Chat

host

Nikol Hálová

Zajídání stresu

Záznam chatu ze čtvrtka 19. září 2024

ANTIH: „Jaké jídlo je nejčastěji použito při zajídání stresu?“

Nikol Hálová: „Nejčastěji to bývají potraviny bohaté na cukr, tuk a celkově vysokoenergetické potraviny.“

ANTIH: „Vede zajídání stresu vždy k přejídání?“

Nikol Hálová: „Ne vždy musí zajídání stresu vést přmo k přejídání, ale často to tak bývá. Když budete jíst vědomě, můžete si vychutnat pouze menší množství potraviny, kterou máte rádi, bez toho, abyste se z ní přejedli.“

ANTIH: „Jak moc je nebezpečné zajídání stresu?“

Nikol Hálová: „Přejídání má negativní vliv nejen na příbytek hmotnosti, ale také na nás může negativně působit z psychického hlediska. Můžou se u nás pak vyskytovat pocity viny nebo výčitek, které pak mohou vést k rozvoji nízkého sebevědomí nebo až depresí a úzkostí.“

STOP: „Je dobré někdy stres řešit jídlem?“

Nikol Hálová: „Vždy je lepší hledat zdravější možnosti, jak stres řešit. Může se jednat například o techniku mindfulness, dýchací techniky, meditaci nebo třeba pravidelnou pohybovou aktivitu.“

ANTIH: „Je pravda, že zajídání stresu má své počátky již v samotném dětství?“

Nikol Hálová: „Zajídání stresu určitě může pramenit právě z dětství. Může to být způsobeno například tím, že se používají sladkosti jako odměny a jsme pak zvyklí sahat po jídle jako reakci na emoce, které u nás nastávají. Může to být ale i nezdravým vztahem k jídlu, který během dětství vznikne, pokud vyrůstáte v prostředí, které vyvíjí velký tlak na redukci hmotnosti pomocí strikních diet a zákazů.“

ANTIH: „Jaká je nejlepší prevence ohledně zajídání stresu?“

Nikol Hálová: „Pomáhá na chvíli se zastavit a uvědomit si, co jiného než jídlo v ten moment potřebuji a jestli je jídlo opravdu to, co můj problém vyřeší. Pokud ne, zkuste například jít na procházku, dát si horkou vanu nebo třeba zavolat kamarádce.“

ANTI1: „Jaké jsou negativní důsledky toho, když se stres řeší jídlem?“

Nikol Hálová: „Kromě nárůstu hmotnosti přejídání může negativně působit i na psychiku, kdy může snížit sebevědomí a vést až k depresím nebo úzkostem.“

Klára: „Dobrý den,mám dny,teď to bylo před úplňkem,kdy chodím v noci jist,ale sladké věci. Poslední jídlo jim v 19.hJak se toho mám zbavit,Děkuji“

Nikol Hálová: „Dobrý den, zkuste se zaměřit na vyváženost celodenní stravy, aby se tím vyloučilo jedení kvůli nedostatku energie. Můžete zkusit třeba posunout večeři o 30-60 minut. Záleží ale samozřejmě také na tom, jak často se to děje.“

Jana: „Dobrý den, velice často se v noci vzbudím poslední dobou i Několikrát týdně a jdu si vzít k jídlu sladkost. Vždy jen nějakou sušenku tatranku atd .Je to vždy , kdyby přešel někdo na návštěvu i pro nás ke kávě. Zlobím se na sama na sebe, když ráno zjistím že jsem opět jedla tečka nemám ani nadváhu i když tři kilogramy bych ráda zhubla. Poraďte mi jak na to. Děkuji Jana“

Nikol Hálová: „Dobrý den, zkuste se zaměřit na to, abyste měla přes den dostatek živin a energie v jídelníčku - na to můžete zkusit zapisovat svůj jídelníček např. do Kalorických tabulek. Často se stává, že kvůli nedostatku energie saháme po sladkostech. Můžete zkusit volit i vhodnější varianty jako ovoce nebo alespoň nějaké mysli tyčinky.“

Linda: „Dobrý den, já mám od dětství spíše sladké chutě, denně od mládí si dávám kávu se sušenkou. Trvá mi to už 30 let a od covidu se mi to zhoršilo tak, že si tu sušenku dám i večer. Zkouším tu chuť zajíst zeleninovým salátem, ale stejně mě to dostihne a té sušenky si kousnu. Co s tím ? Děkuji“

