Chat

Mgr. Aleš Kuda
Kdy je nadužívání léků problém
Záznam chatu z úterý 26. března 2024
Anna: „Existuje dostatečná osvěta v ČR ohledně nadužívání léků?“
Mgr. Aleš Kuda: „Bohužel ne. Léky na bereme jako samozřejmou součást našich životů. Věříme, že na vše existuje nějaký lék. Proto léky užíváme bez větších výhrad. Byla by potřeba, aby osvětu ohledně nadužíváí léků dělali i lékaři, kteří někdy jsou na začatku pozdějšího problému s léky u pacienta.“
ANTIMONY: „Je nadužívání léků nejvíc v oblasti psychiatrických léků?“
Mgr. Aleš Kuda: „U psychiatrických léků, respektive dvou jejich skupin, tedy léků na úzkost a léků na spaní, hrozí vznik závislosti při jejich dlouhodobém užívání nebo nadužívání. U těchto dvou skupin léků nejčastěji řešíme problémy se závislostí. Odvykání je komplikované a vyžaduje odborný dohled.“
ANTIMONY: „Lze bojovat proti nadužívání léků tak, že by například praktičtí lékaři nesměli předepisovat psychiatrické léky?“
Mgr. Aleš Kuda: „Myslím, že cesta je v prevenci a osvětě. Pouhé omezení preskripce léků u některých odborností lékařů by pravděpodobně příliš nepomohlo. Osvěta je důležitá i u lékařů, aby s léky zacházeli s rozvahou a vždy poučii paciety o rizicích.“
ANTI: „Ví se o nadužívání léků všechno?“
Mgr. Aleš Kuda: „Určitě nevíme vše. Začínáme se tímto fenomeném intenzivně zabývat až v posledních letech. Spotřeba léků skokově roste, proto je nezbytná podrobná analýza a následné kroky k omezování spotřeby.“
ANTIMONY: „Jak lze léčit nadužívání léků?“
Mgr. Aleš Kuda: „Závilost na lécích, typicky anxilotika(lék na úzkost) a hypnotika (léky a spaní) považuji za možná nejkomplikovanější. Je zde často silná fyzická závislost, kdy postupná detoxifikace je zdlouhavá a vyžaduje odborný dohled. Závislost je i psychická, se kterou musíme následně pracovat. Je to poměrně dlouhý a těžký boj.“
Vlastimil: „Jak poznám, na který lék na spaní (kupováno ne na recept) se můžu stát závislým?“
Mgr. Aleš Kuda: „Léky na spaní s rizikem závislosti, nejsou dostupné na volný prodej. V totmo můžete být klidný.“
Šárka: „Jak se dostat svépomocně že závislosti na pervitinu, délka užívání cca 30 let.“
Mgr. Aleš Kuda: „určitě se obraťte na adiktologa, který vám pomůže najít způsob, jak ze závislosti. U takto dlouhodobé závislosti to bude dlouhá cesta, protože se droga stala každodenní součásti vašeho života. Také bych vám doporučil svépomocnou skupinu NA -www.anonymninarkomani.cz, kde najde podporu lidí, kteří mají podpbný problém.“
Michaela K.: „Dobrý den, dlouhodobě užívám antidepresivum sertralin, velmi často slyším o nadužívání či závislosti na antidepresivech, přitom se tím myslí léky na uklidnění a spol. Pak se lidé logicky bojí začít antidepresiva brát, neměla by v tomto být výrazná osvěta?“
Mgr. Aleš Kuda: „Dobrý den, sertralin, je účinné antidepresivum. Antidepresiva obecně nemají závislostní potenciál, protože fungují jiným způsobem než například anxilotika. Jako psychoterapeut vždy hledám, zda je nasazení antidepresiv indikováno, jako podpora terapie. Někdy neuvážená medikace antidepresivy může terapeutický proces. O nadužívání antidepresiv uvažuji, když jsou nasazována jaksi paušálně na jakýkoliv smutek nebo nepohodu.“
