Chat

Jaroslava Švarcbachová
Alzheimer
Záznam chatu ze čtvrtka 21. září 2023
denmark: „Je Alzheimer aspoň možné zpomalit či "zpříjemnit"?“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, ano, včasné nasazení medikace zpomaluje progres nemoci. A zároveň je dobré podporovat nemocného v soběstačnosti. Doporučuji metodiku Montessori v péči o seniory. Jarka Jarka Švarcbachová“
DIS: „Bude někdy Alzheimer léčitelný?“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, vědci usilovně pracují na objevu léku, ale zatím lze těžko odhadovat, kdy dosáhnou úspěchu. Jarka Švarcbachová“
Renáta: „Dobrý den, jak na prevenci Alzheimera a jak zpomalit rozvíjení? Stačí Tebokan?“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, pro prevenci se doporučuje středomořská strava, dostatek spánku a také každodenní fyzická aktivita minimálně půl hodiny.Další tipy získáte třeba v aplikaci Terrapino. Zpomalení vývoje nemoci lze podpořit medikací předepsanou neurologem nebo psychiatrem, k jednotlivým produktům nejsem kompetentní se vyjadřovat. Jarka Švarcbachová“
DAYD: „Pletou si lidé Alzheimera s frontotemporální demencí?“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, o frontotemporální demenci veřejnost mnoho neví, a tak běžně všem typům demence říkají lidé "Alzheimer", i když se s v mnoha projevech liší. Jarka Švarcbachová“
DAYD: „Jak to vypadá s Alzheimerem v ČR nyní?“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, v ČR je cca 150 tis. nemocných, a do roku 2050 se odhaduje nárůst na dvojnásobek. Ale ne všichni, kdo mají příznaky Alzheimerovy nemoci nebo syndromy demence jiného typu, se nechají odborně vyšetřit, takže ty počty nejsou přesné a lidí s Alzheimerovou nemocí je pravděpodobně mnohem víc. Co se týče péče, je nedostatek odlehčovacích služeb, které by přijímaly klienty s demencí. V Praze existuje jediná - Centrum Seňorina.“
Monika: „Zdravím Vás, je mi 63let a hodně mě toto téma zajímá a nechci Alzheimra,vim,že zdraví životní styl,strava atd.co ještě dál ,jaká prevence.Je možné požádat praktickeho lékaře o krevní test,zdali v něm už v tomto věku pozná, že už přichází tato nemoc,protože čím dříve se léčí, tím lépe. Děkuji za přínosná doporučení.“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, doporučuje se ještě fyzická aktivita každý den alespoň 30 minut. Vyzkoušejte aplikci Terrapino (https://terrapino.com), kde si uděláte test a získáte další doporučení a podněty ke kognitivnímu tréninku apod. Jarka Švarcbachová“
František Schmíd: „Ovlivní průběh nemoci příznivě když pacient zůstane v rodině naproti tomu když je v ústavu mezi podobně nemocnými? Zdravím a děkuji za případnou odpověď.“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, to je velmi těžká otázka, protože nic neříká o podmínkách, vztazích a podpoře rodiny, ani o tyou zařízení a kvalitě poskytované péče. Doporučuji shlédnout některý záznam z Alzheimer Cafe na našem youtube kanálu, který se týká rozhodování, zda pečovat doma nebo předat blízkého do ústavní péče. Jarka Švarcbachová“
denmark: „Je Alzheimer dědičná choroba?“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, není zcela jasné, jestli je Alzheimerova namoc dědičná, ale pokud se vyskytuje vícekrát u nejblžších příbuzných (rodiče, bratr, sestra, atd.), tak je pravděpodobnost onemocnění vyšší. Jarka Švarcbachová“
František Schmíd: „Ovlivní průběh nemoci příznivě když pacient zůstane v rodině naproti tomu když je v ústavu mezi podobně nemocnými? Zdravím a děkuji za případnou odpověď.“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, tato otázka už zazněla, tak ještě doplňuji, že se můžete obrátit na poradnu Alzheimer point, kde vám ke konkrétní situaci poskytne konzultaci Ing. Jitka Andresová, nebo si pustit podcast Aloisovy otázky, kde různí hosté odpovídají k tématu. Jarka Švarcbachová“
Zdena: „Dobrý den, paní doktorka mi nechce psát lék na spaní a říká, že budu dementní. Chtěla bych se zeptat, zda tyto léky skutečně můžou tuto nemoc vyvolat, zhoršovat...děkuji za odpověď.“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, nejsem lékař ani odborník na medikaci, ale mohu vám doporučit konzultovat s dalším lékařem nebo se obrátit na poradnu např. Alzheimer Point, která vás může odkázat na další oborníky. Hezký den, Jarka Švarcbachová“
Jarka: „Je mi 72 let a stále něco hledám např. klíče, až za nějakou dobu si vzpomenu, kam jsem je dala. Dále si nemohu vzpomenout na jména např. herců nebo s kým jsem kdysi pracovala a vzpomenu si taky, až na to přestanu myslet. Je to prosím počátek alzheimera? A jaká je prevence této nemoci? děkuji. jarka1“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, vyzkoušejte např. aplikaci Terrapino nebo testy u České Alzheimerovy společnosti, které vám mohou pomoci s ujasněním, zda je vhodné navštívit odborného lékaře a nechat se vyšetřit. Jako prevence se doporučuje středomořská strava, dostatek spánku, vyvarovat se stresu a každodenní fyzická aktivita alespoň 30 min (stačí svižná chůze). Hezký den, Jarka Švarcbachová“
