Chat

Iva Bílková
Nejčastější zimní úrazy a jak jim předcházet
Záznam chatu z pondělí 13. února 2023
SK: „Jaké jsou nejčastější zimní úrazy v ČR?“
Iva Bílková: „V horách při lyžování jsou nejčastějšími úrazy zlomeniny dlouhých kostí. Nejvážněší bývají úrazy na snowboardu, kdy prkno je pevně připoutané k nohám, tělo při pádu rotuje, letí, snowboard občas drkne o zem a tou rotací a nárazem dochází k ošklivým spirálovitým zlomeninám stehenní kosti a případně v kombinaci s přetřžením vazů v koleni nebo poškozením v kolenním menisku. Ve městě bývají pády na ledu, nejčastěji ošetřujeme zlomeniny zápěstí nebo lokte, případně předloketních kostí, bývá i naražení kostrče. Přeji pevné zdraví a opatrnost při sportu, Iva Bílková“
Jitka: „Dobrý den, omlouvám se nemám dotaz k úrazu. Chtěla bych se zeptat ohledně obuvi pro dítě 3 roky. Dnes je populární barefoot, kupuji takový kompromis českou značku Jonap. U dcery se začíná objevovat valgozita (diastaza). Samozřejmě navštívíte fyzio, ale ráda bych do té doby věděla zda je takovém případě lepší volit obuv s vložkou s klenbou nebo volím značku dobře? Popř. jak je to u zdravě vyvíjejícího se dítěte a vložkami s klenbou? Děkuji“
Iva Bílková: „Dobrý den, zda volit nebo nevolit barefoot je co člověk to názor, různé názory mají jak maminky, tak ortopedi, fyzioterapeuté i pediatři. Kohokoli se optáte, získáte jiný názor. Mým je, že dítě by mělo doma, v tělocvičně běhat bet bot jen ve volných ponožkách.. Pokud budete nabízet dítěti různé podložky (studená kluzká dlažba v koupelně, teplá hrubší plovoučka, měkký kusový koberec, ... pak svaly budou reagovat na různé změny terénu a dobře naposilují a dítě nebude mít valgozní ani varozní kotníčky. Svaly zkrátka budou dobře držet kostěný aparát nohy. Děti do 3 let mají tukový polštářek na chodidle, tedy neměly by potřebovat ortopedické tvarování v botičce. Nicméně pokud vidíte, že by kotníčky nyní mohly být lépe držené (potřebovaly by podporu) tak můžete podpořit činnost svalů pomocí kinesiotapu. Rozhodně bych doporučila vytvořit doma senzomotorický kobereček (levně si jej vytvoříte pomocí kartonu z krabice např. od zakoupeného televizoru) lepidlo, a na to lepíte různé materiály, které máte doma v kuchyni nebo můžete s dítětem posbírat venku (fazole, čočka, hrášek, igelity, písek, šišky, kamínky, oblázky, větvičky, listí, ...) Barefoot boty nejsou všespasitelné, především musíte "cvičit"= posilovat svaly a vazy v chodidle. A tak trochu Váš dotaz souvisí s úrazy. Pokud dítě bude mít funkční nohu (svaly budou pracovat tak jak se od nich očekává) tak, bude mít dítě s největší pravděpodobobností i dobrou koordinaci obecně a tím působíte preventivně proti vzniku jeho úrazu :-) Přeji, ať se Vám daří a dítě rovně roste :-) Iva Bílková“
ANTIMONY: „Jaká je kvalitní prevence u zimních úrazů?“
Iva Bílková: „Prevencí jsou především v rodině nebo na sportovních kurzech informovanost, jak se např. na sjezdovce chovat, jaké podmínky musíte doržovat v turistice v zimě v horách, jak se oblékat, fakt, že se máte protáhnout (svaly připravit na zátěž), držet se v teple (vrstvy oblečení, zahřívací podložky, teplý čaj v termosce)... pokud je tělo prochladlé. Hůře jde koordinace těla obecně a snáze dojde k pádu. Další prevencí je nosit ochranné pomůcky, které k danému sportu, kterému se chci vněnovat patří (helma, chrániče nákolenní, zápěstní, lokte, páteře... ) Dále bych radila nepít alkohol a nepřeceňovat síly, vnímat tělo, pokud mi říká, že už unavené je.“
