Chat

Michaela Kačírková
Babyrady – motorika u ročního dítěte
Záznam chatu z úterý 22. listopadu 2022
Andrea: „Dobrý den, když se syn (10M) o něco vzepře např. schod, dokáže se pak přes (asi) šikmý sed dostat sám do sedu, kdy si pak hraje, ale jinak z rovné plochy to zatím nedokáže. Máme ho pokládat zase na zem, nebo takový sed nevadí, když se tam dostal sám? Děkuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Andreo, takové sed nevadí, nemusíte jej nijak opravovat.;) Přeji krásný den Míša Kačírková“
Denisa: „Krásný den přeji. Chtěla bych se prosím zeptat, jak motivovat dceru (8,5m) k nákroku přes rytíře i přes levou nožku? 3,5 měsíce jsme cvičili Vojtovu metodu. Vystřídaly jsme tři fyzioterapeutky a ani jedna tohle neřeší, neporadí ani s překážkovým sedem. Děkuji.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Deni, bohužel po zprávě nedokáži přesně navézt. Předpokládám, že fyzioterapeuté řeší, či cílí na něco jiného, je možné, že na základě vyšetření zjistili že problém pramení z jiné části. Bohužel bez vyšetření jsou toto spíše hypotézy.:/ Zkuste se fyzioterapeuta, ke kterému chodíte zeptat napřímo, co dělat se sedem a stoupáním. Omlouvám se za odpověď, která vás moc nenasměřovala. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Eva: „Dobré poledne, chtěla bych se zeptat, zda je vhodná učící věž pro roční dítě. Děkuju“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, ano je vhodná. U dětí, které stoji ji můžete používat, nejvíce využití najdete ve chvíli, kdy samostatně chodí a dokáže si do ni vylézt a vylézt z ní. ;-) Přeji hezký de Míša Kačírková“
Jitka: „Dobrý den Míšo, některé mé kamarádky přes den pokládají své miminko do péřového polštáře. Je to pro motorický vývoj miminka vhodné? Připadá mi, že by to mohlo být stejně škodlivé jako kdyby trávilo více času ve vajíčku. Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den. :)“
Michaela Kačírková: „Dorbý den Jitko, děkuji moc za Váš skvělý dotaz, máte správný úsudek. Je to přesně jedna z dalších pomůcek, kde je děťátko ve "skrčené" poloze, čili to není uplně vhodné. Problém je, že se mimonko v polštáři "ztrací", nemá možnost se opřít a volně se hýbat - zkuste si lehnout do peřin a třeba zvedat nožky nebo otáet hlavu.;-) Někdy to také doporučím, například ve chvílích, kdy má děťátko zvýšený svalový tonus, tak na občasné uložení než se dostane k fyzioterapeutovi či na určitou chvíli, ale opatrně na kombinování dalších podobných pomůcek (autosedačka, lehátko, nosítko, šátek, nošení v klubíčku,...). Přeji krásný den Míša Kačírková“
Štěpánka: „Dobrý den. Chci se Vás prosím zeptat, dceři je 9 měsíců, leze, stoupá si asi 4 týdny a šikmý sed je v nedohlednu. Nyní mě ale trápí, že při stoji střídá stoj na špičkách a chodila má vybočené směrem ven. Je to ze začátku běž é? A pokud ne, hrozí nám opět Vojtova metoda? Fyzio navštěvujeme jednou měsíčně. Moc Vám děkuji a přeji hezký zbytek dne.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Štěpánko, stoj na špičkách, pokud umí dostoupnout na celé nohy nevadí. míru vytočení nevím, takže nedokáži objektivně poradit. Z počátku žádný pohybový vzor není úplně 100% ideální, ale postupně by se měl zlepšovat (den ode dne, týden po týdnu). Cvičení se volí na základě vyšetření, takže zda by to bylo na vojtovu metodu nedokáži odpovědět, tam je potřeba zjistit mnoh dalších věcí. Přei krásný den a hezký předvánoční čas s Vaši dcerou Míša Kačírková“
