Chat

Olga Ryparová
Chemie ve vodě
Záznam chatu ze středy 15. listopadu 2023
Derek: „Jak je to s chemií ve vodě v ČR nyní?“
Olga Ryparová: „Dobrý den, Česká republika má výborný stav pitné vody a obsah škodlivých látek je minimální. Máme výborný systém čistíren odpadních vod a také dlouhodobě kontrolujeme obsah těžkých kovů, organických uhlovodíků apod. ve vodě.“
ANTIMONY: „Voda je přece také součástí chemie, že?“
Olga Ryparová: „Dobrý den a děkuji až za pomalu filozofický dotaz. Voda je H2O, avšak takovou nepijeme - to by byla destilovaá, nebo spíše deionizovaná voda. V pitné i přírodní vodě jsou minerální látky - rozpuštěný vápník, sodík, uhličitany, atd. Ale i v malých množstvích pesticidy, organické uhlovodíky nebo zbytkový chlor.“
ANTI: „Která chemie ve vodě je pozitivním jevem?“
Olga Ryparová: „Dobrý den, určitě je to samotná voda. Člověk je složený až ze 70 % z vody. Navíc obsahují minerální látky jako sodik, draslik nebo sirany, které z vody také získáváme.“
Alena: „Dobrý den, jaký mate názor na pití vody z vodovodu malými dětmi. Máme 20měsíčního chlapečka. Kupovali jsme mu vodu kojeneckou, ale od roka pije vodu s námi. Ještě kvůli chuti filtrujeme přes filtrační konvici. Děkuji“
Olga Ryparová: „Dobrý den, u dětí je potřeba, aby se jednalo o málo mineralizovanou vodu, tedy s malým obsahem rozpuštěných kationtů Na, K, Ca, Mg ale také uhličitanů, síranů, dusičnanů apod. Pitná voda z kohoutku obvykle vyhovuje (pokud není příliš tvrdá), ale filtrací to prakticky rešíte. Takže se nebojte, děláte to nejlepší, co můžete.“
Věra Hlaváčková: „Dobrý den , chtěla bych se zeptat, zda vody z hloubkových vrtů obsahují také zbytky hormonů. Děkuji . Vra Hlaváčková“
Olga Ryparová: „Dobrý den, voda z hlubokých vrtů je mnohem méně náchylná na znečištění ze životního prostředí než povrchová voda. Takže předpokládám výrazně menší množství, pokud budou vůbec detekovatelná.“
Marketa: „Dobrý den, Olgo, žijeme v malé obci v Podkrkonoší. Nachází se zde Mariansky pramen, kde si mnoho lidi nabírá vodu k běžnému užití - s pocitem, ze tato voda je zdravější, neboť není chlorovana. Je to tak? Děkuji.“
Olga Ryparová: „Dobrý den, nasla jsem na webu ekologickeho spolku Veronika složení pramene https://www.veronica.cz/mapa-studanek?i=5880 a uvádějí, že v historii chemických rozborů byl zaznamenám případ, kdy došlo k dočasnému zhoršení chemických ukazatelů (většinou zvýšený obsah organických látek), ale situace se po čase zlepšila. Problémem neupravované vody je to, jak se lidé chovají k okolní přírodě, pokud se les např. hnojí, používají se pesticidy, tak se to do vody dostane a v tu chvíli má mnohem horší kvalitu než upravovaná voda z kohoutku. Důležité je, abyste věděla, kdy dochází k pracím v lese/okolí a jestli dest nesplaví organické látky k pramenu. Ne vše přírodní znamená lepší a pokud nedejbože v blízkosti pramene uhyne zvíře, hrozí i bakteriální kontaminace.“
Milena: „Dobrý den, paní Ryparová,partner si vozí z lázní různé zdravé prameny,které si plní do pet lahví. Napadlo mě, jestli složení těchto minerálních vod může reagovat s tou petkou a tu vodu nějak znehodnotit,přeci jenom složení minerálních vod je hojně koncentrované chem.prvky a několik týdnů je i skladuje ,než je vypije.Dekuji za odpověď.“
