Chat

host

Mgr. Barbora Richtrová

Babyrady – vývoj řeči

Záznam chatu z úterý 3. listopadu 2020

SK: „Co je nejdůležitější vědět o vývoji řeči?“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, to je otázka na celou knihu :) Výhodné je znát alespoň orientačně vývojové normy a to nejen komunikace, ale i psychomotoriky, emocí a sociálních dovedností. Oblast na kterou se velmi často zapomíná je vývoj rozumění. S pozdravem Richtrová“

ANTI: „Jak moc sledovat vývoj řeči?“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, rozumné je sledovat vývoj přiměřeně. Mít trochu povědomí o základních meznících vývoje komunikace. S pozdravem Richtrová“

SK: „Co je nejpodstatnějšího na vývoji řeči?“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, to je velmi obecná otázka a odpověď by byla na knihu. Od raného dětství je nejpodstatnější sledovat psychomotorikcý vývoj, zájem o blízké, hračky, oční kontakt, užívání gest, zájem o komunikaci, reakce na sluchové podněty a schopnost rozumění. S pozdravem Richtrová“

Lenka: „Dobrý den, tříletá dcera v mluvě vynechává některé hlásky, konkrétně V,J a L, nedokáže je ani zopakovat,když jí opravuji,je třeba ji dát ještě čas nebo už ne nutno nějak řešit? Začala mluvit později, teprve se pořádně rozmlouvá a tvořit celé věty.Dekuju za odpověď“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, podle Vašeho popisu bych asi neváhala a radši absolvovala konzultaci u klinického logopeda. Zejména proto, že hlásky, které uvádíte jsou u většiny dětí již realizovány a je otázka proč to Vaší holčičce nelze. Příčin může být více, ale na to je potřeba klinické vyšetření. S pozdravem Richtrová“

Šárka: „Dobrý den, dcera (v září 4 roky) stále komolí některá slova. Špatně vyslovuje R, Ř a Š, Ž. Je již ve věku, kdy bychom to měli řešit u logopeda? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, úplně nevím, co myslíte komolením slov, ale pokud toto "komolení" se týká uváděných hlásek RŘŠŽ pak je to vývojově v pořádku. Tyto hlásky se začínají tvořit a sluchově rozlišovat až po pátém roku věku. S pozdravem Richtrová“

Lucie: „Dobrý den, mám syna, který bude mít v lednu 3 roky. Je šikovný, začal chodit do školky, umí malovat, zpívat atd., šikula. Mluví začal až po druhých narozeninách, mluví ve větách, pomůžu a u složité výrazy, nijak zvlášť nešišlá. Ale asi poslední 3 měsíce se mu často stává, že se zadrhne, je vidět, že chce říct nějak slovo, ale zasekne se, dělá eeeeh, nebo jakoby zmoula jazyk a snaží se to slovo vyslovit, ale je jakoby zasekly. Nestane se mu to, když říká básničku nebo zpívá, pouze, když normálně mluví. Mám to řešit s pediatrem? Nebo je to běžné v tomto období? Děkuji moc za odpověď.“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, svým způsobem je to běžné v tomto období, jelikož dochází k výrazné akceleraci zrání a vývoji mnoha složek osobnosti, může jít o vývojovou neplynulost. Ale - podle Vašeho popisu nejde o nejvíce typické opakování prvních slabik, ale o tzv. blok a vmetky. Zdá se, že vybavení konkrétního slova mu dělá potíž i fyzicky a v tomto případě by vůbec neváhala s návštěvou klinického logopeda, jelikož může jít o prvopočátek poruch plynulosti a to je nejlepší chvíle, kdy Vám logoped toto může pomoc překonat, aby se to nezhoršovalo. S pozdravem Richtrová“

Lucie: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám syna. 1.12. mu budou 3 roky. Mluví už ve větách. Začal brzy. Říká místo koníček - toníček )místo k říká t.). Dále lampa a řekne ampa? Mám to už nějak řešit prosím? Děkuji Lucie F“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, před třetím rokem to není nic nestandartního. Počkala bych klidně ještě půl roku až rok. Záměny K/T a vynechávání L jsou běžné a během třetího roku se toto upravuje. Pokud je to hodně chytrý klouček můžete ho mírně podpořit například sluchovou hrou - ukázat trumpetu a zeptat se dělá Káká nebo tátá - ano, trumpeta dělá tátá a obrázek slepičky a zeptat se , jak dělá slepička koko nebo toto. A pak případně zkusit slabiky na T a K a Váš synek bude dávat bodíky buď slepici nebo trumpetě. S pozdravem Richtrová“

Blanka: „Dobrý den, co už by mělo v řeči zvládat tříleté dítě?“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, mělo by mluvit ve větách rozvitých a souvětí, ale může občas udělat gramatickou chybu. Mělo by zvládat hlásky téměř všechny hlásky kromě sykavek a RŘ. Mělo by být schopno reprodukovat říkačku, písničku, rozumět logickým souvislostem, vyprávět, schopno vést dialog a zajímat se o svět - proč?. To vše souvisí s tím, že by mělo dobře rozumět instrukcím, hádankám atd. S pozdravem Richtrová“