Nikol Hálová: „Dobrý den, tady se jedná o naučené chování, kde jste si kávu spojila s něčím sladkým - zkuste si místo toho dát nějakou vhodnější variantu jako např. sušenky bez cukru nebo nějaký tvarohový dezert. To samé platí i o tom večeru - snažte si hledat vhodnější varianty - zeleninou sladkosti moc nenahradíte, jak jste si už všimla, ale můžete zkusit ovoce nebo opět zdravější varianty sladkostí. Postupně tento návyk můžete měnit v něco jiného - např. že si večer zajdete na procházku nebo si dáte vanu.“

Alena: „Chtěla bych se zeptat,jestli je vhodnější jist sladkosti po obědě jako dezert,než odpoledne?777 Je pravda že sladká snidane myslím tím třeba chleba s marmeladou není vhodná?Je variantou ovesná kaše?Děkuji“

Nikol Hálová: „U sladkých variant jídel je nejdůležitější dbát na to, aby byl vždy v jídle nějaký zdroj bílkoviny. Ovesná kaše je vhodnější varianta kvůli dostatku vlákniny ve vločkách, ale ještě lepší by byla, kdyby se přidal např. tvaroh, řecký jogurt nebo Skyr jako zdroj bílkovin.“

Milena: „Zdravím Vás ,já nemám stres,ale často mě honí mlsná a prostě si musím tu koblihy nebo kousek čokolády dát .A jak mluvíte o té pauze,tak si ji dám, ale stejně myslím nato,že si po té pauze ten pamlsek vezmu.“

Nikol Hálová: „Občas je v pořádku si nějakou tu sladkost dát. Chce to ale dbát na to, aby se to nedělo třeba každý den. Pokud se jedná o chuť, která není spojená se stresem, tak zkuste volit zdravější varianty sladkostí - ovoce, tvarohové zákusky, mysli tyčinky nebo kousek hořké čokolády.“

Renáta: „Dobrý den,je pravda,že pokud si dám malou misku hospodských brambůrku a k tomu větší misku zeleniny,že si tak moc neškodím? Děkuji Vám za odpověď a přeji hezké dny.“

Nikol Hálová: „Dobrý den, pokud je to občas, tak to vůběc nevadí. Hodně záleží, jesti chcete redukovat hmotnost nebo jen udržoavt zdravý životní styl. Pokud chcete hubnout, tak miska brambůrků často není úplně vhodná ani doplněná zeleninou, protože se tím kalorie nezmenší. Pokud udržujete zdravý životní styl, je doplnění o zeleninu určitě dobrá možnost, ale i zde záleží na množství.“

Irma: „Dobrý den,téměř nejím maso a každý den si dávám zeleninový salát s mozzarelou.Je prosím vhodná jako bílkovina?“

Nikol Hálová: „Dobrý den, mléčné výrobky jsou skvělým zdrojem bílkovin. Dále bych doporučila dostatek luštěnin nebo sójových výrobků v jídelníčku.“

Michala: „Já mám problém přestat kouřit, protože když přestávám, tak místo toho chodím do kuchyně a jím. Je na to nějaká rada? Ráda bych přestala kouřit, ale ty chuťe k jídlu a přejídání na mě pak zanechávají tučné následky.“

Nikol Hálová: „Dobrý den, toto chování je naprosto normální, jelikož tělo se snaží vyměnit jednu závislost za druhou. V tomto případě bych radila vyhledat odbornou pomoc psychoterapeuta, psychologa nebo nutričního terapeuta. Jde o to, najít jiné vhodnější chování, které byste mohla za kouření nebo přejídání vyměnit, ale nebývá to snadné a je to samozřejmě běh na dlouho trať, proto je tam podpora od profesionála a od okolí velmi důležitá.“

František: „Jak to delat kdyz pracuji v noci a v noci musim jist, protoze pres den spim? Jsou nejake jidla, ktera bych mel omezit?“

Nikol Hálová: „Při nočním provozu platí to stejné co pro stravování denní. Snažte se jíst pravidleně a nevynechávejte jednotlivá jídla. Stravujte se racionálně a pestře a snažte se volit trochu lehčí jídla.“

STOP1: „Jak se má správně řešit stres?“

Nikol Hálová: „Řešení stresu je pro každého individuální. Nicméně se nechceme uchylovat k nezdravým variantám jako je právě zajídání stresu. Varianty na zvládání stresu můžou být například meditace, dýchací techniky, technika mindfulness a v neposlední řadě pravidená pohybová aktivita.“

Ludmila: „Dobrý den , každý večer před spaním, třeba v 9hodin večer mám potřebu vypít třeba čtvrt litru mléka polotucneho.Je to nějaký problém vzhledem k prediabetu a zvyšování hmotnosti?Děkuji“