Ivana: „Jaký vliv má očkování na chřipku, covidu, klíšťovou encefalitidu na Alzheimera?“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, nejsem kompetentní se vyjádřit k otázce medikace a jejich kombinace s očkováním. Hezký den, Jarka Švarcbachová“
Eliška: „Dobrý den, kde se dají koupit vaše Aloisovy ponožky? Děkuji“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, naše Aloisovy ponožky můžete koupit na několika místech: (Alza si nebere žádnou provizi), na eshopu Kateřiny Winterové, která nás podporuje, nebo taky na něklika místech v Praze, například ve CVRKu nebo ve fitness Contours na Florenci. Případně můžete napsat přímo nám, a můžeme se domluvit na předání/odeslání. Během října snad budeme mít hotový i náš eshop, kde budeme nabízet kompletně všechn vzory. Hezký den, Jarka Švrcbachová“
Simona: „jak můžu pomoct babičce udržet si kondici nebo ji nějak zabavit, když už má začínající demenci? Děkuji“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, děkuji za tento dotaz i za váš zájem babičku "zabavit". Na podpoře radostného života navzdory diagnóze je postavena i metodika Montessori. Její motto zní Pomoz mi, abych to zvládl sám. Zkuste tedy s babičkou dělat aktivity, které měla ráda, a které s vaší podporou ještě zvládne. Mohou to být každodenní činnosti, ale taky různé hry, vzpomínání nad fotkami, nebo společné cvičení (klidně na židlích) a zpívání nebo poslech písní z mládí babičky, a také třeba čtení nahlas, které je dobrým kognitivním tréninkem - můžete babičku požádat, aby vám četla jako za mlada... Další tipy na aktivizace můžete získat na našem youtube kanále Seňorina pro pečující nebo v brožuře, kterou jsme vydali. Hezký den, Jarka Švarcbachová“
Markéta z Brna: „Milá paní Švarcbachová, prosím Vás, mají pacienti s Alzheimerem větší potřebu spánku? A pokud hodně spí, je lepší jim spíše udržovat režim, např. vzbudit je ráno, aby zapili léky a chvíli fungovali, pak šli klidně přes poledne spát i třeba na 5 h, ale v podvečer je opět probudit, aby pak zase mohli spát v noci. A ještě se chci zeptat, zda pacientům naopak příliš mnoho spánku neškodí? Přeji Vám hodně zdaru se Seňorinou!“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, Markéto, to je asi velmi individuální, i lidé bez této nemoci v seniorském věku víc spí. i přes den. Alzheimerova nemoc přináší i noční buzení, převrácený režim apod. Zvýšenou únavu může ale vyvolat i nevhodná kombinace léků na různé neduhy, tak doporučuji nechat tuto kombinaci zkontrolovat lékaři. A pak co nejvíc dopřát přirozený režim konrétního pacienta. V Centru Seňorina vstávají klienti podle toho,jak se vzbudí, snžíme se je motivovat vstát do 10 hodin dopoledne, po snídani jim nabídnout aktivitu, o kterou mají zájem, a po obědě si opět mohou lehnout. Někdo odpočívá v křesle v obýváku, někdo ale ulehne a spí (jako doma). Děkuji za přání a zdravím do Brna. :-) Jarka“
Radka: „Dobrý den, naše maminka má Alzheimerovu chorobu v posledním stádiu. První příznaky jsme u ní pozorovali před 12 lety. Je jí 81 let. Bojím se, že mě tato nemoc také postihne. Je mi 51. V kolika letech bych se měla nechat vyšetřit, aby se, případně, nemoc odhalila včas. Děkuji.“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, Alzheimerova nemoc je zákeřná v tom, že i 20 let skrytě působí neurodegenerativní změny v mozku a teprve pak se začne projevovat výpadky paměti, stíženou orientací v čase a prostoru a postupně i ztrátou úsudku, řečových schopností a úpadkem dalších kognitivních funkcí mozku. Takže pokud pociťujete některé příznaky, které vás znepokojují, tak si můžete nechat udělat buď České alzheimerovské společnosti nebo i u praktického lékaře (měl by znát) test. případně můžu doporučit aplikaci Terrapino. S jistotou lze Alzh nemoc prokázat jen magnetickou rezonancí, ale tu vám bez příznaků zdravotní pojišťovna neuhradí. Chci vás ale uklidnit, že není prokázaná dědičnost Alzheimerovy nemoci, jen v případě většího výskytu v rodině u nejbližších příbuzných je prvděpodobnost onemocnění vyšší. Držím palce, Jarka Švarcbachová“
Nikola: „JAké hosty budete mít ještě v Alzheimer Café?“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, na webu www.alzheimercafe.cz uvádíme vždy témata a hosty dopředu, i všechna, která už proběhla, ke kterým postupně připojujeme audiozáznam. První úterý v říjnu přijde MUDr. Sheardová a bude mluvit o vlivu minfulness na zvládání Alzheimerovy nemoci i péče o blízkého, v listopadu zakladatelka České Alzheimerovské společnosti a gerontoložka doc.MUDr. Iva Holmerová a v prosinci bude o aktivizacích mluvit pečovatelka a aktivizační pracovnice Centra Seňorina Míša Berkovičová. Hosty na příští rok připravujeme, společně s Alzheimer nadačním fondem. Jarka Švarcbachová“
Verča: „Dobrý den, přeslechla jsem, na jaký film doporučujete se jít podívat. Děkuji“
Jaroslava Švarcbachová: „Dobrý den, jedná se o film Tancuj Matyldo Premiéra bude 30.11. Hezký den, Jarka Švarcbachová“