K: „Dobrý den. Syn bude měl v zari 2,5 let.. je tomu asi mesic co začal konečně mluvit. Do te doby jen cca 5 slov, teď pojmenuje úplně všechno - mluví hodne, ale zatím jen maximálně dvou slovná spijení. Žádné jiné problémy nemá. Naprosto všemu dobře rozumí, je bez plínek, v ničem jiném nevidím žádný problém. Mám už to začít nějak řešit? Nebo počkat? Děkuji“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, pokud je Váš popis skutečný, pak bych ještě počkala, klidně do 3 nebo 3,5 let - za půl roku udělá dítě veliký vývojový krok a může se vše upravit samovolně samo. S pozdravem Richtrová“

Klára Perliková: „Dobrý den, mám na Vás dotaz. Jsem čerstvá absolventka učitelství pro 1. stupeň ZŠ. Letos učím prvním rokem ve 3. ročníku. Ve třídě mám chlapce, který velmi špatně mluví. Problémové jsou pro něj souhlásky R, Ř, někdy i K. S jeho špatnou mluvou je však spojen problém v učivu. Jedenkrát týdně s ním mám pedagogickou intervenci, kde jsem objevila problém, že tím, jak špatně mluví, nedokáže správně napsat slovo. Např. nadiktuju mu slovo TŘÍDA, napíše ČÍDA, nadiktuju mu slovo KŘÍDA, napíše opět slovo ČÍDA. Můžu s tím jako učitel něco dělat?“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, z Vašeho popisu vyplývá, že chlapec bude mít pravděpodobně oslabenou sluchovou percepci. Mám pocit, že by bylo dobré zkusit ověřit jeho schopnost sluchové analýzy a syntézy. Případně, když s ním budete dělat diktát a bude tam slovo s nepoužívanými hláskami, aby měl k dispozici abecedu a ukázal Vám, která písmenka tam slyší. Vizuální opora je zde nutná, jelikož pokud si to sám potichu opakuje to slovo, už tam skutečně realizuje Č a tak ho napíše. S pozdravem Richtrová“

Kristina: „Dobrý den paní Richtrová, můj 2 letý syn se nemá stále k mluvení, řekne jen pár slovíček typu mama, bába, haf ... Umí všechny zvířátka napodobit, ale mluvit stále ne a ne .. všichni mě ujišťuji, že je to normální, že začne. Všemu rozumí, domluvíme se absolutně na všem, ví co se po něm chce. Čteme často a rádi knížky, vše umí po "svém"pojmenovat. Myslíte, že je to normální a nemám to zatím nijak řešit? Většina dětí mých známých v tomhle věku už mluví ... děkuji moc“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, podle popisu je možné, že skutečně začne povídat sám, důležité je, aby doopravdy všemu rozuměl, měl zájem o komunikaci. Mezi druhým a třetím rokem dochází k výraznému rozvoji a může se vše upravit samo. Pokud se do půl roku nic nestane a nebudete pozorovat žádné zlepšení, pak je vhodné zajít ke klinickému logopedovi. S pozdravem Richtrová“

Lýdie: „Dobrý den, Mám syna, kterému budou v prosinci čtyři roky. Narodil se císařským řezem, po termínu. Vyvíjí se celkem normálně, kromě toho že moc nepásl koníky a nelezl. Po druhém roce začal říkat několik slabik, další přibývali jen velmi pomalu. Hodně si vystačil s posunky. Intenzivně se začal rozmlouvat až letos v létě. Zdá se mi, že má poměrně velkou slovní zásobu a snaží se mluvit v dlouhých větách. Doma hodně čteme, snažíme se mluvit s ním a na něj. Nicméně syn stále neumí používat některé hlásky správně. Např. Říká fofím místo prosím. Můj dotaz zní zda je na místě logopedická intervence či nějaké domácí cvičení nebo zda vyčkat až se to samo upraví? Děkuji za odpověď“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, z toho co popisujete to na mě působí, že může jít o nějakou formu vývojové nezralosti, pravděpodobně v oblasti sluchové percepce (uvědomovat si hlásky). Ne druhou stranu, slovo, které uvádíte obsahuje R a S a to jsou hlásky, které se upřesňují nebo začínají tvořit až po pátém roce věku. Takže pokud nesprávně užívá hlásky CSZČŠŽ a RŘ, pak je to vývojově v normě a půl roku nebo rok bych klidně počkala. Pokud ale zaměňuje nebo neříká ve slovech i další hlásky radši bych navštívila logopeda. S pozdravem Richtrová“

Eva: „Dobrý den, moje dcera (6 let) začala náhle zadrhávat v řeči a koktat. Před tím mluvila normálně, umí vyslovit všechny hlásky. Sice ji říkám, ať si na to dává pozor,aby si nejdříve rozmyslela,co chce říct a teprve pak to řekla,ale moc to nefunguje. Můžete mi prosím poradit jak to napravit? Předem moc děkuji“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, pokud začala mluvit neplynule až v takto pozdním věku je otázkou proč? Může jít o psychosomatickou neplynulost nebo neplynulost na základě nějaké nezralosti. V tomto věku bych neváhala a došla na klinickou logopedii. Chápu, že se jí snažíte pomoc, ale Vámi dobře míněná rada doopravdy nefunguje. Je lepší na to neupozorňovat a přijmout dceru s neplynulostmi jakože je to normální. Můžete se pokusit upravit Vašeho tempo řeči, aby měla ve Vás vzor. Toto je vždy velmi náročné, moc držím place. S pozdravem Richtrová“

