Chat

host

Šimon Tejkal

Rozvod a řešení vyrovnání

Záznam chatu ze čtvrtka 22. října 2020

MF: „Dá se v jisté nadsázce říct, že nejlepší vyrovnání v souvislosti s rozvodem je se nerozvádět?“

Šimon Tejkal: „Hezký den, ano! :-)“

ANTI: „Které vyrovnání v souvislosti s rozvodem je vždy to nejlepší?“

Šimon Tejkal: „Důležitá je vzájemná dohoda manželů. Pokud je možné dohodnout se tak, aby to vyhovovalo oběma stranám a bylo možné pečovat o společné děti v souladu s představou obou rodičů, troufám si tvrdit, že to je nejlepší.“

Matus: „Dobry den, Simone, mame s pritelkyni zajem o koupe bytu. Doporucil by ste nam jit do spolecne hypoteku? Co v pripade, ze se pary pak rozejdou? Da se to resit? Dekuju“

Šimon Tejkal: „Hezký den, Matúši, možné jsou 2 varianty. Buď si koupíte byt někdo jen na sebe. Nemusíte pak nic při rozchodu řešit. V případě, že se v budoucnu vezmete, byt nebude součástí SJM. Nebo si byt koupíte do podílového spoluvlastnictví a hyptéku si vezmete společně. Nemovitost je pak napořád společná. Při rozchodu stejně jako při rozvodu se budete muset vzájemně dohodnout na vyrovnání. Co je pro vás vhodné záleží na vaší stretegii. Pokud to myslíte s přítelkyní vážně zvolil bych 2. variantu. Pokud máte pochyby, zvolte první.“

Toušová Martina: „Prosím, když manželova matka darovala rodinný dům mému muži za trvání našeho manželství, budu mít nárok na polovinu, když bychom se rozvedli. Manžel trvá na svém, že když mu jeho matka dům darovala je prostě jenom jeho. Já jsem si myslela, že co se nabude za trvání v manželství, dělí se vždy na polovinu. Děkuji“

Šimon Tejkal: „Hezký den, Martino, přesnou odpověď si prosím ověřte u právníka. Dle mého názoru dům nevstupuje do SJM. Na polovinu tedy nárok nemáte. Pokud budete do nemovitosti investovat například do rekonstrukce, kterou budete hradit ze společných peněz, máte nárok na vyrovnání právě za tyto náklady.“

DAYD: „Kolik je vlastně všech variant vyrování v souvislosti s rozvodem?“

Šimon Tejkal: „Hezký den, potřeboval bych upřesnit otázku. Z nejširšího pohledu jsou jen 2 varianty. Dohoda mezi partnery. To co nakonec určí soud.“

Ina: „Moje matka (ještě žije) na nás přepsala byt. Chtěla ho dát mně, ale prý musí být psaný i na manžela, protože jsme manželé.Teď ho chceme koupit do vlastnictví, to můžu být majitelka jen já?“

Šimon Tejkal: „Hezký den, Ino, darovaná nemovitost nevstupuje automaticky do SJM. Jak to myslíte s tou následnou koupí?“

Vlastimila: „Co když bývalý partner je zadlužený a hrozí mu exekuce?Budou chtít peníze i po mě?“

Šimon Tejkal: „Hezký den, Vlastimilo, tato situace není úplně jednoduchá. Za dluhy ručíte majetkem ze SJM. Záleží jestli si expartner vzal úvěr(y) s vaším souhlasem a jestli nepřesahují míru přiměřenou vašim bývalým společným poměrům. Prosím zkonzultuje si konkrétní situaci s nějakým právníkem.“

Ina: „doplnění informací - byt je družstevní, je přepsán na nás oba. Teď ho chceme koupit do osobního vlastnictví, můžu ho vlastnit jen já, nebo vlastníky musíme být taky oba?“

