Chat

host

Iva Bílková

Babyrady - bačkory a přezůvky pro školáky

Záznam chatu z úterý 15. září 2020

Hana: „Hodí se jako přezůvky tak zvaná barefoot obuv?“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Hano, je otázkou jakou přezůvku uvažujete. Pokud chcete barefoot obuv pro dítě na doma, tam bych volila jen bosou variantu, respektive nechala bych dítě běhat doma maximálně v ponožkách kvůli izolaci tepla. Myšlenka barefoot obuvi je vynikající jako varianta, kdy má chodidlo největší možnost pohyblivosti, volnosti kloubů, mohou maximálně pracovat receptory v chodidle, svaly, šlachy.... a přitom potřebuji chránit chodidlo před mechanickým poškozením. Ve školkách a školách bych též barefoot obuv volila jako prioritu. Opatrnější jsem při volbě této obuvi pro volbu do městských ulic (tvrdý terén asfalt, beton....) Přeji šťastnou ruku při výběru, Iva Bílková“

SK: „Je možné, že by bylo dobré nepřezouvat se?“

Iva Bílková: „"Nepřezouvání" bych ve školách a školkách nevolila. Obuv obvykle nohu tísní, izoluje ji od vnějších vjemů (chlad/teplo, jaký materiál je pod chodidlem - teplý huňatý koberec nebo chladná hladká dlažba??...) V chodidle je velké množství receptorů, které reagují na "vjemy" a posílají dostředivými vlákny informace do mozku, který informaci zpracovává a vysílá informace odstředivými vlákny ke svalů, kloubním poudrům... a tím ovlivňuje nastavení / korekci postavení nohy, jednotlivých kloubů....Pokud je noha zavřená po celou dobu vyučování v botě je to, jako by byla v sádře + kůže se bude potit. Dítě se může obecně cítit méně komfortně, tedy mu bude klesat koncentrace na probíranou látku. Zatímco lehké bavlněné nebo kožené přezuvky s odvětráváním budou pro nohu i dítě mnohem příjemnější.“

Ivet: „Dobrý den, jakou obuv pro první boty v tomto období? Dcera má 11 měsíců a začíná chodit. Máme doma plovoucí podlahy a parkety. Bylo nám řečeno, že na tyto podlahy jsou lepší papučky než na boso. Je to pravda? Děkuji Ivet“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Ivet, na doma nevolte nic, jen mějte ponožky s protiskluznou gumovou ochranou malé drobné tečky, vlnovky, ne guma po celém chodidle). Na boso bych dcerku též nechala běhat, mozek dostane informaci o různých površích (doplňte na podlahu i kusový koberec, pěnové puzzle,... má dcerka možnost běhat i po dlažbě ne jen plovoucí podlaze?, venku na dlažbě?, na zahradě? Zároveň když necháte dcerku běhat naboso, tak jí tím posilujte imunitní systém a vlastně otužujete. Přeji ať Vám dcerka roste ve zdraví, Iva Bílková“

Tomáš: „Dobrý den, pokud větší dítě trpí patními ostruhami a má doporučenou v obuvi tzv. měkčenou patu, existuje nějaké označení, které mi garantuje že daná obuv skutečně má měkčenou patu, určenou pro tento typ onemocnění. Moc vám děkuji za odpověď a přeji krásný den.“

Iva Bílková: „Dobrý den, pane Tomáši, pokud takové označení exituje, tak o tom nevím. Vždy při nákupu sleduji, jestli je stélka po celé délce měkká (ne jen pod patou). Takovou botu kupuji/doporučuji pro dospělé. Plus bota by měla být velmi dobře ohebná v podešvi. Ohledně patní ostruhy, je dost možné, že syna zatím bolí jen přetížení svalů v chodidle. Je dost mladý na to, aby měl již vytvořenou patní ostruhu. Trpí na to hlavně kluci hrající fotbal - kopačka je pro mě jako fyziterapeuta naprosto nevhodná obuv nebo také často trpí horolezci v botě tzv. lezečky. Syn by měl protahovat svaly v chodidle (snadno najdete návod na cvičení na internetu, nebo kontaktujte fyzioterapeuta ve Vašem okolí). Nebo velmi dobře pomáhá fokusovaná rázová vlna, která řeší zánět plantární fascie, který je bolestivý (nebolí patní ostruha, ale právě ten zánět fascie nebo přetížení flexorových skupin svalů v chodidle. Přeji brzké uzdravení, Iva Bílková“