Helena: „Dobrý den ... Můj dotaz se týká mého syna,2,5 let - zatím nemluví. Máme tatínka, který se zadrhává (má balbuties) v rámci rodiny mluví hezky, i se synem ... V dětství zažil ošklivý rozvod svých rodičů od té doby tohle má ... Už jsem hledala na internetu, je tohle dědičné? Mám z toho čím dám tím větší obavy ... Už se nějak preventivně objednat k logopedovi? Děkuji, hezky den ...“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, pokud Váš syn vůbec nemluví, není nač čekat. Ráda bych Vás podpořila, ale bohužel poruchy plynulosti řeči jsou z 80% dědičné, ačkoliv se to Vašemu muži "spustilo" až krizovou situací, měl pravděpodobně v genetice k tomu dispozici. Na druhou stranu pokud Váš syn zatím nemluví a bude dobře veden logopedem nemusí se neplynulost projevit, navíc to nemusí mít zapsáno v genetice. S pozdravem Richtrová“

VERONIKA Gremlicová: „Dobrý den. Máme 4 letá dvojčata, narozeniny měli na konci září. Holčičku a chlapečka. Od září začali chodit do mateřské školky. Slovni zásoba je dostatečná, ale výslovnost špatná. Některé hlásky nahrazují jinými písmeny, rozumíme jim jen nejbližší. Například slovo nevím vyslovují jako "hevim". Snaží se mluvit rychle, ale o to je to horší. Některé hlásky vůbec vyslovit neumí. Je již čas to řešit? Přijde mi, že nedostatků je mnoho a je na čase začít špatné návyky v řeči postupně odbourávat, jen nevíme, jak na to. Můžete nám poradit? Děkuji Veronika“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, mám pocit, že to vnímáte velmi správně. Jednak jsou jim už 4 roky , navíc jako dvojčata se vzájemně "hecují" do výkonu :)Možností, jak je podpořit je hodně, ale nejde to napsat do rychlého chatu :) Doporučuji se objednat na klinickou logopedii , aby Vás terapeut navedl správným směrem. S pozdravem Richtrová“

Monika: „Dobrý den, syn (23měsíců) teprve nedávno začal mluvit, zatím tedy umí jen pár slov. Celou dobu jsem se těšila na to, až mi konečně řekne máma, mami. Jenže on místo M říká B (bába, babi). Je to v tomhle věku normální? Jak podpořit, aby se to brzy naučil říkat dobře? Mám si někde najít říkadla obsahující M? Případně kde. Děkuji“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, je dost možné, že Vám říkadla nepomůžou. Doporučila bych Vám návštěvu foniatra, aby jste měli objektivní vyšetření sluchu a nosních mandlích, jelikož tato záměna hlásek není běžná a může být spojena s nosními mandlemi nebo sluchem. Po vyšetření foniatrem Vám doktor řekne co dál a jestli je vhodná logopedie. S pozdravem Richtrová“

Nikol: „Dobrý den, Syn (3), pořád nechce začít více mluvit. Říká jen základní slova( mami, tati, piti,hami,babi,haji...), ale nezkouší tvořit ani základní věty. Mluví hodně, ale "řečí svého kmene". Teď se snaží, alespoň opakovat slova, která slyší od nás, ale většinou je to jen zkomolenina, ale alespoň se snaží. Začal chodit do školky, ale bohužel tam byl jen týden ( nynější situace). Hodně s ním mluvíme, čteme, opakujeme... Myslíte, že se rozmluví anebo,že raději máme navštívit logopedii? Děkuji a hezký den.“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, z Vašeho popisu to spíše vypadá na nějakou neurovývojovou nezralost a je dobré být terapeuticky veden odborníkem, protože u Vašeho syna nejde o artikulaci jako takovou, ale o vnímání slov a skladby slov. Může se toto do 4 let věku i upravit, ale bývá to méně časté. Doporučuji navštívit klinickou logopedii. S pozdravem Richtrová“

Martina K.: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký máte názor na výchovu dítěte ve vícejazyčném prostředí. Manžel pochází ze Španělska a mluvíme spolu převážně anglicky. Jeho čeština se sice zlepšuje, ale pořád není dokonalá. Podobně je na tom i moje španělština. Brzy se nám narodí dcerka a pořád nevíme, jestli doma mluvit jenom anglicky, nebo jenom anglicky a česky (protože žijeme u nás), nebo můžeme používat i španělštinu. Může mít vícejazyční prostředí na negativní dopad na vývoj řeči? Neradi bychom dcerku zbytečně dopletli.“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, to je hrozně těžké. Těch jazyků je moc :) Já osobně bych doporučila zvolit 2 jazyky a ty používat. Platí to, že pokud je dítě zdravé a vývoj je v normě, bilingvní prostředí ničemu nevadí, pokud má dítě nějakou neurovývojovou poruchu řeči, je vhodné zvolit jeden jazyk, ideálně ten, který je v prostředí dominantní (tedy ČJ). Ovšem, umím si představit, že pokud půjde o zdravé a dobře se vyvíjející dítě, jazykově nadané, může zvládnout i 3 jazyky, ale to uvidíte až to přijde:) S pozdravem Richtrová“

Lucie: „Dobrý den, zajímalo by mě v kolika letech by normálně vyvíjející se dítě mělo plynule mluvit a vyslovovat správně všechna písmena. Děkuji za odpověď. Lucie Kovářová Radim u Kolína 228 28103 Kovarovaa.L@seznam.cz“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, plynule by dítě mělo mluvit od začátku aktivní produkce. Pokud byste zaznamenala nějaké symptomy poruch plynulosti řeči je dobré být pozorný. Správná výslovnost všech hlásek se dokončuje do 7 mi let věku dítěte. S pozdravem Richtrová“

