Chat

Michaela Kačírková
Babyrady – rehabilitace a dětský pláč
Záznam chatu z úterý 16. ledna 2024
Bára: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, syn dělá w sed, leze, dostane se i do volného sedu, ale w sed převažuje. Od malá řešíme asymetrii. Je možné, že by mu ještě nějakým způsobem pomohla vojtova metoda? Děkuji a přeji hezký den :)“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Baru, děkuji za Vaši otázku. Vojtova metoda může pomoci, avšak nedokáži posoudit objektivně, zda přímo u Vašeho syna, na to je vhodné komplexně jej vyšetřit. Pokud zvládá volný sed a ten převažuje, tak bych byla v klidu. Pokud převažuje právě W sed či překážkový sed, raději bych zbystřila a opravdu už řešila, aby se nefixoval dál. Když by vás téma zajímalo více, každý měsíc pořádám praktické webináře i na toto téma. Kde se dozvíte vše okolo sedu - volného, překážkového a W sedu, různé tipy čemu se vyhnout a ukázky cviků, které můžete cvičit doma (www.detskafyziomama.cz - v eshopu najdete více informací). Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Barbora: „Dobrý den, mám 5,5 měsíční miminko, snaží se přetáčet ale nejde mu to vždy, dělá v leže na zádech jakoby most a snaží se přetočit, místo aby zvedlo nožičky nahoru a zaklání hlavu. Když nohy zvedne tak se mu to povede ale také u toho hlavu mírně zaklání. Je potřeba s ním speciálně cvičit nebo na to nakonec přijde samo? Děkuji za radu“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Barboro, děkuji moc za Vaši otázku. :) Děti se průměrně otáčí ze zad na bříško okolo 6 měsíce (některé dříve, jiné později), z počátku otáčení nemusí vypadat úplně optimálně, ale každým dnem by se mělo zlepšovat. Můžete otáčení stimulovat tak, že mu budete podávat hračky do stran a tím jej lákat právě do otáčení (otáčení by mělo začít pohledem na věc/hračku, poté se přidá horní končetina a následně dolní končetiny), nebo poté můžete pomáhat přes vedení dolních končetin. Je vhodné na bříšku také dávat hračky lehce do stran, aby děťátko muselo nakročit nohu o protilehlou ruku se opřelo a volnou rukou vzalo předmět, i to je "trénink/příprava" na otáčení na bříško. Optimálně sledovat i symetrii - zda to dělá podobně na obě dvě strany. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Lucie: „Dobrý den, Jaký máte jako fyzioterapeut názor na nosítka? Od kdy lze nosit, abychom miminku neublížili? Děkuji, Krásný den :)“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, nosítko/šátek beru jako pomůcku především pro rodiče, ne pro děti. Za mě je možné jít cestou kontaktního rodičovství i bez šátku/nosítka. Ale jsou situace, kdy může opravdu pomoci. Př. více dětí, zranění maminky, potřebujete se dostat někam, kam se kočárek nedostane... Doporučuji se zaměřit na co nejkvalitnější úvaz/nastavení nosítka. Opravdu jej zkontrolovat s někým, kdo tomu rozumí a pohybuje se v tom. Vhodné je polohu v šátku poté kompenzovat polohou na bříšku/zádech/bocích, aby se mohly aktivovat trupové svaly. V případě nějaké odchylky ve vývoji je vhodné nošení konzultovat přímo s dětským fyzioterapeutem, který miminko děťátko zná. Sama jsem dceru nosila od 6 měsíce (měla jsem zvrtnutý kotník a jít na procházku s berlemi a kočárkem bylo nemožné, předtím jsem občas použila šátek), nyní mám připravený šátek i nosítko pro malá miminka, kvůli starší dceři a obě nosící pomůcky především i porto, abych otestovala, jestli se dá opravdu nosítko tak dobře nastavit i pro malé miminko. Jinak pro malá miminka raději doporučuji šátek. Kočárek také budeme mít. :) Více o šátkování se můžete dozvědět i v naši knize Pohybový vývoj dítěte s láskou a respektem, kde tomu věnujeme jednu kapitolu. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Daniela Jaskulova: „Dobry den, 2M miminko stale preferuje otoceni hlavicky na jednu stranu. Umi i na druhou, ale jedna strana dominuje. Prosim jak vhodne motivovat/cvicit? Na hracku nebo hlas reaguje otocenim jen obcas. Dekuji moc.