Markéta: „Při jak dlouhém užívání neurolu je riziko závislosti? Děkuji“
Mgr. Aleš Kuda: „Dobrý den, neurol patří mezi tzv. anxilotika a má velký závislostní potenciál. Je lék určený ke krátkodobému užití, popřípadě jako první pomoc u například panické ataky.Někdy se nasauje společně s antidepresivy, protože jejich účinek nastupuje až po 3-4 týdnech, takže neurol pokryje přechodnou dobu. Rozhodně by neměl být používán v řádu měsíců. Finální slovo,ale musí říci lékař, který tento lék indikoval.“
Linda: „Dobrý den, beru Cipralex 20 mg na úzkost již víc jak 5 let pak také Rosucard 40mg na cholesterol a Trittico 150mg na noc. Bolela mne včera hlava a já nevěděla a bála se vzít Ibalgin. Co myslíte, mohu vzít Ibalgin. A mohu ráno vzít najednou Cipralex a Rosucard 40 mg nebo musím mezi léky chvilku posečkat. Děkuji. L“
Mgr. Aleš Kuda: „Dobrý den, odpověď je bohužel mimo mojí kompetenci. Jako adiktolog nejsem oprávněn předepisovat léky. Obraťte se lékaře, který vám léky předepisuje.“
Renáta: „Dobrý den pane magistře,nemám dotaz,páč delší dobu sleduji vaše rozhovory na YouTube a musím říct,že mi moc pomohly! Našla jsem si v nich spoustu odpovědí na mé otázky ohledně závislosti na alkoholu.Chci Vám poděkovat jak všechno moc dobře vysvětlujete! Přeji Vám hezké dny!“
Mgr. Aleš Kuda: „Dobrý den, děkuji moc za milou zpětnou vazbu. Mám radost, že vám to pomohlo a dává mi to další smysl pokračovat dál.“
Eva: „Muj syn od 17 letech uzival Marihuanu. Od malicka byl nadpr.inteligentni, sel na vicelete gymnazium..Soc. zralost byla horsi.(v kpntaktu s dospelymi)Byval casto nemocny,trpel larynghitidami,dusenim,somnamb ulismem,nocnimi desy.3xtydne sportoval.Ucil se v lidove skole ume i.Mel podnetne detstvi,vylety,hry,cestovani.Je levak,byl nadany na hudbu. Nakonec vystudoval (maturita).S odrenyma usima maturoval,ve posledni rok skole spal.Maturita v kovidu. V oboru nepracuje,dela v restauraci,v noci nespi-kratky dl.tyden.Jiz 2 rok zase bydli u nas (jiz bydlel 2xsam).Ale poprve tezky rozchod,podruhe nezvladl finance.Zadluzil se u uveru(lichvaru).70 tis.Pomohli jsme mu, splacel nam,ale fetoval dal,lecbu prerusil.Letos opet prusvih.dluzi opet 70 tis. pridal Casino a snupal pervitin.... Ted 2 mesic.bez drog,splacel,testoval se,dochazel do rodinne poradny SANANIM A i na ind. amb. lecbu.Tu ind. prerusil ,nechtel se dal testovat,ze vse zvladne sam. Zeneni nsrkoman.Psychoterapeuti jsou pry d....í fanatici .My jsme ho museli vystehovat.Tak znela pisemna dohoda...Udelali jsme dobre ??????? REKL,ze nemame vlastni mozek,ze neverime vl.synovi a poslouchame cizi lidi 《ze Sananimu). Odesel ve zlem....Trapime se.“
Mgr. Aleš Kuda: „Dobrý den, jsou to těžké situace a rozhodnutí pro rodiče. I když to určitě bylo těžké, udělali jste dobře. V této fázi to bývá nezbytný krok. Pokud byste pokračovali, tak se ta situace jen protahovala. Kolegy s Rodinné poradny SANANIM osobně znám, jste opravdu v dobrých rukách. Určitě se na ně obraťte pro podporu, tomto období. Věřtě, že se dají věci do pohybu k lepšímu.“