Martina: „Dobrý den, dcera má 4 roky a nevyslovuje písmeno Z - např. místo zase říká hase. A nejdou jí ani další slovní spojení, např. neřekne slovo "tma", i když písmenko T a M jí jinak nedělají problém vyslovit.Jde to nějak napravit doma nebo je třeba navštěvovat logopedii?“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, v 4 letech je ještě běžné, že se v mluvě objeví záměny písmen. pokud se do 5 let toto nezmění, pak bych zašla k logopedovi. Co se týká Z - je výhoda, že ho můžete prodloužit - můžete doma bzučet slova začínající na Z, nebo můžete Z zkusit vytvořit se S - zasyčíte a přidáte hlasivky (u Z krk vibruje a můžete si na to šáhnout - tedy had nevibruje, moucha vibruje:)) pokud komolí shluky slabik můžete zkusit slovo rozložit - třeba T-MA a pak to spojit apod. S pozdravem Richtrová“

Alena Glogarova: „Dobry den mame vnoucka 3roky zacal chodit do skolky malo mluvi jen utrzky kdyz jsem ted hlidala cteme pohadky vyrusta sam poradte dekujija osobne si myslim ze se rozmluvi v kolektivujinak je sikovny“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, kolektiv není všemocný, i když dost pomůže dětem. Je otázkou proč Váš vnouček nemluví, doporučila bych radši konzultaci u klinického logopeda. Pro jistotu. s pozdravem Richtrová“

Anna Suchomelova: „Mám doma 2leteho chlapce a stále jenom zvatla. Je něco jak mu pomoci rozmluvit se?“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, je těžké postup popsat, když jsem ho neviděla-neslyšela. Zkuste maximálně potvrzovat jeho projev, že mu rozumíte: např. on řekne "huntafu" a Vy zareaguje: "Ano, to je HAF" - je to jen příměr. Ideální volit ta nejjednodušší slova - citoslovce a vysoce frekventovaná, ale pokud se to do půl roku nepromění neváhala bych s návštěvou logopeda. S pozdravem Richtrová“

Iva: „Říká se, že pokud matka v těhotenství často chodila na ultrazvuk, že to ovlivní pozdější vývoj řeči dítěte k horšímu.Můj syn(rizikové těhotenství, pořád na UZ)je toho zářným příkladem. Od malička chodil na logopedii a málem ho nevzali do školy. Manželova neteř to stejné, měla problémy snad s každou hláskou.“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, toto tvrzení jsem nikdy neslyšela a ni jsem o něm nečetla ve vědeckých publikacích. Já osobně si nemyslím, že by to mělo až tak fatální vliv, ale může to mít nejspíš vliv na ty jedince, kteří už něco takového mají v genetice. S pozdravem Richtrová“

Lucie: „Dobrý den, mám ještě jeden dotaz...syn 3,5 roku zaměňuje písmeno V za B a také R za J. Je toto ještě v pořádku? Samozřejmě mu dělají potíže i písmenka R,Ř,Ž, ale to je asi v tomto věku ještě normální. Děkuji za odpověď. Lucie Kovářová Radim u Kolína 228 28103 Kovarovaa.L@seznam.cz“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, pokud v tomto věku Váš syn zaměňuje ostatní hlásky, mimo CSZČŠŽRŘL, pak už bych to asi trochu řešila. Záměna vypsaných hlásek je ještě normou. S pozdravem Richtrová“

Kateřina Borůvková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak pomoci synovi (v září mu byli 2roky), aby začal mluvit?! Má teď jen par slov máma, táta, babi, kde je, tady. Většinou se s námi dorozumívá tak, že nám danou věc ukáže nebo nějakým způsobem se proste domluvíme, co chce a potřebuje. Přijde nám, ze díky tomu, ze se s námi domluví nemá potřebu začít mluvit. Děkuji.“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, toto je velmi časté. Zkuste maximálně zapojit všechny smysly. Například pokud chce auto, ukáže Vám ho nebo donese, Vy vezmete auto dáte si ho vedle obličeje a řeknete:" To je auto" nebo řeknete "Tútú". pak s ním můžete jezdit : "Hele tútú dělá brmbrm" atd. Maximální užití nejjednodušších slov a neustálé komentování přesně toho, co Váš syn dělá nebo ukazuje. S pozdravem Richtrová“

JanaM: „Moje dcera chodila na logopedii, špatně mluvila. Jenže pak se při mluvě na tu výslovnost tak strašně soustředila, že mluvila nepřirozeně, vyrážela ty opravované hlásky ,působila tím na lidi strašně směšně. Ona chudák se tak strašně snažila...“

Mgr. Barbora Richtrová: „To mě mrzí...pravděpodobně terapeut nedokázal zachytit, že dcera se snaží vyhovět dospělému a nenaladil se na její skutečné potřeby. S pozdravem Richtrová“

Martina: „Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně prvňáčků, čteme obrázek s číslicí a dítě přečte například jedna sáňky, jde o to skloňování, je na místě stále opravovat dítě a říkat mu, jedny sáňky. Zřejmě to neslyší - jak to má znít správně. Děkuji“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, jde o nezralý jazykový cit, ten se velmi obtížně trénuje a vysvětluje. Ideálně mu neustále nabízet obě varianty správnou a špatnou a ať si citem zkusí vybrat. Jsou to jedna sáňky nebo jedny sáňky? Pokud odpoví špatně zkuste obě varianty říct v celé větě, tam si děti více uvědomují, jestli to zní divně nebo ne - tedy: Chlapec měl jedna sáňky nebo Chlapec měl jedny sáňky? S pozdravem Richtrová“

