Chat

Gabriela Benešová
Emoce u zvířat
Záznam chatu ze středy 2. října 2024
ANTIH: „Kdy jednají zvířat emočně?“
Gabriela Benešová: „Emoce se u zvířat, stejně jako u lidí, objevují na základě zcela reálných situací. Když se zvíře poleká, objeví se strach. Když se potřebuje ubránit, objeví se vztek. Když prožije ztrátu, objeví se smutek. atd.“
ANTI1: „Jak se dají zjistit emoce u zvířat?“
Gabriela Benešová: „Ten, kdo žije v domácnosti se zvířaty, to pozná především podle mimických a tělesných projevů. Změna výrazu, zježená srst, sklopení uší, vycenění chrupu atd.“
AK: „Co znamenají emoce u zvířat pro člověka?“
Gabriela Benešová: „Projevy emocí u zvířat mohou člověku signalizovat, že se zvíře necítí dobře, že není v pohodě... a u silnějších a dlouhodobějších negativních emocích a při prožívaných emočních traumatech může dojít i k těm důsledkům, že zvířátko onemocní.“
Regina: „Mám fenku Jack Russel terier a jednou měla štěňata. Chtěla jsem. Je pravda, jak se říká, že je to pro fenku zdravé, aby alespoň jednou za život měla štěňata? Porodila tři štěňátka a ty jsme pak ve správném čase rozdali k lidem, se kterými jsme stále v kontaktu a pejsci se mají skvěle. Moje fenka žije v domácnosti a je jejím členem. Hodně jsem si potom vyčítala, že jsme ji dopřáli mít štěňátka a pak jsme jí je sebrali. Jak toto nese emočně pejsek? Chvilku je hledala, ale ona si cení naší plné pozornosti, tak už si asi nevzpomene. Jak to pejsci mají ve vztahu ke štěňatům, vzpomínkám nebo smutnění?“
Gabriela Benešová: „Pejskové samozřejmě emoce prožívají, což určitě víte... a po odebrání štěňátek tam určité období smutku proběhlo. Zvířátka se ale na rozdíl od nás lidí nemají tendenci vracet tolik v myšlenkách, berou svět takový, jaký je. A ani v přírodě nezůstávají potomci trvale se svou matkou. Věřím, že jste jí to i vysvětlili a že tím pádem celou situaci zvládla.“
Kamila: „Dobrý den, máme psa a čekám miminko, jak to pejskovi vysvětlit aby nežárlil?“
Gabriela Benešová: „Děkuji za dotaz. Věnuji se spíše onemocněním zvířat, ale asi můžu odpovědět i k tomuto. Obecně zvířátka nemají s příchodem dalšího člena rodiny problém. Je ale dobré to pejskovi dopředu říkat, ukazovat mu postýlku a změny, které nastanou v bytě... a také chováním po příchodu dítěte dávat najevo, že se tím neocitne na vedlejší koleji, že je pořád stejně důležitý a máte ho rádi. A třeba i poprosit, ať se stane strážcem miminka. Možná tam bude trochu náročnější přechodové období, ale ve většině rodin se to brzy urovná.“
Iva: „Může na sebe zvíře stáhnou onemocnění svého pána? Děkuji Iva“
Gabriela Benešová: „Ano může a stává se to. Zvířátka mohou prožívat své vlastní náročné situace, na základě kterých onemocní, ale zvířátka žijící v domácnosti, ze kterých se stanou členové rodiny, jsou s emočním polem rodiny silně spojeni a mohou na základě toho i onemocnět.“
