Chat

host

Michaela Kačírková

Babyrady – jak zacházet s novorozencem

Záznam chatu z úterý 13. února 2024

Martina: „Dobrý den, dcera 2,5 měsíce stále dává hlavičku na jednu stranu (pravou) hlavně při spánku když chce hýbe hlavou jak potřebuje na obě strany ale víc preferuje pravou a spí jen na právě snažím se jí polohovat ale moc nám to nejde děkuji za radu. Hezký den“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Martino, děkuji moc za Váš dotaz. Pokud je v pohybu symetrická, nemá slehnutou hlavičku více na jedné straně, tak to může být úplně v pořádku. Určitě bych si dávala pozor na zacházení a držení na obě dvě strany, na polohování na záda bříško i na boky (na oba, na ty se často zapomíná). Pokud hlavička slehává, vidíte třeba oporu na bříšku o ruce, že je pokaždé jiná, tak bych oslovila odborníka (dětského rehabilitačního lékaře či dětského fyzioterapeuta), aby děťátko zkontroloval případně poradil, jak můžete dceru podpořit. Přeji krásný den Míša Kačírková“

Jitka: „Dobrý den, můj 10. měsíční chlapeček často péruje na kolínkách, snaží se lozit přes překážky. Ale při pohybu v prostoru pořád preferuje plazení po bříšku. Mám ho nějak podpořit v tom lezení po čtyřech a jak, nebo tomu nechat volný průběh? Moc děkuji za odpověď , Jitka“

Michaela Kačírková: „Krásný dobrý den Jitko, děkuji moc za Váš dotaz. Jsem určitě jsem pro to stimulovat děťátko do lezení po čtyřech. Samotné dávání překážek ne vždy je dostačující. Dávejte co nejméně oblečení, či protiskluzové oblečení (geckoeco, polezu, ABS hmota kteru můžete nanést kamkoliv), použijte protiskluzové podložky, jogamatky, karimatky, kusové koberce, Ohraničte prostor, kde děťáto tráví čas. Pokud se plazí asymetricky nebo i symetricky (déle než 14 dní) osobně bych už řešila s odborníkem. Ve čtvrtek budu mít na toto téma webinář "Jak podpořit lezení po čtyřech", můžete se podívat na mé stránky - najdete v sekci "eshop". Přeji krásný den Míša Kačírková“

Aneta: „Dobrý den, prosím mohla byste nám ukázat, jak správně manipulovat s novorozencem při říhnutí? Děkuji :-)“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Anet, bohužel už nemám žádný vstup, čas je tady omezen. Ně všechny děti potřebují odříhnout, pokud potřebuje je vhodná tzv. savč poloha, poloha přes rameno (tak aby byly ručky také přes rameno), v tygříkovi (kde je miminko více nakloněno, aby byla hlavička výše), u starších děťátek je vhoddný třeba i zmíněný klokánek. Pokud by Vás zajímala podpora psychomotorického vývoje více, tak se můžete podívat na mé stránky, kde najdete knihu Pohybový vývoj dítěte s láskou a respektem a praktičtější/názornější a nejucelenější je kurz Pro zdravý vývoj miminka. Přeji krásný den Michaela Kačírková“

Barbora: „Dobry den, mam osmidenni miminko a zajimalo by me, jak ho ukladat na spani. Jestli stejne jako v porodnici na bok a ty stridat, nebo ho muzu ulozit na zada…. Nehorzi ale pak treba uduseni pri vdechnuti sliny? Dekuji za odpoved.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Barboro, děkuji za váš dotaz. Na noční spánek je doporučovaná poloha na zádech z hlediska bezpečnosti (právě nejméně riziková) (pokud nemá nějaký pohybový problém třeba s otáčením hlavičky, hlavička by neměla být ničím omezena např. polštářkem), na denní spánky můžete zapolohovat miminko na boky, ale je vhodnější, když je miminko pod dohledem. :) Přeji krásný den Míša K.“