Martina Bretsnajdrova: „Dobry den, rada bych se Vas zeptala na vas nazor. Syn necele 3 roky mluvi velmi malo, rozumi velmi dobre, kdyz po nem neco chceme. Hodne na nej od malicka mluvime a cteme knihy, takze stimulace ma asi dost. Je tezky ekzematik a denne bere antihistaminika, a nase pediatricka nam rekla, ze maji spatny vliv na jeho vyvoj reci. Co byste nam doporucila. Predem dekujeme a prejeme pekny den“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, Já osobně úplně nesouhlasím s paní pediatričkou - můj syn má dlouhodobě kortikoidy na astma (2 roky) a mluví skvěle. Většina vývojových poruch řeči je na genetickém podkladu a tyto další jevy můžou danou věc podpořit nebo ne...Každopádně je mu už dost roků, zvážila bych návštěvu klinického logoped. S pozdravem Richtrová“

Martina: „Dobry den paní Richtrová, máme syna 25 měsíců krásně srozumitelně mluví, celkem i v dlouhých větách, vypráví, odříká par říkanek. Před více jak měsícem začal mluvit v ženském rodě. Máme ho opravovat nebo ho nechat a on si přijde na to správný rod sám? Děkuji za odpověď“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, to vůbec nevadí, je to normální. Můžete mu jeho odpověď potvrdit a zopakovat ve správném tvaru. např: Ano, máš pravdu, chlapec spal ve stanu."“

Olga Jakubcová: „Dobrý den paní doktorko, Syn v lednu 3 roky. Moc nemluvi, chápe. Ale snaží se, spíš mu to nejde. Má sám strašnou radost když se mu povede říct nové slovo. Momentálně říká po novu slovo auto. Používá ho často, a je sám šťastný, že ho konečně umí. Do teď to bylo brm brm. Stejně jako vlak, je huhu. A snažím se ho opravovat. Řekne větu třebas mami, já ci ňam. Mami já neci háji. A takové. Začal chodit do školky, doufám, že mu to pomůže. Jak ho víc prosím podpořit..? Sama jsem začala mluvit ve větách ve 4 letech, sama na sobě cítím, že to bylo pozdě, a asi i se mi to do dospělosti ovlivnilo. Slovní zásoba je cca 30 slov. Děkuji za názor. Jakubcová.“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, určitě ho opravujte, ale tak , aby to vždy znělo jako potvrzení : Ano, to je vlak a dělá húhú" apod. Ovšem pokud to cítíte, že byste chtěla víc, dojděte na klinickou logopedii, ať jdete správným směrem. S pozdravem Richtrová“

Katka: „Dobrý den, moje dcera bude mit v únoru 5let, jeste nezvládne R. Jake logo cvičení doporučíte. Diky“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, RŘ se spontánně vyvíjí od 5ti do 7mi let. Jediné, co pro ni můžete udělat, tak ověřit, že správně říká hlásku TDL - pokud je tvoří ve správné pozici v ústech , můžete zkusit tradiční DDN TDN, ale pokud je jazyk chybně je vhodné navštívit logopeda, jelikož Vám tradiční postup nebude stačit. S pozdravem Richtrová“

Markéta: „Dobrý den, můj syn (2 a 3/4 roku) nemluví, resp. mluví tak, že skládá slova za sebe, ale nepoužívá slovesa, používá často citoslovce, např. mama hají, prase chro chro. Rozumí, ale ve větách nemluví. A zápory dělá takto, např. mama není hají (což znamená, že máma nespí). Mám se znepokojovat? Děkuji za Vaši odpověď.“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, nepůsobí to nijak patologicky - to co popisujete jsou věty, dokonce 3 slovné...počkejte do 3 nebo 3,5 let. S pozdravem Richtrová“

Lenka: „Dobrý den, můj syn(v září mu byuvly 2 roky) vůbec nemluví, neumí ani napodobit žádný zvuk zvířat, auta, prostě nic..Jediné co říká je JO, a BLE..byli jsme už na neurologii, kde mu nebyla zjištěna žádná vada,byl vyloučen i autismus... byli jsme i na ušním a slyší dobře..Rozumí mi, umí vykonat různé povely( přines si hračku, uklid si věci,..), má rád knížky, ukáže na všechny části těla..Na neurologii řekli,že počkáme ještě do dubna a pak bychom začali chodit na logopedii...Manžel začal mluvit až ve 4 letech, takže si myslíme,že to má geneticky..Zajímalo by mě, co s ním budou na logopedii dělat, když vlastně neříká vůbec nic,na co se máme připravit..Děkuji za odpověď“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, pokud půjdete na logopedii ve 2,5 letech můžete očekávat, že si s Vaším synem bude hrát, skládat puzzle, zkoušet citoslovce, vokály atd. Aby si zvykl na terapeuta a cílenou spolupráci a postupně od 3 let mohl výrazněji cíleně spolupracovat. Genetické to asi bude od 2,5 až 3 let je logoped schopen vývoj podpořit. S pozdravem Richtrová“

