Chat

Iva Bílková
Jak stres ovlivňuje pohybový aparát
Záznam chatu z úterý 8. prosince 2020
denmark: „Co vše stres ovlivní na pohybovém aparátu?“
Iva Bílková: „Dobrý den,pane Denmarku, stres má vliv na úplně vše, co si v těle představíte. Určitě znáte pojem psychosomatická onemocnění. Jde o poruchy funkcí orgánů z důvodu "vyčerpání funkce daného orgánu" - např. u slinivky břištní vzniká diabetes mellitus II st., nebo dochází k ovlivnění hladké svaloviny ve smyslu zvýšeného svalového napětí - astma bronchiale, zácpa, ženská funkční sterilita,... orgány ale reagují i na vyplavení chemických látek, které tělo potřebuje pro optimální reakci na stres (primární fukcí stresu bylo připravit organismus na útok nebo útěk). Tedy vyplavení adrenalinu vede např. k vyplavení glykogenu jako energie pro svaly, ale pokud nedojde k žádanému utoku nebo útěku, tak dochází k přeměně energie na trigliceridy, které se v podobě plátů usazují v cévách.. a jsme u hypertenze, infarktu myokardu, ischemické nemoci srdeční, mozkové mrtvici... Adrenalin pro svaly způsobuje vyšší svalové napětí ve svalech, které pracují při útěku nebo útoku. Pokud svalové napětí v dnešní době není "vybito" v podobě sportu, nebo jiné fyzické aktivity, tak dochází k svalové dysbalanci, zkrácení některých svalových skupin, nebo jen vláken, vzniku spošťových bodů, a to vše vede k bolestem opět kdekoli v pohybovém aparátu.. bolesti hlavy, žeber, bušení srdce, bolesti zad, mezi lopatkami, ale i světélka před očima, hučení v uších, které jsou od napětí krční páteře, bolest v kříži, kolen, kyčlí... Přeji ať si najdete svou cestu, jak se stresem v dnešní době bojovat, ať je to v podobě akčního, bojového sportu, nebo jen v podobě jogy, pilates, dechových cvičení nebo procházky či běhu v lese. Pomáhá i vztah k přírodě, ale i domácím mazlíčkům. Ne nadarmo se od druhé světové války využívají zvířata pro léčbu člověka nebo pro jejich pomoc - canisterapie (psi), felinoterapie (kočky), hippoterapie (koně), ... ale stres umí ventilovat i jakékoli jiné zvíře ke kterému si osobně vytvoříme pozitivní vztah, ať je to morče, křeček, ale i méně oblíbená zvířata had, myš, pavouk... Opravdu na jakýkoli orgán si vzpomenete, může reagovat na psychický stres (jak eustres = pozitivní vlvy, tak distres = negativní vlivy).“
Hsna: „Dobrý den, mám hodně stuhlou šíji, pomáhají mi masti, ale spíše mě zajímá, jak moc to souvisí s psychikou. Děkuji“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Hano, stuhlá šíje může mít vliv základ ve stresu, ale i můžeme hledat jednodušší cestu v podobě špatného držení těla. Nevím co děláte za práci ani jestli chodíte cvičit ve svém volnu, ale sedavé zaměstnání, ale i kadeřnice, zubaři,... povolání, kde mají lidé paže často nahoře, nebo hlavu v předsunutí těla. Zkuste se, prosím, zamyslet v jaké situaci Vám šíje nejčastěji tuhne a tuto situaci změnit nebo jí předcházet. Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“
Maxim: „Dobrý den, jak přesvědčit seniora, který je v současné době ve stresu z obav o své zdraví, aby se začal hýbat, chodil na procházky atd.? Děkuji za odpověď.“
Iva Bílková: „Dobrý den, je to těžké, pokud má i bolesti například kolen, tak nemá ani chuť se moc hýbat, obzvlášt teď v chladném a sychravém počasí, kdy jsou artozy bolavější. Nícméně by mu mohl pomoci úhel pohledu, že nemá smysl být v ústranní, v přírodě neonemocní a naopak si zlepší / podpoří imunitu, vyplaví endorfiny, které mu zlepší náladu. Je hodně starších lidí, kteří se nebojí a užívají si život i setkávání s rodinou, tak jako kdykoli jindy.“
