Chat

Roman Hájek
Šikana na pracovišti
Záznam chatu ze středy 22. února 2023
DAYD: „Jak předcházet šikanování na pracovišti?“
Roman Hájek: „Nejlepší prevence je firemní kultura a systém vnitřní komunikace ve společnosti. Tam, kde jsou nastavené kolegiální vztahy nemá šikana místo“
ANTI: „Jaká je situace v ČR v současnosti ohledně šikanování na pracovišti?“
Roman Hájek: „Se šikanou se setkává v různé podobě významná část zaměstnanců. Stále více obětí se však nebojí o šikaně mluvit a to je určitě pozitivní vývoj.“
ANTICYKLON: „Jaká je nejlepší represe kvůli šikanování na pracovišti?“
Roman Hájek: „Důsledné potírání jakýchkoli známek šikany už na jejich počátku. Agresor musí vědět, že bude za šikanu potrestán - finančně, z hlediska své profesní kariéry apod.“
STOP: „Jaké můžou být důsledky šikany na pracovišti?“
Roman Hájek: „Negativní pro zaměstnance i pro zaměstnavatele. Zaměstnanci, kteří jsou beztrestně šikanováni odcházejí ze společnosti, snižuje se výkonnost celé společnosti. Sám zaměstnanec může nést dlouhodobé psychické následky. Bývalý zaměstnavatel potom může čelit soudům s negativním dopadem na jeho image a obchodní vztahy.“
Lidka: „Dobrý den. Jak postupovat při bossingu na pracovišti, abych nepřišla o práci, když o tom povím na vyšších místech a Inspektorátu práce? V minulosti se mě kolegyně zastala a bylo jí pohroženo vyhazovem těsně před důchodem. Musela jsem na nátlak vedení odejít, aby nevyhodili více lidí co se mě zastávali.“
Roman Hájek: „Zaměstnanec, který za svá práva bojuje v souladu se zákonem, nesmí být za toto nijak postihován (toto říká přímo Zákoník práce). Pokud by neměla stačit ani intervence Inspektorátu práce, potom je na místě soudní ochrana. Pokud na Vašem pracovišti působí odbory, je samozřejmě vhodné se obrátit i na ně.“
Renata: „Kam se obrátit při podezření na šikanu, bossing, případně s kým konzultovat tuto problematiku, zda se jedná o šikanu na pracovišti.“
Roman Hájek: „Nejdříve na svého nadřízeného (pokud není on sám šikanující) nwbo přímo na vedení Vašeho zaměstnavatele (jednatel, člen představenstva). Je současně dobré informovat odbory (pokud u Vás fungují). Další institucí je Inspektorát práce, který má právo provádět kontroly u zaměstnavatele a postihovat jej pokutami (a žádat nápravné opatření). Pokud ani toto nezafunguje, je řadě podání soudu, popř. (v případě velmi závažných případů šikany s následky na zdraví) trestní oznámení. V obou posledních případech doporučuji nepostupovat bez dohody s právníkem.“
Vlasta Pecharova: „Dobry den pane Hajek muj syn je meltalne postizeny pracuje v chranene dilne v bechovicich vedouci ho sikanuje a dela na me podvody dekuji vam za pomoc Pecharova“
Roman Hájek: „Zneužívání zdravotního postižení už není jen šikanou, ale i diskriminací. Pokud o tom vedení dílny už ví, doporučuji se obrátit na Inspektorát práce, popř. zvážit přímo podání žaloby k soudu (po konzltaci s právníkem).“
Pavla: „V zaměstnání máme pocit, že ředitel šikanuje podřízené ze své pozice, zvláště ty, kteří s ním nesympatizují a mají svůj názor, nepomlouvají, nezesměšňují ostatní. Ředitel pobízí zaměstnance k donášení, leckdy vymyšlené. Kam se obrátit pro prošetření.“
Roman Hájek: „Pokud šikanuje přímo ředitel (a nemá svého nadřízeného), potom Inspektorát práce a soud. Někd stačí dobrá předžalobní výzva, ze které ředitel pochopí, že šikanovaná oběť vyhledala právní ochranu.“