Šárka S: „Dobrý den, zajímalo by mě, když manžel bojoval/bojuje s nadužíváním léků na bolest - brufen a nahradil to kratomem. Jestli je to problém? Dělá si ho ráno a večer prý jen v malém množství. Jestli je to akceptovatelná cesta nebo ne. děkuji“
Mgr. Aleš Kuda: „Dobrý den, nemuho posoudit, jaký druh bolesti se jedná. Každopádně pravidelné užívání kratomu může být problematické. Ve s vé praxi se v poslední době setkávám s klienty, kteří mají problém s odvykáním z vyšších dávek této látky. Chronická bolest by měla být řešena s lékařem. Více bohužek tomu takto říci nemohu.“
Mirka: „Mnohokrát dekuji, ze se touto problematikou zabýváte a ze o tom i veřejne mluvíte/pisete - je to opravdu velmi potřeba! Bohužel, z moji vlastni zkušenosti za problem s naduzivanim léku muzou především sami lékaři. Léky, které jsou velmi návykové, Vám automaticky napíšou téměř všude, jako na běžícím pasu a navíc i ve velkém mnozstvi (stačí říct, ze špatně spite nebo mate velký stres z nějaké životní události, vážne plánované operace apod). Bohužel Vas ani většinou neupozorni, ze se závislosti muže byt problem - ne všichni pacienti jsou tak osvícení, aby si tohoto problému byli vedomi... zvláště u starých lidi je to obrovsky problem a ti se ani nemají jak bránit, pokud za ne nelobuje nějaký "osvícený" příbuzný. Pro ne je totiž pan doktor skoro buh a co předepíše, musí se zobat... Zajímalo by me, jak často se ve své praxi setkávate s pacienty/klienty, kteri mají problem přestat po mnoha letech užívání brat antidepresiva (např. SSRI, SNRI etc)?? O tomhle se totiž téměř nemluvi, mam pocit, ze je to az TABU a přestože se nejedna o klasickou závislost (jako v případě benzodiazepinu ci alkoholu) - přestat s užíváním Escitalopramu (i již velmi nízké dávky) bylo jedno z nejhorších období v mem životě a trvalo několik let. Bohužel, lékaři - psychiatri toto velmi bagatelizuji a často jsou příznaky z vysazeni zamenovany za symptomy, pro které je původně pacient začal uživat (úzkosti, deprese, nespavost, nervozita, agitovanost, neklid apod) a tak jsou mu znova opakovaně nasazovany s tím, ze je proste bude muset brat celozivotne.. Doporučuji zhlednout dokument BBC "Antidepressants" ci navštívit stránky psychiatra Dr Horowitze, který jako jeden z mnoha v tomto dokumentu účinkoval a na tuto problematiku upozorňuje (a sdili i svoji vlastni zkušenost s vysazovanim AD).. https://markhorowitz.org Preji Vam vse dobre a hlavne mnoho motivace a energie do Vasi prace, ktera je tak nesmirne celospolecensky prospesna!!! (omlouvám se za zmatenou diakritiku, pisu z anglického počítače a opravuje se mi to tady jak se tomu zachce :-)“
Mgr. Aleš Kuda: „Dobrý den, děkuji za zajímavý pohled a podporu. Antidepresiva mohou velmi pomoci mnoa lidem, pokud jsou správně indikována a podpořena ideálně psychoterapií. Na druhou stranu jsou opravdu někdy paušálně nasazována i v situacích, které to nevyžadují, což jste popsal. Na dokument a stranky se podívám. Děkuji“
