Chat

host

Vladimír Weiss

Finance

Záznam chatu ze středy 24. března 2021

silva B: „Dobrý den, chtěla sem zeptat...mám syna(12) s byvalým přítelem(60)..otázka zní: Přítel má z byvalého manželství velké dluhy cca 300 000KČ. Jaká je pravěpodobnost, aby ty dluhy nepřešli na syna, když Otec zemře, když bude syn plnoletý...ty dluhy vznikly dávno předtím než se syn narodil...Stačí když se ho zřekne v dospělosti?“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, doporučuji tuto otázku konzultovat s právníkem, toto už je mimo můj obor. Podle mého se ale v případě úmrtí otce může syn zřeknout veškerého dědictví (jak majetků, tak závazků). Pěkný den“

ANTIMONY: „Co si má člověk nejvíce uvědomit ohledně tématu FINANCE?“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, základem je mít přehled o svých příjmech, rezervách, majetku, závazcích. Zároveň považuji za důležité, aby každý měl k dispozici železnou rezervu - prostředky, do kterých může v případě nouze vstoupit... Výše uvedené slouží následně jako vstupy pro vytvoření finančního plánu. Smyslem finančního plánu je být připraven na OČEKÁVANÉ (vlastní bydlení, ochrana příjmu, podpora dětí, penze) a NEOČEKÁVANÉ (rozbité auto, ztráta zaměstnání, omezení ve výdělečné činnosti apod.)události.“

Petra: „Dobrý den, jaký je prosím Váš postoj k životnímu pojištění, které nabízejí banky k hypotečním úvěrům? Vyplatí se/nevyplatí se/je to užitečné/ je to zbytečné? ;-) Děkuji a přeji hezký den!“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, obecně tento typ životního pojištění (bankopojištění), který je sjednávaný přímo k úvěru, nedoporučuji. Bankopojištění je nastavené čistě na úvěr (nikoli na situaci domácnosti), nelze ho nijak upravit, v čase se neaktualizuje, rozhodně nemá proklientské podmínky, zaniká při refinancování (což z pohledu zdravotního stavu klienta v čase může být komplikace), často je dražší oproti klasickým formám životního pojištění...; Pokud se člověk rozhodne pro formu životního pojištění, vždy doporučuji nejdříve stanovit strategii (jaká rizika pokryjeme z rezerv a jaká rizika z životního pojištění). Následně vhodně stanovit, jak vysoké mají býr rezervy, jaká pojistná rizika zahrnout do pojištění, jak vysoké mají být pojistné částky. Teprve nyní vybíráme pojistný produkt životního pojištění, kde by to nemělo být pouze o ceně pojistného, ale hlavně o kvalitě a rozsahu pojistného krytí, o kvalitě pojistných podmínkech, o možnosti aktualizaci pojistného nástroje v čase, o servisu při vyřizování pojistné události apod.“

Denča Lounová: „je nějaké životní pojištění, které je současně spoříci, kdy mi vyplatí pojištóvna když se dožiju i nějakou částku ?“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, ano, existuje, jedná se o rezervotvorné životní pojištění (jsou 2x typ: investiční životní pojištění nebo kapitálové životní pojištění). Problematika je poněkud složitější, ale vzhledem k vyšší nákladovosti u rezervotvorného životního pojištění doporučuji životní pojištění používat vyloženě na pojistné krytí! Spořte/investujte napřímo skrze investiční společnosti, banky, spořitelny... Pojištění využívejte hlavně na pojištění... spoření/investování přes pojistnou smlouvu bude vždy dražší...“

Jana: „Dobrý den, platím si pracovní neschopnost . Dodala jsem vyplněný formulář lékařem, potvrzení od zaměstnavatele od kdy do kdy byla pracovní neschopnost. Je mou povinosti dodávat i lékař.zprávy? Předem děkuji za odpověď. Přeji krásný den. Jana“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, záleží na podmínkách dané pojišťovny. Pokud LZ máte k dispozici, doložte kopii/scan pojišťovně - minimálně tím urychlíte vyřízení pojistné události... Pěkný den“