Anna: „Jak konkretne poznám, že se jedná o sikanu? Pokud v praci někdo poslouchá každodenní poznámky na to, co jí, co nosí na sobě a takove ty rádoby dobre rady, které mu znepříjemnuji pracovní den a berou energii, může se jednat o sikanu? Děkuji za odpověď.“
Roman Hájek: „Ano, může, samozřejmě závisí na intenzitě. Tomuto se říká mobbing (šikana mezi kolegy) a řešením je dát jasně najevo, že toto jednání je nepříjemné a pokud neskončí, obrátit se na nadřízeného (nebo na vedení firmy, pokud má nevhodné poznámky nadřízený).“
Terezie: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak byste pojmenoval chování, když druhý pracovnik siri na pracovisti informace o dusevnim stavu, respektive diagnóze, druheho pracovníka, kterou dotyčný ani nemá. Dekuji za odpověď.“
Roman Hájek: „Jde o případ šikany mezi kolegy (mobbing). V případě větší intenzity může jít i o naplnění skutkové podstaty trestného činu pomluvy.“
Martin: „Dobrý den, jak pomoci někomu když vidím že je šikanován? Napadá mě situace kdy kolega byl šéfem šikanován ale ke mě si to příliš nedovolil.“
Roman Hájek: „Nejjednodušší je upozornit toho, kdo je šikanován, protože on sám si toho nemusí být vědom. Jenže pokud se nebude bránit, bude to jen a jen horší.“
Flopice: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat co počít když mě na pracovišti šikanuje psychicky šéf který potřebuje mé místo obsadit svou přítelkyní. Problém vidí v tom že mám smlouvu na dobu neurčitou, odstupné nepřipadá v úvahu, touto šikanou mě chce donutit k odchodu, dotáhl to tak že jsem šla radši marodit a samozřejmě hledám práci jinou. Ale dá se nějak bránit, vyhrožuje vytýkací i dopisy i když nemá důvod. Děkuji za odpověď Martina“
Roman Hájek: „Doporučuji věc konzultovat s právníkem, protože zde je evidentní, že šikana má pro Vás přímé negativní následky ve finanční oblasti. Podle mých zkušeností někdy může stačit i kvalitně napsaná předžalobní výzva kvalifikovaným právníkem, ze které Váš šéf pochopí, že se chcete bránit a budete bránit.“
Dagmar Rigerová: „To je vše hezké, co zaznělo na obranu šikany. Já ji zažila ve státní správě u profi hasičů v uniformě na okrese Příbram a skončilo to mojí výpovědí po 33 letech služby. Za působení nového p.ředitele a jeho partnerky, která byla moji vedoucí oddělení, odešlo od sboru přes 30 hasičů během 2 let v produktivním věku a nadřízený orgán i na stížnosti zaměstnanců takřka nereagoval a stěžovatelům byla vždy z kraje doporučena výpověď. Ve služebním poměru je to tak, že musíte splnit rozkaz a poté si můžete teprve písemně stěžovat - těžko se takovému tlaku bránit, když je tam ještě daný slib mlčenlivosti a služební postup .“
Roman Hájek: „Ani služební poměr neznamená, že je možné porušovat základní lidská práva, jejichž ochrana má vyšší právní sílu. Profesionální hasiči jsou navíc nepochybně placeni z veřejných rozpočtů a pokud odešlo 30 hasičů během 2 let, mohlo to být omezit i funkčnost sboru. Na místě se bylo obrátit na nadřízený správní orgán.“
Renda: „Dobrý den, vážený pane doktore, mám vlastní zkušenosti se staffingem i boosingem. Nicméně když překotně odejdete z organizace po mnoha letech, nepochybně vás to poškodí. Bez posudku a doporučení hledáte práci a je to velmi obtížná situace a úřady práce nemusí zohledňovat váš jednostranný odchod při posuzování výměry podpory a i soudy to považují za vaše selhání a pouhá tvrzení. Myslíte, že i soudy začnou brát někdy v úvahu, že když člověk odchází ze zaměstnání není to většinou samo sebou. Soud to považuje za svévolné opuštění zaměstnání a nezohlední tak vaši sociální situaci např. žádost o snížení výživného a jiné, kdy hledáte zaměstnání, ale nemáte. Dokonce vám rozmluví úřednice soudu aby jste po 8 měsících vzal zpět žádost a vy to uděláte v zoufalství, že stejně se to nikam neposunulo. Podepíšete dvě holé věty. Děkuji.“
