Chat

Mgr. Michal Dvořák
Mindfulness – význam meditace a proti stresové techniky
Záznam chatu z pondělí 20. května 2024
ANTI: „Co je vlastně přesně protistresová technika?“
Mgr. Michal Dvořák: „Dobrý den, v tématu, o kterém budu mluvit, se jedná o techniky, které vycházejí z metody mindfulness. Jsou to techniky, které se opírají o všímavost k tělu, emocím a myšlenkám a schopnosti s nimi pracovat, tak, abychom dokázali lépe zvládat stres. Nemůžeme často ovlivnit to, zda stres zažijeme, ale můžeme ovlivnit to, jak se k němu budeme vztahovat a tím i můžeme ovlivnit to, jak jej budeme dobře zvládat.“
ANTIMONY: „Co je přesně mindfulness?“
Mgr. Michal Dvořák: „Mindfulness je vědecky podložená metoda. Šlo by ji popsat také jako typ mentálního tréninku, který nám pomáhá být odolnější vůči stresu a obtížným emocím, reagovat méně automaticky a emocionálně a tím tak lépe zvládat každodenní problémy. Mindfulness také pomáhá lépe pracovat s myšlenkami a díky tomu být pozornější a soustředěnějsí.“
ANTICYKLON: „Pro koho je mindfulness vhodný a pro koho ne?“
Mgr. Michal Dvořák: „Mindfulness je především vhodný pro zdravou populaci. Ve chvíli, kdy procházíte náročnějším životním obdobím, nebo zažíváte úzkost, nebo depresi, je dobré se poradit se svým psychiatrem, nebo psychoterapeutem. Obecně říkám, že mindfulness je vhodné téměř pro každého, ale ne v každém životním období. Pokud máte pochyby, je dobré se poradit s odborníkem, kterým může být i učitel mindfulness.“
ANTI: „Může být meditace i nebezpečná?“
Mgr. Michal Dvořák: „Meditace může být nemezpečná ve chvíli, kdy procházíte náročnou životní situací (například úmrtí v rodině), nebo zažíváte silnou úzkost či depresi. V tuto chvíli, pokud nemáte s meditací zkušenosti, tak v tu chvíli pro vás meditace nemusí být vhodná. Je to proto, že v meditaci se více potkáváme s tím, co se v nás děje a učíme se s tím pracovat. Pokud ale nemáme pevnou půdu pod nohami, nebo s tím neumíme pracovat, tak by nás to mohlo "semlít".“
Roman: „Dobrý den, jsem po otci prchlivá povaha, dokáží mě rozhodit ostatní řidiči, když jedu v autě, dupající dítě u sousedů, nebo paní, která neuklidí po svém psovi. Pokud to u mě graduje, dostanu se do stavu, kdy mám rudo jako od Jiráska, nevidím, neslyším. Máte nějaké techniky, jak předejít tomuto amoku, případně jak jej dostat do kontrolovaných norem? Nejsem agresivní ale křičím a létají okolo velmi peprná slova. Díky Roman“
Mgr. Michal Dvořák: „Dobrý den Romane, děkuju vám za zprávu. S tím, co popisujete, lze pracovat různě. Psychoterapie pro to nabízí dobrou cestu. Tím, že jsem učitelem mindfulness, tak vám budu nabízet techniky s tím spojené. Tou první věcí je, že když se budete nějakou dobu věnovat mindfulness, tak budete obecně odolnější vůči stresu, nebo situacím, které popisujete. Mindfulness cvičení posiluje větší odolnost a schopnost reagovat jinak. Takže po nějaké době, co budete cvičení cvičit, tak v těch situacích, které popisujete, se bude častěji stávat, že se zastavíte a nenastane rudo, jako od Jiráska :-) Tou druhou věcí, kterou vám chci nabídnout, je, že ve chvíli, kdy začnete vnímat, že přichází naštvanost, kterou popisujete, tak si zkuste uvědomit více kontakt se zemí a ve vašem případě klidně choďte a vnímejte chůzi a také nádech a výdech. A znovu a znovu se vracejte zpět k tomu, že chodíte a vnímáte nádech a výdech. Je to základní tip, vyzkoušejte a pak se klidně ozvěte, můžeme to probrat dále. Držím palce a přeju vám krásný den! Michal“
