Chat

host

JUDr. Jana Dvořáková Závodská

Právní rady – nesezdané páry

Záznam chatu ze středy 15. března 2023

Vladimír: „Dcera se vdala, chtěl bych jí přenechat byt, ale její partner je problémovy, tak bych chtěl napsat byt jenom na ni. Jak postupovat? Vím, že to bude velký problém. Děkuji za odpoved.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Můžete byt dceři darovat, pak nebude ve společném jmění manželů.“

Jana: „Dobrý den, syn chodí s přítelkyní a chceme mu darovat byt. Pokud by se vzali, připadne půlka bytu automaticky i jeho manželce, nebo byt bude jen v synově vlastnictví.?Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Ne, byt bude jen syna.“

ANTI: „Jak je to s dědictvím u nesezdaných párů?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „v 1. dědické skupině dědí děti a manžel. Spolužijící osoba dědí ze zákona pouze v případě, že zůstavitel neměl děti. Jinak jen na základě závěti.“

ANTIMONY: „Jak je to se společným vlastnictvím u nesezdaných párů?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „U nesezdaných párů nevzniká ze zákona majetkové společenství jako v případě manželů. Nesezdaný pár se musí dohodnout, jak bude nabývat věci, zda do spoluvlastnictví nebo každý nabude určitou věc do svého výlučného vlastnictví. Doporučuji písemnou dohodu.“

Jana: „Po 26 letém soužití jeden z partnerů zemřel. Byli nesezdaní a písemná dohoda neexistuje.Mají nárok na děditství děti zemřelého?Bývalá partnerka nekomunikuje,je povinna respektovat předvolání notáře?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Záleží na tom, zda zůstavitel sepsal závěť. Pokud ne, jsou dědici ze zákona pouze děti. Ale bude třeba zjistit, jaký majetek patřil zůstaviteli a který partnerce. K jednání u notáře je partnerka povinna se dostavit.“

Věra: „Dobrý den,syn vlastní byt,který si svými finančními prostředky nechal rekonstruovatZije v nesezdanem páru v tom bytě již 8let.Ma 8mi leteho syna.Partnerka do toho bytu koupila kuchyňskou linku za sto tisíc Kč. V poslední době jeho partnerka často mluví o tom,že se odstehuje.Myslim to správně, že by ji syn vypatil těch sto tisíc ?Hypotéku na koupi syn neměl, použil své nasetrene peníze + finance od nás rodičů. Děkuji za odpověď a přeji krásný den“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Záleží na tom, jaká byla dohoda páru. Pravděpodobně by měla partnerce stačit výplata 100 000Kč.“

Monika: „Dobry den, žijí s partnerem společné děti nemáme nejsme sezdani, máme společný majetek, např.druzstevni být, zajímalo by mě, jak je to s dědictvím v případě úmrtí jednoho z nas“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Doporučuji sepsat závěti. Ve 2. dědické skupině dědí rodiče, manžel a spolužijící osoby. Ve 3. dědí souruzenci a spolužijící osoby.“

Ludmila: „Syn žil 9 let s přítelkyní ,pořídili si společně na hypotéku chalupu na pronajímaní,hypotéka je na oba,platí ji přítelkyně z příjmu z pronájmu. Přítelkyně si nechala napsat na sebe nemovitost,protože její rodiče ručili barákem na hypotéku.Domluvili se,že až ručení nemovitostí skončí,přepíše půl nemovitosti na syna.Bohužel se nyní rozešli.Jak postupovat,pokud nemám písemnou dohodu,byla jen ústní.Děkuji za odpověď.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „V tomto případě bude dokazování velmi složité.“

Anna D.: „Dobrý den, paní doktorko, Chci se zeptat, zda lze upravit (například závětí) dědictví dětí? Konkrétně- mám dvě děti. Může jedno z nich na základě mého rozhodnutí dědit méně, než to druhé? Mohu jednomu odkázat větší dědický podíl, nebo musí dědit obě stejným dílem? Děkuji předem za odpověď.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Podíly nemusí být stejné. Nezletilému potomku však náleží 3/4 jeho zákonného podílu, zletilému 1/4 jeho zákonného podílu. Pokud máte 2 děti a nemáte manžela, je zákonný podíl 1/2 Vašeho majetku. Jestliže máte 2 děti a manžela, je zákonný podíl 1/3.“

Anna: „Dobrý den. Vlastním nemovitost. Mám s přítelem jedno dítě a on má dítě ještě z předchozího vztahu. Pokud se se mnou neco stane, bude byt náležet pouze našemu společnému dítěti nebo má nárok na podíl i dítě z přítelova předchozího vztahu? Dekuji.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Vaše dítě zdědí veškerý Váš majetek, pokud nesepíšete závěť.“