Olga Ryparová: „Dobrý den, děkuji za skvělý dotaz! Vody z lázní jsou velmi tvrdé, protože obsahují vysoké koncentrace rozpuštěných solí se sodíkem, draslíkem, dusičnany, sírany, uhličitany. Jsou to látky iontové povahy a proto látky obsažené v pet lahvích, které jsou naopak nepolární, nezvyšují jejich rozpouštění do vody. Takže není problém ve vodě z lázní a nemusíte se toho bát. Obecně platí, že plastové nádoby mají svou délku použití a je potřeba je po opakovaném použití na přenášení nebo skladování vody pravidelně měnit. Pokud se chcete vyhnout produkování pltového odbanu, nejlepší na jakoukoliv vodu jsou nádoby ze skla.“
Vlasta Hercogová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat dnešního vašeho hosta na vodu z vodovodu,která obsahuje velmi mnoho vodního kamene,je absolutně nepitná,když se nechá např. 2 dny ve sklenici, tak zapáchá.Je to možná tím,že v ulici není tak velký odběr nebo o staré potrubí,neboť v jiné části města je úplně jiná chuť vody a jedná se o jeden zdroj vody,děkuji za odpověď,zdraví vh“
Olga Ryparová: „Dobrý den, voda od vás pravděpodobně pochází z vrtů vápencového podloží. Určitě by neměl být důvod k zápachu, ale tvrdá voda se dá odstranit filtrací. Zkuste sehnat britu/konvici, jestli nedojde ke zlepšení. Víc mne takto z popisu nenapadá, co by to mohlo být.“
Lada: „Prosim, jaký mate názor a ruzne filtrovaci konvice ci převařování vody nebo šungit?Je pak voda čistá ci bez chemie? Pomáhá to alespon trochu? Dekuji“
Olga Ryparová: „Flitry jsou různě na bázi vyměny iontů (ionexy) nebo jejich vychytávání (vydrží kratší dobu, je to např. filtr s aktivním uhlím), tedy můžete vyzkoušet. Převařování určitě snižuje tvrdost vody, ale organické látky, pokud by byly přítomné, tak neodstranní. Minerální látky bude voda stále mít a je to dobrá chemie (záleží na množství). Limity na organické látky jsou kontrolované a jsou u nás dlouhodobě velmi nízké.“
Dominika: „Dobrý den, prosím, které hormony se vyskytují v pitné vodě a v jaké míře? Zajímá mě z hlediska ženského. Děkuji Dominika“
Olga Ryparová: „Dobrý den, klasicky se jedná o estrogeny nebo jiné hormony a to kvůli používání orální hormonální antikoncepce. Dále se mohou v životním prostředí vyskytovat i hormonální disruptory jako bisfenol A, který také ovlivňuje hormonální produkci u žen i mužů. U nás máme metody, které je z pitné vody většinově odstraňují a proto stále platí, že pitná voda je zdravotně nezávadná.“
Linda: „Dobrý den, když byly velké prázdniny voda z kohoutku v Praze Modřanech měla jinou chuť, čím to je ? Po prázdninách to ustalo. A můj syn se přestěhoval z Harttigovy ulice na Vinohradskou a tam ta voda je teda strašně chlorovaná a nedá se pít. Co s tím“
Olga Ryparová: „Dobrý den, neznám přesně mapu rozvodů vodní sítě, ale je to zcela běžná věc, protože voda v jedné části města může být upravována trochu jinak a může i pocházet z jiného zdroje povrchové vody, který má jiné složení. Také musíte vzít v potaz to, že mohlo dojít někde k nehodě potrubí a z toho důvodu se musela krátkodoběji voda více dezinfokovat apod.“