Jitka: „Dobrý den, jaké jsou predikce kurzu Euro/koruna na tento rok? Rádi bychom směnili Eura za koruny, je na místě ještě počkat až překročí kurz určitou hranici, popř. jakou za jaky kurz byste tento rok měnil? Dekuji Krásný den“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, těžko říci, kde bude kurz CZK/EUR ke konci roku... Zkuste se mrknout na prognózu ČNB... ale v případě měnových kurzů je opravdu velice těžké předpovídat. Je to spekulace. Zároveň neznám detaily, ale dnes je březen, do konce roku zbývá 9 měsíců, takže pokud chcete do konce roku směnit "průměrně dobře", rozdělte částku na 9 částí směňte každý měsíc 1/9... nebo rozdělte na třetiny a konvertujte ve po třetinách (po 3 měsících). Držím palce a přeji pěkný den“

Jana: „Dobrý den. Prosím je mi už 68 let a nejsem zcela zdravá. V tom případě asi žádné životní pojištění mi nikdo neposkytne a když, tak nevýhodné,že? A ještě mám dotaz: u Wustenrot staveb.sporitelny jsme si s dcerou vzaly úvěr překlenovací. Musely jsme být dvě, malé příjmy a navíc dcera MUSELA mít sjednané životní pojištění. Teď to splácí asi 27let sama - dala to na sebe převést . Musí stále platit ŽP,když už má dostatečný příjem na úvěr?“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, k první části otázky: To mě mrzí... Pojištění na rizika zapříčiněná nemocí umí většina pojišťoven do 65 let věku... možná některá z pojišťoven i do 70 let věku, ale tady by pojišťovna řešila zdravotní stav při vstupu do pojištění (=při sjednávání pojistné smlouvy), takže je otázku, zda by pojišťovna vůbec pojistila... Podmínka platit ŽP je dána úvěrovou smlouvou... neznám detaily, takže těžko mohu radit, ale pokud se chcete ŽP zbavit/ukončit ho, tak je otázkou, zda nám to dovolí úvěrující banka (nejspíše ano, ale pravděpodobně dojde k navýšení sazby). Druhou variantou, jak ŽP ukončit, je zrefinancovat překlenovací úvěr jiným úvěrem. Otázkou je, jaké by byly náklady za mimořádnou splátku úvěru. Pěkný den a držím palce“

Bára Konopíková: „Do kolika let je dobře nastavit si životní pojištění?“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, doporučuji do 60-65 let věku. Pěkný den“

Jana: „Prosím už jsem psala, hlavně mě zajímá, jestli jsem povinná uzavřít životní pojištění, když beru překlenovací úvěr u stavební spořitelny. Jedná se o to, že nám řekli, že to pojištění jedna z nás, na kterou úvěr nebyl napsán (bylacto dcera-druhá osoba kvůli nízkému příjmu) m u s ím e mít. Je to za 30let hodně peněz. Nevíte, kde se můžeme proti tomu bránit? Navíc dcera,když po ní chtěli podpis na ŽP měla už roztroušenou sklerózu! Kdo je prosím arbitr nad wuestenrotem? Děkuji.“

Vladimír Weiss: „Ještě jednou dobrý den, už jsem odpovídal... Bouhžel neznám detaily, okolnosti... nicméně pokud máte dojem, že jste byli uvedené v omyl, určitě se obraťte na finančního arbitra. P.S.: Roztroušená skleróza je nejen z pohledu pojištění vážná diagnóza, takže je otázkou, zda by vůbec pojišťovna plnila... předpokládám, že pojišťovna nijak nezkoumala zdravotní stav při vstupu do pojištění, že?“

darina: „jaký je rozdíl mezi životním pojištěním a zdravotním pojištěním ?“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, zdravotní pojištění je "povinné", platí si ho každý vydělávající a dostává za něj standardní zdravotní péči. Naopak klasické životní pojištění je dobrovolné, kde si mohu sám zvolit, jaká si sjednám rizika a na jakou pojistnou částku.“

ANTI: „Co téma FiNANCE a COVID?“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, jedná se o velice široké téma - pokuste se prosím upřesnit :-)“

