Chat

hosté

Andrea Gruberová a Alena Svobodová

Terapeutické rodičovství nejen pro pěstouny

Záznam chatu z pondělí 2. října 2023

ANTI: „Co přesně znamená pojem terapeutické rodičovství?“

Andrea Gruberová a Alena Svobodová: „Dobrý den, terapeutické rodičovství je specifický výchovný styl, který je zaměřený na vybudování a posílení vztahu mezi dítětem a rodičem. Základními kameny tohoto přístupu jsou přijetí, empatie, zvídavost a hravost. Původně určeno rodičům, kteří vychovávají traumatizované děti, ale funguje i v běžných rodinách.“

ANTIMONY: „Jaké je terapeutické rodičovství pro pěstouny?“

Svobodová Alena: „Terapeutické rodičovství je velmi vhodné do všech náhradních rodin, nejen pěstounských, ale i adoptivních, ale i příbuzenských (třeba když se babička stará o své vnouče). Je to cesta, jak pomoci dítěti se vyrovnat s vývojovým traumatem, které zažilo. Trauma může být opuštění dítěte, jeho zanedbávání, zneužívání, týrání. Cílem je zajistit dítěti bezpečí a dobrý vztah k pečující osobě (adoptivní rodič, pěstoun, příbuzný).“

DAYD: „Jaké je terapeutické rodičovství pro nepěstouny?“

Andrea Gruberová a Alena Svobodová: „Prvky terapeutického rodičovství staví na principech přijetí, empatie, zvídavosti a hravosti. Je to laskavý přístup, který lze využít v jakékoliv rodině, kde rodiče stojí o blízké a hezké vztahy a chtějí lépe porozumět svým dětem.“

Kamila: „Dobrý den, kde terapeutický kurz pořádáte, z kolika lekcí se skládá a kdo přednáší a máte i nějakou knihu na toto téma? A kolik tento kurz stojí? A jakou formou probíhá?Děkuji Kamila“

Andrea Gruberová a Alena Svobodová: „Dobrý den Kamilo, děkujeme za dotaz(y). Kurzy jsou otevírány v průběhu celého roku po celé České republice. Rozpis lze nalézt na webových stránkách www.sefam.cz. Jde o celkem 18 tříhodinových setkání zpravidla jednou za čtrnáct dní. Kurzy vedou vždy dva proškolení lektoři, tj. prošli výcvikem. Cena kurzu se liší - některé kurzy jsou plně zpoplatněny, jiné jsou financovány organizacemi doprovázejícími pěstouny. Probíhá ideálně prezenční formou, někteří lektoři akceptují dílčí účast online. Knihu, kterou bych vám k tématu práce a léčby vývojového traumatu doporučila, je od klinického psychologa pana Daniela Hughese: Budování citového pouta.“

Jana: „Jak terapeutické rodičovství vzniklo?“

Svobodová Alena: „Díky Jano za otázku. Terapeutické rodičovství vzniklo z dyadické vývojové psychoterapie. Tato terapie je zaměřena na budování vztahu mezi dítětem a pečujícím (proto dyadická). Dítě, které zažilo rané vývojové trauma, se necítí bezpečně a má problém navazovat vztahy, lidem, ani světu nedůvěřuje. Ne pro všechny děti byla tato terapie dostupná, tak vzniklo terapeutické rodičovství, jako něco, co můžete používat každý den doma. Rodič je svým chováním terapeutem dítěti.“

Hanka: „Proč vůbec terapeutické rodičovství používat?“

Andrea Gruberová a Alena Svobodová: „Děkuji za dotaz, Hanko. Děti vyrůstající v náhradní rodinné péči např. s adoptivními rodiči, pěstouny či příbuznými, mají často specifické projevy chování, kterým jejich pečovatelé nerozumí, nedokáží na ně reagovat, ve výchově je to velmi znejišťuje. Terapeutické rodičovství jim přináší nástroj, jak se specifickými projevy chování pracovat. Jak blíže proniknout do duše dítěte a pochopit ji a v situacích reagovat tak, že dítě empaticky přijme, pomůže mu situaci zvládnout a posílí jejich vztah. Např. dítě se zlobí, křičí. Rodič neříká, aby dítě přestalo. Naopak vztek přijme (ty se ale hodně zlobíš) a ujistí ho o svém vztahu, a když je dítě klidnější, tak s dítětem zkoumá, co se v dítěti děje. Tím posiluje vzájemný vztah, koriguje chování dítěte v budoucnu a poskytuje mu lepší pochopení jeho prožívání.“

Laďka: „Za jak dlouho je možné stát se terapeutickým rodičem?“

Svobodová Alena: „Stát se terapeutickým rodičem je dlouhodobý proces. Kromě kurzu, který někdy trvá skoro rok, je důležité i poté mít někoho, kdo vás bude provázet a pomáhat vám s tím, abyste dovednosti z kurzu i nadále používali v běžném životě. Je důležité také říci, že pečovatelé potřebují podporu pro sebe, protože je to náročná "práce". Pokud vy nebudete mít podporu, tak nemůžete podporovat dítě.“