Chat

host

MUDr. Jarmila Seifertová

Baby rady – bolení bříška u školáků

Záznam chatu z úterý 10. listopadu 2020

ANTI: „Jak zjistit bolení bříška u školáků, pokud si na toto školák přímo nestěžuje?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Bolesti břicha u školáků jsou časté a není potřeba hned běžet k lékaři. Doma rozebereme , co dítě jí, jak se chová, jestli má chutˇna své oblíbené aktivity. A pokud má normální chuť k jídlu, tak se bolestí břicha příliš nezabývejme- ať neutvrdíme dítě , že se děje něco mimořádného.“

ANTI: „Jaké můžou být různé následky u bolení bříška u školáků?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Následky bolení břicha u školáků je těžké vyjmenovat, mohou mít různé příčiny. A pokud to není bolest přímo od infekce střevní, tak obvykle odezní s uzdravením dítěte. U těžkého průjmu - třeba po návratu z cizokrajných zemí - Egypta vídáme "rozhozené" zažívání delší dobu. Dokonce i přetrvávající nesnášenlivost laktózy.“

SK: „Kolik může mít příčin bolení bříška u školáků?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Příčiny jsou nejčastěji od jakékoliv infekce s kterou organismus bojuje a odezní s úzdravou. časté jsou dále chyby ve stravování či přímo dietní chyba (zmrzlina, uzenina, nedokonalé grilování..)Opakojícíc se bolesti mohou mít příčinu v psychice - přetížené dítě, nudící se dítě, dítě vystavené stresu aťjiž doma nebo ve škole. Nesmíme zapomenout na infekce močových cest, jiné orgánové nemoci a halvně úrazy.“

SK: „Kolik může mít příčiny bolení bříška u školáků?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Dítě které opakovaně chodí s bolestmi břicha je třeba opakovaně vyšetřit a dotazy se zorientovat v režimu dítěte. Je nutné dítě opakovaně zvážit, a také přemětit výšku. pokud je příčina vážnější, dítě ztrácí růstovou rychlost a to je velmi varovné.“

Radka: „Dobrý den. Je mi 35 let a trpim intolerancí laktózy. Před cca 14 dni mi začaly bolesti břicha v ruzných místech( na levé straně či na pravé straně). Občas se jedná u o plynatost. Prosím Vás o sdělení, zda se muže jednat o potravinovou intoleranci či o vážnější onemocnění. Děkuji.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Sama sobě udělejte zpětně selfmonitoring , zda nenajdete nějakou potravinu, která by mohla s bolestmi souviset. Potom můžete udělat sama expoziční test: týden nebudete tu potravinu jíst a pak ji opět okusíte a tělo vám to řekne. Zkontrolujte si váhu - varovný je úbytek. A také někdy nedostatek pohybu vyvolá takovéto střídavé bolesti, při pohybu plyny volně odejdou (norma je a ani to x denně )nevíme. při úbytku na váze, objevení hlenu, krve ve stolici je to alarmující, co by vás mělo přivést k lékaři hned.“

Jana: „Dobrý den, syn 5.5 let sledován dlouhodobě v gastroenterologii pro neprospívání a zácpu bere už přes 2 roky projimadlo - Forlax. Teď už zase 3 dny bez stolice. Poradíte čím pomoc děkuji za odpověď“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Takto na dálku je odpově´d těžká, ale jistě Vám dobře zodpoví Váš gastroenterolog ( zkuste i mailem). Po letech brNÍ fORLAxu by jistě měl být znovu vyšetřen. ( věřím, že již nějaká vyšetření měl). Jistě jste poučeni o tzv defekačním režimu - t-j- ráno na lačno vlažnou kompotovou šťávu či džus - nejvhodnější jsou hrušky, švstky, víno, jablko, pomeranč a po snídani s vlákninou, jogurtem + musli asi za minut je vhodné dítě aktivně vysadit na stolici ( dítě musí mít podložené nohy a kolínka lejce výše než zadeček). A také existují mikroklyzmata. Tak se poraďte s vaším gastroeterologme.“

Pavel: „Dobrý den, mam dotaz ohledně trávení tuků a zeleniny. Po hovez. či kuřecím vývaru, i mastném jídle, většinou skončím do 30 minut na WC (kručení, tlak v břiše, jak když to mnou proteče - průjem)“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Tomu se říká dráždivý tračník a nemusí to ani souviset s tuky a zeleninou - ono to trávení tak rychle - minuty - nejde. Dráždivý tračník mívají více alergici, lidé lehce stresovaní či ctižádostivý... Důležité je, že po té jedné urgentní stolici již další obtíže nemáte a můžete volně existovat a nehubnete. při hlenu či krvi ve stolici se obraťte brzy na svého lékaře.“