Monika: „Dobrý den, mým stresovým faktorem posledních dní je přesně to, co naznačila paní moderátorka, že stále myslím na dech a tím pádem má moje tělo potřebu to řídit a stále se nadechovat, což nejde a já mám pocit, jako bych se dusila, cítím na hrudi tlak a pocit nenadechnutí. Děje se mi to v průběhu let opakovaně, netrvá to nikdy dlouho, max.den, ale tentokrát to mám v hlavě už asi týden. Neporadil byste mi nějakou techniku, jak se od toho odpoutat? Děkuji mockrát.“
Mgr. Michal Dvořák: „Dobrý den, jistě rád. Zkusím vám nabídnout několik tipů. První. Klidně vyzkoušejte jiné cvičení mindfulness, tzv. body scan, ve kterém budete procházet tělo a uvědomovat si, co skrze tělo vnímáte. Druhý. Když budete vnímat, že potřebujete vést dech, tak s tím zkuste nebojovat, zkuste se toho ani nesnažit zbavovat. Více si uvědomujte jak dech vedete, zkuste dech trochu zvolnit. Dejte si ruku na tu část těla, kde vnímáte napětí (hrudník? břicho?). Možná, že si můžete říct, třeba: Dělám, co můžu. Nebo: To zvládnu. Moc vám držím palce! Michal“
Martina: „Kdyz mindfulness neni vhodna, kdyz mame tezke obdobi, jakou metodu muzeme vyuzit, aby nam to pomohlo?“
Mgr. Michal Dvořák: „Určitě bych doporučil psychoterapii. Pravidělná psychoterapie vám může hodně pomoc.Casto se mi stává, že mi pak chodí lidé na kurzy poté, co nějakou dobu chodili na terapii a tato kombinace (mindfulness a psychoterapie) jim hodně sedí. Moc vám držím palce!“
Martina: „Dobrý den, ráda bych chodila na mindfulness kurz, ale ani v širším okolí nemůžu nic najít (Praha východ). Jsou opravdu tyto kurzy zatím jen v Praze? A doporučil byste on-line kurz jako adekvátní náhradu osobního kurzu? Děkuji za odpověď.“
Mgr. Michal Dvořák: „Dobrý den Martino, kurzy jsou v Praze, ale také probíhají online (lidé jsou doma a spojí se přes počítače). Tyto kurzy nabízejí různí učitelé mindfulness. Druhou možností je si zakoupit videokurzy mindfulness, který si pak můžete procházet svým tempem. Můžete se podívat i na mé stránky www.bemindful.cz Krásný den a držím palce! Michal“
Martina: „Dobry den, jaky typ meditace byste doporucil pro bolesti hlavy? Je pro to take vhodna mindfulness? Jaka je nejucinejsi meditace pro unavu a stres? Je lepsi meditovat rano nebo vecer? Dekuji.“
Mgr. Michal Dvořák: „Dobrý den Martino, s bolestí hlavy lze pracovat i s meditací, ale je potřeba k tomu už určité zkušenosti. Pak lze v meditaci i pozorovat napětí, které tím lze snížit, ale je potřeba k tomu už více zkušeností. V tuto chvíli bych vám více doporučil procházení těla (body scan) a nebo vnímání dechu. Co se týká stresu, lze využívat jakoukoliv meditaci mindfulness. Na únovu je nejlepší si odpočinout a prospat se :-). Každému vyhovuje meditovat v jinou dobu během dne. Vyzkoušejte. To hlavní je, abyste u toho nebyla příliš unavená. Navíc každou denní dobu vám to může přinést něco jiného - ráno je to třeba zasoustředění, večer naopak uklidnit se před spánkem. Držím vám palce a přeju vám krásný den, Michal“
Monika: „Dobrý den,co říkáte na knihu, Život samá pohroma,od Jon Kabat-Zinn,je to světové dílo o mindfulnes.“
Mgr. Michal Dvořák: „Dobrý den Moniko, ano, je to skvělá kniha. Velmi ji doporučuju. Krásný den, Michal“
Renáta: „Dobrý den pane magistře! Souhlasíte s rčením " pokud nejde o život,nejde o nic "? Děkuji Vám za odpověď!“
