Chat

host

MDDr. Nikola Halaštová

Nepřátelé dětských zubů

Záznam chatu z úterý 7. května 2024

Alena: „Dobry den, chtela bych se zeptat co rikate na namaceni dudlika do medu? Dekuji za pripadnou odpoved.“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, namáčení dudlíku do medu bohužel patří i dnes mezi praktiky, které maminky používají k uklidnění nebo uspání svých dětí. Bohužel tato metoda není pro dětské zoubky úplně tou nejlepší variantou - med, i přes svůj přírodní původ, je, co se týká složení ,prakticky stejnou hrozbou pro zuby jako klasický cukr. Jeho nepřiznivý efekt je umocněn lepivou konzistencí, která ulpívá na zubech a tím pádem ovlivňuje zoubky po pomerně dlouhou dobu. Ještě horší efekt má dudlík namočený do medu, který se použije při uspávání - během spánku klesá produkce slin, které normálně zoubky chrání, tudíž jsou zuby v ještě větším ohrožení.“

AK: „Kteří nepřátelé dětských zubů jsou ti nejhorší?“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, mezi hlavní nepřátele dětských zubů se určitě řadí cukr, ten je metabolizován bakteriemi za vzniku kyselin, které vedou ke vzniku zubního kazu. Tento proces je ale samozřejmě možné zvrátit pravidelným, ale zejména správným a pečlivým čištěním zubů. Z toho vyplývá, že největším nepřítelem dětskýh zubů je právě nedostatečná zubní hygiena. Dalším nepřítelem může být například dudlík, který může u dětí způsobovat ortodontické vady - předkus, otevřený skus, a může tak ovlivnit i další vývoj čelistí a být příčinou toho, proč bude dítě v budoucnu potřebovat rovnátka. Hlavním nepřítelem může být zároveň i rodič, protože právě rodiče ovlivňují to, jak si dítě bude zoubky čistit, měli by do určitého věku (cca do 10-12 let) zuby aktivně dočišťovat, ovlivňují, jak vypadá jídelníček dítěte a jeho celkový vztah ke zdraví, nejen zubů a přivádí ho na pravidelné preventivní prohlídky.“

Milena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Syn (26 měsíců) už asi 3 týdny uplakaný, v noci se budí k pláčem a poslední týden začal říkat bolí bolí, ale nic konkrétního. Začal méně jíst i pít. Byl hodně spavy. Začalo mu strašně (štiplavě) zapáchat z úst. Dásně mu strašně nateklý a jsou strašně citlivé při čištění. Na rtu se mu objevili afty. Může to souviset všechno s případným růstem posledních stoliček?? Popř. Jak a čím mu ulevit?? Ostatní zuby vyrostly bez sebemenšího problémů. Děkuji a přeji hezký den.“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, problém, který popisujete, s nejvyšší pravděpodobností nesouvisí s prořezáváním stoliček, ale mohlo by se jednat o tzv. herpetickou gingivostomatitidu - tedy projev synova prvního kontaktu s virem HSV, tedy virem, který u dospělých způsobuje opary. Je důležité v této fázi zajistit dostatečný přísun tekutin a živin - ideálně nedráždivé (tvaroh, banán), chladit a případně snižovat horečku. Jakmile odezní nejhorší fáze, je nutné začít zoubky pomalu čistit. Pokud by se stav nelepšil, případně pokud by se objevily celkové příznaky, nebo delší dobu trvající horečky, doporučuji vyhledat pediatra.“

ANTIMONY: „Jsou i faktory, které jsou nepřáteli i přáteli dětských zubů zároveň?“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, určitě - hlavním takovým faktorem je rodič - ten umí dítěti ukázat správnou cestu, co se týká péče o zuby, zdravého stravování, umí ho správně namotivovat a naučit ho i nutnosti pravidelných prohlídek u zubního lékaře. Na druhou stranu - pokud rodič nebude dítěti zuby dočišťovat, nezajistí mu včasné a pravidelné prohlídky, případně ho bude návštěvou zubaře děsit, může v něm zakořenit velmi nedobré návyky. Zároveň rodič ovlivňuje to, co dítě jí, ovlivňuje jeho přísun cukrovinek a sladkých nápojů.Právě proto je důležité mít motivované rodiče, kteří budou brát svou roli zodpovědně a dají tak svému dítěti ten nejlepší základ do dospělého života.“