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, jestliže výrazně preferuje jednu stranu, doporučuji navštívit fyzioterapeuta osobně. Na mém instagramu detska_fyzio_mama najdete video, jak otestovat otáčení hlavičky prostřednictvím zakrytí zorného pole. - přistupujte k děťátku z obou dvou stran, nejen z té jedné, na kterou se neotáčí, stejně tak mu dávejte hračky/ukazujte obrázky na obě dvě strany. - noste jej na obou stranách, zvedejte jej přes oba boky, ať asymetrii byť nechtěně neodporujete. Pokládejte jej přes den na oba dva boky. Konkrétní cviky bez komplexního vyšetření si netroufnu poradit. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Bára: „Dobrý den , mám vaše webináře , ale chtěla bych se zeptat jak posílit ruce u 8 m díťete. Syn nedělá druhé vzpřímení. Pivotuje,otáčí se na obě strany ,před týdnem se asym. začal plazit ,nízké šik.sedy dělá - zkoušíme i vysoké (pár dní) Pomalu se snaží dávat nožky pod sebe ,ale rukama to neudrží Moc děkuju :)“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Baru, ve webináři Jak podpořit lezení po čtyřech jsem předala asi nejvíce tipů, jak to druhé vzpřímení podpořit, konkrétněji už je to opravdu na osobní návštěvu fyzioterapeuta (zda není potřeba něco uvolnit, nebo naopak aktivovat třeba v oblasti zad, že není problém v rukou, to se bez vyšetření bohužel nedá odhadnout). Dávejte na bříško často a na různá místa. Pokud už plazí dávejte i na čtyři a do vysokého šikmého sedu s přidržením. Ty ruce nejspíše budou opravdu stěžejní. Přeji krásný den Míša K.“
Tereza S.: „Dobry den, syn narozeny ve 34 g.t., komplikovanejsi průběh, nesel vysadit z terapie coffeinem, nakonec jsme sli domu po mesici a pul s coffeinem a pulznim oxymetrem a jeste nas trapi reflux, ktery v prubehu hospitalizace pusobil obcas taky ventilacni obtíže. Takze spoustu casu travil, spal na brise..a ted mame velke problemy s usinanim na zadech, strasne se na nich zatina, tlaci, krouti se.(nozicky mu vypodkladam tak jak mi ukazala fyzio v nemocnici) Nekdy casem pak vymeknu, dam ho na bricho a on usina. Jak moc velky problem to je a co s tim?“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, na bříško se nedoporučuje dávat z důvodu zvýšeného rizika SIDS (syndromu náhlého úmrtí novorozence). Popravdě nevím, jak vysoké riziko tam je. Zkonzultovala bych to přímo s Vaší dětskou lékařkou, přeci jen zná vašeho syna nejlépe. Zkuste jej třeba pokládat na boky (tam je riziko nižší) a zastabilizovat jej polštářkem, třeba se přes ně dostanete na zádíčka. Reflux může být spojen i s oslabeným trupovým svalstvem, tím, jak byl narozen dříve. Doporučila bych vám zkonzultovat to případně i s dětským rehabilitačním lékařem či dětským fyzioterapeutem, aby poradil, jeslti je možné nějak pomoci. Přeji hodně sil a samé zlepšování Míša Kačírková“
Veronika: „Dobrý den, miminko 3 měsíce nadzvedává v leže hlavičku (je zvědavá). Je to špatně? Máme navštívit fyzio? Moc děkuji, vaši práci sleduji, jste skvělá :)“
Michaela Kačírková: „Krásný den Veru, děkuji za Vaši zprávu. Není to optimální. Nemusí to však znamenat nic strašného. Mnohdy stačí úprava zacházení a podpořit vývoj. Pár základních rad: - eliminujte polohu, kde je miminko ve skrčené poloze (má záda do C), jelikož tam je pro děťátko jediná šance a to právě se přitahovat a aktivovat svaly na přední straně trupu. - tedy eliminovat autosedačku, lehátko, nosítko/šátek, nošení v klubíčku (či v jakékoli poloze, kde má záda v "C") - Pokud některou z těchto pomůcek použijete, snažte se ji nekombinovat s ostatními a polohu vykompenzujte - optimálně na bříšku případně v leže na zádech či bocích (na rovné podložce). - pokud zvládá noste na tygříka či klokánka, to většinou pro zvědavé děti zabírá. :) - preventivně se můžete objednat k dětskému fyzioterapeutovi, tím nic nezkazíte, maximálně uděláte o krok navíc - bud získáte jistotu, ze je vse OK, nebo se dovzíte, co mů§žete dělat na podporu vývoje. Přeji krásný den“