Eva: „Dobrý den přeji. Nejedná se o úraz, ale čeká mě TEP kolena a docela mě zaujala ta Vaše drátěnka. Nedala by se použít jako rehabilitační pomůcka na tu operovanou nohu? Moc děkuji a přeji hodně úspěchů a všechno dobré.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Evo, ta "drátěnka" se dá použít kdykoli, tedy ji doporučuji i na vaše prsty. Jenže, Vy se pravděpodobně k té noze neohnete po operaci. Ale pokud budete mít u sebe nějakou dobrou duši, která s Vámi bude rehabilitovat,tak určitě může jednotlivě prsty "drátěnkou" promasírovávat. Pokud Vám prsty otékají již nyní, což je dost pravděpodobné, tak si jí určitě můžete pořídit. Budou jí mít ve zdravotnických potřebách. Jen pozor, mají několik velikostí (obvodů) tak zvolte tu správnou :-) Koupila bych 2 velikosti, jednu na palec a druhou na ostatní prsty, Používat ji můžete i na ruce a zdravou nohu preventivně. Pokud např. ráno cítíte, že prsty bývají po probuzení tužší. Přeji pevné zdravíčko a ať Vám operace dobře dopade a jste brzy fit. :-) Iva Bílková“
Marcela Ďurißkovà: „Dobrý den, měla jsem pád na kole a zlamala jsem si “rameno” kost pod ramenim kloubem. Mám za sebou týden fixace a ještě mě čekají 3 týdny .co s tím ?Nasadila jsem si lék podobný Wobenzymu, aspoň něco,Děkuji“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Marcelko, už nyní bych Vám doporučila fokusovanou rázovou vlnu na urychlení hojení kosti. Při akutním poškození, což je nyní, se používá výhradně fokusovaná vlna, později např. po dalším týdnu se může přidat i radiální rázová vlna, která uvolňuje svalové napětí šíje, oblast ramene,.. tak aby Vás rameno bolelo co nejméně. Krásně se tkáň prokrví, uvolní, rekonvalescence je rychlejší. Zároveň doporučuji lepit kinesiotape v technice "lymfotape". Lehce cvičte, pohybujte ruko od lokte níže... cokoli co jemně budete dělat už nyní, tak tím více předcházíte kompletní tuhosti a bolesti ruky a paže a případně vzniku syndromu zmrzlého ramene. Přeji brzké uzdravení, Iva Bílková“
Zdena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho může trvat rekonvalescence po poranění - naražení kyčle po pádu, zda je možné zařadit nějaké cvičení. Po týdnu klidového režimu nedochází k úlevě. Děkuji a přeji příjemný den Zdena“
Iva Bílková: „Dobrý den, Zdeňko, ono se nic samo nespraví. Muíste trochu přiložit ruku k dílu. Na internetu najděte jednoduchá cvičení na uvolnění kyčle, SI kloubu (sakroiliakálního kloubu), nebo vyhledejte fyzioterapeuta, která Vám cvičení ukáže. Je potřeba pracovat s naraženými svaly a klouby, které se úrazem mohly lehce zablokovat. Sportu zdar :-) Iva Bílková“
Zuzana: „Dobrý den, Fractura metatarsi IV, V - můžu poprosit o doporučení optimální rehabilitace v rámci rekonvalescence? Jak začít pozvolně postiženou nohu zatěžovat? Děkuji, Zuzana“