Roman Hájek: „Soudy už toto berou v úvahu, připouštím, že občas ne na úrovni soudů 1. stupně, ale odvolací (krajské) soudy už ano. Obecně je ale problém, pokud "dobrovolně" podepíšete dohodu, protože následně u soudu prokazovat jednání pod nátlakem je velmi obtížný úkol. Z hlediska následující právní obrany je třeba, aby došlo k rozvázání pracovního poměru výpovědí - tam jsou potom možnosti právní obrany mnohem nadějnější.“
Jana: „Dobrý den, Ráda bych se zeptala,zda lze považovat za šikanu na pracovišti i vyhrožování ze strany nadřízeného z důvodu častého paragrafu na nemocné dítě. Pridavani prace jinych kolegů a ignorace? Děkuji za odpověď“
Roman Hájek: „Určitě ano, zde je navíc šikana spojena s možnou diskriminací z důvodu Vašeho sociálního postavení - povinností rodiče v péči o děti.Doporučuji zaměstnavateli jasně sdělit, že nejenom prací živ je člověk a pokud bude v své rétorice pokračovat, budete se bránit.“
Iva: „Dobrý den, šikanu na pracovišti jsem zažila již před deseti lety, když jsem pracovala v jednom úřadu státní správy v okresním městě. Vedoucí mi dělala stále naschvály, dávala nejvíc práce a práci, kterou jsem nemohla znát, protože jsem tam byla nová. Viděl to každý, ale všichni se jí báli a pochlebovali jí. Navíc ostatním zakázala aby mi pomohli. S ředitelem si šli na ruku, asi se jí též bál, neboť to byla zlá, falešná a vypočítavá osoba. Na zdi ve své kanceláři měla vyvěšený okopírovaný článek "bossing na pracovišti" - už to o něčem svědčí. Nakonec jsem se z toho psychického teroru zhroutila a poté se mě lstí zbavili a dali výpověď. Nebyla jsem jedinou obětí šikany od této zlé osoby. Byl to typický příklad rčení: "Na jazyku med, v srdci jed". Kéž by si to zde přečetla, myslím, že by se v tom našla.“
Roman Hájek: „Vaši kolegové se báli proto, aby se nestali sami obětí šikany - je nepochybné, že když jste odešla, našla si ona vedoucí jinou oběť. Kromě mých obecných doporučení (Inspektorát práce, soudní ochrana) pouze můžu dodat, že pokud došlo u Vás k psychickému zhroucení, tak mohlo být na místě i podání trestního oznámení pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví.“
Karla: „Dobrý den pane doktore, manžela i mne šikanuje tchyně, vzala nám dům, který byl napsaný na ni, včetně firmy, finančních prostředků na účtě dané firmy a majetek jako auto. Manžel mněl dříve finanční problémy z podnikání, tak vše napsal a podnikal v rámci s.r.o na matku. Nyní je manžel v insolvenci. Máme 5-ti leté dvojčata, byl to jejich rodný dům. Majetek nechce vrátit s tím, že chce manželův majetek ochránit. Vše začalo po naší svatbě, manžel je jedináček a tchyně vdova. Další věc manžel nedostal nic z bonitního dědictví po svém otci, jelikož bylo domluveno, že jeho dědictví bude použito na úhradu manželových dluhů z podnikání (kamionová autodoprava). Tchyně si najala advokáta z Brna, který nás ještě dále likviduje, vyhrožuje nám trestním stíháním a napadení insolvence. Můžeme se bránit? Prosíme moc o pomoc! Předem děkuji za odpověď. Karla Stávková“