Lenka: „Dobrý den, mám dotaz ohledně vypořádání dědictví. Můj manžel má nemanželského syna. My jsme spolu koupili dům, máme spolu dvě další děti, a můj dotaz zní, jestli by v případě dědického řízení manželův syn dědil část z domu, který jsme pořizovali spolu my dva. A zda případně je možné sepsat nějakou závěť, aby jeho syn z domu nedědil? A jak by to bylo kdyby musel dědit? Musela bych ho potom z domu vyplatit? Děkuji za odpověď.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „V případě úmrtí jednoho z manželů se musí nejprve vypořádat společné jmění manželů, polovina patří do pozůstalosti. Manžel má 4 zákonné dědice, manželku a 3 děti. Závětí lze podíl jeho potomka snížit, ale nezletilému se musí dostat 3/4 jeho podílu, zletilému 1/4 jeho podílu, pokud nedojde k platnému vydědění. Do společného jmění patří nejen nemovitosti, ale i další majetek, zůstatky na účtech, movité věci, atd.“

Kateřina: „Dobrý den, s partnerkou žiji již deset let a letos plánujeme uzavřít registrované partnerství. Vlastníme nemovitost, která je psána na partnerku. Po registraci budu brána jako spolumajitel a nebo musíme sepsat nějaký požadavek ? Jde nám pak primárně o dědické právo v případě úmrtí jedné z nás. Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Partnerka Vám múže určitý podíl na nemovitosti darovat.“

Jana: „Druh má syna ,který má exekuci, kterou platí za svoji bývalou ženu .Pokud by druh zemřel, může přijít exekutor vymáhat dědictví i do naší domácnosti? Děkuji za odpověď“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Za dluhy zůstavitele odpovídají jeho dědici.“

Renáta: „Dobrý den paní doktorko,žiju s přítelem v bytě,který mám v osobním vlastnictví.Chci se zeptat,co se stane v případě mého úmrtí,pokud nemám děti,mám již jen sestru.( Kdo v tomto případě bude dědit?) A pokud bych chtěla ať dědí přítel,co mám pro to udělat? Děkuji Vám za radu.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Jestliže nesepíšete závěť, bude dědit Váš přítel a sestra. Doporučuji závěť.“

ANTI: „Jak je to s informacemi o zdravotním stavu v (případě hospitalizace) u nesezdaných párů?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „V nemocnici určíte osobu, které smí lékaři poskytnout informace.“

Simona: „Dobrý den, paní doktorko, dcera má hypotéku na dům, kterou platí poslední rok sama a veškeré náklady s ním spojené. Dům si pořizovala s bývalým přítelem, který nyní žádá o vyplacení z domu, protože se fyzicky podílel na jeho opravách, které se financovaly z prodeje dceřina předchozího bytu, který společně obývali, a rok po rozchodu dům obýval a platil hypotéku. Jakou měrou by ho měla vyplatit? Na co má nárok? Předchozí dohodu žádnou neuzavřeli. Děkuji Vám za informaci.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Z informací vyplývá, že nějaká dohoda uzavřena byla, i když ne písemně. Bude třeba zjistit obsah této dohody.“

Marcela: „Dobrý den, chtěla bych se Vas zeptat mimo téma, pokud Vám to nebude vadit. Moje matka nabídla mému 22letemu synovi bydlení v domě, který sdělila(nikdo v něm nebydli), s tím, že mu ho přepíše a bude jeho. Syn ho začal predelavat-prestavovat za své peníze, matka s tím souhlasila. Bohužel mu nyní oznámila, že dům na něho neprepise. Má možnost se nějakým zpusobem bránit nebo co delat v teto situaci? Sepsaného nemají mezi sebou nic. Moc Vám děkuji za odpověď a ještě jednou se Vám omlouvám. Krásný den. Marcela“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Matce vzniklo bezdůvodné obohacení ve výši zhodnocení nemovitosti. Syn je může požadovat.“

denmark: „Kde v českém právním řádu můžeme konkrétně najít nesezdané páry?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Speciální úprava není, v občanském zákoníku najdete spoluvlastnictví,dědictví spolužijících osob. Druha a družku naleznete i v předpisech sociálního zabezpečení, trestním právu.“

Lucka: „Dobrý den, S přítelem jsme si pořídili kočku, oba jí milujeme, ale asi se rozejdeme a oba si kočku chceme nechat. Co s tím? Jaká práva máme? A jaká práva má kočka?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Kolega nedávno sepisoval dohodu o střídavé péči o psa, včetně závazků plateb u veterináře.“

Bepy: „Dobry den pani Doktorko, s manzelem mame jedno dite. On ma jeste 2 deti z predesleho manzelstvi. My bydlime v druzstvnim byte, ktery mel manzel pred snatkem. Ja sama vlastnim dva byty, z doby pred snatkem. Jake bude dedictvi vuci detem z predesleho vztahu a jak zaridit aby nededili, kdyby se semnou neco stalo a majetek pripadl memu muzi a ony dedily nasledne pres nej. Jak bych naopak musela ja vyplacet je, kdyby se neco stalo s muzem? Vrele dekuji.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Po Vás manželovy děti dědit nebudou. Manžel by měl sepsat závěť a Vy též. Manžel není nepominutelným dědicem, za své dědice můžete určit jen své děti. Manžel bude muset vzít v úvahu podíly nepominutelných dědiců, případně je vydědit. Též by mohl manžel na Vaši osobu převést svůj podíl v družstvu.“