Šimon Tejkal: „Byt může být jen na vás. Co bude v tomto případě ale důležité zjistit je, jaké má družstvo stanovy na převod. Doufám, že vás nebude nutit převést byt do podílového spoluvlastnictví.“

Adéla: „Dobrý den, jaké jsou sazby za vyrovnání majetku? Je to podle toho, co vše se uvede do SJM? Je možné toto vyřešit před rozvodem? Děkuji Vám.“

Šimon Tejkal: „Jestli dobře chápu, tak se ptáte na sazbu za notáře/právníha. Tuším, že to je 1% z toho, co "uvedete" na seznam. Pokud si vyřešíte něco bez notáře, je to možné.“

Vlastimil: „Vlastníme s manželkou byt po babičce. Syn se bude ženit. Máme to přepsat na něj, nebo ho radši máme nechat bydlet v "našem " bytě? člověk dnes neví, co se může stát.Máme ještě jednoho syna a připadá nám to vůči němu, i když je rozvedený a bydlí u nás , nefér.“

Šimon Tejkal: „Hezký den, Vlastimile, dokud je byt na vás, vy rozhodujete, co s ním uděláte. Darovat byt můžete synům kdykoliv a nevstupuje do SJM. Takže to nemusíte rozhodnout narychlo před svatbou.“

Vlastimil: „Jak se dá vyrovnat s manželkou, se kterou se nedá v klidu mluvit?( Cholerička, chamtivá, neposlouchá mě.)Praktikuje se to třeba písemně?“

Šimon Tejkal: „Je to těžké, vyrovnat se nakonec musíte. Často se to řeší přes právníky. Ideální je pokud v tom případě slouží právník trochu jako mediátor. To vede k dohodě. Nejhorší je, pokud si posíláte například předžalobní výzvy a vlastně se manželka nechce dohodnout. V takovém případě přeju pevné nervy.“

Radka: „Dobrý den, spadají do SJM nemovitosti nabyté za dobu manželství, ale jsou zapsané v katastru nemovitostí pouze na manžela? A jak se v případě rozvodu pohlíží na movité i nemovité věci pořízené za trvání manželství, když vydělává pouze manžel a manželka je v domácnosti bez příjmu a stará se o rodinu.? A jak se dělí peněžní účet, který je vedený pod jménem jenom jednoho z manželů a přístup má k němu pouze on? Děkuji.“

Šimon Tejkal: „Radko, hezký den, pokud nemovitost za manželství kupujete, je součástí SJM, pokud se nedohodnete na zúžení. Pokud vám ji jednomu z vás někdo daruje, není. Zbytek majetku, který vzniká po dobu trvání SJM, je vás obou. To, že jste doma s dětmi a nevyděláváte jako manžel, nevadí. Vše je společné.“

Petra: „Dobrý den, syn se v září 2018 ženil. 2 měsíce před svatbou koupili přes stavebko či hypotéku se snachou stavební pozemek cca za 550 tis. Kč, který je ovšem napsán pouze na snachu, protože syn by v té době neprošel. Po svatbě byla vyřízena na oba hypotéka ve výši cca 3 mil. Kč, nyní je prostavěno cca 1,5 mil. Kč, snacha má již rok přítele a rozestavěný dům si chce ponechat. Jak syna vyvázat z hypotéky na dům a jak velký má nárok na odškodnění, i v potaz tedy beru, že snacha zapříčinila rozpad manželství, a to i přesto, že mají 6letého syna. Nemohu pořad sledovat, potěšila by mne odpověď přes chat. Děkuji.“

Šimon Tejkal: „Hezký den, Petro, ideální by bylo, aby si snacha převzala hypotéku, pokud na to bonitně dosáhne. To, že zapříčinila rozpad manželství, to se bohužel nepočítá. Vyrovnání lze tedy uvažovat za vložené prostředky syna, které nebyly součástí SJM. Syn si pak zařídí svoje bydlení. Exsnacha snad bude mít kde bydlet a bude mít zázemí pro společné dítě.“