Aneta Krejčíková: „Dobrý den, dcera (11 měsíců) již 2 měsíce sedí pouze ve w sedu. Na fyzio mi řekli, že je to ničemu nevadí. Všude ale čtu, že je to špatně. Jinak leze i obchází nábytek. Poradila byste mi prosím nějaké cviky, aby si sedla do volného sedu? Děkuji moc!!“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Anet, děkuji moc za Váš dotaz, popravdě jsem překvapena, že vám bylo sděleno, že to nevadí. Ve W sedu občas sedí většina dětí, nemělo by však jít o hlavní sed a také není ideální, když jde o první sed. Bohužel bez vyšetření po zprávě na dálku nedokáži přesně cviky poradit, poradím, ať zkusíte navštívit jiného dětského fyzioterapeuta, klidně se ho hned při objednávání zeptejte konrkétně na W sed a na to, co chcete řesit. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Jana: „Dobry den paní doktorko, je nějakou indicií u 2 letého dítěte chůze po špičkách, a la baletka ? Neni to předzvěst problému? Po vyzuti z botů maširuje po špičkách.... Děkuji za odpověď Jana B.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Jestliže chůze po špičkách nepřevažuje a ta chůze je spíše občasná, tak to nevadí. případě, že chůze po špičkách převažuje tak doporučuji nechat vyšetřit dětským rehabilitačním lékařem, aby se zjistilo z jakého důvodu chodí po špičkách. Důvodů taková chůze může mít více. Michaela Kačírková“
Eliska: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor na tejpovaní diastázy. Ptala jsem se naší fyzio, která mi řekla, že to podle ní význam nemá. Ráda bych kromě cvičení se synem podpořila řešení diastázy i jinak. Děkuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Eliško, kineziotape používám ráda, právě jak píšete na další podporu. Mám s tím dobré zkušenosti ideálně v kombinaci s vhodným zacházením s miminkem (handlingem, manipulací) a cvičením. Nevím teda, na jak staré dítě se ptáte, používám to především u malých miminek. Přeji krásný den Míša Kačírková“
Adéla Ptáčková: „Dobrý den, Míšo, nejprve moc děkuji za vaši knihu a IG profil“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Adél, děkuji moc za Vaši zprávu, moc mě potěšila. Přeji vám krásný předvánoční čas Míša Kačírková“
Petra: „Přeji krásný den. Od kdy je prosím možné nosit dítě čelem k sobě? Syn již 2 měsíce leze, stoupá si, ale stále nesedí. Děkuji.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, čelem k sobě jako napřímo není vhodné vůbec (jen na nezbytně nutnou dobu) na vašich bocích (objímá nožkami Vaše tělo - jedna nožka před tělem jedna za tělem), takto můžete nosit ideálně od doby, kdy dítě samostatně leze po čtyřech (jelikož už došlo k napřímení páteře). Přeji krásný den Míša Kačírková“
Adéla K.: „Dobrý den, Míšo, budeme začínat s příkrmy, malá má půl roku. Neporadila byste nám prosím, jakou vybrat židličku, aby v ní mohlo být i nesedící miminko? Na co si dát pozor? Je vhodné použít pro podporu lezení protisluzové tepláčky? Moc Vám děkuji za odpověď. Mějte se moc krásně Adéla K.“
Michaela Kačírková: „Krásný dobrý den, jsem zastánce rostoucích židliček. Osobně mám dobrou zkušenost s Cybex, ale je jednou jakou rostoucí zvolíte, ale je opravdu až od prvního sedu, či po jistém lezení po čtyřech. Na příkrmy (pokud dáváte klasicky mixované), můžete použít autosedačku, lehátko či držení v náručí, pokud jdete formou BLW tak držení na klokánka nebo tak, že si jej ořete o nožku a tělo držíte, jako na klokánka. Protiskluzové tepláčky můžete použít, ale nespléhala bych jen na ně (pokud třeba plazí po bříšku), ale jako podpora být můžou. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Anna M.: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, zdali je vhodné s dcerou (4,5 měsíce) navštívit fyzioterapeuta. Necelý měsíc se přetáčí na bříško pouze na jednu stranu, na tu druhou se umí otočit pouze s dopomocí. Na bok se sama přetočí také pouze na tu jednu stranu. Děkuji“