Alena Budiková: „Dobrý den, dotaz se netýká mé osoby, ale dcery. Ráda bych se zeptala na to, jak postupovat v případě nesezdaného páru, který má nezletilé dítě - 13 let. Partner dcery, s nímž má zmíněnou dceru, jí nedávno oznámil, aby se po 17letém soužití odstěhovala z jeho domu, protože s ní nechce dál žít, že jí najde podnájem a na ten bude přispívat 5 tisíc korun měsíčně. Navíc bude žádat o střídavou péči a nechce žádné jednání prostřednictvím advokátů a soudu. Ukázalo se, že sám advokáta navštívil a na#tval se, když zjistil, že dcera podala u soudu návrh na svěření dcery do své péče a se střídavou péčí nesouhlasí z důvodu, že dcera potřebuje stál_ dohled nad tím, aby se učila a zbobsvy, aby se jí nezhoršil #kolní prospěch. Podnájem si nakonec musela sehnat sama, ale čeká, až se být uvolní. Mezitím jí partner ztrpčuje život tím, že jí neustále předhazuje, aby se odstěhovala. Radila jsem jí, ať od něho požaduje písemné vyjádření.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Partner by mohl podat na dceru žalobu na vyklizení z jeho domu. Ke změně bydliště nezletilé dcery bude potřeba souhlas obou rodičů, který může nahradit soud. Doporučila bych jim mediaci.“

Nicole: „Dobrý den, V případě, že jsme se s bývalým přítelem "smířlivě" dohodli vzhledem ke společnému majetku - rodinný dům, pořízený na půl na hypoteční smlouvu (ta je již přepsána jen na mě) - bude v tomto případě katastru stačit darovací smlouva na polovinu domu? A vzhledem k tomu, že se jednalo o společnou domácnost, platí, že nebude nutné platit nějakou tu daň z nabytí? Děkuji moc. NR“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Pokud nežijete ve společné domácnosti, měl by obdarovaný platit daň z příjmu. Darovací daň a daň z nabytí byly zrušeny. Mohli byste uzavřít kupní smlouvu.“

Eva: „Dobry den, ziju v nesezdanem stavu s muzem, se kterym mam dve deti (3,11). Jsme spolu u 11let. Za tu dobu muz postavil dum, ve kterem bydlime. Dum je jeho, hypoteka je na nej, splaci ji, plati ostatni naklady (elektro, voda). Ja jsem “pouze” rucitelem. Staram se o domacnost, dum, zahradu, o deti, platim a kupuji co je potreba atd. V pripade rozchodu, ktery je nyni realny, mam nejake moznosti jak v dome zustat?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Bude záležet na muži, zda akceptuje dohodu o bydlení.“

Nela: „Dobrý den , syn koupil být společně s přítelkyní, který zařídil již před koupí, platí hypotéku sám z vlastního uctu, má nárok přítelkyně po případném rozchodu na polovinu? Jak tohle osetrit , děkuji .“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Zéleží na jejich dohodě.“

Bepy: „Jeste dokonceni: manzel nechce aby ony deti dedily. Takze je jedina cesta pres vydedeni? To je ale akt kdy ony deti musi nejak “parazitovat” nebo to lze ucinit jen tak? Deti jevi desitky let zcela nulovy zajem jak o nas tak o sveho otce ale to asi na vydedeni nestaci..?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „U takového vydědění se zkoumá i to, zda zůstavitel projevoval zájem o své děti.“

ANTIMONY: „Co je právnicky to nejdůležitější u nesezdaných párů?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Úprava spoluvlastnictví a dědictví v občanském zákoníku.“

ANTIMONY: „Jak dobře jsou obecně právnicky upraveny v českém právní řádu práva nesezdaných párů?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Úprava je pouze obecná, nikoliv speciální. V některých státech vzniká ze zákona po 1leté společné domácnosti majetkové společenství.“

ANTIMONY: „Jak je to s informacemi o zdravotním stavu u nesezdaných párů?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Lékař se vždy zeptá pacienta na osobu, které může poskytnout informace o zdravotním stavu. Je možné mít takovýto písemný souhlas, nejlépe s ověřeným podpisem, pro případ nehody, např. u svého občanského průkazu.“

ANTIMONY: „Co je právnicky to nejdůležitější u nesezdaných párů?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Za optimální řešení považuji sepis písemné dohody. Bohužel k tomu dochází podle statistik pouze v 7% případů. Dvě třetiny nesezdaných párů se ovšem rozchází...“