Olšiaková Martina: „Dobry den, můj syn bude mít za 3 týdny 3 roky. Narodil se dřív 36+5 týden, je vedeny jako nedonošeny. A zatím moc nemluví. Ve větách vůbec, slova začínající na hlásku m a n vůbec nezopakuje. Vyjmenuje členy rodiny, mě jako máme říká ,,dáda,,. Všemu co po něm chceme, tak rozumí, každý den si čteme před spaním, navštěvujeme knihovnu, podnětu má myslím dost. I on když chce něco vyjadrit, rict nejde mu to. Snaží se zopakovat slova, ktera mu řekneme, ale jenom slova, celou, jednoduchou větu nezopakuje. Za týden nastupuje do školky, tak doufám ze tam se rozmluvi. Děkuji za odpověď Martina Olšiaková.“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, ráda bych Vám napsala, že školka není vše spásná. Pokud je Váš popis skutečný, úplně bych na nic nečekala a začala chodit na logopedii. Nic Vám to neudělá a syn může být podpořen. S pozdravem Richtrová“

Barbora: „Dobrý den, mám dotaz ohledně dcery, v únoru ji budou 3 roky. Dcera má zúženou slovní zásobu, věty řekne minimálně, a když, tak o dvou slovech Mami deme/jdeme/, má svoji hatmatilku/rohlík - didi, auto- brm brm, jinak vypadá, ze by chtěla pořad mluvit, neustále něco brble, kdo nezná její slovníku jako já, ji nerozumí. Máme cekat do tři let nebo to už nějak řešit. Posun tam od druhých narozenin tam je, ale proti jiným dětem ... jinak je to vesele a zdravé dítě“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, záleží na Vás jak to cítíte. Popisovaný projev není úplně nenormální, ale pokud cítíte, že dceru chcete podpořit už teď můžete na logopedii začít chodit. Nebo můžete až v 3,5 letech. S pozdravem Richtrová“

Anna: „Dobrý den, pane doktorko, máme dcerku starou 2 roky a 5 měsíců a namluví toho dost, bohužel námi srozumitelnou řečí jen stopově;)... Vymýšlí si vlastní slova, i těch není mnoho, a hlavně rozšiřuje význam těch stávajících. Při naší nejlepší vůli a detektivních schopnostech se nám nedaří rozluštit zdaleka vše. Je to úžasně živé, veselé a zvídavé dít. Rozumí hodně, už dlouho spojí dvě slova, třeba „tata haji“, hodně si brouká a zpívá. Neděláme si z toho velkou hlavu, věříme, že to přijde, a pak se to rozjede :).. Ale přeci jen, kdyby to šlo trošku podpořit a mohli bychom lépe Bětulce porozumět, bylo by to fajn;):)... Povídáme si, ukazujeme, zpíváme, říkáme, ale nových slov moc nepřibývá. Po dlouhé době nově přidala "babi" a "jo":)... Pravda je, že teď během dvou dnů přidala hned šest nových slov. Ale chvílemi je to zoufalost, Bětka nám něco dlouze vysvětluje - povídá, posunkuje a rodiče nechápou... Co třeba znakování, mohlo by vývoj řeči podpořit? Děkuji mnohokrát za odpověď. S pozdravem Anna“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, vydržte do 3 let - půl roku dělá divy :) Určitě je dobré zapojit více smyslů, nemusíte přímo znakovat, ale doplnit projev gestem, posunkem, pohybem určitě podpoří rozvoj slovní zásoby a správné užití slova. S pozdravem Richtrová“

Veronika: „Dobrý den, syn 16 měsíců. Stagnujíci psychomotorický vývoj. V roce jsme začali cvičit Vojtou metodu-syn se během tří měsíců rozbohyboval, aktuálně obchází nábytek. Slabikuje si sám pro sebe, po nás neopakuje, moc nenapodobuje a neukazuje. Neumí říct máma tata... Mluvíme na něj hodně, zpíváme říkanky a stále nic :-/ Jak to vidíte vy? Je to ještě v rámci normy? Jak moc na něj tlačit, co se týče mluvení? Může cvičení vojtovy metody souviset i s vývojem řeči? Děkuji“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, vydržte ještě. Tím, že jste měli obtíže s psychomotorickým vývojem, je tu ložená souvislost s vývojem komunikace. Až když se děti postaví a jsou stabilní na dvou (ve vertikále) rozjede se komunikace. Dejte mu ještě rok času, povídejte s ním, ale netlačte, měl těžký začátek a tyto děti jsou křehké na tlak. Ideální k logopedovi od 2-2,5 let, až bude jistá chůze a psychomotorika... S pozdravem Richtrová“

Ludmila petrackova: „Dobrý den, do 4 let Pepca nemluvil, první bylo oslovení kohokoli DYDY- maminka..., GGG- auto. Prošli jsme speciální logopedii, 3x v Praze na měsíc Foniatrii. Synovi je 10,5, 4 třída, asistenti, speciální pedagog, v hlavičce to nemá, je o 2 stupně níže po myšlení ve škole. Je to silné náročné, kort nyní, učení doma. K tomu zdravotní problémy. Držím všem pesticky, protože realita s takovým detatkem je náročnější. Děkuji, L. Petrackova“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, máte velkou pravdu. Máte můj velký obdiv, držte se. s pozdravem Richtrová“

Jana: „Dobrý den. Mám syna 5,5 roku. Kolem 5 roku se naučil vyslovovat písmenko R, ale přijde mi že v podobném čase začal více zaměňovat C-Č S-Š a Z-Ž. (Ř ještě neumí) Když pracujeme doma formou hry - kartičky se slovy, které obsahují problémová písmena, pomalu se to zlepšuje. Chybu slyší. V běžné řeči se někdy už i sám opravuje. Je toto běžné? Doporučíte mi prosím jak lépe podpořit správnost? Předem děkuji za reakci.“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, je to úplně normální, rozlišování sykavek se upravuje až do 6,5 let věku. Z Vašeho popisu vyplývá, že to děláte správně:) S pozdravem Richtrová“