Michaela Kačírková: „Dorbý den, ano v této fázi to je vhodné. Poluhujte na oba boky, stimulujte, ale raději i oslvote fyzioterapeuta, aby zkontroloval souměrnost vývoj e případně poradil, jakým způsobem miminko podpořit. Přeji krásný předvánoční čas s Vaší dcerou. Míša Kačírková“
Iveta Kinštová: „Dobrý den, jakou pomůcku by jste doporučila pořídit (houpačku, trojúhelník) k Vánocům pro půlroční dítě, aby ho bavila co nejdéle? Z důvodu nedostatku místa nemůžeme mít všechny. Děkuji za odpověď. Hezký den.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, chápu. Pro mě je toto "sofiina" volba, využíváme obě... doporučila bych houpačku, poté prodat a pořídit trojúhelník :D, od samostatné chůze si myslím , že se využije více ten, ale u nás jsou v kurzu obě pomůcky stále (dcera bude mít tři roky). Určitě bych pořídila desku - jde k houpačce i k trojúhelníku a na období lezení se využije hodně. Tak nevím, jestli jsem vám úplně poradila. Když potřebujeme místo, houpačku dáme jako "pultík" a ohraničíme jim květinu a trojúhelník se dá složit. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Monika: „zdravím a prosím o radu. V bytě mám všude dlažbu, mám 5 měsíčního kojence. jaký povrch je vhodný na lezení a první krůčky?Jaká výška a jaký materiál z hlediska i nezávadnosti. díky za odpověď Monika“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, mám dobré zkušenosti s pěnovými puzzlemi (z důvodu tepelné izolace a podpory pohybu) především na lezení a na obcházení, na chůzi jsou vhodnější různé kusové koberce, které i stimulují chodidla. Jestli máte doma karimatky, jogamatky, můžete použít ty. Důležité je, aby děťátko zvládlo na dlažbě lézt po čtyřech, tedy je dobré, když to natrénuje na povrchu, který jej podpoří. Snad jsem odpověděla srozumitelně a dostatečně. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Lucie: „Dobry den, mam dotaz syn teprve peed 14 se zacala plazit, ale po 4 jeste stale neleze. Obcas se postavi na 4 , pohoupe ale neudrzi se. Neni to jeste stale pozde ze neleze a teprve se zacal plazit? Dekuji Lucka“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Lucie, když se děťátko plazí déle než 14 dní doporučuji navštívit dětského fyzioterapeuta či dětského rehabilitačního lékaře, aby miminko vyšetřil a poradil vám, jak mu pomoci k lezení po čtyřech. Přeji krásný den Míša Kačírková“
Adéla Ptáčková: „Dívám se, že se neukázal zbytek dotazu. Ráda bych se zeptala, kdy je nejvhodnější doba pořídit miminku trojúhelník Piklerové / houpačku spektra, případně i desku. Děkuji.“
Michaela Kačírková: „Krásný den ještě jednou, já párvě dotaz od vás hledala a nenašla...:) houpačka s deskou je ideální při lezení po čtyřech - děťátko může lézt po nakloněné rovině, lézt do houpačky a houpta se, stoupat si u houpačky, obcházet ji, Piklerové trojúhelník některé děti využijí již při obcházení okolo nábytku (lezou už i nahoru), kěkteré až při samostatné jisté chůzi (cca v roce a půl). Míša K.“
Simona: „Dobrý den, jaký máte názor na suchý bazén s míčky? Předem děkuji Simona“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, na spestření dne a domova může být. Ničemu nevadí. Hezký den Míša Kačírková“