Karla: „Dobrý den. Srdečně Vás zdravím. Nevím, jestli to sem patří, ale někdy špatně snáším dnešní dobu. Zpozorovala jsem, že když u mne narůstá stres začínám mít velmi ztuhlé svaly na tváři. Hlavně okolo čelistí a uší. Je to velmi nepříjemné cítit celý obličej zatuhlý a napjatý. Pak mne z toho bolívá hlava. Cítím ten stres, ale nevím jak právě toto napětí v obličeji uvolnit. Navíc pracuji neustále na počítači. Zkoušela jsem zpěv, tanec, dýchání, ale pomáhá to jen do jisté míry. Občas užívám bylinky. Mohla byste mi poradit, jak uvolnit právě tvář? Děkuji a přeji Vám krásné a pohodové dny. Karla“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Karlo, to co děláte nyní, děláte moc dobře, ikdyž to pomáhá jen krátkodobě. Zkuste navíc v těch počátcích "tuhosti" i masáž obličeje. Dát si teplý zelený čaj, nebo juice, který Vám chutná a masáž jednotlivých svalů obličeje včetně oblasti uší, záhlaví, kůže ve vlasech, ale i šíje až po ramena. Jednou za týden si zajděte na masáž do salonu a alespoň 2x v týdnu jděte do lesa / městského parku. Každopádně si stále říkejte, že nic není tak hrozné, jak se zdá a vše je pro něco dobré. Večer si i před spaním, napište 4 situace, které se Vám dnes podařily nebo co se Vám pěkného přes den přihodilo. Mysl směřujte k pozitivnímu myšlení. Přeji co možná nejvíce klidu. Iva Bílková“
Alena: „Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, neustále mi tuhne šíje, chodím každý týden na masáž, ale úlevu pocituji tak max. tři dny, a pak to začne znovu. Chci se zeptat, z jakého důvodu ta úleva není po delší čas? A jak často doporučujete cvičit "zásuvku"? Děkuji“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Aleno, pokud se Vám bolesti /nepohodlí vrací, tak je důvodem něco, co špatně děláte / využíváte špatné držení těla. Doporučuji najít fyzioterapeuta, aby Vám pomohl odhalit, kde je příčina neustálého návratu dyskomfortu. Zdravím, Iva Bílková“
Lucie: „Dobrý den, už víc jak 14 dní mám pocit knedlíku v krku, občas se mi hůře dýchá a rovněž mám občas pocit nechutenství. Štítnou žlázu mám v pořádku a v krku mě nebolí. Může to souviset s krční páteří? S krční páteří totiž mívám problémy. Je s tím možné něco dělat?“
Iva Bílková: „Dobrý den, panií Lucie, "knedlík v krku" je typický pro blokádu 3. žebra, horší dýchání je spojené se 3. a 4. žebrem. Nechutenství, pokud je spojené s blokádami žeber, tak bývá příčina s 5. žebrem. Pokud tedy interní vyšetření máte všechna negativní, pak doporučuji kontaktovat fyzioterapeuta, který má s těmito souvislostmi (svalové napětí - blokády - funkce orgánů) zkušenosti. Pokud máte k městu a fyzioterapeutům daleko, můžete se i na internetu zkusit najít návody na cvičení pro oblasti žeber a hrudníku,nebo krční páteře. Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“
Karolína: „Je mi 66 let, jsem hodně štíhlá, mám osteoporózu. Bolí mě při sezení kostrč. Předpokládám, že příčinou není stres. Prosím o Váš názor.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Karolíno, při osteoporoze můžete cítit bolesti kloubů a kostí, tedy kostrč může bolet i z této diagnozy. Může to být ale spojené i s častým sezením. Nebo se může ozvat bolest nyní - po x letech - pokud kostrč byť někdy v dětství urtěpla náraz. Nebo může bolet kostrč ale i v souvislosti svalové dysbalance od horní krční páteře, přesněji blokády na přechodu lebka a první krční obratel. Pokud Vás problém hodně omezuje, prosím, vyhledejte fyzioterapeuta ve svém okolí. Přeji pevné zdraví v novém roce. Iva Bílková“
Hana: „Dobrý den, je to divné při větším stresu mě bolí dásně. Dělám noční směny a i když se pak vyspím chvilku to trvá než se vzpamatuji“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Hano, dásně, respektivě bolesti zubů, čelistního kloubu, čelistí jsou spojené s prvními třemi krčními obratli a prvními třemi žebry (svalové napětí a blokády) Zkuste na internetu najít návody na cvičení pro horní krční páteř a první žebra/horní hrudní páteř. Hodně promasírovávejte šíji, čelistní klouby, žvýkací svaly a polykací svaly. Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“