Veronika: „Dobrý den, prosím o radu, jak odlišit kojenecké koliky od nějakého většího problému. Za jakých podmínek bychom měli navštívit lékaře? Je pravda, že se po třetím měsíci mírní, nebo je pravděpodobné, že miminko, které na ně trpí již od narození, se s nimi bude potýkat déle?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „kojenecké koliky jsou časté a trpí tím více kluci a to do-měsíců věku. pokud jinak je miminko veselé, má se k pití mléka dobře a prospívá - tzn. roste do délky a přibývá na váze tak, jak je obvyklé- není třeba vyhledávat lékaře a obávat se. Ale je dobře čas od času požádat lékaře aby miminko přeměřil a převážil. Alarmující je hlen či krev ve stolici, zvracení a nechuť k jídlu. To pak dlouho nečekejte. Někdy to může být u miminek i nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka a to i přes maminku. To můžete vyzkoušet sami. Maminka pokud kojí si týden nedá mléčný výrobek a pokud koliky vymizí, tak si mléko zase dá a znovu se objeví. pokud není dítě kojene existují specielní mléka pro tyto situace. A dobrá zpráva je, že tato nesnášenlivost vymizí mezi -rokem věku.“

Jan Pokorný: „Dále mám stolici přibližně 5x denně. O jaký problém by se mohl jednat a kam se případně obrátit. Děkuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Zpytujte nejprve svůj vlastní jídelníček a pití. Zkontrolujte svoji váhu. Pokud hubnete a jste nápadně unavený, vyhledejte lékaře brzy. A pokud jste jinak fit a máte normální výkonnost, tak se tím nestresujte. Může se jednaT O DRÁŽDIVÝ TRAČNÍ, ČI NESnášenlivost nějaké potraviny a tu zkuste odhalit sám.“

Lucie: „Dobrý den, má 5 letá dcera má dlouhodobě problém s bolením bříška. Bolí jí jak bezprostředně po jídle, tak např. i večer před spaním, kdy už je po jídle min. 2 hod. Konzultovala jsem i s pediatrem, který nám uděla veškerá možná vyšetření (Cronova choroba, paraziti, alegie na lepek, mléko apod.). Vše negativní. Zároveň jsme několikrát i dlouhodobě vysadili lepek a mléko, ale nárazově má průjem, který není vyvolán virově ani bakteriálně a trvá několik týdnů a pak to samo přejde. Diety takto držíme od cca 1,5 věku dcery. Nevím kam se dál obrátit. Děkuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Rozeberte pečlivě všechny okolnosti ( pití, druh potraviny, stres...), zkontrolujte s pediatrem výšku a váhu a po dohodě s ním se asi objednejte k dětskému gastroenterologovi.“

barbora: „dobry den... dcerka 27mes. sa odmieta vykakať, trva to už mesiac, mala tvrdu stolicu a bojí sa tlačiť, vyprazdni sa s čipkom (predpisany pediatričkou, pouzivame ho tretí tyzden) máme byt trpezliví či to máme ďalej riešiť s pediatričkou (stravu ma vzdy domacu a pestru, chut do jedla ma, pije casto) dakujem vam za radu a usmernenie“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Ano to je častá svízel v této věkové kategorii. Ano je to jednou zabolí a pak děti zdržují i podvědomě. Někdy se lépe vykadí ve stoje do pleny. Zařaďte ráno na lačno vlžnou šťávu z kompotu -švestky, hrušky, víno, jaBLKA, POMERANČ, SNÍDANIO S VLÁKNINOU A jogurtem a min po té aktivně vysadit- podložené nohy s kolínk výše než je zadeček a čtěte si, vyprávějte si...a vydržte aspoň minut - déle to nemá smysl. Přes den ať hodně poskakuje ze schodů apod. a čípku se nebojte - není návykový. A většinou to najednou přejde. Večer ještě před spaním dejte to ovoce z kompotu - švestky, hrušky.“

Vlastimil: „Podle mého názoru bývá bolení bříška u školáka strašně často zástupným problémem. Nechtěla bych to podceňovat, moje děti měly i zánět slepého střeva, střevní chřipku, salmonelu, campylobakterii, ale většinou je jako skrytý důvod škola.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „S tím absolutně souhlasím, a každé dítě je dobře opakovaně vyšetřit včetně váhy a výšky a školáka ujistit, že žádnou závažnou chorobu nemá- to také někdy pomáhá. Oni ty funkční boleti opravdu existují.“

