Chat

Michaela Štětinová
Těším se k zubaři – rady rodičům
Záznam chatu ze středy 7. prosince 2022
ANTIMONY: „Jsou zubaři, kteří se těší na své klienty?“
Michaela Štětinová: „Myslím, že každý zubní lékař má své oblíbené pacienty, na které se pravidelně těší.“
ANTI: „Znáte děti, které se na zubaře těší?“
Michaela Štětinová: „Jsem opravdu moc vděčná, že se často v ordinaci setkávám s dětmi, které se k nám těší...tedy ano znám takové děti.“
Míša: „Na co se zaměřit při hledání zubaře pro dítě? Mohu jít s dítětem k jakémukoli zubaři nebo je vhodnější, když pracuje především s dětmi?“
Michaela Štětinová: „Nemyslím, že musí rovnou být specialista na děti, obzvlášt pokud dítě nemá problém. Zaměřte se převážně na trpělivost a empatii zubního lékaře. Toto se velmi často ale ověřuje, proto nejlépe když dáte na doporučení někoho ve vašem okolí.“
Bára: „Dobrý den, paní doktorko. S dětmi chodíváme na pravidelné prevence již od jejich 1 roku, díky tomu se naší zubařky nebojí. Avšak před dvěma měsíci se synovi (5 let) projevily první dva mezizubní kazy. Opravené má oba, ale u jednoho z nich se vytvořil hnisavý váček. Dle paní zubařky hrozí vytržení zubu (horní pětka). Jak prosím dítě co nejlépe připravit, aby spolupracovalo u tohoto výkonu (injekce, trhání)? Moc děkuji!“
Michaela Štětinová: „Opatrně važte slova jako injekce nebo trhání. Pokud víte, že se dítě injekce nebude bát, klidně injekce použijte, ale většina dětí se bojí, proto nazačátek řekněte dítěti, že dostane k zubu vodičku, která zoubek uspí. Tato vodička bude chvíli tlačit, řekněte mu, že budete u něj, bude vám mačkat ruku a klidně ho náznakem štípnete do tváře- aby si dovedl trochu představit, jak nepříjemné to bude. Až zoubek usne, bude ho pan/paní zubař/zubařka mačkat, to už bolet nebude, protože zoubek spinká, pokud by to bolelo, vodička se dá přidat k zoubku, aby se zoubek nebudil. Zdůrazněte, že při přidání vodičky už nic cítit nebude. Zub s váčkem jde většinou ven dobře, protože je zub díky hnisu v lůžku už uvolněný, na druhou stranu díky zánětu nemusí dobře zabrat anestetikum-znecitlivění, proto já doporučuji dát dítěti analgetikum před výkonem (běžnou dávku používaného analgetika-Nurofen, Paralen,.. hodinu před výkonem)“
Michaela K.: „Děkuji za Vaši práci, za úžasnou osvětu a za krásnou knihu.“
Michaela Štětinová: „Já děkuji za vaši zprávu :)“
Jana: „Jaky je vas nazor na kojeni vs. zuby? Dcera usina u kojeni, bohuzel jinak to neslo. Od zubarky jsme dostali vynadano.. Myslim si, ze sladkosti a sladke piti, ktere vidim u ostatnich jsou vetsi zlo. Proc jsou dnes zubari tolik vyhrazeni proti kojeni? Od pediatru dostavame opacne rady. Pripadam si tak jako neschopny rodic.“
Michaela Štětinová: „Mateřské mléko samo o sobě nezpůsobí zubní kaz. Zubní kaz vznikne, pokud je na zubu přítomen zubní plak. Zubní plak, který způsobí zubní kaz nějakou dobu vzniká (udává se 24-48 hod.) Pokud jsou zuby večer perfektně vyčištěné, během noci nestihne vzniknout na zubu agresivní zubní plak, který by kaz způsobil. Proto perfektně čistěte zuby ráno a hlavně večer a můžete kojit a klidně spát.“