Eva: „Dobrý den, zakoupila jsem si Váš kurz (moc pěkně udělaný a naučný) a snažím se podle něj správně manipulovat se svým 2 měsíčním synem. Akorát mi u toho samozřejmě moc nespolupracuje a různě se mi u toho propíná a kroutí. Na tygra mi zvedá hlavu a nožky má napnuté. Když ho chci přenášet na krátkou vzdálenost na předloktí tak se mi snaží odrážet nožkami od hrudníku. Co dělám špatně :-D Ale moc mi pomohlo z Vašeho kurzu jak správně oblékat a pokládat přes bok, to ho velmi sklidnilo a ubylo pláče :-) Díky za Vaši odpověď a přeji hodně štěstí“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Evi, děkuji moc za zprávu. V rámci kurzu mi můžte napsat email, natočit video a já vás navedu, podpořím, poradím či pro ostatní doplním. V následujících týdenech mám právě v plánu o doplnění ještě dalších informací o které si psali rodiče během ledna:). takže napište mi prosím na info@detskafyziomama.cz, klidně pošlete video co se daří/nedaří nebo čím si nejste jista, můžete přidat i video, jak se syn hýbe na zádech a na bříšku, abych měla lepší představu. :) Krásný den Míša Kačírková“

Eva: „Jak prosím cvičit/pohybovat s miminkem (2mesice) , ktere ma velkou diastazu? Dekuji“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Evi, do 3 měsíců je diastáza svým způsobem fyziologická (tedy objevuje se poměrně často), spíše bych sledovala komplexní pohyb děťátka, zda s něčím nemá porblém (poloa na bříšku, na zádech poloha šermíře, zvedání nožek na zádech,...apod). Zacházení by mělo být co nejvíce variabilní, tedy aby děťátko mělo různé podněty a aby bylo v souladu s přirozeným vývojem (opatrně s klubíčkováním a se skrčenou polohou)... Přeji hezký den Michaela Kačírková“

Jana: „Dobrý den, poslední dny se na Instagramu hodně řeší palecek v puse. Naše dcera má 7 měsíců a s paleckem v puse usíná, jinak si ho do pusy nedává. Dudel nechce. Je to opravdu tak obrovský problém, jak to teď na IG vypadá? Mě je 41 a pamatuji si, že jsem měla na základní škole spolužačku, která si zuzlala palec snad do 8. tridy. Ale žádný předků nebo špatně roste zuby neměla, vypadala úplně NORMALNE. Děkuji a mějte se krásně, Jana.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Jani, určitě není cíl někoho vystresovat. CUcání palce se stává problémem když jde o zlozvyk, je to problém především zubařský a logopedický. Opět potřeba k tomu přistupovat komplexně - dělá to dvakrát denně na uspání jinak ne, tak to asi neplechu neudělá, ale v případě, kdy by to dělala častěji, tak je vhodné to řešit. je jasné, že si děťátko dá do pusinky různé prsty a věci a zkoumá svět. Popravdě to není úplně můj obor a problematika, které se věnuji (spíše to řeší logopedi, ergoterapeuti, zubaři,...). K tomuto tématu jsem se dostala přes to, že doporučuji nechat děťátka "žužlat" si ruce a ochutnávat (v rámci bezpečnosti) různé předměty, tvary, povrchy,... Krásný den Míša K.“

Martina: „Dobrý den. Odkdy je vhodné dávat novorozence na bříško? S prvním synem jsme museli v pěti měsících cvičit Vojtovu metodu, protože točil hlavičku mírně na jednu stranu a nepropínal ruce při zvedání se na bříšku. Ráda bych se tomuto u druhého miminka vyhnula. A můžeme toto podpořit i jinak, než jen polohováním na bříšku? Děkuji za odpověď.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Martino, těch faktorů, které ovlivní psychmotorický vývoj je více, genetika, těhotenství, porod, zacházení s miminkem, prostředí, kde děťátko vyrůstá,... tedy těch puzzlí je potřeba poskládt více (ráda bych to zjednodušila:/). Polohujte miminko na záda, bříško i boky, vytvářejte vhodné podmínky pro jeho vývoj, zhodnoťte pomůcky, které je potřeba použít, které vám opravdu pomohou a které můžete něčím nahradit (mnoho pomůcek je ředevším pro rodiče než pro děti a jejich vývoj),... Můžete se odívat na mé stránky či na můj instagramový účet @detska_fyzio_mama. Přeji krásný den Míša K.“

Stáňa: „Dobrý den, pokud kojim novorozeně v leže, je potřeba ho potom zvedat a nechat odříhnout nebo ho muzu nechat spát tak jak dopije? Dekuji a pekny den“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Stáni, ne každé miminko potřebuje odříhnout. POkud nepotřebuje, tak není potřeba se tím stresovat. Pokud potřebuje, můžete kojit třeba v tzv. savčí poloze, kde má hlavičku výše než tělo a lépe si tak odříhne. Krásný den Míša K.“