Roman Hájek: „Toto je případ spadající do oblasti občanského a rodinného práva. Doporučuji jednoznačně konzultaci s právním zástupcem, věc je na první pohled poměrně složitá a zjevně směřuje k soudnímu sporu. SNad jen dodám, že pokud Vám advokát protistrany vyhrožuje trestním stíháním, může se i on dopouštět trestného činu (vydírání, popř. nebezpečného pronásledování).“
Jana Veškrnová: „Dobrý den, jde řešit šikanu na pracovišti i zpětně, např . dva roky zpět, vedoucí mě neoprávněně vypověděla pro nadbytečnost, nebyla jsem jediná, vypověděla i jiným kolegyním přede mnou, každá raději odešla. Šlo o pracoviště školy. Děkuji za odpověď.“
Roman Hájek: „Pokud jste dostala výpověď z důvodu nadbytečnosti, bylo třeba podat žalobu do dvou měsíců po skončení pracovního poměru. Případná škoda, kterou Vám zaměstnavatel způsobil, sice má obecnou promlčecí lhůtu 3 roky, ale bez toho, že jste se domáhala neplatnosti rozvázání pracovního poměru vidím možnosti právní obrany poměrně složité a s malou šancí na úspěch.“
Elena: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je normální,aby můj nadřízený starosta/starostka při mém těhotenském stavu (5mes.) začal na mě zvyšovat hlas, že se mu nelíbí můj styl práce...dále mi přinesl vytýkací dopis a snížil mi plat. Děkuji za odpověď.“
Roman Hájek: „Ne, není to normální. Jde o šikanu se znaky diskriminace z důvodu osobního stavu - mateřství. Doporučuji se jasně vůči tomuto jednání ohradit,a to písemnou formou .POkud nepoůže, tak předžalobní výzva na zanechání vadného jednání sepsaná právním profesionálem (můžete se obrátit na odbory, pokud u Vás působí).“
Blanka: „Dobrý den, můžete mi prosím poradit,kde najdu onen nález Ústavního soudu o kterém jste hovořil? Minulý týden jsem spolu se svými dvěma kolegyněmi byla donucena podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru, čemuž předcházela roční šikana ze strany zaměstnavatele (starosty městského obvodu,jeho pana tajemníka a našeho přímého nadřízeného). Nevím,jestli se máme jakkoli bránit,ale jak jste sám řekl,kdo jen přihlíží zlu... Mnohokrát děkuji.“
Roman Hájek: „Databáze Nalus (tam najdete všechna významná rozhodnutí ÚS), nález z 20.12.2022, vyhlášeno 3.1.2023.“
Lucie: „Nás v práci s kolegyněmi v podstatě legálně šikanovalo vedení. Nastoupily jsme ve stejnou dobu se smlouvou na rok a po roce nám byla slíbena již smlouva na neurčito. Po roce ji však dostala jen polovina z nás, protože jsme dvě nastoupily po mateřské a dvě po škole, takže si nás vedení krásně rozdělilo na dvě skupiny a na rovinu nám řekli že jako mladé před mateřskou máme smůlu a smlouvu na neurčito dostaneme až v době kdy nám ji ze zákona dát musejí. Naše námitky, že bez slíbené smlouvy na neurčito si nebudeme moci vzít plánovanou hypotéku reagovali opovržením. Nakonec jsme smlouvu na neurčito dostaly všechny, ale až po té co se tato kauza rozkřikla po celé firmě a vedení se nejspíš bálo nějakého skandálu.“
Roman Hájek: „Ano, a je to dobře, že se to "rozkřiklo". Je to totiž šikana spojená s dikriminací z důvodu mateřství a rodičovství, což je jednoznačné protiprávní jednání.“
Bohumila: „Zažila jsem v práci u jedné .Ona se ozvala a stěžovala si u vedení a dopadlo to, že dotyčný se jí mstil samozřejmě se okolí bavilo.I mně se to stávalo a já jsem se stáhla do sebe a nevěřím nikomu.“
Roman Hájek: „Šíkana, která se toleruje, je jako rakovina. Nestačí se stáhnout, je třeba bojovat.“