél těla samotného dítěte. Pokud to jde, nejlepší je polohy střídat. Nošení na zádech se doporučuje u větších dětí, cca od jednoho roku. Ale samozřejme záleží, jak budete vy i vaše dítě tuto polohu tolerovat a jak vám to bude vyhovovat. Přeci jen na své dítě v této poloze nevidíte.“

Kristýna: „Dobrý den, je vhodné si nosítko koupit již před porodem nebo je lepší vybírat až po porodu rovnou s miminkem? Děkuji.“

Iva Whitten: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Určitě počkejte s nákupem nosítka až po porodu. Kromě toho, že vaše tělo bude diametrálně rozdílné než během těhotenství, tak i výběr nosítka je nejlepší provádět přímo s dítětem, abyste si vyzkoušeli, co vám oběma vyhovuje a v čem se oba cítítě komfortně a do kterého nosítka dokážete dítě správně vložit.“

Zdena: „Dobrý den, nekřiví se dětem v tom šátku páteř, když v něm vlastně sedí? Vždycky jsem se snažila při nošení držet své děti za zádíčka a ne pod zadečkem.“

Iva Whitten: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Ano, přímá opora pod zadečkem by mohla rozhodně být na škodu. V šátku či nosítku, pokud je tam dítě dobře vloženo, je zatížení rozloženo na celý zadeček a stehýnka až ke kolínkům (proto výrazně nedoporučuji nosítka - klokanky, kde taková podpora chybí), tudíž k této velké zátěži nedochází. Toto je potřeba ještě podpořit oporou zádíček a hlavičky dítěte. Nicméně stále platí, že dětem, které se nosí, musíme zároveň umožnit kompenzační pauzy s dostatkem přirozeného nebo i cíleného pohybu.“

Helena: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné nošení dvojčat jednou osobou a od jakého věku je možné nošení dětí, zda nemůže dojít k přílišnému zatížení páteře v poloze v nositku. Děkuji za odpověď.“

Iva Whitten: „Dobrý den, věřím, že je možné najít způsob, jak nosit obě děti najednou. Ovšem jako fyzioterapeutka bych to rozhodně nedoporučila. Velká zátěž to bude pochopitelně hlavně pro nosiče, ale zátěž by to byla především i pro děti, jelikož nedocílíme optimální polohy, ve které by děti měly být. Rozhodně bych doporučila nosit každé dítko zvlášť. Jakmile jsou děti starší, teoreticky lze nosit jedno na břiše a jedno na zádech, ale zátěž pro nosiče bude opět veliká a i celková pohyblivost jak dětí, tak i vaše bude během nošení velmi omezená. K druhé části vašeho dotazu: ačkoliv si uvědomuji významné pozitivní psychosociální aspekty nošení a i fakt, že při nošení dochází k podopře kojení, jako fyzioterapeut radím pravidelné nošení dětí v šátku nebo nosítku neuspěchat. Všechna výše zmíněná pozitiva můžeme nahradit i jiným přístupem než nošením (mazlením se vleže apod.). Z mého pohledu je nejlepší pravidelné nošení směřovat od 3 měsíců věku dále.“

Tereza: „Dobrý den, co říkáte na nosítko Ergo baby Omni 360. Máme ho po prvním dítěti a byli jsme s ním velmi spokojeni. Samozřejmě jsme syna nosili jen čelem k nám. Tak bych chtěla vědět, zda je dle Vás v pořádku. Máme teď druhého syna, tak ať víme :) Děkuji Vám“

Iva Whitten: „Dobrý den, bohužel nosítek je na trhu velké množství a všechna nosítka konrétně neznám. Z názvu nosítka a vašeho popisu tipuji, že je to nosítko, ve kterém lze dítko nosit i čelem od sebe. Tuto polohu rozhodně nedoporučuji (ačkoliv dítko bude více bavit, protože víc vidí). Pokud ho budete nosit čelem k sobě, tak pak pouze v tom případě, že lze dítě v tomto nosítku nastavit do ideální polohy a dotáhnout všude tam, kde je potřeba. I v tomto případě nezapomeňte dítěti dopřát dostatek volného spontánního pohybu na podložce, aby se správně vyvíjelo.“

ANTI: „Jak moc důležité je správné nošení dětí?“

Iva Whitten: „Na to je jednoduchá odpověď. Pokud chceme děti nosit, pojďme to dělat rozhodně správně. Informací a odborníků, kteří vám pomohou, je mnoho, nebojme se je kontaktovat. Nicméně pokud dotaz trošku otočím na to, jestli je vůbec nutné dítě nosit, tak určitě není. Všechny potřeby dítěte můžeme uspokojit i jiným způsobem a není třeba se do nošení nutit, pokud nám to není příjemné.“