Chat

host

JUDr. Jana Dvořáková Závodská

Právní minimum – co vědět před svatbou

Záznam chatu ze čtvrtka 25. ledna 2024

ANTI: „Co si myslíte o předmanželské smlouvě?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Tzv. předmanželskou smlouvu je vhodné uzavřít pouze v některých případech. Často je ovšem vhodnější zákonný režim, který vzniká automaticky uzavřením manželství. Záleží na konkrétní situaci a plánech manželů.“

DAYD: „Co patří k právnímu minimu v souvislosti s tím, co se má vědět před svatbou?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Snoubenci by měli znát svůj zdravotní stav, a to včetně dědičných zátěží, které se v rodinách vyskytují. Dále při obřadu prohlašují, že zvážili uspořádání svých majetkových poměrů, bydlení a hmotného zabezpečení. V úvahu přichází tzv. předmanželská smlouva u notáře, možné jsou i další dohody, např. darování, lze uzavřít i tzv. nepojmenované smlouvy. Jejich platnost doporučuji konzultovat s advokátem.“

denmark: „Co pro Vás znamená tento chat?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Možnost šířit osvětu, zdůraznit prevenci.“

DAYD: „Není lepší právní maximum v souvislosti s tím, co je nutné vědět před svatbou?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Určitě. Často se ovšem zapomíná i na to minimum.“

Lenka: „Dobrý den paní doktorko,s partnerem jsme zatím nesezdaní.Mám byt v osobním vlastnictví,kde se mnou žije můj přítel již 10 let.Děti nemáme,já mám už jen sestru.Chci se zeptat,kdo by po mě zdědil byt? Děkuji Vám za odpověď.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Pokud nemáte potomky, můžete určit závětí za dědice kteroukoliv osobu. Doporučuji závěť sepsanou notářem, který ji uloží do Centrální evidence závětí. Závěť můžete kdykoliv změnit. Možná je i závěť vlastnoruční nebo napsaná na počítači a podepsaná před dvěma svědky.“

Dayd: „Jak se vyhnout válce Roseových aneb Právní minimum k rozvodu ještě před svatbou - Eva Ondřejová - je to dobrý zdroj informací?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Bohužel tuto publikaci neznám.“

denmark: „Co je nejdůležitější na tématu Právní minimum - co vědět před svatbou?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Důležité je mít co nejvíce informací. O snoubenci, jeho rodině, zdravotních problémech, majetkových poměrech, vztazích v rodině. Je třeba hovořit a dohodnout se o majetku, zda bude společný nebo oddělený, o bydlení, plánovaném počtu dětí, profesní kariéře, finančním hospodaření, atd. Samozřejmě nelze vše naplánovat, ale je vhodné problémům předcházet.“

Dotaz: „Jaký máte názor?: „„Dobré den. Byli jsem na koncertĕ Heleny Vodráčkové v Přerovĕ,nedala ani podpis ani se nechtĕla s nikým vyfotit,to samé se mi stalo u ní i jiných na Zlínském filmovém festivalu. Naopak(v té dobē +Vašo Patejdl) a Vĕra Martinová s úsmĕvem a radostí fanouškům se vĕnovali v Přerovĕ.Zklamání a ztrátu kreditu mají také na Zlínském filmovém festivalu - Petr a Zlata Stĕpánkovi když chtĕli fanoušci podpis nebo společnou fotku,Petr řekl moment hned se vám budeme vĕnovat , čekali jsme zbytečnĕ odešli zadním vchodem.Filip Blažek ,Nela Boudová i s Janem Tunou, Iva Hutnerová,Bára Seidlová se taky otočily a odešly červený koberec ani nedošly do konce, a Jana Švandová jen řekla na to ji nikdo nepřipravil že se bude fotit a podepisovat,Dana Morávková řekla v Dobrém ránu, řekla tam se dĕjí vĕci to byste se divili a její muž Petr chodil s cigarem v puse.Matyaš Valenta raději mlčet celý František z Ulice seriál.Miroslav Donutil paní prosilla o podpis a společnou fotku s vnoučkem asi 6.let když odešli tak řekl Donutil řekl baba jedna,Aňa Geiserová, Jiří Dvořák,Pavel Kříž zrovna tak u Elišky Balzerové to nikdo neočekával, pak je bylo vidĕt sedĕt u dvojky a panáku.No jo když jezdí pouze pro peníze,jidlo a pití tak jo. My muži jsme jen řekli je to prasárna.Už jezdit nebudeme nemají zájem o diváky a fanoušky.Nejsou to už žádní školáci vždyť jsou v důchodovém vĕku. Pochvala p.Josefu Dvořákovi ten řekl to patří k naší práci a pobavil se s fanoušky na co se ptali i s manželkou Jájou odpovídali i Chantal Polívková nakreslila i.srdíčko a na přání i sluníčko.bp.Pavel Zedníček se i bavil s lidmi, také Jan Cína je herec výborný zpěvák, tanečník.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Podle mého názoru je podepisování fotografií součástí umělecké práce. Ale Vaše otázka se netýká tématu.“