Adéla: „Dobrý den, máme fenku shih tzu, 12 let a už asi 2 roky jí dáváme lexaurin, kratší dobu i léky Zylkene a Karsivan. Zdravotně je prý úplně v pořádku, ale často se třese, nechce zůstávat sama doma, bývá z ničeho nic vyděšená, rychle dýchá, běhá po bytě. Přijde nám, že už neslyší a možná přestává i vidět. Je v klidu, když je s ní někdo doma, ale někdy musíme odejít všichni, jenže v tu chvíli je úplně vyděšená, tlačí se ke dveřím a byla by i utekla, takže se těžko odchází. Uměla byste nám prosím poradit, co se mohlo stát, že se její psychika takto změnila a co třeba dělat, abychom jí nemuseli dávat prášky? Ony jí asi neubližují, jen je na nich závislá a jakmile je nedostane, tak je její stav horší a je pak velmi obtížné jí prášky dávat. Tak by bylo lepší, kdybychom mohli zařídit nějak jinak, aby byla v klidu a v pořádku. Moc děkuji za odpověď.“
Gabriela Benešová: „Děkuji za dotaz, ale odpovědět nedokážu. Neznám situace, které proběhly předtím, než se změnila. Zda se něčeho bála, zda se něco v rodině změnilo... může souviset i s tím, že přestávají fungovat smyslové orgány. Držte jí co nejvíc v klidu a v bezpečí.“
Ivana: „Dobrý den, prosím mám dotaz, máme pejska 14 let je to kříženec staford a labrador. je to užasný pes vetší plemeno, jelikož už má 14 let tak bolí nohy na což mu dávám samozřejmě vyživu aby trpěl co nejméně. Nicméně oči a sluch už je taky dost zhoršen. Stále vyžaduje být nám na blízku, vše tohle funguje, hodně spí,přes den i v noci. Nicméně byli jsme týden na dovolené a starala se o něj dcera která za ním docházela ale jinak byl sám, přes den spal byl klid ale v noci štěkal každý den celou noc, mám tedy dotaz proč to bylo když se to neděje když jsme doma. Děkuji za odpověd a mějte se moc hezky Ivana“
Gabriela Benešová: „Myslím, že hlavním důvodem je to, že byl doma sám, na což zřejmě není zvyklý. Možná se snažil co nejvíc hlídat, možná se bál... u takto starého pejska jsou všechny takové změny náročné“
Lena: „Jakou příčinu může mít problém se zuby u koně? Před rokem s čtvrt byl přestěhován do nové stáje kvůli mým častějším návštěvám partnera v zahraničí, já jsem nyní po porodu a cca 2 měsíce jsem za ním nemohla jezdit. Moc děkuji“
Gabriela Benešová: „Možná si odpovídáte sama už svou otázkou. Některá zvířata jsou hodně citlivá na změny... a koně jsou často silně vázáni na člověka. Asi by tenkrát bylo dobré s ním toto všechno komunikovat, vysvětlovat. Ale nikdy není pozdě, můžete tuto komunikaci navázat i teď.“
Honza: „Hezký den, Gabrielo. Moc Vám to sluší. Máte na sobě punčochy nebo punčocháče?“
Gabriela Benešová: „Děkuji, ale některé věci se nechám pro sebe“
Hanka: „Dobrý den, adoptovali jsme 11 tiletou britskou modrou kočičku, bývalá majitelka zemřela, po té si kočku vzala k sobě její vnučka . Narodilo se jim miminko a kočička přírůstek do rodiny nezvládala. Teď už u naší britky Niki jsme zjistili dýchací problémy, možná i astma ( zatím nepotvrzeno). Jinak je hodná, více unavená, na mlsky ale slyší, se stravou a vyměšováním problém nemá. Moc se sama nemazlí, tento popud musí přijít od nás, potom nás chvilku nechá. Může její onemocnění souviset s jejím osudem, jak jí můžeme pomoci? Děkuji za odpověď. Hana B.“
Gabriela Benešová: „Děkuji za dotaz. A za to, že jste kočičce dali nový domov. Sama mám tři britské kočky a jsou to úžasné noblesní bytosti. Astma souviset může, dvojí změna pro ni musela být šokem. Zkuste s ní kromě veterinární léčby i promlouvat. Jak ji máte rádi, jak je u vás bezpečně... a třeba jí i poproste, at vám v bytě pomůže ladit energie, aby se více s energiemi nového domova sladila. Přeji hodně štěstí“