Jana: „Dobrý den, prosím, jaké lehátko by jste doporučila?? Samozřejmě jen na krátkou dobu. Děkuji za radu.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, moc se omlouvám v lehátkách se nevyznám, jelikož to není věc, kterou bych doporučovala, ani jsme jej neměli. A myslím si, že ve výsledku je jedno jaké použijete (účel to má jeden, naklonění děťátka, aby vidělo). Vhodnější jsou ty, které jdou polohovat více do lehu než nepolohovací, ale značky neznám. Kamarádka si chválila cybex, že jde polohovat téměř do lehu, hodně lidí má rádo babybjorn. Omlouvám se, že jsem úplně neporadila. Hezký den MK“
Lucie: „Dobry den, mam dotaz syn ma 9,5 mesice a tepre pred 14 se zacal plazit, chci se zeptat neni to pozde kdyz teprve se plazi a jeste neleze po ctyrech? Mame vsude plovouci podlahu. Ale ma ty penove puzzle. Neni to v jeho vyvoji opzdene? Dekuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Luci, plazení je pouze náhradní pohybový vzor a nemě by trvat moc dlouho, pokud vidíte, že nebude jen tak lézt (to pbyste poznala;-) ), tak bych raději navštívila dětského fyzioterapeuta. Když by ted začal lézt, je to úplně tabulkově;-). Přeji krásný den Míša K.“
Dagmar Jonášová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak podpořit plazení nebo lezení u 7.měsíčního miminka. Děkuji.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, plazení nijak nepodporujte, jde pouze náhradní pohybový vzor (a kvalitnímu vývoji více škodí než pomáhá), důležité je především lezení po čtyřech. V 7 měsících není potřeba, aby dítě lezlo po čtyřech. Podporujte pivotování, druhé vzpřímení, nechte jej houpat se na kolínkách, když to zvládne, pokud dělá nízké či vysoké šikmé sedy, tak si s ním v nich hrajte a dopřejte mu čas a nepospíchejte na něj.;-) Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Lenka: „Dobry den, mam rocniho syna. Sam nechodi, jen kolem nabytku. Doma mu davam jen ponozky, mimo domoc capacky, babicky mu ale chteji davat backurky. Co si o tom myslite? Ja teda zastavam nazor, dok7d nechodi, backurky ne. Dekuji, Lenka“
Michaela Kačírková: „Dorbý den Lenko, bačkůrky opravdu nepotřebuje, ideální je naboso, případně ponožky (třeba protiskluzové) event. capáčky, které respektují tvar a velikost jeho nohy. Pokud je dětátko zdravé, není potřeba ani žádných pevných botiček až bude chodit. Přeji krásný den Míša Kačírková“
Iveta Kinštová: „Ještě prosím jeden dotaz, mám pro starší děti (4 a 6 let) senzomotorické koberce. Je vhodné na ně pokládat na krátkou dobu i půlroční miminko? Nebo v jakém věku nejdříve a jak je můžu použít pro něj? Děkuji za odpověď.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, tyto koberce doporučuji až od doby, kdy chodí okolo nábytku, případně takové ty hodně stimulující až od samostatné chůze. Půlroční miminko bych tam nepokládala, maximálně před něj, aby si osahalo povrch. Přeji hezký den Michaela Kačírková“
Daniela Č.: „Dobrý den, máme syna s PEC, takže bohužel prvních 9 měsíců sádry a pak nonstop dlahy. Doporučila byste ten zelený polštářek i pro takové děťátko? Hlavně tedy na spaní. Často hledá úlevovou polohu, ale tyčka ho převáží jedním nebo druhým směrem a tak často spí jen na zádech, což je pro celou noc dost nepohodlné a spaní (ani v noci) chudáček moc nedá. Děkuji“