Jana: „Dobrý den, zvažujeme léčbu léčebným konopím u neurolog. onemocnění dcery. Prosím, je zde nějaké riziko? Děkuji za odpověď.“
Mgr. Aleš Kuda: „Dobrý den, nejsem specialista na léčebné konopí, ale velmi mu fandím. Má velkou budoucnost. Rizika ve srovnání se standardními farmakami budou maximálně stejné, ale spíše výrazně nižší.“
Darina: „Dobrý den, nevím, zda sem tento dotaz patří, přes to se zeptám. Nekouřím 11 měsíců, je to několikátý pokus. Pořád mám absťáky, někdy silné jako na začátku odvykání, i 100 krát za den. Jsem podrážděná, náladová, někdy mám pocit, že se zblázním, že mi praskne hlava. Byla jsem v centru pro odvykání, tam doporučili Paipo a slabé nikotinové tablety, běhat po schodech nebo podobnou aktivitu. Jak to vidíte vy? Co mám dělat, kam se obrátit? Proč mám pořád myšlenky na cigaretu? Ničí mě to. Může být můj stav projevem úzkosti či deprese? Moc děkuji za odpověď.“
Mgr. Aleš Kuda: „Dobrý den, určitě se obraťte na psychiatra - opravdu to můýe být deprese a úzkost, která se po vysazení nikotinu projevila. Chuť na cigaretu zažívají odvykající kuřáci i několik let, ale ne v této intenzitě, ktrou popisujete. Držím palce! Sám jsem si tím prošel...“
Jarka: „Dobrý den, užívám pravidelně 6 tablet denně a to jednu na štítnou žlázu a pět tablet, předepsané z kardiologie. Už jsem se ptala lékaře, jestli musím brát tolik léků a bylo mi řečeno, že to brát musím, měla jsem CMP, ale už před 20lety a nyní se léčím na arytmii. Jaký je Váš názor? děkuji. Jarka“
Mgr. Aleš Kuda: „Dobrý den, nejsem kompetentní toto posoudit. Pokud už jste to probrala s lékařem, věřte mu.“
Robert: „Považujete lysohlávky, LSD či jiné psychedelika za drogy?“
Mgr. Aleš Kuda: „Ano, jsou to drogy. Mají svá specifika, ale mezi drogy jednoznačně patří.“
Markéta: „Dobrý den, mám prosbu, jak mám říct tchyni, ze má problém s alkoholem? Téměř každodenní pití proseca je podle ní v pořádku. Italové si pry také dávají. Chtěla dát mě 8mesicni dceři birel s tím, že to není alkohol. Natáčela ji dudlík v birelu, mám strach, co by se dělo, když bych ji dala vnučku na pohlidani“
Mgr. Aleš Kuda: „Dobrý den, nevím kolik vypije denně. Denní pití není v pořádku. Ale rozhodně není v pořádku, co dělá s vnučkou. Chránil bych dceru.“
Zuzka: „Dobrý den pane doktore, mám po 3x 1g dávce solumedrolu. Momentálně beru velké množství léků a různé vitamíny. Moje otázka je na vitamíny,je lepsi brát vitamíny jako Y celek nebo každý vitaminvzvlast. Jsem vegetarian, beru navíc Fe,C,BKomplex Mg D...Prosím mohl byste napsat jak vitamíny kombinovat? Děkuji“
Mgr. Aleš Kuda: „Dobrý den, nejsem lékař ani farmakolog, takže vám bohužel nemohu odpovědět.“
Vlaďka Junková: „Dobrý den, jsem sedmdesátiletá babka, samozřejmě trpím v mém věkuněkolika zdravotními problémy. Léčím se u několika specialistů (kardio, plicní,..) Každý z nich mi předepisuje léky. Kam se, prosím obrátit, abych měla jistotu, že mi léky pomáhaji a vzájemne se nevylučují.“
Mgr. Aleš Kuda: „Dobrý den, proberte se lékařem všechny léky, které berete (i ty od jiných specialistů), zda neni riziko interakce. I interakcích by vás měli informovt i v lékárně.“