Chat

host

Mgr. Jana Weinberg

Kdo je kouč a co řeší

Záznam chatu z pondělí 10. května 2021

AK: „Co má kouč řešit a co ne?“

Mgr. Jana Weinberg: „Kouč podporuje klienta v dosahování jeho cílů, naplňování jeho vizí. Proto se soustředí s klientem na témata spojená s touto cestou. Tématy koučovacích rozhovorů jsou často motivace, vnímání sama sebe, vnímání okolností, způsoby rozhodování. Kouč pomáhá klientovi hledat odpovědi na otázky co a jak má udělat, aby nalezl tu cestu k cíli.“

Hanka: „mám problém něco vyhodit. Prosím, jak poznám, že už věc nebudu potřebovat? děkuji“

Mgr. Jana Weinberg: „Doporučili bychom si stanovit nějaká jasná kritéria, podle kterých byste se mohla rozhodnout, zda si věc necháte, nebo zda už ji nepotřebujete. Možná si daná kritéria můžete předem otestovat na nějaké jiné věci, než se s nimi pustíte do řešení nějaké své oblíbené věci.“

Anna: „Pro koho je kouč vhodný a pro koho ne?“

Mgr. Jana Weinberg: „Kouč je vhodný pro Ty, kteří chtějí něco jinak a pro ně lépe a jsou ochotni na tom spolupracovat s koučem v tandemu. Časté oblasti mého koučování: - chci se naučit říkat NE - odstranění (nahrazení) návyku - efektivní vedení pracovního týmu - nechci si nosit domů stres - potřebuji umět hospodařit s financemi - zvýšení sebevědomí - prokrastinace V koučování se dále řeší vztahy, komunikace, zásadní životní rozhodnutí.“

Iveta: „Dobrý den, v jakém věku je ideální začít někoho koučovat? Myslím to tak, když nejde o vlastní rodinu. Děkuji a přeji pěkné odpoledne! Iveta“

Mgr. Jana Weinberg: „Dobrý den Iveto, pokud myslíte koučovat v pozici kouče, pak věk úplně nerozhoduje. Rozhoduje ochota vašeho "klienta" si s vámi povídat, kdy Vy budete v roli kouče. Pokud se jedná o klienta koučování, pak rozhoduje schopnost a ochota si uvědomovat svou roli v konkrétních situacích. Takže je možné koučovat i děti v pubertálním věku.“

Anka: „Dobrý deň p. Janka. Dokáže kouč pomôcť aj pri vyhorení?“

Mgr. Jana Weinberg: „Dobrý den, Pokud by se jednalo o prevenci syndromu vyhoření, pak je spolupráce s koučem vhodná. Pokud již k vyhoření došlo, pak bych doporučila spolupráci s jiným odborníkem - terapeutem.“

Hanka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, chybí mi empatie a jsem ve vztazích vůči lidem dost tvrdá. Bohužel svým chováním občas dokážu svým nejbližším ublížit. Poradíte mi, čím zlepšit chování vůči lidem, abych nepůsobila arogantně a abych vnímala partnera.“

Mgr. Jana Weinberg: „Dobrý den, pokud se takto ptáte, empatie Vám zřejmě nechybí. Pravděpodobně by pomohlo upravit určité projevy svého chování. Doporučili bychom postupné budování nového návyku. Můžete začít rozpoznáváním situací a svého chování, kdy Vám ostatní dávají najevo, že se chováte jinak, než by jim bylo milé. Získáte tak informace pro přemýšlení, jak to třeba udělat příště vhodněji. Můžete jít také situaci naproti a více dávat ostatním najevo, že se o zajímáte a že jsou pro Vás důležití.“

Stanislava: „Jaké vzdělání musí mít kouč?“

Mgr. Jana Weinberg: „Dobrý den, kouč by měl ideálně projít akreditovaným koučovacím výcvikem, aby ovládal koučovací kompetence na vysoké úrovni. Konkrétně koučovací programy akreditované Mezinádodní federací koučů (ICF). Díky tomu může dále získat celosvětově uznávané profesní certifikace.“

Sára: „Dobrý den, uvažuji o tom, že si najmu kouče. Kde je nejlepší začít hledat a vybírat? Existují www stránky kam bych se mohla podívat? Děkuji“

Mgr. Jana Weinberg: „Dobrý den, vhodným místem pro výběr kouče je například registr koučů ICF zahrnující cca 80 profesionálů. Mají kvalitní profesní vzdělání, certifikace prokazující jejich schopnosti a zavázali se dodržovat etický kodex. Odkaz je www.coachfederation.cz .“

Barbora: „Dobry den, kdybych se chtela take stat koucem, co je k tomu potreba a lze u teto profese pracovat v dalsim zamestnani? Dekuji.“

Mgr. Jana Weinberg: „Dobrý den, Ano, koučovat lze v podstatě při jakémkoliv zaměstnání. Pokud to s koučinkem myslíte vážně, doporučila bych absolvovat koučovací výcvik akreditovaný Mezinárodní federací koučů. Jedná se o volnou živnost, je tedy možné začít koučovat kdykoliv.“

Zoe: „Dobrý den, jak je koučink rozšířen tady u nás ve srovnání se světem? Jak je koučink přijímán? Jaký posun dle vašeho názoru nastal za posledních 10 let? A co je podle vás úplně první publikace, zdroj, co by si měl přečíst člověk, kterého koučink zajímá? Moc děkuji za Vaši odpověď. Přeji pěkné pondělní odpoledne i celý týden! Zoe“

Mgr. Jana Weinberg: „Dobrý den, na trhu se stále pohybuje velké množství lidi využívající označení kouč, ale poskytující své služby jiného rázu, tedy mimo kompetence profesionálního koučování ICF. Podle výzkumů se ke koučinku v ČR hlásí 4000 osob. Koučink je tak přijímán podle toho, s jak kvalitním koučem se daný člověk nebo firma naposledy setkali. Co můžeme pozorovat, je růst absolventů koučovacích výcviků, zvyšování členské základny ICF, zvyšování profesních certifikací. Firmy začínají tušit o profesionálním koučováním a dávají přednost certifikovaným koučům. V oblasti koučinku je to rozvoj týmového koučování. Doporučuji následující knihy: - Nastavení mysli - Carol Dweck - Leadership s klidnou myslí - David Rock“

Jana, Ostrava: „8 Dobry den, citim, ze potrebiji kouce pro vice oblasti sveho zivota, problem je vsak cena za kouc. hodinu (u nas v Ostrave - 3000Kc za hodinu a pul), muj vydelek je 20 tis. /mesic. Zvlast kdyz koucovani je beh na dlouhou trat! Moc dekuji za odpoved! Jana V.“

Mgr. Jana Weinberg: „Dobrý den, zkuste využít příležitostných nabídek koučovacích škol, které nabízejí koučink zdarma od absolventů koučovacího výcviku.“

Hana I.: „Moc prosím ještě o odpověd....je vhodný kouč při pomoci s výchovou dospívajících problematických dětí, umí pomoci? nebo je lepší výchovný poradce...psycholog?muze kouč i ke mně domů...Děkujeme“

Mgr. Jana Weinberg: „Dobrý den, ano, kouč může pomoci. Důležité je nastavit správně vztha mezi koučem a dospívajícím dítětem.“