ANTIMONY: „Co nejčastěji radíte ohledně financí?“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, hlavně mít finanční plán, znát své příjmy, výdaje, závazky, majetek, držet se základních pravidel.“

Karel Kloubek: „jaké pojištění je výhodné? jaké si platím ze zákona“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, klasické ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ si platíme standardně ze svého příjmu a máme za něj klasickou zdravotní péči (ošetření v nemocnici, praktický lékař apod.) A jaké pojištění je výhodné (pravděpodobně máte na mysli soukromé pojištění, že?)? Takové, které zapadá do plánu/do konceptu ochrany příjmu. Má kvalitní pojistné podmínky, umí se rozumně aktualizovat v čase, je nastavené na správné pojistné částky (dle finančního plánu) a je za rozumnou cenu. Přeji pěkný den“

Miroslava: „Dobrý den, při současné situaci v naší republice, jaký je váš názor na možnou inflaci měny, jaká byla např.v padesátých letech? Děkuji za odpověď a pěkný den“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, ano, je pravděpodobné, že nás bude čekat v následujících letech vyšší inflace, ale neviděl bych to nijak dramaticky... Z dlouhodobého pohledu je inflace nepřítelem číslo 1 každého investora a proto je vhodné mít na tento scénář vývoje budoucnosti připravené portfolio (tzn. NEmít vše v bankovních depozitech, ve státních dluhopisech, ale hlavně rozumně diverzifikovat do majetkových aktiv (akcie, nemovitosti). Přesné nastavení se odvíjí od finančního plánu, cílů, vychozí situace atd. Pěkný den“

Jana: „Dobrý den, mohl byste prosím uvést některé finanční produkty pro zhodnocení částky cca 100 000Kč, v časovém horizontu zhruba 5 let. Děkuji za odpověď.“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, neznám celou řadu okolností, neznám fin.plán, takže není možné přesně doporučit... ale obecně přichází v úvahu tyto možnosti: - spořicí účet - termínovaný vklad - stavební spoření (pozor, vázací lhůta je 6 let) - nemovitostní fond - vyvážené portfolio složené z akcií/dluhopisů - kombinace výše uvedeného. Uvádím standardní nástroje, kde je rozumný poměr výnos/riziko/likvidita. Přeji pěknýn den“

Jana: „Dobrý den, manžel pochází ze 3.země, v ČR má trvalý pobyt. Celý život pracoval v zahraničí mimo EU. Nyní, kdy je mu 41let pracuje rok na Slovansku a rád by se v budoucnu pracovně usadil v ČR. Za jakých okolností bude mít nárok na důchod-počítají se odpracované roky v Evropské Unii či pouze v ČR? Děkuji za odpověď“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, ano, odpracovaná doba v EU se započítává... odpracovaná doba ve státech mimo EU - většinu ČR umí u některých států započíst odpracovanou dobu i mimo státy EU. Doporučuji se obrátit na stránky ČSSZ - www.cssz.cz“

Martin: „Dobry den, mam dotaz ohledne urazoveho pojiste syna. Prave zacina chodit, jakou pojistku by jste doporucoval a v jake vysi. Dekuji vam. Martin“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, nejlepší pojsitkou pro dítě je finančně zdraví rodič :-) Neznám celou řadu okolností, ale obecně doporučuji, pokud chceme pojistit děti, abychom pojišťovali hlavně vážné úrazy, vážné onemocnění, případně invaliditu... naopak na drobné úrazy máme rezervy, OČR apod. Vše ale závisí na konkr.situaci. Pěkný den“

Miloslav: „Dobrý den, můj poradce mi poradil nastavit vysoké pojistky na trvalé následky a naopak invaliditu minimální s tvrzením, že spousta pojištěncům nemusí být ivalidita uznána. Co si o tom myslíte? Děkuji“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, s takovým tvrzením rozhodně NEsouhlasím a doporučuji doplnit připojištění invalidity v dostatečné míře... Jen pro info: 96 % lidí pobírající invalidní důchod se stala invalidní na základě nemocenské příčiny... pouze 4 % se stala invalidní z důvodu úrazu. Přeji pěkný den“