Olga: „Dobrý den, paní doktorko, chtěla jsem se zeptat jaká je vhodná pasta pro děti od 0-6 let. Kdy začít používat pastu s fluoridem. U dcery 6 let, se začaly před rokem objevovat mezizubní kazy ( přestože přední 4 zuby má s velkými mezerami) čistila si pravidelně 2 x denně. Není dítě, které by jedlo sladkosti s pravidelností. Je možné, že pasta pro děti biorepair bez fluoru nebyla dostačující? Další dotaz by byl na výdrž plomby, od ledna má plombu mezi stoličkami 4-5 dole, zdá se mi, že na úrovni toho místa plomby chybí část výplně. Je možné, že se za 2,5 měsíce ulomila/vykazila? Dcera nezaregistrovala, že by měla v puse něco takového... vím, že zubařka používala 2 druhy materiálu při 3 ošetřeních za rozdílnou cenu. znamená to ruznou kvalitu/ trvanlivost? Děkuji za informaci“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, co se týká zubních past - existuje spousta druhů, co se týká toho správného, měl by Vám s jejím výběrem poradit Váš zubní lékař. Důležité je ale zmínit, že zubní pasta je jenom doplněk ,hlavní roli hraje správná technika čištění, včetěně používání správně zvolených pomůcek pro mezizubní hygienu (mezizubní kartáček, nit). Se správnou technikou i pomůckami vám poradí dentání hygienistka. Pokud ale zmiňujete výskyt zubních kazů, zvolila bych pastu s obsahem fluoridů, od 6 let je již možno používat i pasty pro ,,dospělé,,. Fluor omezuje škodlivé působení bakterií a zároveň zvyšuje odolnost zubu vůči zubnímu kazu. Správně zhotovená výplň by na zubu měla ideálně vydržet do jeho výměny. V průběhu let může docházet k okousávání výplně (záleží na druhu použitého materiálu), u výplní fotokompozitních k okousávání nedochází. K odlomení kousku výplně při nákusu do něčeho tvrdého určitě dojít může - pokud dceři v ústech vadí ostrý okraj nebo vám to znemožňuje zavést mezizubní kartáček, doporučuji kontaktovat zubní lékařku. U dětí, vzhledem k náročnějším podmínkám při zhotovení výplně, může dojít i k ,,vypadnutí,, zhotovené výplně, v takovém případě je nutné navštívit lékaře, protože v ,,dírce,, po výplni budou zůstavat zbytky jídla a je zde zvýšené riziko vzniku zubního kazu.“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jdou ještě nějak zachránit nažloutlé zoubky u 2 letého dítěte, bojujeme s čištěním zubů a ne vždy se dostanu s kartáčkem na celé zoubky, až teprve teď začíná spolupracovat ale žlutá nemizí. A taky se zeptám jestli to pak nepovede k zubnímu kazu pokud bude stále nažloutlý zoubek. Děkuji“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, samotné zažloutnutí zubů, co se týká změny barvy, není pro zuby žádným rizikem. Často k takové změně barvy může docházet například po terapii antibiotiky. Někdy ale žluté zbarvení může způsobovat i nesprávně odstraněný zubní plak - ten už by pro zuby určitě riziko představoval. Nebojte se danou starost zkonzultovat se svým zubním lékařem, který určí, zda se jedná skutečně o změnu barvy nebo povlak.“