Jitka: „Dobrý den, Prosím jak je to u měsíčního kojence. Maminka nejí nic nadýmacího, ale téměř po každém kojení holčička často škytá a trpí na bolení bříška. Pít bylinkový čaj a mazat bříško je jediná pomoc mamince a miminku? Děkuji Jak nejlépe pomoci miminku i mamince. Děkuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „časté bolení bříška v tomto věku je dost běžné a NEŠKODNÉ. Pokud se dítě s chutí chytne prsa , prospívá na váze a délce, pak není třeba SE STRESSOVAT. V dnešní době se žádné bylinkové čaje nedoporučují, pomáhá masírování bříška, chování do klubíčka, a něco nhařátého na bříško. přechází to do.měsíce věku“

Jana K.: „Bývá často u dětí diagnostikována Cronova choroba, nebo Ulcerozní kol.?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Toto onemocnění v dětském věku je poměrně vzácné, ale je třeba na něj myslet.“

Ina: „Co je u dětí horší, zácpa , nebo průjem?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Obojí je dost nepřijemné a snažíme se najít příčinu a tu odstranit.“

Vlastimil: „Dobrý den,naše dětská lékařka vždy zdůrazňovala pokud mají děti průjem, nedávat hořký čaj, to, že je překonané.Dávat černý čaj(ruský, čínský, černý), ale sladit. Tím to dítě do sebe dostane i energii ve formě cukru, kterou v této chvíli potřebuje. Máte jiný názor?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „absolutně s ní souhlasím“

Jan Pokorný: „Dobrý den, absolvoval jsem gastroskopické vyšetření, kdy dle sdělení lékaře mám žaludek nejspíš v pořádku (stále čekám na výsledky). Trpím nadměrnou plynatostí, kdy mě to již obtěžuje v běžném životě.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Dbejte na stravu s živou kulturou - jogurty, biokys žerve a pod. a vlákninu - zeleninu, vločky a nezapomeňte na pravidelný pohyb, Najděte si nějaké cviky z jogy´. A kupte si Espumisan, aT můžete v klidu do společnosti.“

Janak: „Pokud má dítě průjem, mám hned začít s černým uhlím, Smectou, či něčím jiným, nebo ho mám třeba 2 dny nechat na čaji a rohlíku?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Myslím, že sama tušíte odpověď. Léky si nechte do zálohy, pokud dítě nesnědlo něco vysloveně nevhodného - málo grilované maso, uzeninu. Dnes již přísná diet SE nedoporučuje- ale jistě lehká jídla,banán, ráže, brambor-šťouchaný, voda nebo čaj, dušená mrkev a .den i něco málo opravdického jogurtu“

Jana Ř.: „Dobrý den, co může způsobovat střídání řídké a pevné stolice, u řídké někdy i čirý hlen. Děkuji za odpověď, hezky den.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „nejčastěji je to nevhodné složení straVY či pití. Také existuje dráždivý tračník - častěji u alergiků. Zkuste vytipovat nějaké potraviny, řeba něco odhalíte. Jistě zařa´dte pravidelně - nejlépe ráno stravu s biokulturou ( i při řidké stolici) - jogurt, biokys,..žerve, a vlákninu - musli, vločky. Varovné je hubnutí a krev ve stolici.“

Jana Ř.: „Dobrý den, co může způsobovat střídání řídké a pevné stolice, u řídké někdy i čirý hlen. Děkuji za odpověď, hezky den.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „již odpovězeno“

Lenka: „Dobrý den paní doktorko,mám 4.mesicni dcerku,kterou kojim. Snažím se pomalu jíst vše, ale dcerka má po mé konzumaci např.vajec, zeleniny atd.velke bolesti bříška. Jsou nějaké přírodní leky které by jí pomohli uvolnit bříško? Moc děkuji za odpověď.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Máte správnou otázku..Po té zelenině už by to nadýmání mělo pomalu mizet. Pakliže opakovaně má bolesti po vejcích. která jíte, tak je chvíli nejezte- může existovat nesnášenlivost vejce. A ta úostupně vymizí. K řírodním lékům jsem opatrná, nejsou tak dobře zkontrolované, mohou obsaHOVAT ŠKODLIVÉ SILICE. Nebojte se dobře definovaného Espumisanu- zůstává a působí jen ve střevě.“