Jana: „Dobry den pani magistro, dcera se narodila predcasne a ted ve 2 letech mluvi krasne, sklada vetu i o 6 slovech, ktera dava smysl. Vse opakuje a je sikovna. Nedavno si vsak vylomila zub (horni jednicku), ma tam obrovskou mezeru a nektera slova ji nerozumim, predtim ano. Myslite, ze muze mit pozdeji problem se sislanim apod? Mela bych to pozdeji nejak resit nebo to nechat vyvoji? Dekuji za odpoved.“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, těžko říct, možná se vše upraví samovolně. Většinou díry po zubech tolik nevadí, pokud je jazyk dostatečně silný a ohebný. Je otázkou jestli nemáte lehké oslabení jazyka. S pozdravem Richtrová“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na svého vnuka. Jsou mu tři roky a tři měsíce, má velmi malou slovní zásobu čítající hrubým odhadem kolem 20 slov typu babi, mami, haf apod. Věty netvoří, má problém i s tvořením některých hlásek např. T, místo tam řekne bam. Myslím si, že v jeho věku by toto mohlo značit nějaký problém, motoricky je také takový neohrabaný. Všemu ale rozumí. Mohlo by se jednat o například o dysfazii? Děkuji.“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, ano, z Vašeho popisu se zdá, že může jít o dysfázii nebo dyspraxii. Doporučuji logopedii. S pozdravem Richtrová“

Ivana: „Dobrý den, může mít vliv na vývoj řeči to, že syn se při porodu dostal na svět s pomocí pumpy? Děkuji.“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, ano může, ale nemusí. Většina poruch komunikace je na genetické a neurobiologické bázi. S pozdravem Richtrová“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na 4 letého synovce má problém s řečí, spíše opakuje slova a do 3 let skoro vůbec nemluvil. Ze strany matky její bratr má poruchu řeči. Dítě celkově bylo zanedbané ze strany rodičů. Může to mít souvislost i s tím, že si dítě prožilo nějaké trauma?“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, ano, může být vývoj řeči zastaven i traumatem a nepodnětným prostředím. pokud dítě prožije trauma v raném věku., může to mít fatální následky ve více rovinách. ideálně mít možnost dojít na dětskou psychoterapii . S pozdravem Richtrová“

Zuzana: „Dobrý den, dcera skoro patnáct měsíců neříká žádná reálná slova. Říká sice mama, tata, baba a podobně, ale ne cíleně. Jinak vykládá hodně, všechno ale "svou řečí". A dokáže si ukázat, co chce, takže domluvit se s ní dá. I když se snažíme, opakovat po nás slova nechce. Je to normální, nebo máme to už nějak začít řešit?“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, není to úplně neobvyklé, počkejte ještě půl roku nebo rok a pokud se nic nezmění vyhledejte odborníka. S pozdravem Richtrová“

Barbora: „Dobry den, mam dceru 2 roky a 2 mesice. Uz od zacatku kdyz zacinala mluvit, tak vzdy nam rikala slova ktere umela perfektne a cvicila si je sama v postylce a nam je prisla jen prednest. Nyni se uci kazdy den nova slova a sklada vety a pouziva prislovce "prece, necht, normalne,.." kdyz se ale snazi neco rict, tak casto zacne vetu napr: "ja ja ja ja se pujdu oplachnout mami" "mu mu mu muzu?" Ja sama jsem trpela zadrhavanim a nevim jestli to neni urcita forma zadrhavani, dela to vzdy jen na zacatku vety. dekuji :)“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, ano jde o poruchu plynulosti řeči.Bohužel ve Vašem případě by se odvážila tvrdit, že nejde o vývojovou poruchu řeči, ale o incipientní. Dle popisu se zdá, že Vaše dcera je rozpolcená ve vývoji, tzn. psychomotorika norma a rozum a řeč nadstandardní. Bohužel tato výrazná nerovnováha může vést ke koktavosti a je potřeba snížit co to jde přehlcení rozumu a zvýšit maximálně rozvoj psychomotorický. S pozdravem Richtrová“

M: „Dobrý den, zajímalo by mě, zda děti v první třídě přijdou na to, že při čtení například obrázek s číslicí se čte například jedny sáňky a ne jeddna sáňky..“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, na to nijak nepřijde, jde o jazykový cit, který se nejvíce zpřesňuje mezi 4-7 rokem věku. Takže zralé zdravé děti to prostě přirozeně ví a nemusí se to nijak učit.“

Markéta: „Dobrý den, dcera bude mít v únoru 3 roky a ze dne na den začala koktat a zadrhavat. Do té doby mluvila krásně. Někdy se to dá, ale někdy ji chudakovi nerozumím co mi chce říct. Spraví se to samo nebo co pro to mužů udělat já? Čím se to stalo? Děkuji moc a přeji krásný den“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, to mě mrzí, to je vždy velmi složité. Spouštěč se těžko hledá, často poruchy plynulosti jsou na podkladě genetiky až 80%.Vývoj je kolem 3 let velmi náhlý a pokud projev je takto vážný jak popisujete nepůjde jen o přirozenou vývojovou neplynulost. Doporučuji hned kontaktovat klinického logopeda. S pozdravem Richtrová“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na 4 letého synovce má problém s řečí, spíš opakuje. Do 3 let nemluvil vůbec, že strany matky její bratr má poruchu řeči. Celkově tam je zanedbání ze strany rodičů. Je možné, že by mohlo mít souvislost, když si prožil nějaké trauma?“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, ano je to možné.“