Nikol Hálová: „Dobrý den, mléko na večer není příliš vhodné kvůli vyššímu obsahu laktózy, která se řadí mezi jednoduché cukry, které byste měla při diagnóze prediabetu celkově omezovat. Určitě je lepší polotučné mléko než tučné, ale zkusila bych ho občas vyměnit např. za bílý jogurt s vyšším obsahem bílkovin (řecký jogurt, Skyr) nebo kefír.“

Jarka: „Dobrý den, já mám problém opravdu můžu jíst pravidelně,pít vodu a bylinné čaje.Tak stále přibírám a jsem nafouklá jak bych byla těhotná.děkuji“

Nikol Hálová: „Dobrý den, v tomto případě bych doporučila vyhledat pomoc nutričního terapeuta. Tyto problémy jsou velmi individuální. Zpočátku si můžete zkusit zapisovat jídelníček např. do Kalorických tabulek, abyste viděla, jestli je Váš jídelníček tak vyvážený, jak by měl být a případně ho podle toho upravit. Může se totiž jednat o špatné rozložení živin.“

Tono: „Jsem stresový člověk a dokážu jíst rozumně a pak sníst co je a vše dohromady. Třeba čokoládu, šunku rohlík na jednou.“

Nikol Hálová: „Dobrý den, je důležité mít vyvážený jídelníček a během dne sníst dostatek živin a kalorií, aby se eliminovaly tyto vlčí hlady nebo chutě z tohoto důvodu. Můžete si zkusit zapisovat jídelníček do Kalorických tabulek, kde uvidíte, jak na tom se složením stravy jste. Co se týká stresového jedení, zkuste si zvolit jinou aktivitu, kterou budete dělat po příchodu domů - např. jít na procházku, dát si vanu nebo nějakou vhodnější variantu sladkostí. Nejprve si dejte vyváženou a dostatečně velkou večeři a chutě by se pak mohly změnšit nebo zmizet úplně.“

ANTIH: „Jak moc je v ČR nyní rozšířené zajídání stresu?“

Nikol Hálová: „Zajídání stresu není úplně problém spojený s určitým prostředím. Celosvětově je to velmi časté. Žijeme ve velmi rychlé a uspěchané době, proto je míra stresu vysoká a ne vždy známe vhodné možnosti jeho řešení. Jsou nám bohužel také ve vysoké míře nabízeny nezdravé potraviny, ke kterým se pak kvůli stresu můžeme uchýlit i když bychom si je normálně nedali.“

Markéta: „Dobrý den, jsem riziková skupina na diabetes , jsem obézní a Táta měl diabetes 3 , jsem sice po tubulizaci žaludku , ale zase jsem nabrala , rozhodla jsem se pro stravovaní Low carb je to pro mě vhodná varianta , nemám při tomto chutě a naopak se musím nutit do jídla , protože jsem stále přejedená“

Nikol Hálová: „Dobrý den, low carb stravování může být určitě pro někoho vhodné. Dejte si ale pozor na dostatek všech živin - hlavně bílkovin a vápníku kvůli omezení mléčných výrobků. Jinak souhlasím s tím, že low carb stravování může mít pozitivní vliv na omezení chutí, ale opatrně na to, aby se to pak nepřehouplo v přejídání kvůli zakazování určitých potravin.“

Martina: „Pacientovi s diabetem,který chce využít doporučení nutr.terapeuta,proplati zdravotní pojišťovna?“

Nikol Hálová: „Dobrý den, ano u diabetiků hradí nutriční terapii zdravotní pojišťovna.“

Jana: „Souhlasíte s rčením střidmě z bohatého stolu? Děkuji a hezký den!“

Nikol Hálová: „Dobrý den, ano to je velmi výstižné rčení. :) V racionálním stravování nemáme zakázané žádné potraviny, ale určitě je třeba dbát na jejich množství. Protože jak víme, jak všeho moc škodí.“

Veronika: „Prosím je aplikace kaloricke tabulky srozumitelná a potřebná, jen tak pro svůj denní přehled?“

Nikol Hálová: „Dobrý den, ano, aplikaci Kalorické tabulky určitě doporučuji. Je za mě dostatečně přehledná a pro běžný denní přehled úplně stačí neplacená verze.“

STOP: „Co je důležité vědět ohledně tématu ZAJÍDÁNÍ STRESU?“

Nikol Hálová: „Zajídání stresu je běžný a velmi častý problém. Je důležité si uvědomit své spouštěče pro jídlo navíc - v tomto případě stres, ale mohou to být jakékoliv emoce nebo myšlenky - a naučit se je buď eliminovat nebo na ně reagovat jinak. Mezi techniky zvládání stresu patří například mindfulness, meditace, dýchací techniky a v neposlední řadě pravidelná pohybová aktivita.“