Iva: „Hezký den, naše 17. měsíční dcera samostatně chodí asi tři měsíce. Stále občas vtáčí špičky. Na co si dát pozor a jak dlouho je taková chůze v pořádku? Děkuji. Iva.“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Ivo, v péči o miminka jsem hodně "přísná" a vtáčení chodidel rozhodně nepovažuji za něco, co mohu tolerovat. Píšete, že "občas" vtáčí. Pokud je to občas ve smyslu náhodně jednou za den toto zaznamenáte, pak to může být tím, že prostě zkouší různé nastavení, tak jak se učí chodit a je toto v pořádku. POkud ale polovinu kroků udělá ve špatném nastavení, pak je dost pravděpodobné, že toto postavení bude využívat i v dalším vývojovém období. Vtáčení obvykle vychází už od postavení kyčelních kloubů a pánve a velmi úzce souvisí s budoucím vadným držením těla případně rozvoje skoliotického držení (obvykle ve školním věku). Doporučila bych, aby jste kontaktovali fyzioterapeuta v blízkém okolí se specializací na malé děti/miminka a požádali ho o radu jak např. využívat kinesiotape, kterým ovlivníte postavení kloubů nebo práci svalů. Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“

Marie: „Dobrý den, jaký je, paní Bílková, Váš názor na tzv. beerfoot - obuv. Dcera dává vnukovi do školky jen kožené "capáky". Může to být problém? Děkuji.“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Marie, jako fyzioterapeut chválím, že Vaše dcera pro vnoučka využívá lehkou, vzdušnou obuv s možností, kdy je chodidlo co nejvíce ohebné a má volnost v pohybu všemi směry (ohnutí, natažení svalů, rotace kloubů v noze...). Dcera tím podporuje vnoučkův zdravý další vývoj i výše v pohybovém systému (kotníky, kolena, postavení pánve, ... až po tzv. hlavové klouby tj. lebka a první dva obratle). Přeji pevné zdraví a dceru zdravím :-), Iva Bílková“

Radka: „Dobrý den, je podle Vás v pořádku pořídit si barefoot obuv a chodit v ní po tvrdých městských površích (asfalt, kostky, …)? Zatím žádnými bolestmi kloubů nebo zad netrpím. Bosa chodit nechci, ale zaujal mě ten koncept. A další dotaz - u dětí je teď obecně preference barefoot. Mám dvouletého syna, když chodí/běhá bosky, dupe. Je to ok? Děkuju, hezký den.“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Radko, pokud jste zvyklá na obvyklou obuv a uvažujete nad barefootovou obuví, pak přechod provádějte velmi opatrně. Měla jsem v ordinaci několik klientů, kteří v nadšení "vyhodili" své obvyklé boty a začali ve městě chodit v barefoot nebo v nich běhat. Velmi rychle (řádově týdny až 1-2 měsíce se objevili u nás v ordinaci s patní ostruhou, zánětem Achillovy šlachy nebo bolestmi kolen či kyčlí. Nicméně myšlenka principu této obuvi je pěkná, jen ji doporučuji do měkkých terénů. ad dvouletý syn - zatím je ve fázi, že se teprve učí běhat a ladnost včetně pěkného odpružení se musí teprve naučit. Bohužel jsem syna neviděla, takže netuším, zda "dupání" je ještě v pořádku, nebo může mít souvislost s chybným držením těla a nedokonalou koordinací pohybových vzorů. Přeji ať se Vám v nových botech chodí pohodlně a přechod k barefoot obuvi bude v pořádku. Iva Bílková“

L. E.: „Dobrý den, tvrdíte, že správná dětská botička má být ohebná, jak ohyb po délce, tak i do stran, ale takových botiček je docela málo, spousta jich je tvrdých - nejdou v ruce ohnout po delce, ikdyz jsou zdravotně nezávadné a značkové a hodně drahé. To jsou všechny tyto botičky opravdu špatné? Já tedy vybírám jen ohebné, ale nedá mi to se nezeptat... Děkuji a hezký den.“

Iva Bílková: „Dobrý den paní L.E. ano máte pravdu, výrobci, ač s atestací zdravotně nezávadné obuvi, mívají i velmi pevné podešve u některých modelů. Můžete být přesně ten zákazník, kterým jste (i já jím jsem) a kupujme jen tu obuv, která jednak není zdravotně závadná + splňuje detailní požadavek na ohebnost v příčné i podélné klenbě, aby se noha necítila jako v sádře. Kde je poptávka, tam se přelévá nabídka. Přeji pestrý výběr v obuvi. Iva Bílková“