Michaela: „Snad se nebudete zlobit, že jdu s dotazem, synovi vylezla před 3 týdny první stolička čtyřka - její jedna špička je však taková víc bílá až křídově, je možné, že se to upraví nebo to už značí demineralizaci i když to není u dásně? Nicméně ráda bych vám poděkovala, za to, že jste tu pro všechny ty dětičky, které se bojí u zubaře a zdoláváte jim překonávat strach. Sama moc dobře vím, co je to neempatický zubař k dítěti, následné trauma, a dalo opravdu až minimálně dva roky práce než syn začal důvěřovat někomu dalšímu. Kéžbych o vás věděla dříve, těším se až budeme pročítat vaší skvělou knihu, která na syny bude čekat po stromečkem a doufat, že i ten malý roční protestant začne trochu spolupracovat. Veliké díky!“
Michaela Štětinová: „Děkuji :).. k zoubku syna, zub jsem neviděla, takže spíše odhaduji, nejspíš odborně nejde o demineralizaci ale spíš hypomineralizaci, tedy kdy došlo k chybě během vývoje zubu. Samo o sobě to nezmizí, ale může to takto zůstat do přirozené výměny zuby. Sledujte v čase, zda dochází k nějakému vývoji...“
Anna M.: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jakou péči o dásně doporučujete u kojence (čtyři měsíce), kterému se ještě žádné zuby neprořezaly. Děkuji a přeji moc hezký den :).“
Michaela Štětinová: „Dobrý den, žádnou.. užívejte si, že nemusíte ještě čistit. Doporučuji dítěti pořídit tréninkový kartáček a nechte ho čistit s vámi, když si budete čistit zuby vy. Dnes jsou na trhu kartáčky i bezpečné pro malinké děti, které mají clonu. Zvykejte na dítě, že to je naprosto běžná součást života.“
Lilly: „Dobrý den, mé dítě ve 14ti měsících nemá ani jeden zub, setkala jste se s tím? Mám strach aby přijalo kartáček až nějaký vyleze.“
Michaela Štětinová: „Dobrý den Ano setkala, není to vyjímečné. Pokud vás mám uklidnit, tak i děti, které měly první zub v 5 měsících, tak po mnoho měsících pak kartáček začaly odmítat, protože prostě najednou chtěly čistit samy. Proto se tím nestresujte a užívejte si, že zuby nemusíte čistit, jiné rodiče už za sebou mohou mít třeba i rok čištění, který nemusel být vždy s úsměvem.“
Lenka: „Dobrý den,jak zachránit počínají kaz ?“
Michaela Štětinová: „Dobrý den, 1. perfektní hygiena (-bez té nebude fungovat nic) se správnými pomůckami (klasický kartáček, solokartáček, mezizubní kartáčky, tam kde se zuby dotýkají) 2. nepřehánět to s jednoduchými cukry 3. pastu s fluoridy (pokud dítě umí pastu vyplivnout množství pasty jako kulička hrášku, pokud neumí, pak jen ušpinit kartáček, jako zrnko rýže) 4. po čištění večer před spaním potírat pastou GC Tooth mouse-nevyplachovat“
Iveta: „Dobry den. Vnoucek, kdyz se narodil, mel velmi kratkou podjazykovou uzdicku - srdickovy jazýček a nemohl se poradne kojit. Byl obrovsky problem najit lekare, ktery by uzdicku "prestrihl". Prosim, kdo tento zakrok provadi? Detsky prakticky lekar, zubař nebo hned v porodnici? Dekuji Iveta.“
Michaela Štětinová: „Dobrý den, nejlépe hned v porodnici. Jinak je to v režii zubního lékaře, ale setkala jsem se i s frenulektomií na ORL.“