Petr: „Dobrý den paní doktorko,dá se v současné době uzavřít manželství jen se dvěma svědky? A jak postupovat?Děkuji.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Manželství můžete uzavřít se dvěma svědky na úřadě. Zatelefonujte na matriční úřad v místě trvalého pobytu jednoho z vás a určitě vám poradí..“

Rezkova: „Dobrý den, měla bych prosím dotaz, jak to je s majetkem v případě rozvodu, zda se musí řešit všechen majetek tzn. chalupa, která byla v SJM, zda se musí dořešit? Kolegyně zdědila chalupu a i po rozvodu je v KN uvedeno, že se jedná o SJM - obou manželů. Děkuji, Rezková“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Záleží na obsahu dokladů, na základě kterých je SJM v katastru zapsáno.“

Magda: „Dobry den, spolu s partnerem máme dvě děti. Partner ma z předchozího vztahu další dve děti. Ja vlastním byt. Jak ošetřit majetkopravni vztah pred manželstvím? Měli by děti z partnerovo strany nárok na můj majetek v případě me smrti? Pokud by se byt prodal a finance z toho by mel muž. Děkuji za odpověď.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Jestliže nejste manželé a nenapsala jste závěť, dědí po Vás jen Vaše děti. V případě prodeje bytu doporučuji konzultaci s advokátem, neboť bude záležet na tom, na co peníze použijete.“

Karel Vlk: „Dobrý den paní doktorko, nemám úplně dotaz, jak spíš konstaktování. Pokud by měli mladí lidé uvažovat tímto stylem jako jste řekla zdraví, finance, majetek ....atd. Tak to ať se neberou radši vůbec. Z mé vlastní zkušenosti mohu konstatovat, že člověk míní a život mění. Až po patnácti letech manželství jsem zjistil s kým vlastně žiju. Bylo to pro mě obrovské překvapení, ale i to se stává. Pokud protějšek je jak chameleon, tak s tím žádný papír nic neudělá. To jsou zkušenosti a škola života“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Nemohu s Vámi souhlasit. Rozchod nesezdaného páru může být problematičtější než rozvod manželů. I zde se zkoumá, jaká byla dohoda.“

Jana: „Dobrý den,babička darovala synovi byt. Ten prodal a peníze z prodeje použil na koupi jiného bytu. Patři tento byt do společného vlastnictví manželů? Je napsaný na syna. Děkuji za odpověď.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Samotná skutečnost, že v katastru je zapsán pouze syn, není rozhodná, Jestliže byly na koupi bytu použity i finanční prostředky ze společného jmění manželů, jedná se o nemovitost ve společném jmění a druhý manžel se může domáhat nápravy i soudní cestou.“

Adélka: „Dobrý den,mám dotaz,manžel žije již rok s milenkou, rozvedení zatím nejsme .Může se stát,že například manžel může napsat závěť ve prospěch své milenky a mě nebo i naše děti z toho vynechá a nám nezbude nic?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Manžela lze v závěti pominout, děti mají nárok na svůj podíl nepominutelných dědiců, jehož velikost záleží na tom, zda jim bude 18 let v době úmrtí. V případě úmrtí manžela se však musí nejsříve vypořádat společné jmění manželů, pak se teprve řeší dědictví.“