Ivana Lacinová: „Dobrý den, mám dotaz nemáme žádné rizikové krytí mám exekuci kterou platím mohu si založit nějaké??“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, nejsem si jist, zda by Vás nějaká pojišťovna vzala do pojištění. Doporučuji zkusit předkonzultaci u vytipovaných pojišťoven... Přeji pěkný den“

Jana: „Dobrý den, je prosím možné sjednat životní pojištění manželovi,který je proti jakémukoliv investování financí? Nerada bych,aby to bylo myšleno jako spekulováni,ale přeci jen zajištění rodiny v dnešní době je potřeba a manžel to bohužel neuznava.Pojištění by bylo hrazeno bez jeho vědomí z mého účtu. Děkuji“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, ano, je to možné, pojistníkem (Ten, kdo ovládá a platí smlouvy) byste byla Vy, manželel by byl pojištěný... Každopádně potřebujete manželovu součinnosti při vyplnění zdravotního dotazníku a při podpisu pojistné smlouvy. Pěkný den“

Zdena: „Dobrý den, když by si syn 30 let svobodný, chtěl vzít hypotéku na koupi nemovitosti, je výhodnější přes stavební spoření, nebo jiným způsobem? Moc děkuji za odpověď.“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, otázkou je, jaká bude výše úvěru, ale pokud se jedná o úvěr nad cca 500 000,-CZK, přikláním se k hypotečnímu úvěru (je transparentnější, lépe uchopitelný a hlavně konstrukce splácení je v příapdě hypo levnější (v porovnání s klasickým překlenovacím úvěrem)).“

Jarka: „Dobrý den. Rada se zeptám . Je mě 68 let a stěhují se zpět do Prahy po 45 letech z Nizozemi. Něco málo mám ušetřené ale zda je dobře si v Čechách se pojistit úmrtí - ivalidita. Děkuji za odpověď. Krásný den.“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, vzhledem k věku již NEdoporučuji vůbec uvažovat o pojištění. Pěkný den“

Vlaďka: „Dobrý den Když mám antigenni testy koupený může mi to stát zaplatit Děkuji za odpověď Hezký Den Vlaďka“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, omlouvám se, ale toto je mimo můj obor :-) Vím, že stát firmám testy kompenzuje, ale nevím, zda kompenzuje i fyzickým osobám. Přeji pěkný den“

Martina: „Dobrý den, nedávno jsem řešila pojistku u GENERALI ČESKÁ POJIŠŤOVNA a tam je pojištění invalidita I.,II.,II., stupně na pojistnou částku 500 000 Kč za 1400 Kč/měsíc. Připadá mi to příliš drahé za tak malou částku (500 000 Kč) na potenciálních x let . A nebo rozdělení II. a III. a zvlášť III. stupeň. A totéž je s rentami. Jsou i výhodnější pojištění? Je mi 42 let, bez zdrav. potíží a závazků.“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, z toho, co píšete, to vypadá, že podstatná část z měsíčního pojistného jde na spoření/investice. Takže nelze jednoznačně z mojí pozice soudit. Pokud bychom se bavili POUZE o čistě rizikovém pojištění, za 1400/m je možné pojistit významně lépe, na vyšší částky. Přeji pěkný den“

Alena: „Dobrý den, co je podle Vás důležité mít pojištěno u malých dětí? A je vhodné u dětí mít investiční pojištění nebo je lepší jim peníze z dlouhodobého hlediska zhodnocovat jinak?“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, nejlepší pojsitkou pro dítě je finančně zdraví rodič :-) Neznám celou řadu okolností, ale obecně doporučuji, pokud chceme pojistit děti, abychom pojišťovali hlavně vážné úrazy, vážné onemocnění, případně invaliditu... naopak na drobné úrazy máme rezervy, OČR apod. Vše ale závisí na konkr.situaci.; Naopak vytvářejme dětem rezervy v rozumně nastavených čistě investičních programech, případně ve stavebním spoření. Vše závisí na plánu. Pěkný den“