M.: „Dobrý den, syn 7 let, má VD a poruchu pozornosti. Syn začal mluvit po 4 roce a nyní trénujeme sykavky. Mluví lépe, ale všechno jde velmi pomalu. Chtěla bych se zeptat, proč mi nepoužívá v některých slovech naučené hlásky, které už umí vyslovit? např. s,z,ž Děkuji za odpověď.“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, bohužel u dysfázie je často výrazně zasažená sluchová percepce a to je důvod, proč nepoužívá naučené hlásky. Všechny hásky je nutné trpělivě trénovat přes sluchové vnímání. S pozdravem Richtrová“

Divačka: „Dobrý den, náš synovec 6,5 roku stále nemluví. Říká jen pár slov a ještě špatně. Nebo říká nějaká slova, kterým nerozumíme. Jinak všemu rozumí. Chodí na logopedii a nyní do logopedické třídy. Nevím, co všechno s ním rodiče řeší nebo neřeší, bohužel mám pocit, že se s ním mělo pracovat více i po motorické stránce, ten přístup je takový dost laxní. Postižení žádné prý nemá, jen je "prý" pomalejší. Ptám se - jak s ním máme komunikovat? V podstatě nám odpovídá jen na uzavřené otázky s možností odpovědi ano/ne. Když chci slyšet jinou odpověď, většinou odpovědi nerozumíme, tak už se dál moc nesnaží vysvětlovat. Nebo řekne slovo, které zná, i když to není pravda. Ráda bych s ním mluvila správně a aby ho to nestresovalo, ale vlastně už vůbec nevím jak. Moc děkuji a hodně úspěchů v práci!“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, to je těžké. Jako příbuzná s tím moc neuděláte, rozhodně nějakou diagnózu má, jen je otázkou jakou. Komunikujte s ním, tak jak to děláte, to je fajn, případně zkusit obrázkový systém, aby si mohl vybrat ze 2-6 možností a Vy jste se dozvěděla víc. Dobré je zkusit nacítit jeho úroveň slovní zásoby a mluvit s ním na cca jeho úrovni S pozdravem Richtrová“

Jana: „Dobrý den, máme téměř 17 měsíční holčičku. Neříká žádná slova (máma aj.), ani neslabikuje (ma-ma). "Mluví" si pro sebe při hře hatmatilkou, říká ne, když něco nechce nebo dělá co nemá a umí přibližně napodobit zvířata (lev - křik, pes - af, koza - néé, kráva - búú, prase - chrr). Narodila se přirozeně a vyvíjela se běžným tempem, až teď "pokulhává" - chodí pouze kolem nábytku, nestojí sama v prostoru. Neuroložka mluví a menším svalovém napětí... Sluch má v pořádku. Můžete mi poradit, co dělat, aby se řeč rozvíjela, nějaké hry či cvičení. Mluvíme na ni pořád, čtení ji poslouchat nebaví, pouze ráda knihou listuje. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, to je těžké. Rozvoj řeči je úzce spojen s vertikalizací a pokud si není stále jistá v chůzi nemůže se ani "rozjet" pořádně řeč. Dopřejte ji čas a podporu na dobrý rozvoj motoriky,. Na to, že teď teprve objevuje svět napřímená, mluví dost :) počkejte si rok a bude to lepší. Jenom je riziko, že pokud je celkově svalově oslabená, pravděpodobně může být oslabená i v obličeji a ústech - tedy bude váznout artikulace - možná...počkala bych do 2 - 2,5 roku a pak bych to začala řešit. Povídejte s ní, tak jak to děláte - to je super - občas udělejte zvuk zvířete vy, nebo nový zvuk, slovo, aby to hlavně byla sranda. Že jí v tomto věku ještě nebaví knížky se moc nedivím :) S pozdravem Richtrová“

I.: „Dobrý den, co dělat,aby se dítě rozmluvilo. Můj vnuk 2 roky 4mesice všemu rozumí,chce slova i opakovat,ale nejde mu to.O všechno se zajímá,všechno rozmontuje a zase dá dohromady,ale prostě nemluví. jak ho podpořit.“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, nevím důvod, musela bych ho vidět...možností je totiž moc. Zkuste při opakování slov ta slova i rytmizovat - tleskat, bouchat, bubnovat, skákat - aby ho to bavilo - začne tím vnímat strukturu a délku slova a opakování se zpřesní. Pokud nemluví, mluvte na něj co nejjednodušeji, základní věty, klidně s citoslovci, zvuky apod. ideálně doplněné pohybem, gestem, obrazem. S pozdravem Richtrová“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na 4 letého synovce má problém s řečí. Do 3 let nemluvil vůbec. Ze strany matky bratr má poruchu řeči. Celkově tam je zanedbání ze strany rodičů. Může to mít souvislost i s když si prožil nějaké trauma?“

Mgr. Barbora Richtrová: „Dobrý den, ano může, jednak je v rodině genetická zátěž ohledně vývoje řeči a pokud si prožil trauma + zanedbání péče, je to velmi obrovská zátěž pro malého člověka. Trauma u dětí způsobuje fatální následky a to pro vývoj celkově a všech oblastí. S pozdravem Richtrová“