Iva Bílková: „Dobrý den, Zuzko, rukou si jednotlivé prsty na noze a záprstí rozmasírovávejte, vytlačujte otok směrem k srdci, rozevírejte prsty, masírujte příčnou i podélnou klenbu, a doporučuji, na internetu najděte návody na cvičení, které jsou popsané buď jako videonávod nebo jako prostý text s fotkou. Je jich tam hodně od první pomoci po úrazu, přes stabilizaci chodidla až po posilování a získávání stability na labilních plochách. Začít cvičit a pohybovat měkkými tkáněmi už ode dne, kdy Vám byla sundaná sádra. Přeji, ať jste brzy fit. Iva Bílková“
Jitka: „Dobrý den, prosím o doporučení, jak rehabilitovat při úrazu vnuka - hluboká řezná rána od snowbordu na přední ploše bérce (14 cm přes periost tibie, kost bez traumatu). Vnější stehy již vytažené. Děkuji“
Iva Bílková: „Dobrý den, jizva se musí masírovat, tak aby se jednotlivé vrstvy volně vůči sobě pohybovaly. Pokud zatuhnout, vnuk může mít pak bolesti bérce, nebo i kolene nebo kotníku, případně se funkční problém může řetězit směrem pod kotník, či do pánve. Svaly, které byly řeznou ránou poškozené musí být 100% kvalitně rohýbané. Doporučte snaše/dceři, aby si vyžádala u chirurga doporučení na rehabilitaci a nenachala se odbýt tím, že malý si to rozhýbe tím, jak si bude hrát a sportovat. Přeji pevné zdraví, Iva Bílková.“
Jarka: „Dobrý den , mám pět měsíců po zlomenině zápěstí. Po novém roce jsem nastoupila do práce. Ruku (dlaň )cítím stále jakoby staženou a zápěstí mám v největším ohybu bolestivé. Je dobré ruku ještě nějak rehabilitovat a nebo promazávat nějakou mastí. Děkuji za odpověď. Přeju hezký den. Strmeňová“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Jarko, určitě vyhledejte rehabilitaci, nebo alespoň návody na cvičení na webu pro cvičení zápěstí prstů a předloktí. Váš stav v pořádku rozhodně není. Sama bych doporučila ještě i fokusovanou rázovou vlnu pro urychlení hojení po zlomenině. Iva Bílková“
Jarka⁸: „Dobrý den,chtĕla bych se zeptat poslední dobou mi často trnou prsty levé ruky.Nĕkdy třeba 2 prsty jsou bílé a zkrčené ,ze je nemůžu natáhnout.“
Iva Bílková: „Dobrý den, Jarko, tento dotaz je spíš na neurologa. Může dojít k nervovému dráždění v zápěstí (karpální tunel) nebo až od krční páteře. Mou radou může být jen prohřívat ruku např. teplé vodě, snažit se problémové místo často masírovat (ikdyž zrovna nezlobí), někomu pomáhá spát v rukavicí (zápěstí v teple)... Možná by pro začátek pomohly i výraznější masáže šíje, zad a horních končetin. Každopádně porada s neurologem a případně brát si magnezium vůbec není od věci. Přeji brzké uzdravení, Iva Bílková“
Dana Junková: „Dobrý den paní Magistro, chtěla bych se vás zeptat, jestli můžu sundat Wolkrovu botičku, mám zlomeninu kotníku - fr.apicis fibulae. V noci mám časté křeče do celé nohy a mám obavy, zda bude zlomenina srůstat dobře. Děkuji za odpověď“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Dano, toto určitě dnes zavolejte do ordinace pana doktora/paní doktorky, tyto problémy by měl/a vědět. Sundání může doporučit jen on podle RTG nálezu, nerada bych doporučila sundání kvůli potížím a přitom nebyla zlomenina ještě stabilní. Na křeče si prosím berte šumivé tablety magnezia. Jsou volně prodejné v potravinách. Přeji brzkou úlevu, Iva Bílková“