Kateřina: „Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se zeptat, synovi (6let) po antibiotikách zežloutly zuby. Naše paní zubařka říkala, že je to běžné, že to způsobují antibiotika, ale už nám neřekla, co se s tím dá dělat a zda to zmizí. Ptám se proto Vás, co s tím můžeme dělat a zda to zmizí samo. Čistíme poctivě 2x denně od prvních zoubků.“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, s tímto problémem se setkávám i u svých pacientů a na vině opravdu velmi často bývají antibiotika, nejčastěji penicilinová. Velmi často se podaří pigmenty odstranit domácím čištěním - mnohým pacientům pomohl elektrický kartáček. Pokud by se Vám pigmenty doma odstranit nepodařilo, je velmi vhodné navštívit se synem dentální hygienu, kde je možnošetrným způsobem zuby vyčistit a zbavit je zažloutnutí.“

Ludvíka Laurencová: „Vážená paní doktorko, mojí desetileté vnučce bylo zjištěno, že nemá založeno na dolní pětky, tudíž dokud to půjde, tak si bude muset vystačit s mléčnými zuby. Co se s tím dá dělat, až jí doslouží? Nikdy jsem o takové případu neslyšela. Děkuji za Vaši odpověď.“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, nezaložení stálého zubu je v dnešní době poměrně častou diagnózou, se kterou se u svých pacientů setkávám. Konkrétně nezaložení stálých pětek je případem asi nejčastějším. Skutečně je nutné se o dočasný zub co nejlépe starat, aby pokud možno bez kazu a plomby vydržel až do dospělosti, kdy se následně řeší jeho náhrada, nejčastěji implantátem. Velmi často ale konzultujeme situaci s ortodontistou, který navrhne pro daného pacienta nejvhodnější řešení.“

Ilona Kubíková: „Dobrý den, paní doktorko, ráda bych se vás zeptala na váš názor. Syn je 2,5 roku starý a na usínání a spaní vyžaduje dudlík. Je to problém ? Případně kdy s tímto skončit? Předem děkuji za odpověď. Ilona“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, v tomto věku by již bylo vhodnější dudlík jako pomocníka na usínání nepoužívat. Dudlík může bránit správnému vývoji čelistí a způsobovat do budoucna nemalé problémy - estetika, tvorba řeči, ukusování. Skus by měl být kontrolován během preventivní prohlídky Vaším zubním lékařem, který by Vás zároveň měl na případný vznikající problém upozornit.“

Sylva: „Dobry den,ma smysl chodit s ditetem (5 let) na dentalni hygienu? Pekny den a dekuji.“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, určitě má již v tomto věku chodit na dentální hygienu - je to přínos pro dítě, ale zejména pro rodiče, který by takto malému dítěti měl zuby dočišťovat. Naučíte se správnou techniku čištění, vyberete vhodný kartáček, natrénujete zavádění mezizubních kartáčků a budete mít jistotu, že se o zuby doma staráte správně.“

Helena: „Můj pětiletý vnouček má zkažené přední zoubky,mamince bylo řečeno, že má počkat až vypadnou ,ale máme strach,aby to nemělo vliv na druhé zoubky.neni lepší je vynadat pod narkózou? děkuji za odpověď Helena Pešková“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, tuto situaci bohužel nedokážu bez prohlídky pacienta správně posoudit. Záleží, o jak velké kazy se jedná - zda jsou to spíše menší kazy, které jsou na zubu již třeba několik let, nebo jsou kazy většího rozsahu - tam potom často dochází k odumření zubu a vzniku zánětu, který skutečně může ovlivnit vývoj stálého zubu. Zmiňovaný zánět se většinou projevuje vznikem ,,bouličky,, vyplněné hnisavou tekutinou, která se nachází zpravidla nad postiženým zubem. V takovém případě je nutné ošetření - většinou se přistupuje k extrakci (vytržení zoubku). Konkrétní situaci a rizika posoudí váš zubní lékař.“