Radka: „Dobrý den, naše miminko se od porodu zaklání, údajně je to z dlouhého porodu (aktuálně 3 měsíce a týden). V poloze klokánka je zakloněný, tj. dle doporučení na cvičení miminek a od fyzioterapeutky máme právě "jen klubíčkovat". Naopak hezky zvedá nožičky v leže. Bojím se, zda mu "klokánek" nebude chybět ve vývoji. Lze nějak řešit nebo to zaklánění odezní? Po RHB cvičíme 14 dní Vojtovu metodu přetáčení 1. Moc děkuji.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Radko, vidíte, to jsem zapomněla zmínit, že by se děťátko v klokánkovi nemělo zaklánět a dávat lokty za tělo (toho času na vstup bylo malounko,...). Můžete dát do klokánka, ale bude u Vašeho těla a nebude předkloněno... Pro mě je velmi těžké takto radit, když děťátko neznám a nevím, jaký je jeho pohyb. Hlavně opatrně s nošením tak, že děťátko kouká na vás (tváří v tvář). KLubíčko není úplně špatně a na nějakou dobu určitě být může, většinou na přechodnou dobu. Vojtova metoda může být cesta + bych ji doplnila o zacházení a stimulaci během dne (což asi máte) u dětí které se více zaklání nedoporučuji úplně plavání (alespon zpočátku, často tam jdou do záklonu ještě více). Při polohování na bříško běžte na jeho úroveň, neměla byste být nad ním, aby opět nebyly stimuly do záklonu. Přeji krásný den Míša K.“

Aneta Bočková: „Dobrý den, mám miminko 6 týdnů. Hodně se základní, a to jak v pozici na zádech (už se přes záklon i otočila na bok), tak při otočce na bříško. Na bříšku mi přijde, že hlavičku zvedá taky až moc do záklonu, na bříšku tráví čas ne moc ráda. Když ji nosíme v náručí, velmi často se nám vzpírá a přechází taky do záklonu, pomáhá nošení ve stylu klubíčka. Máte nějakou radu, zejména co se týče záklonu při otočce na bříško? A jak miminku tuto polohu zpříjemnit? A taky obecně, co dělat, aby se co nejméně zaklanela. děkuji za odpověď, Bočková Aneta“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Anet, pokud jste zhodnotila, že záklon je větší, doporučuji navštívit odborníka, aby poradil a pomohl. Miminko vyšetří a poradí co dělat (uvolní krček, aktivuje svaly na přední části těla), klubíčko může být řešení než se právě někam dostanete, ale v podstatě ted je bud v záklonu nebo v předklonu (klubíčku) a my bychom potřebovali, aby se mu propojily strany - levá prává a bylo aktivní i takto. Když jej pokládáte na bříško, snižte se do jeho úrovně, aby na vás vidělp, nebuďte nad ním, nenechávejte nad ním hračky (nenechávejte jej pod hrazdičkou), když je na bříšku, děti jsou chytré a ví o tom, že tam je něco zajímavého... Můžete mu dopomoci s polohou na bříšku, přidržením ruček. Nenoste jej čelem k sobě (tváří v tvář), tí mse záklon také podporuje... Toto je opravdu na osobní konzultaci, nejvhodnější bude, když oslovíte dětského rehabilitačního lékaře či dětského fyzioterapeuta aby vám poradil (maximálně uděláte o krok navíc, ale budete vědět, co máte dělat a nebo jestli to je v normě). Přeji krásný den Míša K.“

Zuzana: „Dobrý den, máme druhé miminko. Holčičce je šest měsíců a krásně se vyvíjí, otáčí se už dlouho na bříško, moc se jí na něm líbí a vypadá to, že každou chvíli začne lezt. Teď teprve vidím, jak to asi má vypadat.:) A jsem trochu v rozpacích z toho, jak vývoj vypadal u syna, 3r. Trpěl i kvůli e.coli na velké koliky, asi do půl roka, také měl ve 2.m covid, udělala se mu břišní kýla a na bříšku tehdy vůbec nechtěl být. Vždy na bříšku plakal a začal na něm být az mnohem později, otáčel se také mnohem později. Vyvíjel se pak celkem v pohodě, chodit začal ve 14m a celkem s velkou jistotou. Bohužel ale mám dojem, že kvůli nesprávnému vývoji nyní trpí vbočenými kotníky. Ja si nyní rikam, můžu nyní nějak napravit ten horší vývoj v novorozeneckem věku a to, že nebyl moc na tom bříšku nebo už je to nevratne a bude mít z toho bohužel problémy? Moc děkuji a přeji hodně štěstí k porodu.:)“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Zuzano, vždycky je možné vývoj podpořit. Čím dříve, tím to jde rychleji a jednodušeji ale i později je možné vývoj podpořit. Doporučuji obrátit se na fyzioterapeuta, který se věnuje dětským nožkám (fyzioterapeut podolog). Např. Lucie Kinclová, Petra Haviarová,Lucie Alblová, Edita Prošková, Veronika Kristková, Martina Víchová,..apod (tyto mě napadl z hlavy na rychlo). Přeji krásný den Míša Kačírková“