Jiří Král: „Kdysi dávno jsem se dostal na zubní pohotovost ve Spálence. V čekárně byl tatínek se svojí asi tak 6 letou dcerou a vyprávěl jí, jak on byl u zubaře. Že se strašně bál a tak ho řemeny připoutali ke křeslu. Jenže to tak bolelo, že řemeny přetrhnul a z křesla utekl. Jak se asi holčička tvářila je zřejmé. Já jsem do ordinace šel hned po této dvojici a slyšel jsem rozhovor paní zubařky se sestřičkou. Pochopil jsem, že holčičce trhali mléčný zub. A aby to byl dotaz. Myslíte, že takto povzbuzovat děti?“
Michaela Štětinová: „Dobrý den, samozřejmě rozhodně ne! Toto bych spíš nazvala strašením než povzbuzováním. Špatně už je jen to, že je dítě na pohotovosti a ne u svého zubního lékaře, kterého zná.“
Ivana Burianová: „Dobrý den, dcera měla v záři 2 roky, bohužel vůbec neumí vyplivnout pastu. Používáme gel od Veledy bez fluoru. Jak dlouho můžu používát tento gel. Jinak čištění zubů je u nás dost náročné a musím dceru hodně přemlouvat. Děkuji za odpověď“
Michaela Štětinová: „Dobrý den, fluoridů se nemusíte bát, i když dítě neumí vyplivnout. Stačí dodržet dávkování-pokud neumí vyplivnout, pak kartáček jen ušpinit-zrnko rýže. Není ale chyba fluoridy nepoužívat. Fluoridy ve správném dávkování pomahájí, ale pokud zuby nebudou dobře mechanicky-kartáčkem čištěné, tak nezmůžou nic.“
Lenka: „Dobrý den, dcerka zvyklá chodit k paní zubařce od miminka, v roce první prohlídka, další pravidelné bez problémů. Teď ve třech letech prohlídku odmítla, paní zubařka to po dlouhém přemlouvání zkusila násilím. Byl z toho boj, a velký záchvat vzteku. Jak zvládnout příští návštěvu zubařky, když se dcerka rozhodne, že pusu neotevře? Děkuji za radu.“
Michaela Štětinová: „Dobrý den, určitě se zaměřte na přípravu. Doporučuji pořídit zrcátko a hrajte si doma na zubaře, aby znala průběh ošetření apod. Dále doporučuji, abyste vzala dceru k zubaři, až půjdete vy (ona jen koukat), zkuste poprosit zubařku, zda by se dcera mohla s ní podívat k vám do úst, aby si mohla třeba sebou vzít plyšáka a vyšetřit svého plyšáka... dopředu se s paní zubařkou domluvte..“
Lenka: „Dobrý den, za jak dlouho vznikne zubní kaz? V pondělí dceři (6 let) paní zubařka opravoval kaz, prý v mezizubním prostoru. Byl to první kaz, paní zubařka vždy zoubky chválí a na poslední prevenci na konci srpna bylo vše v pořádku, i dle rentgen. Děkuji za odpověď.“
Michaela Štětinová: „Dobrý den, kaz v mezizubním prostoru není okem viditelný hned. Celkem dlouhou dobu je vidět pouze na rtg-tzv. bitewingy, jiný rentgen není určen k diagnostice kazů v mezizubním prostoru. Nedokážu vám tedy uplně odpovědět, protože nevím, který rentgen byl zhotoven. POdle mého ale musel být už v srpnu přítomen- menším rozsahu. Ale toto jen odhaduji.“
Petr: „Dobrý den, paní doktorko. Máte krásné nohy:)“
Michaela Štětinová: „Dobrý den a děkuji :)“
Jitka: „Dobry den, jakou pastu doporučujete pro 3 leté dítě? Na pastach s floridy je většinou vyssi hranice“
Michaela Štětinová: „Dobrý den, pokud chcete pastu s fluoridy, tak se neřiďte věkem, ale zda vaše dítě umí vyplivnout. Pokud ne, pak pasty jen kartáček ušpinit-zrnko rýže, pokud umí pastu vyplivnout pak pasty jako velikost hrášku. Pro děti 0-6 množství fluoridů 900 ppm. Další možností jsou dnes běžně k sehnání pasty s hydroxyapatitem, vápenatými a fosfátovými ionty.“