Jitka: „Dobry den, vcera dcera oslavila 5.narozeniny a k tem narozeninam ji vyrostl novy zub. Zub, ktery vyrostl je dolni prava jednicka, ale za mlecnym zubem! Novy zoubek je uz cely proriznuty, roste pekne rovne nahoru, ale co ten mlecny? Ten se zatim ani nehne. Bylo to pro nas hodne velke prekvapeni. Je potreba mlecny zub vytrhnout? Mam obavu, ze potom by se dcera bala k zubari jit, kdyby ji prvni mlecny zoubek musel trhat. Dekuji, hezky den. J.K.“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, Vámi popisovaná situace je u dětí velmi častá, zejména u dolních řezáků. Určitě se nejdříve pokuste mléčný zoubek vyviklat sami doma, to bude pro dceru příjemnější, než extrakce v ordinaci zubního lékaře. Vůbec se nebojte za zoubek zabrat, dcera ať se nebojí zoubkem ukusovat. Pokud byste delší dobu nepozorovali žádné změny, případně by mléčný zub komplikoval čištění nebo dělal problémy při ukusování, bylo by vhodnější vyhledat zubního lékaře - daný zákrok je velmi rychlý a bezbolestný a není se proto potřeba ničeho bát.“

Marianna Štursová: „Dobrý den, paní doktorko, jaký máte názor na užívání tablet Zymafluoru u dětí v prevenci zubního kazu. Jaké dávkování doporučujete. Děkuji“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, dnes už se od užívání fluoridových tablet upouští, v naprosté většině případů je zcela dostatečný příjem fluoridů zajištěn z potravy (čaje, ryby, sůl). Pro již prořezané zoubky má mnohem větší benefit lokálně aplikovaný fluor, nejčastěji ve formě zubní pasty.“

Tereza: „Dobrý den, je nutné čistit i batoleti zoubky mezizubním kartáčkem ? Bojím se že mu tím můžu ublížit. Děkuji“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, pokud má vaše dítě v ústech 2 zoubky, které se dotýkají, je nutné prostor mezi nimi vyčistit mezizubním kartáčkem. Používání mezizubních kartáčků je o cviku, určitě se nemusíte bát, že byste dítěti ublížila.“

Helena: „Dobrý den , od kdy je prosím čas s dítětem začít navštěvovat dentální hygienu. Děkuji“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, vhodný věk u dítěte je velmi individuální - u svých pacientů doporučuji 1.návštěvu dentální hygieny okolo 5.-6. roku života - dítě už většinou hezky zvládne udržet pozornost. Mám ale i 4leté pacienty, které dentální hygienu absolvují. V tomto je věku spočívá hlavní přínos dentální hygieny v tom, že se rodič naučí, jak spravně o zoubky dítěte pečovat.“

Veronika: „Dobry den mám dotaz ohledně nočního kojení. I když večer po koupání zoubky vyčistím, bohužel se můj syn 14 měsíců v noci budí i šestkrát za noc na prso. Může noční kojení nějak negativně ovlivnit zdraví zubů. Děkuji Veronika“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, samotné kojení nezapříčiní vznik zubního kazu. Pokud budou zuby večer správně a pravidelně čištěny, kaz vlivem nočního kojení nevznikne. Je ale důležité mít na vědomí, že pokud v noci syna kojíte, mělo by být večerní čištění opravdu 100 %. Stejně tak je vhodné zuby vyčistit i ráno, aby na zubech nezůstávaly zbytečky z noci až do večerního čištění. Noční otírání zoubků gázou není zapotřebí. Zároveň, jakmile na zubech vznikne i třeba počínající zubní kaz, bylo by vhodné v nočním kojení dále nepokračovat. O dané problematice se určitě můžete poradit s Vaším zubním lékařem.“

Lucie: „Dobry den,dcerka 6 let ma mezi prednima jednickama uzdicku,pani doktorka cca pred 2 lety doporucila odborne vysetreni a nejspis chirurg.odstraneni. priznam se,ze jsem to moc neresila, ale chci se zeptat,je to problem?bude to nutne odstranit?p.dr.rikala ze ted uz je pozde,ze to bude mozne resit az vyrostou nove jednicky.co se stane kdyz se to neudela? Dekuji za odpoved.lucie“

MDDr. Nikola Halaštová: „Dobrý den, poloha horní retní uzdičky se během růstu čelistí a zubů mění a její definitivní poloha je známá až po prořezání horních stálých špičáků, tedy okolo 11. roku života - pokud i po prořezání těchto zubů zůstává překážkou, je vhodné řešit její odstranění, většinou ve spolupráci s ortodontistou.“