Eva: „Dobrý den paní Bílková, je mi 65 let, jsem dva roky po operaci artrozy kloubu palce na noze a kladívkového ukazováčku na téže noze. Prsty co nejvíce pohybuji, cvičím jogu, chodím, ale víceméně pořád mám pocit prstů jakoby ovázaných provázkem. Děkuji za radu“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Evo, na uvolnění pocit napětí bych kromě toho všeho, co sama děláte, a velmi chválím :-) bych doporučila radiální rázovou vlnu. Přirovnávám ji k paličce na maso. Čím víc bušíte paličkou do tuhého řízku, tím víc svalové vlákno taje. Podobně fungují i naše svaly a šlachy. Pocit tahu zmizí po několika návštěvách. Držím palce, Iva Bílková“
Klesová: „Dobrý den paní magistro, moc hezky vysvětlujete, co dělat po úrazu. Mám zlomený malíček na noze, 3 prsty mám slepené kvůli fixaci. Můžu něco udělat pro lepší zhojení. Děkuji Klesová“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Klesová, určitě už nyní můžete "masírovat" prstíky, nárty, kotníky, holeně, lýtko - manuální lyfodrenáž, aby se střebával otok a tím tkáň mohla být lépe prokrvená a živiny mohly tkáň uzdravit. Můžete chodit i na přístrojovou lymfodrenáž nebo si lepit kinesiotapy v technice "lymfotape" Zatím prsty necvičte, ale jen stahujte otok a modřinu. Cvičení by lehce mělo začít od cca 3 nebo 4 týdne. POkud chcete úplně urychlit zlomení kostí, respektivě jejich srůst, tak pak doporučuji fokusovanou rázovou vlnu, ale zdravotní pojištˇovny ji bohužel nehradí.NIcméně bolestivost ustupuje i pevnost kosti se lepší opravdu velmi rychle. Např. do 2 týdnů od úrazu. Brzy se uzdravte, Iva Bílková“
Zdena: „Když si zablokuji páteř např. zvedáním něčeho těžkého, nebo špatným pohybem a dělá mi problém např. obout si ponožku (zohnout se). Mohu si pomoci pověšením na žebřiny, strom apod.? Ruce jsou ve vzpažení, drží se vodorovné tyče, nohy jsou volně svěšené dolů, nedotýkají se podlahy. Domnívám se, že vlastní vahou si natahuji páteř a tím se léčím. Je to pravda? (Je mi 60 let, vážím 68 kg, výška 168). Děkuji za odpověď.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Zdenko, pokud cítíte při svém cvičení úlevu, tak je provádíte správně. Např. zavěšení se uvolnění páteře i mě přijde dobré. Dále u Vašeho problému ráda doporučuji záklon bederní páteře. .. dáte si ruce na "zadek", necháte natažená kolena a podíváte se do stropu. Toto opakujete každou hodinu nebo každou druhou hodinu 20x pokud problémy máte. POkud nemáte, tak můžete opakování 20x dělat méně často přes den. Jste šikulka a jsem ráda, že cvičíte :-) Iva Bílková“
Alena: „Dobrý den, jsem 14 dnů po úrazu kolene na lyžích_mám prasklý boční vaz, již dříve prasklý meniskus a poškozená čéška (aktuální stav ukáže magnetická rezonance ke konci měsícr). Dostala jsem na 5 týdnů na 24 hodin denně ortézu od kotníku do půlky stehna a na nohu nemám vůbec šlapat. Aby se mi noha prokrvovala, cvičím prsty u nohy a snažím se opatrně dělat "fajfku" chodidlem. Noha ale hodně ochabuje. Dotaz: Mohu takto cvičit, případně poradila byste mi nějaké další cvičení ?“
Iva Bílková: „Dobrý den, Aleno, ve vašem bolestivém stavu se zatím opravdu moc necvičí. Můžete podpořit hojení fokusovanou rázovou vlnou, přístrojovou lymfodrenáží, měkkými technikami. Ale cvičení typu ohýbat koleno ještě opravdu ne.. Jediné co by jste mohla je pouhé zatínání svalů na stejně, hýždi, protlačování natažené nohy (např v leže v posteli) patou do podložky. Zkrátka cílem by měla být jen aktivace svalů, aby tak moc neatrofovaly. Přeji brzkou úlevu, Iva Bílková“