Andrea: „Dobrý den, syn 4,5 měsíce se sám otáčí ze zad na bříško pouze na jednu stranu. Snažím se ho motivovat i k otáčení na druhou stranu, ale zatím bez úspěchu. Při otáčení hezky sám zvedne kolínka a otočí se, ale na druhou stranu má tendenci se spíše prohýbat a zaklánět hlavu. Jak můžu podpořit lépe otáčení i na druhou stranu? Předem děkuji za odpověď.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Andreo, pokud je to nová zkušenost/pohyb, může to být v pořádku. měl by to zvládnout na obě dvě strany stejně do 14 dní. Pokud je tam výrazný rozdl, nejspíše tam byl problém již dříve, v takovém případě doporučuji navštívit dětského fyzioterapeuta osobně. NA dálku mohu poradit zvedání a pokládání přes oba boky, držení na obě dvě strany, stimulace hračkami na obě dvě strany, prostě přistupovat k němu z obou dvou stran. Přeji krásný den Michaela Kačírková“

Katka: „Dobrý den Míšo, syn (3m) dělá letadlo při pasení. Je v pozici cca 5 minut. Je to na něj moc nebo je to náznak nějaké vývojové odchylky? Jak dlouho celkově v průběhu dne byl měl být na bříšku. Snažím se co to jde, ale syn je spáč. Děkuji moc“

Michaela Kačírková: „DObrý den Katko, vzor letadla se může objevit, ale až okolo 2 vzpřímení (okolo 5- 6 měsíce průměrně). Pokud je v pozici 5 min hezky a stabilně, tak jej tam dávejte častěji na kratší chvilky, ať čas postupně prodlužuje. Vytvořte mu podmínky na bříšku, aby jste jej co nejvíce podpořila al íbilo se mu tam. Protiskluzová podložka, která není s mnoha vzory, hračky max 2-3 postupně je střídejte, nenechávejte nad ní mhrazdičku s hračkami, pokládejte jej i na jiná místa než na zem, aby neměl tendence dívat se výše... Pokud jde do letadla v podstatě hned a sám polohu na bříšku neudrží, nebo velmi ztěžka, doporučuji oslovit odborníka, aby vývoj zkontroloval. Přeji krásný den Míša K.“

Lucka: „Dobrý den, mám dotaz k poloze odříhnutí. V porodnici byla doporučována poloha pouhého zvednutí do polosedu, ale bez polohy na ramínko nám odříhnutí nejde. Chci se tak zeptat, nemohu chlapeckovi ublizit touto polohou? Vetšinou mu to trva i tak treba 10min a je u toho zkroucený, prip. usina. Moc dekuji za odpoved!“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Luci, ne všechny děti potřebují odříhnout. POkud dáváte přes rameno, dejte mu tam obě dvě ruce, aby se neodstrkoval od vás do záklonu. Může odříhnout i třeba v tzv. savčí poloze, kde si může i zdřímnout. Přeji krásná den Míša K.“

Kačka F.: „Dobrý den, do kdy nejpozději by melo u miminka nastat 2. napřímeni a jak jej případně podpořit? Mám syna starého 5 měsíců a teprve nedávno začal mít stabilní 1. napřímeni.“

Michaela Kačírková: „Dobrý den Kačko, Důležité je sledovat vývoj kvalitou a jeho posloupností, tedy aby pohyby byly kvalitní. POkud začal nedavno být v 1: vzpřímení, snažte se čas tam prodlužovat a zpříjemňovat (dávat na bříško na různá místa, do kočárku - pokud je odjímatelná část korbičky a vidí ven, do vany napustit trošku vody,... apod). 2. vzpřímení je průměrně okolo 6 měsíce (může být okolo 7), ale jak píši jde především o kvalitu a posloupnost. :) Krásný den Míša K.“