Mgr. Michal Dvořák: „Dobrý den Renato, někdy ano, ale někdy mám dojem, že to někomu v náročných situacích nepomáhá, i když si to řekne. Pak je dobré vyzkoušet něco jiného, co mu v náročné situaci pomůže. Děkuju za otázku a přeju vám krásný den! Michal“
Linda: „Dobrý den, co říkáte na antigenní trénink ? Děkuji. L.“
Mgr. Michal Dvořák: „Dobrý den Lindo, je to skvělá metoda, kterou mohu jen doporučit. Krásný den, Michal“
Petra: „Dobrý den, pokud by se měla meditace a podobné praktiky na člověku projevit jak pravidelně je nutné provádět? A přetrvává i v budoucnu, když už provádět nebudu? Dá se považovat i cvičení jógy za meditaci? Díky Petra“
Mgr. Michal Dvořák: „Dobrý den Petro, je to samozřejmě individuální. Něco už je vidět po týdnu a 14. dnech. Změny jsou vidět po měsíci i po dvou měsících. Říkám to proto, že často vedu 8týdenní kurzy, tak nejčastěji vidím změny v těchto časech. Něco přetrvává, ale ve chvíli, kdy se přestanete věnovat mindfulness, mnoho se vrátí zpět. Pokud je jóga prováděna všímavě. Uvědomujete si své tělo okamžik za okamžikem a vracíte se zpět, kdykoliv vás nějaké myšlenky odvedou pryč, tak ano. Přeju vám krásný den a držím palce! Michal“
ANTI: „Co je vlastně přesně meditace?“
Mgr. Michal Dvořák: „Dobrý den, sám využívám tzv. mindfulness meditaci (typ meditace). Zde jde o to věnovat pozornost tomu, co se děje hlavně uvnitř nás a dokázat na to reagovat jinak než navykle. Meditace tak pomáhá rozvíjet větší všímavost, ale také pozornsot, odolnost či laskavost. Přeju vám krásný den, Michal“
Linda: „Dobrý den, tak jak na stres?Ať nejsem obětí stresu,prosím něco, co mohu aplikovat v běhu dne,diky“
Mgr. Michal Dvořák: „Dobrý den Lindo, poradím vám proto dvě věci. První, dlouhodobá rada, ale o to efektivnější. Když se budete věnovat, například, 10 minut denně meditaci všímavosti, tak vám to po nějaké době (například po měsíci) pomůže být méně ve stresu. Budete odolnější. Druhá rada (na kterou jste se asi ptala :-), zkuste se na minutu, nebo dvě, kduž jste v běhu a stresu, zastavit. Chápu, že za běhu by to bylo lepší, ale když jsme v běhu, těžko se zklidňovat. Ono paradoxně zpomalení může vést k větší efektivitě. Tedy, zkuste se na minutu, dvě zastavit, uvolnit ramena, spodní čelist, vnímat nádech a výdech a vracet se k dechu, když vás něco odvede pryč. Na závěr si položte, například, otázku: V čem teď chci pokračovat? Co mi teď nejvíce pomůžeme? Potřebuju teď něco? Co teď přestat dělat? .... Držím vám palce a přeju vám krásný den, Michal“
Miroslava: „Dobrý den. Jak prosím pracovat s věčným strachem o své nejbližší? Děkuji. Mirka.“
Mgr. Michal Dvořák: „Dobrý den Mirko, děkuju vám za zprávu. Věřím, že to musí být těžké. Strach je často spojený s nejistou, že nevíte, co se děje (a nebo také, že nevíte, co je s vašimi blízkými). Tedy: - na jednu stranu můžete mít domluvené věci s vašimi blízkými, například, whatsapp skupinu, ve které si můžete občas napsat, takže budete vědět, že spolu nějaký kontakt mít budete. To ale asi už máte, pak jde o to zkusit s tím pracovat sama: - zkuste přinést do situace, kdy zažíváte strach, více jistoty. Může to být, například: více vnímat svůj dech (nádech a výdech), kontakt se zemí. Vracejte se k dechu, kdykoliv vás odvede nějaká myšlenka pryč. Můžete také zkusit dělat vnímavě to, co v tu chvíli děláte, třeba vařit a opět si uvědomovat, co děláte, co vnímáte skrze hmat, a opět se tu vracejte zpět. Také může být dobré vyhledat psychoterapeuta, který by vám v tom mohl hodně pomoc. Držím vám palce a přeju vám krásný den, Michal“