Radka Sehnoutková: „Jaký je Váš názor na pojištění, které nabízejí banky jako telemarketingovou akci svým klientům, a u kterých banka vystupuje jako pojistitel. Není pak u těchto produktů komplikovanější případné plnění narozdíl od přímých smluv mezi klientem a pojišťovnou? Např. Pojištění vážných chorob, které v současnosti nabízí mBank. Děkuji za odpověď. Radka Sehnoutková“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, tento způsob sjednání pojištění určitě nedoporučuji. Sjednání ŽP je velice individuální záležitost. Pěkný den“

Nikol Novotná: „Dobrý den. Čeká nás vyřízení hypotéky. Bylo nám nakalkulováno pojištění invalidity a úmrtí na 30 let ve výši 1000,- měsíčně. Zdá se mi to neadekvátní. Vyplatí se nám vyřídit pojištění zvlášť k hypotéce? Zůstanou nám na hypotéce výhody, jako RPSN, které jsme předběžně stanovili nebo nám to bude z výhod ubírání? Jinak o hypotéku jsme požádali na ostravsku a manželovi i mně je 24 let. Děkuji za odpověď.“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, obecně tento typ životního pojištění (bankopojištění), který je sjednávaný přímo k úvěru, nedoporučuji. Bankopojištění je nastavené čistě na úvěr (nikoli na situaci domácnosti), nelze ho nijak upravit, v čase se neaktualizuje, rozhodně nemá proklientské podmínky, zaniká při refinancování (což z pohledu zdravotního stavu klienta v čase může být komplikace), často je dražší oproti klasickým formám životního pojištění...; Pokud se člověk rozhodne pro formu životního pojištění, vždy doporučuji nejdříve stanovit strategii (jaká rizika pokryjeme z rezerv a jaká rizika z životního pojištění). Následně vhodně stanovit, jak vysoké mají býr rezervy, jaká pojistná rizika zahrnout do pojištění, jak vysoké mají být pojistné částky. Teprve nyní vybíráme pojistný produkt životního pojištění, kde by to nemělo být pouze o ceně pojistného, ale hlavně o kvalitě a rozsahu pojistného krytí, o kvalitě pojistných podmínkech, o možnosti aktualizaci pojistného nástroje v čase, o servisu při vyřizování pojistné události apod.; Takže bankopojištění s díky odmítněte a vše sjednejte sólo s odborníkem. Přeji pěkný den“

Jarmila Š.: „Dobrý den, jak poznám dobré životní pojištění? Zakládali jsme životní pojištění, při vážné nemoci - zánět mozkových blan- nebyla pojistka vyplacena z důvodu, že onemocnění nebylo způsobeno bakterií, nýbrž virem, byť jde o velmi vážné onemocnění. Nemohu přece vědět, jak je životní pojištění nastaveni. Děkuji za odpověď“

Vladimír Weiss: „Dobrý den, pravděpodobně jste měli sjednané pojištění závažných onemocnění - toto připojšitění je poměrně komplikované a přísné. Efektivnějším řešením může být sjednání pojištění pracovní neschopnosti... případně mít na tyto typy rizik připravenou dostatečně vysokou rezervu (například 3x měs.příjmu domácnosti).; A jaké ŽP je dobré? Pokud se člověk rozhodne pro formu životního pojištění, vždy doporučuji nejdříve stanovit strategii (jaká rizika pokryjeme z rezerv a jaká rizika z životního pojištění). Následně vhodně stanovit, jak vysoké mají býr rezervy, jaká pojistná rizika zahrnout do pojištění, jak vysoké mají být pojistné částky. Teprve nyní vybíráme pojistný produkt životního pojištění, kde by to nemělo být pouze o ceně pojistného, ale hlavně o kvalitě a rozsahu pojistného krytí, o kvalitě pojistných podmínkech, o možnosti aktualizaci pojistného nástroje v čase, o servisu při vyřizování pojistné události apod. Přeji pěkný den“

JaNa: „Děkuji Vám pane inženýre za Váš čas, který jste věnoval divákům pořadu SD a za Vaše kvalifikované rady.“

Vladimír Weiss: „Rádo se stalo a pěkný den :-)“