Eliška: „Dobrý den, syn narozen v 36tt, dnes 10měsíců, sám neleze, nesedi, jen se plazí, je větší 82cm/12kg. Jinak vnímá vše naplno. Je jenom lenošný nebo je potřeba mu pomoci. Děkuji“
Michaela Kačírková: „Krásný dobrý den Eliško, děkuji moc za Váš dotaz. Plazení je náhradní pohybový vzor (náhradní proto, že nahrazuje lezení po čtyřech), tedy je vhodnější, když se neobjeví. Pokud se objeví, je vhodné, aby bylo symetrické a krátké (max měsíc), nejlépe, aby už bylo děťátko na 4 a pérovalo a připravovalo se na lezení. Když by byl lenivý, tak se ani neplazí. Děťátko, které se plazí už má touhu a chuť poznávat svět - jít do prostoru. Dnes se s ním často setkáváme především z důvodu kluzkých podlah a "otevřených prostorů, kdy je mnohdy kuchyň s obývákem dohromady a děťátko to více láká se hnout vpřed. Doporučuji dávat protiskluzové podložku, či kalhoty (Geckoeco, Polezu či koupit hmotu ABS a tu nanést na oblečení), nechávat děťátko nahaté. Pokud se plazí asymetricky či symetricky už delší dobu, tak návštěvu fyzioterapeuta. Případně do té doby může posloužit můj webinář Jak podpořit lezení po čtyřech, kde se věnuji všem souvislostem lezení a dávám další rady a tipy, jak děťátko rozlézt (www.detskafyziomama.cz - najdete v eshopu). Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Kateřina: „Dobry den. Jaký je váš názor na osteodynamiku? Je vhodné ji vyhledat, když je dítě casto nespokojené, hůře spí a neni zřejmá příčina?“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Katko, děkuji za Váš dotaz. Osteodynamika je metoda, kterou nemusí vykonávat zdravotník, ale člověk, který je zaškolený na uvolňování zvířat, poté dospělých a poté miminek. Takže bych k ní i takto přistupovala. Pokud je vše v pořádku, ale miminko "jen" nespokojené, můžete ji určitě zkusit - neměla by nijak uškodit. Pokud se vám však nezdá i něco ve vývoji, doporučila bych raději fyzioterapeuta proškoleného v KISS syndromu (na mých stránkách v blogu najdete seznam fyzioterapeutů, kteří školením prošli www.detskafyziomama.cz) či oslovte dětského fyzioterapeuta plus jako doplněk můžete Osteodynamiku využít. Nedokáži bez širších informací poradit více. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Petra: „Dobrý den, dcera, předčasně narozený o 7 týdnů, ještě v 19 měsících nechodí.Leze po čtyřech nebo po kolínkách.Je to už špatně?Děkuji Vám za odpověď.“
Michaela Kačírková: „Krásný den Petro, jako norma se bere chůze do 18 měsíců (korigovaného věku). tedy ještě nějaký čas/prostor má. Chůze po kolínkách však není úplně optimální(nemusím být úplně špatně, pro mě je vždy malým vykřičníčkem, že je vhodné zjistit proč chodí po kolínkách a nechodí samostatně), tedy osobně bych raději konzultovala s dětským lékařem/dětským rehabilitačním lékařem/dětským fyzioterapeutem.“
Veronika: „Dobrý den, mám syna 8,5 měsíce. Plazí se, ale spíše se přitahuje levou rukou. Bohužel po čtyřech se nesnaží, ale za to chce pořád o stůl nebo o něco zvedá a chce stát. Myslíte, že bychom měli jít k fyzioterapeutovi nebo lze to i nějakým domácím cvičením. Dekuji moc“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Veroniko, v tomto případě je opravdu nejvhodnější oslovit fyzioterapeuta na osobní konzultaci. Jelikož se jedná o asymetrii. Doma je do té doby možné cvičit - mohu nabídnout webinář Jak podpořit lezení po čtyřech, kde je mnoho rad, tipů a právě i cviků. Ale osobní konzultaci nenahradí, spíše vyplní prostor než se někam dostanete, jelikož tam není to komplexní individuální vyšetření a nemůže se zkontrolovat to, jestli není potřeba něco uvolnit, aby to děťátku šlo lépe. (www.detskafyziomama.cz - eshop) Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Barbora: „Dobrý den, Ráda bych se prosím zeptala. Mám syna (bude mít 15 měsíců). Již se rozchodil- přešel přes celou místnost, přešel si k předmětům .. Poté onemocněl (aftozni stomatitida) a od té doby nechodí. Opět jen leze. Motivujeme ho ale co teď? Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Barboro, děkuji za Vaši zprávu. Vydržte. toto se stává poměrně často, že se po nemoci ty děti na chvíli vrátí ve vývoji zpět. Nevím, jak dlouho už to trvá, ale je potřeba, aby se plně vyléčil plus nějaký čas k tomu, jelikož mohou v těle doprobíhat určité procesy stále spojené s nemocí. Pokud už je to z Vašeho pohledu dlouho, řekněte tuto obavu Vašemu pediatrovi, případně může udělat třeba vyšetření krve, aby zjistil, jestli ještě s něčím "nebojuje", případně Vás může odeslat na konzultaci k dětskému rehab.lékaři či fyzioterapeutovi. (zjednodušeně napsáno) Přeji krásný den Míša Kačírková“
Eva: „Dobrý den, syn má 5 týdnů a během spaní na boku/zádech má hlavičku hodně v záklonu. Je potřeba hlavičku nějak zapřít, aby to nedělal? Dělá to i někdy na dečce když pozoruje a spíše jde do záklonu, než aby se vydržel dívat na věci před sebe( v ose ucho, rameno kyčel). Děkuji za Vaši odpověď“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Evi, děkuji moc za Vaši zprávu. Pokud to dělá jen ve spaní, může si tím uvolňovat dýchací cesty, osobně bych to neřešila. Pokud se to však ukazuje i ve vývoji, zbystřila bych. Určitě bych měnila místo, kde je na bříšku. Často se děti zaklánějí především, když jsou často na bříšku na zemi, protože chtějí sledovat ten svět. Dejte jej na bříško třeba na gauč (pokud je měkký, dejte tam protiskluzové puzzle), na přebalovací pult směrem k vám, do kočárku, tak aby viděl... samozřejmě vše tak, aby to bylo bezpečné, aby nespadl. Ale dávejte mu i jiné možnosti. A celkově se nyní zaměřte na kvalitu pohybu, zda nejde více do záklonů: např. na zádech se nekouká často za sebe, pokud se už přetáčí na bok, tak nejde přes záklon, jak vypadá + opírá se na bříšku... Nenoste jej čelem k sobě. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Tereza: „Dobry den, syn puvodne kojeny pres kloboucky, pozdeji jsme se jich zbavili, ale jen diky tomu, ze na prave prso se dokazal/dokaze prisat jen v pozici fotbalisty, takze uz nejakou dobu kojeny jen ma pravem boku. Ted uz se na fotbalistu na leve prso vubec neprisaje a vzteka se. V poslednich dnech jsem si vsimla, ze upřednostňuje hlavu otočenou vpravo a uklani vlevo(hlavu za hrackou otaci volne). Muze to souviset i s tim kojenim. Pristup k postylce a ostatni manipulace se snazim stridat. Moc dekuji za odpoved a radu!“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Terez, děkuji za Váš dotaz. Ano přesně jak odhadujete. Asymetrie často souvisí i s jednostranným kojením. Nebývá problém na straně maminčina prsa, ale právě u miminka. Odkáži vás na fyzioterapeuta, který se věnuje kiss syndru (na mém blogu www.detskafyziomama.cz) najdete seznam proškolených fyzioterapeutů. Pomoci může i jakýkoli dětský fyzioterapeut, ale na tomto kurzu jsme to probírali opravdu cíleně právě s ohledem na kojení. Nevím, kolik synovi je. Držím palce, ať je vše lepší Míša Kačírková“
Dana: „Dobrý den, nemáte prosím doporučení na dětské fyzio v Českých Budějovicích ? Hledala jsem na internetu a ptala se PL. Bohužel na internetu jsem nic nenašla a naše PL považuje fyzio za zbytečnost. Děkuji a hezký den.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, napište mi prosím email na info@detskafyziomama.cz popravdě z hlavy nevím, ale vím, že jsem se před pár měsíci o tom bavila s kolegyní a že mi někoho doporučovala. :) napište k tomu prosím pro jak staré dítě a s jakým problémem. :) Krásný den Michaela Kačírková“
Pavla: „Ráda bych se zeptala když můj vnouček(19mesicu)vytáčí pravou nožičku dovnitř, by měl nějak cvičit, dcera chodila na rehabilitaci s malým ale už má nožičku pouze masírovat. Děkuji za odpověď. Hezký den.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Pavlo, děkuji za Váš dotaz. Určitě jsou možnosti a cviky, které se dají dají využít a chůzi podpořit. Bohužel bez komplexního vyšetření nedokáži říci přesně. Možná zkusit i jiného fyzioterapeuta, který se více věnuje dětem, které chodí. Vyřešit i obutí. Držím palce a také přeji hezký den Michaela Kačírková“