LídaM: „Neumím se uvolnit. Jsem pořád jakoby pod určitým tlakem. Má pro mě meditace smysl?“
Mgr. Michal Dvořák: „Dobrý den Lído, určitě ano. Jen je dobré na sebe netlačit i v meditaci. Tím, čím můžete začít, mohou být meditace na, například, 3 minuty. Zkuste si v tu chvíli uvědomit, že sedíte, že vnímáte kontakt se zemí. Když se objeví tlak, který popisujete, tak s ním zkuste nebojovat, nebo se jej nesnažte zbavit, ale spíše si jej uvědomte, dejte si i ruku na tu část těla, kde vnímáte napětí a zkoušejte se znovu a znovu vracet zpět k dechu (když vás odvede nějaká myšlenka pryč). Držím vám palce a přeju vám krásný den, Michal“
Laďka: „Dobrý den, chci se zeptat, kde je možné se naučit této technice. Stačí webinář? Popř kde zjistit místa pro vzdělání tohoto tipu? Je mě 44 let a chci se naučit žít život tak, aby mě zase hodně bavil. Řekla bych, že díky nezdravému přístupu k životu již nemám štítnou žlázu, dělohu. Zbytek orgánům bych si ráda ponechala“
Mgr. Michal Dvořák: „Dobrý den Laďko, jsou různé možnosti a záleží na vás. Klidně to může být online. Pokud se s metodou chcete seznámit, může stačit, například, 2h kurz. Pokud si ji chcete více osvojit, tak doporučuji něco dlouhodobější, co bude trvat, například, měsíc. Kurzy mindfulness často probíhají tak, že trvají 2 hodiny a vy se potkáváte jednou týdně a mezi setkáními samostatně cvičíte. Tím, že meditujete sama, tak vás přirozeně napadnou otázky, které pak s lektrem můžete řešit. Moc vám držím palce a přeju vám krásný den, Michal“
Linda: „Děkuji za odpověď, nemyslela jsem ,že utíkám, běžím, ale plynuti času během dne.Nic se neděje Děkuji i za takovou odpověď“
Mgr. Michal Dvořák: „Tak už tomu víc rozumím :-). Pak pořád platí, co jsem vám napsal - zkoušejte se během dne pár krát za den na chvíli zastavit - vnímat svůj dech, uvědomit si, co se v tu chvíli děje, jak se cítíte a co v tu chvíli děláte. Krásný den, Michal“
Jitka Bauerová: „Dobrý den. Zmiňoval jste možnost si během Mindfulness meditace pustit nahrávku. To se mi líbí. Díky tomu, můžu vypustit kontrolu času. Prosím, kde nahrávku najdu. Děkuji.“
Mgr. Michal Dvořák: „Dobrý den Jitko, nahrávky najdete, například, na youtube, když zadáte mindfulness meditace. Můžete vyžkoušet i mé nahrávky. Zadejte na YouTube bemindfulcz a tam najdete mé nahrávky, nebo na mých stránkách www.bemindful.cz můžete projít zdarma 3denním kurzem mindfulness, kde najdete také nahrávky. Držím vám palce. Krásný den, Michal“
Martina: „Dobrý den, pročítám Vaše odpovědi a zaujalo mě, že mindfulness není vhodný, když procházíte nějakou náročnou životní situací (konkrétně úmrtí v rodině s tím spojené úzkosti). Chápala jsem meditaci, relaxaci jako něco, co by mi naopak mohlo pomoci v tomto smutku, stresu, nervozitě.. že lépe zvládnu své emoce, fyzické stavy, atd. Děkuji za vysvětlení a rovněž přeji krásný den.“
Mgr. Michal Dvořák: „Dobrý den Martino, v těchto situacích bych byl velmi opatrný. Meditace vám tu může pomoc, pokud s ní už máte zkušenosti a dokážete dobře zvládat obtížné situace. Pokud jste v meditaci nová, mohl by vás smutek spíše zavalit a vy byste neveděla, co v tu chvíli dělat. Snad je to nyní jasnější? Krásný den, Michal“
Martina: „Dobry den, mel byste techniku na rychlejsi usinani? Dekujeme za skvele odpovedi.“
Mgr. Michal Dvořák: „Určitě vyzkoušejte meditaci mindfulness.“