Karla K.: „Dobrý den, maminka se znovu vdala. S pánem společné děti nemají, každý má jedno své (mě a pán jednoho syna). Nedávno jsem se od toho syna dozvěděla, že pán má z dob mládí dalšího syna. Nestýkají se, nejsou v kontaktu, alimenty prý platil. (Moje matka o tom vůbec neví a nechci být ten, kdo takového kostlivce mezi nimi vytáhne.) V případě dědictví jejich společně postaveného domu (pokud nebude v nějaké závěti jinak), bude se majetek dělit 50/50 mezi mne a legitimního syna, nebo má nárok nečekaně do hry vstoupit i ten 3.? Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Všichni potomci jsou nepominutelnými dědici,mají nárok na svůj zákonný podíl , kt pokud ovšem nedošlo k platnému vydědění. Nejprve se po úmrtí jednoho z manželů musí u notáře vypořádat společné jmění, přeživší manžel obdrží jednu polovinu a druhá polovina bude patřit do dědictví, případně i s výlučným majetkem zemřelého manžela.“

Irena: „Dobrý den paní doktorko,chce si mě vzít o 12 let mladší partner,myslíte si,že mám do toho jít.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Podle mého názoru není důležitý věk, ale vlastnosti Vašeho partnera.“

Pavel Polášek: „Dobrý den, máme s manželkou oddělené osobní účty, já z mého si pořizuji různé movité věci které potom spadají do SJM, a používají se pro potřebu obou, manželka nepořizuje nic. Při rozvodu se potom bude řešit i výše finančních prostředků nabyté v manželství na obou osobních účtech? Děkuji.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Ano, i pohledávky vůči bankám, tj. peníze na účtech, patří do SJM. Pokud byste peníze "odklonil" jinam, i tak by je soud započítal do masy SJM, jestliže byste nedokázal vysvětlit, na co byly peníze použity. Soud si může vyžádat výpisy z Vašeho účtu i za např. 20 let zpětně.“

BLANKA: „Bývalý manžel založil novou rodinu .Mají jeho děti z prvního manželství nárok na nějakou formu dědictví.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Potomci jsou nepominutelnými dědici, jestliže nebyli platně vyděděni. Rodič však může za života darovat majetek jiné osobě.“

Jitka Marková: „Dobrý den Je dobře uspořádat a uzavřít jako předsvatebni smlouvu dohody i když spolu žijeme bez svatby? Jak postupovat ? Dekuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Doporučuji písemnou dohodu, nemusí být uzavřena u notáře. Rozchody nesezdaných párů bývají často složitější než rozvody. Soud vždy zkoumá, jaká byla dohoda.“

Kristyna: „Dobrý den, je možné ponechat klasický společný majetek manželů a předmanželskou smlouvou ošetřit pouze dluhy, tj. zajistit, aby dluh jednoho nespadal na druhého za situace, že všechen ostatní majetek nabytý v manželství zůstane společný? Děkuji, K.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Takto nelze smlouvu uzavřít.“

Daniela: „Pokud partner postaví dům pouze v době našeho partnerství ne manželství ,jak je to Pokud se potom vezmeme .Jak by to bylo s majetkem době rozvodu.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Dům může být ve spoluvlastnictví nebo ve výlučném vlastnictví jednoho z vás. Jako manželé o něj můžete své společné jmění rozšířit dohodou u notáře. Nebo Vám může manžel určitý podíl darovat.“

Lenka: „Dobrý den, paní doktorko, nejsem vdaná, ale žiji s partnerem více jak 15 let ve společné domácnosti a máme společné dítě. Chtěla jsem se zeptat, jestli mám, ze zákona, na něco nárok i pokud nejsme sezdaní, tak jak je to i někde v zahraničí, či nikoliv. Nějaký majetek jsme vybudovali, nicméně je vše psané na partnera. Děkuji za odpověď.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Bohužel u nás nevzniká po určité době u nesezdaných párů majetkové společenství. Měla byste řešit vše dohodou s partnerem.“