Ladislav: „Dobrý den, můžete nám prosím zdělit jaká je průměrná spotřeba vody u dvoučlenné rodiny za měsíc. Zdá se nám že spotřebu máme velikou.děkuji“
Olga Ryparová: „Podle českého statistického úřadu obyvatelé Česka v roce 2022 denně spotřebovali v průměru téměř 90 litrů vody https://www.czso.cz/csu/czso/domacnosti-loni-vodou-setrily-spotreba-v-prumyslu-naopak-mirne-vzrostla“
Martina: „Dobry den, skvele tema, dekujeme! Rada bych se zeptala, zda je vhodnejsi pro deti (mimo kojencu) vodu z kohoutku prevarit nebo jinak upravit. Dekuji.“
Olga Ryparová: „Obvykle není potřeba, pokud máte velmi tvrdou vodu, tak ano, případně filtrovat, ale jinak není třeba.“
Mili Kroužková: „moc vás zdravím, koupila jsem filtrační konvici Laica predator má/ 2 filtry/, hlavně kvůli kávovaru, abych nemusela vkládat do nádržky každé 2měs. filtr, je to dostačující pro kávovar, jako by tam byl kupovaný filtr? Kohoutkovou vodu máme dobrou. /liberecko/ Moc děkuji za odpověď.“
Olga Ryparová: „Myslím, že ano :)“
Helena: „Dobrý den. Jaký máte názor na použití konve d filtry, třeba Brita Děkuji za odpověď“
Olga Ryparová: „Pokud máte tvrdou vodu, tak je filtrovaná voda chutnější a obsahuje méně minerálních látek. Pokud máte vodu málo tvrdou, není to potřeba.“
Hana: „Dobrý den, piju vodu z vodovodu převařenou, nechávám ji vychladit a piji celý den. Připravuji se o nějaké užitečné složky ?“
Olga Ryparová: „MYslím, že ne, převařením se zbavujete pouze některých minerálů, ale i poté vám tam nějaké zlstanou. Takže pokud vám tento postup vyhovuje, ze zdravitního hlediska se nemáte čeho bát.“
Rosenauerova: „Dobrý den,je správné používat v domácnosti na úpravu kohoutkové vody filtr Brita? Děkuji.Rosenauerova“
Olga Ryparová: „Pokud máte tvrdou vodu, voda bude chutnější a bude obsahovat méně minerálů. Pokud máte vodu málo tvrdou, není to potřeba.“
Elen: „Dobrý den, je teplá kohoutková voda ošetřena jinak, než studená? A je nějaké jednoduché opatření proti legionelle v potrubí? Dojíždím do panelákového bytu jednou měsíčně, slyšela jsem, že hrozí něco takového z málo používané sprchy. Moc děkuji za odpověď Elen H.“
Olga Ryparová: „Teplá i studená se upravují stejně, u vás v domě se poté jen teplá tvoří zahříváním studené. V paneláku určitě voda dlouhodobě nestojí, šance, že hrozí mikrobiologická kontaminace je malá.“
Martin: „Dobrý den, má smysl kohoutkovou vodu převařovat, s úmyslem zlepšení kvality?“
Olga Ryparová: „Spíše ne. Pouze pokud máte velmi tvrdou vodu, tak to význam má z důvodu snížení minerálů nebo kvůli chuti. Jinak to význam nemá.“
Božena Jarmarová: „Dobrý den, žijeme v Praze a vodu z vodovodu si filtrujeme ještě ve filtrační konvici. Patrona filtru je vždy na měsíc. Při každé výměně zjišťujeme, že máme ve filtru černou hmotu/částečky, které ve filtru zůstávají. Co to může být? Doporučíte mi, jak postupovat, abychom se nebáli pít vodu přímo z vodovodu (bez použití filtrační konvice). Děkuji za odpověď.“