Michaela Kačírková: „Krásný den Danielo. Polštářek je poměrně nový, zatím vyzkoušený především u zdravých dětí a u dětí s problémy v kyčlích (s různými abd pomůckami) do 5 měsíců. Otázka je, zda by polštářek vydržel váhu sáder a zda by seděl velikostně (je přeci jen pro miminka od narození do 5m). Zkuste zkonzultovat s vaším fyzioterapeutem polohování syna a svěřte se mu s jeho problémy, ten by vám měl poradit nejlépe. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Markéta: „Dobrý den je mozne nejak pribrzdit vyvoj. Dcera si v 5 mesicivh klekla a perovala. V 6 mesicich si sedla a zacala lezt a ted v 8 mesicich obchazi nabytek. Pokud potka co ji ujizdi napr. detska zidlicka tak ji pouzije jako choditko. Muze ublizit tento rychly vyvoj.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Markét, rychlost vývoje je geneticky naprogramovaná, tedy vývoj nepřibrzdíte. u těchto rychlích dětí je potřeba hlídat kvalita vývoje. S tlačením židle ji nijak nepodporujte, nekomentujte, zkuste odvzt pozornost někam jinam, ale vlasy si trhat úplně nemusíte. Určitě se vyhnte vodění za ruce a předmětům, které může tlačit na kolečkách (židle z domu úplně neodstraníte;-) ). Hezký den Míša Kačírková“
Bára: „Dobrý den, mojí dcerce bude brzy 10 měsíců. Krásně leze, staví se kolem nábytku, ale ne a ne si sednout. Sama si nesedne, když už tak spíš klečí a to s oporou. Když jí zkusíme posadit my, tak se svalí na zem... Máme zachovat klid, nebo to může být předzvěst nějakého problému? Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem, Bára“
Michaela Kačírková: „Dorbý den, některé děti raději lezou než sedí a samostatný sed trvá déle. Pokud rovnou lezla po čtyřech a neplazila, tak bych chvíli počkala, jestliže vývoj nebyl úplně kvalitní (třeba se právě plazila) raději bych ji nechala zkontrolovat u dětského fyzioterapeuta. Přeji krásný den Michaela Kačírková“
Monika: „Děkuji za odpověď a ještě prosím jak silné pěnové puzzle je nejvhodnější 1cm stačí nebo vyšší? Z hlediska tepelné izolace, ale aby zase nezakopávalo. Díky a hezky den“
Michaela Kačírková: „Dobrý den ještě jednou, tloušťka je spíše z důvodu izolace, takže tam bych se smíš zaměřila na to, jaké máte doma podmínky. jestli budou třeba 2cm tak děti o ně nezakopávají, nesetkala jsem se s tím, že by zakopávali. Oni si velmi rychle zvyknou na prostředí, ve kterém žijí. MK“
Lucie: „Mohu se jeste zeptat, syn tedy jeste se sam naposadi, ze kdyz lezi na brisku ze by si sam sedl jeste ne, ale kdyz ho mam na kline tak sedi. Ale samotneho ho nedavam. Ma jeste cas?8“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, dulezitý není tolik čas, jako posloupnost a kvalita psychomotorického vývoje. ;-) Míša K.“
Magda: „Dobrý den, dcera 20 měsíců a nechce se jí do samostatné chůze. (Obchází nábytek, ale stále převažuje lezení). Na RHB chodíme. Poradíte, jak podpořit? Děkuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Magdo, bohužel bez komoelxního vyšetření /zjištění anamnézy, vyšetření pohybu a reflexů) nedokáži objetkivně poradit. Omlouvám se, nejvýhodnější máte, když vše budete komunikovat s vaším ošetřujícím fyzioterapeutem. Přeji krásný den Míša Kačírková“
Petra: „Jaké byste doporučila hračky pro roční dítě?“
Michaela Kačírková: „Dobrý den, těch by bylo hodně, od různých knížek po různé hračky (klidně i vyráběné) na jemnou motoriku, senzorické hračky, senzomotorické koberce/podložky, různé ve vysílání zmíněné pomůcky na zpestření pohybu... Také záleží, co děťátko zajímá, o co má zájem, v jaké vývojové fázi je, zda je spíše aktivní nebo tvořivé.;) Nedoporučila bych chodítka, odrážedla (ty až opravdu při samostatné jisté chůzi a výškově nastavitelné, užší),.. Snad tato obecná odpověď stačila, to by bylo na celý článek;-) Přeji krásný den Michaela Kačírková“