Daniela: „Dobrý den, jsme manželé 5 let a zatím je všechno v pořádku :). Ale chtěla bych se zeptat - manželovi rodiče dali jemu a jeho sestře každému 1 nemovitost. Sestra dostala tu s menší hodnotou a tak se dohodli, že ji manžel dorovná vyplácením (což bude hotovo asi za 2 roky). Všechno smluvně sepsali, s tím, že manželovu nemovitost zatím vlastní rodiče, a on ji dostane v momentě, kdy všechno doplatí. V době uzavření těchto smluv jsme manželé nebyli, v katastru je zatím zapsaný tchán. V momentě, kdy bude nemovitost manželova, bere se to jako darování (což je jenom jeho) nebo se stává SJM? Děkuju“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Záleží na tchánovi, komu nemovitost daruje, zda pouze synovi či vám oběma.“

Renáta: „Dobrý den paní doktorko,moc Vám děkuji jak jste vše srozumitelně vysvětlila! Přeji Vám všechno dobré!“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Děkuji!“

Eva: „Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se zeptat, jak postupovat při řešení vyrovnání majetku. Moji rodiče napsali dům, ve kterém stále bydlí, na mě a mého bývalého manžela. V době manželství jsme dům předělání na 2 bytové jednotky. 2roky jsme rozvedení, majetkové nevyrovnaní, v domě stále bydlí děti se mnou a rodiče v druhé bytové jednotce, bývalý manžel se odstěhoval, ale má zde stále trvalé bydliště. Na vyplacení nemám finanční prostředky. Prosím o radu. Děkuji Eva“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Trvalý pobyt není podstatný. Jestliže jsou v domě 2 bytové jednotky, přichází v úvahu rozdělení na jednotky a každý z vás by obdržel při vypořádání 1 jednotku. Pak byste ji mohla i prodat a odstěhovat se.“

Eva: „Dobrý den, žiji s přítelem a oba máme děti z předcházejících manželství, jak to bude s dědictvím po naší smrti a jak by to bylo v případě uzavření manželství. děkuji. Eva“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Často doporučuji uzavření manželství v případech, kdy je třeba snížit podíl nepominutelných dědiců - potomků. Záleží na konkrétní situaci.“

Lenka: „Dobrý den, za trvání partnerského vztahu jsme postavili dům, do kterého jsem i já vložila určitou částku peněz z dědictví po rodičích, která není nijak písemně podložená. Dům byl zkolaudován za manželství, ale je psán pouze na manžela. Manžel má z předchozího vztahu 3 zletilé děti. V případě smrti manžela budou děti i já předpokladám zákonnými dědici domu, jak mám ale ochránit to, abych dostala vynaložené prostředky na stavbu domu zpět i nad rámec dědictví?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Situace je složitá, doporučuji písemnou dohodu s manželem o vyplacení Vašeho vnosu. Nebo Vám může manžel darovat podíl na nemovitostech. Vhodná by byla i závěť. Potřebovala bych více informací a stanovisko manžela.“

radka: „Pokud manžel bydlí s jinou ženou,ale rozvádět se nechceme.Ja splácím hypotéku a úvěr, náš společný.Jak je to v případě rozvodu , přihlíží se k tomu, že to splácím já?Máme oddělené účty a dvě dospělé děti.Nebo v případě smrtí?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Doporučuji konzultaci u advokáta. Splátky hypotéky v době manželství Vám nikdo nenahradí, platíte polovinu za manžela. I peníze na účtech patří do SJM.“

Petra: „Dobrý den, kamarádka se rozvádí a v této době manžel sdělil po úmrtí byt s jeho sestrou, který chce prodat. Po manželce chce podepsat nějaký dokument, aby nemohla prodej nějak zkomplikovat apod. Domnívala jsem se, že je to v rámci dědictví jeho podíl na dědictví a ne do SJM a tedy manželka se na tom nijak nepodílí. Je něco jinak s novým občanským zákoníkem? Děkuji pěkně, Petra“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Neznám obsah daného dokumentu...“