Jana: „Dobrý den, mluvila jste o bolesti hlavy u mě konkrétně migréna asi od krční páteře, že pomáhají horké obklady. Já mám horké uši a krk vzadu a naopak chodím s ledovým mokrým ručníkem kolem krku. Je to v pořádku? Neznamená to něco divného?“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Jano, pokud máte pocit, že ledování/chlazení Vám pomáhá více než prohřívání, tak to dělejte dál. Každý člověk má ozkoušené různé "záchrany" a reaguje jinak a nic není divné :-) Naopak jsem ráda, že jste si našla cestu jak z migrény ven .. Zdravím, Iva Bílková“
Lucie: „Dobrý den, (možná mimo téma) dcera 4 měsíce, po absolvování Vojtovy metody cvičení břišního svalstva se začíná nyní posazovat. Mám ji nechat nebo ji spíš polohovat jen na bříško a klasicky na záda? Snaha o sezení ve 4 mesicich mi přijde brzy. Děkuji. Hezký den.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Lucie, ano, souhlasím, sezení ve 4 měsících je brzy. Nicméně je to její cesta, jak vidět do okolí. Bude to projev vyšší inteligence - zájmu o okolí. Využívala bych autosedačku vajíčko, kde uvidí a tedy její mentální rozvoj bude uspokojený. Autosedačka vajíčko je sice v náklonu, což nebývá jinými fyzioterapeuty podporováno, ale je zde lepší úhel páteře než v sedě a je zde nižší zátěž pro ještě nevyzrálou páteř. Já autosedačku naopak v rámci psychomotorického vývoje doporučuji. Zároveň bych dcerku zkoušela v tomto vajičku přikurktovat, aby se nemohla posadit úplně. Přeji mnoho radosti s malou. Iva Bílková“
Lenka: „Dobrý den,již od října 2019 kdy jsem otěhotněla jsem až do porodu trpěla silnými bolestmi krizových zádových, které přetrvávaji do dnes,ale už tolik nebolí. Masérka mi rekla,ze mám vychýlenou kostrč. Může být problém v ní a je možné bolesti nějak zmírnit či zrušit? Děkuji za odpověď.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Lenko, po tomto krátkém popisu mohu souhlasit s Vaší masérkou a doporučila bych najít fyzioterapeuta, který má kurz a zkušenosti s mobilizací kostrče "per rectum" tedy přes konečník. Není to bolestivé, respektivě, nesmí být bolestivé, protože jinak se stáhnete a k uvolnění svalů v okolí kostrče a její mobilizaci nedojde.“
Eva: „Dobrý den.prosla jsem vyšetření ..kolonoskopie..gynekologie...prostě veškere interní vyšetření v pořádku...téměř celý rok trpím pálením podbřišku..stehen a lýtek..prodělala jsem i vyšetření u neurologa...MTG...také v pořádku...praktická lékařka mi naordinoval léky na stres...tak je beru ale moc mi nezabírají...pálení pociťuji hlavně v klidu když ležím...už prostě nevím a před lékařkou si připadám jako hypochondr..měla byste nějaké řešení...děkuji za odpoved“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Evo, pálení podbřišku..stehen a lýtek může souviset s protruzí (výhřezem) meziobratlové ploténky. Jde o tlak disku na nervový kořen. Typické je pro tento stav, že se mění. Někdy je bolest do lýtk, jindy jen do stehne, někdy to pálí, jindy bolí nebo naopak mravenčí.. pokud máte podobné stavy, doporučuji McKenzie metodu - jde ve Vašem případně pravděpodobně o záklony ve stoje nebo v leže na břiše - cvičíte "kobru" z jogy (vhodné návody na cvičení určitě najdete na internetu). Každopádně doporučuji vyhledat fyzioterapeuta, který s danou metodou bude mít zkušenosti. Hypochodr určitě nejste, jen jste zatím netrefila na člověka, který by Vám byl schopen pomoci. Vzhledem k tomu, že neznám všechna Vaše vyšetření, ani jsem Vás nikdy neviděla, tak samozřejmě nemohu dát ruku do ohně za předešlý návrh, jen postup dle praxe odhaduji. Přeji pevné zdraví. Iva Bílková Přeji pevné zdraví, ať“