Jakub: „Mohu se zeptat když upadnu na ruku a píchÁ mě to trochu a za chvíli to přestane je to zlomené? Děkuji za odpověď Jakub“
Iva Bílková: „Dobrý den Jakube, pokud píchání nebo bolest ustane a zápěstí nebolí, tak to zlomené není. Jen to bude naražené. Buďte na něj pár dní opatrný, můžete si ho stáhnout elastickým obinadlem. Do posilovny teď třeba 2 týdny nechoďte, dejte zápěstí klid. Ale nečekám nic vážného. Pokud by bylo teplé, červené, teklé, nebo by v něm tepalo.. pak k doktorovi běžte. Zdravím, Iva Bílková“
Václav: „Dobry den,mam těžky vyron v kotniku /basketbal/otekle,orteza jak dale postupovat i připadně rehabilitovat/ magnet, ?mastička apod/ Děkuji hezky den Václav“
Iva Bílková: „Dobrý den, Vašku, výron - fokusovaná rázová vlna, přístrojová lymfodrenáž, kinesiotape buď technice kinesio..na zpevnění a podporu nebo v technice lymfotepe na snížení otoku a zmizení modřiny, chlad, mastičky můžete, ale přes ten tape to moc nepůjde, leda někde mezi páskami. Iva Bílková“
Eva Jeníková: „Dobrý den, jsem 15 měsíců po operaci TEP kyčelního kloubu a při operaci došlo k poškození nervů ve svalu femoralis... Ani po intenzivním cvičení a léčení se nepovedlo obnovit citlivost od půli stehna ke kotníku, mám pořád nohu jakoby zmrzlou, chodím o berlích, protože nedokážu ovládat koleno ...chodím každý týden na lymfodrenážní masáž, protože mi noha hlavně v lýtku hodně otéká. Chci vás poprosit o radu,jestli je frekvence masáže správná, jestli má smysl... Děkuji Hezký den s pozdravem Eva Jeníková“
Iva Bílková: „Dobrý den, na ten nerv si pořiďte domů elektrostimulační přístroj (musí umět program na denervaci). Můžete si tak denně i několikrát denně stimulovat svalovou sílu a podporovat růst nervu. Masáže jsou dobré, příjemné, budou podporovat výživu svalu i nervu. Frekvence záleží na Vás. Za mě by mohla být klidně i denně :-) Buďte brzi fit. Iva Bílková“
Kamila: „Dobrý den, před 3 měsíci jsem měla úraz kotníku (trimaleolární fr. + luxace), hojení dle rtg dobré, 15x rhb. Stále však nemohu bez holí chodit a pokud plně zatížím hodně to bolí, je to normální? Děkuji Kamila Hušková“
Iva Bílková: „Dobrý den, Kamilo, v pořádku Váš stav není, zkuste požádat o další rehabilitace, nebo na internetu najít další jiná rozšiřující cvičení, která by jste mohla dělat sama doma :-) Dále doporučuji chodit do bazénu, tlak vody a plavání je velmi vhodný pro léčbu nohou. Výborné jsou i vířívky (např v bazénu máte trysky jimiž proudí voda do bazénu). Dále doporučuji přístrojovou lymfodrenáž, masáže dolních končetin... Vše co by snižovalo otok. Přeji brzké uzdravení, Iva Bílková“
Alena: „Dobrý den, omlouvám se za dotaz nevztahující se k úrazu. Mám artrozu v kloubu u palce na ruce a rentgen odhalil tzv. kloubní myšku. Kloub je oteklý a bolestivý. Existuje nějaké jiné řešení než operativní odstranění tohoto útvaru? Mnohokrát Vám děkuji za radu a přeji hezký den.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Aleno, kloubní útvar nikdo nezlikviduje. ale na otok kloubu a bolestivost velmi dobře působí fokusovaná rázová vlna, přístrojová lymfodrenáž, kinesiotape respektive v technice lymfotape. Můžete hodně prohřívat (parafin, gelové sáčky, horká voda, rašelina...) Přeji, ať ruka brzy nebolí. Iva Bílková“