Olga Ryparová: „Dobrý den, vůbec se nebojte. Jedná se o aktivní uhlí, které je součástí filtru a výborně vychytává minerály z vody a snižuje její tvrdost. Takže i když to vypijete, není to zdravotně závadné. Aktiní uhlí se dokonce používá (jen ve větším množství v tabletách) proti průjmu nebo otravám. Takže těch pár částeček na vás nebude mít žádný viv.“
Míša: „Dobrý den, máme dceru 1,5 roku a dávám jí kohoutkovou vodu, která projde filtrační konvicí. Je filtrační konvice vůbec k něčemu nebo to slouží jen pro lepší pocit? :-) Děkuji za odpověď.“
Olga Ryparová: „Filtr sníží množství minerálů a to je pro děti vhodné, takže určitě neděláte špatně. Obecně se doporučuje pro děti málo tvrdá voda, pokud máte tedy tvrdou, je použit filtru žádoucí.“
Marie Mičková: „Dobrý den, jaký je váš názor na balenou kojeneckou vodu vs. převařenou kohoutkovou. Co je pro miminko vhodnější? Děkuji.“
Olga Ryparová: „Pokud máte málo tvrdou vodu, je urcitě kohoutkoá zcela vhodná. Pro děti je nutné mít nízký obsah minerálů, pokud máte vodu tvrdší, převaření nebo filtrace pomůže. Drařší variantou je kupovat kojeneckou vodu.“
Veronika: „Dobrý den. Co způsobuje, že se ve sprše, umyvadle usazuje , blátíčko, ?“
Olga Ryparová: „Jedná se o uhličitan (nebo hydrogenuhličitan) vápenatý/hořečnatý. Je to z důvodu jeho obsahu v tvrdé vodě. Není nebezpečný, jen způsobuje právě tyto nánosy. Pokud máte tvrdou vodu, bude se vám tvořit vždy, dá se jednoduše odstanit čistícími prostředky nebo octem/kyselinou citronovou.“
Lada: „A jeste, prosim, mate tip na nejakou konkrétní filtrační konvici s filtrem s aktivním uhlí? Hledam..a tezko se v nich zorientovat… Dekuju moc za odpoved“
Olga Ryparová: „Je potřeba pročítat složení, myslím, že Brita má filtr s aktivním uhlím.“
Hana: „Dobry den, doporucujete Vy osobne pouzivat filtry na vodu? (Napr. Brita)“
Olga Ryparová: „Jen pokud máte velmi tvrdou vodu.“
Rezková: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je lepší varianta pít vodu z vodovodu/studny nebo je lepší z plastové lahve? Nemám důvěru k vodě z plastové lahve, když např. se skladuje na slunci ve skladu za obchodem. A co se týká vody z vrtu, je tam něco nebezpečného a potřeba kontrolovat? Děkuji, Rezková“
Olga Ryparová: „Dobrý den, u studny velmi záleží na hloubce vrtu a také okolí - pokud jsou v blízkosti lesy, pole apod nebo vy používáte herbicidy, hnojení apod. Může být voda znečištěná organickými i anorganickými látkami. Pokud v okolí nic nemáte, i tak aspon zkuste zajistit základní rozbor vody v některé laboratoři nebo hygienické stanici.“
Monika: „Dobrý den. Zajimalo by mě, zda- li je lepší pít vodu z kohoutku po jejim odstátí, aby případně vyprchaly některé chemické prvky (chlor). Nebo to není důležité?“
Olga Ryparová: „Pitná voda může obsahovat stopová množství chloru, takže pro dobrý pocit určitě můžete nechat vodu na krátkou dobu odstát. Není to ale obvykle potřeba.“
Jana: „Dobrý den, je zdravější kohoutková, správně ošetřená voda, nebo balená voda, byť kojenecká v lahvi? Děkuji za odpověď, Jana“
Olga Ryparová: „Všechny jsou zdravotně nezávadné. V lahvi je důžité dodržet skladovací podmínky a expiraci, i tak je to zcela bezpečné.“