Tereza: „Dobrý den,mám 3 měsíční dceru,19.1 ji budou už 4 měsíce. V Listopadu měla 2 operace horního levého plicního laloku( tzv.lobektomii) v nemocnici Praha Motol. Bylo hospitalizována skoro měsíc,týden byla na JIP v umělém spánku,a teď když už jsme doma pres měsíc,tak máme problém nechce zvedat vůbec hlavičku. Hrozně se u toho vzteká a pláče“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Terez, určitě se obraťte na dětského lékaře, ať doporučí návštěvu fyzioterapeuta. Pokud jste byli v Motole, možná si vás vezmou i tam:). Neodkládala bych to. Případně mohu v Praze doporučit moji kolegyni Kateřinu Šimečkovou (www.fyzio-terapie.eu), která není na pojišťovny, ale je velmi kvalitní (i lidská) a cenově přijatelná. Třeba do té doby, než se dostanete na fyzioterapii na pojišťovny (nevím, jaké jsou termíny ve vašem okolí). Zatím ji dávejte na bříško do tzv. savčí polohy - na svůj hrudník. většinou to z počátku tolerují lépe. Nevím, kde přesně má jizvičky, možná ji vadí ty. Bude to chtít asi i ošetřit je. Držte se a přeji, aby už bylo jen a jen lépe a hlavně zdraví vám i dceři. Krásný den Michaela Kačírková“
Kateřina: „Dobrý den, je problém, když se miminko v 9 měsících otáčí a bříško hlavně na jednu stranu? Umí to na obě, dříve to více střídal, ale nyní preferuje pravou stranu. Na levou se otočí pouze když ho nějak motivuji třeba hračkou. Děkuji za odpověď“
Michaela Kačírková: „Krásný den Katko, děkuji za Váš dotaz. Nedokáži však objektivně zhodnotit, bez celkového vyšetření. Zaměřila bych se na to, zda ostatní pohyby dělá na obě strany - především pivotování. Pokud je nyní pár dní/týden, nedělala bych z toho závěry. Otázka by byla i ta, zda se nestalo něco před tím než se začal otáčet více na jednu stranu. Sledujte symetrii vývoje celkově a kvalitu toho vývoje - zda to otáčení na obě strany vypadá podobně/stejně. Přeji krásný den Míša Kačírková“
Martina: „Dobrý den Je špatné, že dítě 4. Měsíce začalo se plazit? Zkouší už na kolínka, jak kdyby chtělo už i lézt po čtyřech. Plazi se, že zapojuje obě ruce. Děkuji za odpověď Martina“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Marti, je to velmi brzy, ale může to být, každé děťátko má své tempo a my s tím nedokážeme úplně nic dělat. Můžeme však podporovat kvalitu. U rychlých dětí je toho času trošku méně, takže pokud něco není optimálně, tak bych nečekala a řešila bych. Protože tím vývojem "proletí" tak ej vhodné dodat tam tu kvalitu. Plazení bych nepodporovala - jde o náhradní pohybový vzor, naopak bych podporovala lezení po čtyřech, otáčení ze zad na bříško a pivotování. Přeji krásný den Míša K.“
Lucie: „Dobrý den, prosím Vás o radu. Syn 1,5 roku si poslední cca 2 měsíce začal sedat do W sedu (hraje si tak na zemi). Začal sám sedět v 9 měsících, chodit ve 13 měsících a předtím s tím neměl problém. Začalo to až nyní, když si hraje. Prosím jak ho to odnaučit, je nutné navštívit fyzioterapeuta? děkuji“
Michaela Kačírková: „Donbrý den Lucie, pokud W sed nepřevažuje a sedá si i do klasického volného sedu, tak bych neřešila. Pokud převažuje a s volným napřímeným sedem má problém, řešila bych. - nedávejte na doma boty/bačkůrky, nechávat nožky co nejvíce naboso, pozor na nízká odrážedla (nejvhodnější je začít až koloodrážedlem), nechávat nahaté nožky, aby se nerozjížděly do stran, případně dávat protiskluzové kalhoty (př. geckoeco, polezu či hmotu abs, kterou nanesete na jakékoli oblečení). Když by W sed převažoval, přetrvával či se zvýrazňoval, tak doporučuji navštívit fyzioterapeuta osobně případně mohu do té doby nabídnout webinář na toto téma (www.detskafyziomama.cz) Krásný den Míša K“