Petra: „Dobrý den paní magistro, syn 4 roky má ploché nohy, dg. pes planovalgus bil., od 2 let chodíme na ortopedii, nosí vložky do venkovnich bot i backurek do školky. Doma chodí bos,mame různé druhy povrchu :plovoucka, dlaždice, koberec, puzzle. Měl by i doma chodit v bačkurkách s vložkami? Měli bychom s ním nožičky doma cvičit?“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Petro, zatím děláte vše co můžete. Vložky do bot, ač na míru dělané, jsou jen pasivní oporou, ale problém neřeší. Správně je Různými terény "posilujete" svaly, které jsou zodpovědné za postavení kloubů tedy postavení kleneb v chodidle. Až bude syn ve věku/mentálně zralý a ovládat vědomě svaly/vykonávat pohyby, pak si nechte ukázat konkrétní cviky, které pomohou svaly naposilovat a aktivovat. Případně cviky jsou pěkně dostupné na internetu. Jen si nejsem jistá, zda Vám ve věku 4 let bude syn 100% dobře spolupracovat. Obecně podporujte volný pohyb (pohybové kroužky, lezení do výšek na hřišti, .. jízda na koloběžce, kole..). Svaly v chodidle spadají i do tzv pohybových vzorů/pohybové programy a tím, že posílíte hýždové svaly, nebo svaly na stehně, tím i vlastně posilujte svaly v chodidle. Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“

Jitka: „Dobrý den paní magistro, pozorujeme u syna, kterému budou za měsíc 2 roky, že má vbočené palce. Snažíme se, aby měl vhodnou obuv s širokým prostorem na prsty, volné ponožky. V létě chodil po zahradě hodně bos, doma chodí taky naboso. Je šance, že se palečky ještě upraví nebo máme vyhledat fyzioterapeuta?“

Iva Bílková: „Dobrý den, můžete využít kinesiotape pro formování korektního růstu kostí. Samy se palce "nesrovnají" pokud nebude na osu kostí a kloubů působit jiná fyzikální síla než ta, která palec "sklopila" k ostatním pstíkům. Pokud nebudete vědět jak na tapování, můžete zkusit najít na internetu správné nalepení, nebo když si nebudete jistá, kontaktováním fyziterapeuta určitě nic nezkazíte. Je dobře, že sledujete i ponožky, zda nejsou těsnější a neomezují volnou pohyblivost kloubů a prstů na noze. Přeji ať Vám syn dělá jen radost. Iva Bílková“

Jana Štofková: „Dobry den pani magistro. Prosim o radu. Dcerka (4 roky) posledni dobou sešlapava levou botku. Vnitrni stranu paty. Kupuji boty zn. Fare Nejspise je to důvod k navsteve pediatra? Dekuji za odpoved“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Jano, osobně zrovna výrobce Fare moc ráda nemám, protože patří právě mezi ty, kteří mají méně ohebné podešve. Nicméně sešlapaná vnitřní strana podešve není v pořádku a vypadá to na propad vnitřního kotníku. Můžete dojít za pediatrem, nicméně cvičení a techniky pro korekci Vám lépe předá fyzioterapeut. Zdravím, Iva Bílková“

Hanka: „Prosím Vás, kolik mm má být volno na délku v botaskách u dospělé osoby? Díky“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Hanko, děkuji za otázku, i dospělý by měl mít prostor pro pohyb prstů. Volte obuvu o cca 1cm větší než je délka Vašeho chodidla. Zdravím, Iva Bílková“

Klára Rožánková: „Dobrý den, kde se dá sehnat měřidlo na dětské boty,jak jste ho ukazovala a kolik případně stojí. Děkuji a přeji hezký den Rožánková“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Kláro, věřím, že když zadáte do internetu např. "měřidlo pro zjištění vhodné velikost obuvi", tak se k podobnému měřidlu jistě dostanete. Výrobců nejspíš bude už více. Bohužel nemohu zmínit název výrobce, ale podle mě je měřidlo velmi užitečný pomocník pro nákup obuvi u malých dětí. Přeji ať jej snadno získáte. Iva Bílková“

Iveta: „Dobrý den, syn má 6let a na pravé noze má náběh na plochou nohu. Řekli nám, že ortopedicke vložky stačí, že z toho vyroste. Máte nějakou jinou radu co stím? Byla jsem sním i ortopeda. Děkuji Iveta“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Iveto, jako fyzioterapeut Vám dám ruku do ohně za to, že ortopedická vložka nestačí, je to jen pasivní opora a syn z ploché nohy sám nevyroste. Naopak, až bude mít akceleraci růstu, kdy kosti rostou rychleji než svaly, tak je dost pravděpodbné, že se plochá nohy zvýrazní. Rozhodně kontaktujte fyzioterapeuta nebo zkuste na internetu najít návody na cvičení pro korekci ploché nohy. Syn potřebuje posílit svaly, které klenby drží proti gravitační síly Země. Zdravím, Iva Bílková“

Eva Novotná: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, proč vůbec děti ve školce musí nosit obuv a nemohou tak den trávit třeba jenom v ponožkách. Předem děkuji za odpověď.“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Evo. Odpověď je jednoduchá, jde o ochranu chodidla. Děti si hrají mezi kostičkami, či jinými "ostrými" předměty + v botičce na dlažbě v koupelně nožka určitě neuklouzne. Přeji příjemný den, Iva Bílková“