Chat

host

Veronika Šporclová

Režim rodin se členem s poruchou autistického spektra

Záznam chatu z úterý 14. dubna 2020

DAYD: „Jak moc se má v koronavirové době změnit režim rodin se členem s poruchou autistického spektra ve srovnání s dobou předkoronavirovou?“

Veronika Šporclová: „Dobrý den, každé dítě s poruchou autistického spektra je jiné, má jiné potřeby a specifika. Proto i každá rodina, která pečuje o dítě s autismem, musí přizpůsobit svůj režim potřebám svého dítěte. Podle informací a dotazů od rodičů je největší problém v této karanténní době vzdělávání těchto dětí v domácím prostředí a také limitované možnosti trávení volného času. Je-li to možné, doporučujeme zachovat co nejvíce z režimu, na které dítě bylo přivyklé z doby "předkoronavirové". Dá se ale předpokládat, že to nejhorší už mají rodiny těchto dětí za sebou, protože po měsíci, kdy tento nový režim funguje, již pravděpodobně rodiny našly vlastní režim a už nedochází k tak výrazným změnám. Velkou pozornost bych věnovala také pečujícím osobám, pro které je celodenní péče o své autistické dítě bez možnosti odlehčení, velkou zátěží. S pozdravem a přáním pěkných jarních dní Veronika Šporclová“

SK: „Můžou lidé s poruchou autistického spektra nosit roušky?“

Veronika Šporclová: „Dobrý den, spektrum projevů autismu i závažnosti této diagnózy je široké, každý člověk je jiný. Proto někteří lidé s poruchou autistického spektra roušky bez problémů nosí, ale jiní lidé s touto diagnózou naopak roušku na obličeji neakceptují a nátlak na nošení roušky mohl být příčinou problémového chování. Podle vládního rozhodnutí jsou lidé s autismem osvobozeni od této povinnosti. S pozdravem Veronika Šporclová“

Marek: „Artusmus co je to“

Veronika Šporclová: „Dobrý den, přiznám se, že nevím, co je "artusmus" :-) Máte-li na mysli autismus, pak je to vrozená porucha určitých mozkových funkcí, která způsobuje problémy v sociálních vztazích a v komunikaci, charakteristické pro tuto diagnózu je také stereotypní chování, potíže zvládat změny v běžném životě. Autismus se projevuje širokým spektrem projevů, každý člověk s touto diagnózou je jiný. Pokud by vás zajímalo více, existuje spousta odborné i populárnější literatury a také spousta filmů, které přibližují ostatním život lidí s touto diagnózou. Přeji pěkný den Veronika Šporclová“

Jana Vajnerová: „Dobrý den, máme pětiletého syna s formou lehkého autismu. I když má na zahradě houpací centrum a všelijaké aktivity tak jej venku udržíme jen půl hodinky. Můžete nám poradit co s tím“

Veronika Šporclová: „Dobrý den, Jano, trávení volného času je nyní problémem pro většinu rodin, je to častý dotaz a povzdech rodin dětí s autismem. Píšete, že vaše dítě má mírnější formu autismu, proto mu pravděpodobně budete schopni vysvětlit, co se nyní smí a nesmí. I v rámci karanténních opatření je možné chodit do přírody, na procházky, proto pokud má váš syn rád pohybové aktivity, můžete využít jarní počasí ke společným aktivitám venku - mimo známé domácí prostředí, které jsou pro dítě známé a nemusí pro něj být nyní tak atraktivní. Pestrost aktivit i prostředí (v rámci možností) může být dobrou prevencí proti nudě a tomu, že i zábavné věci se kvůli zevšednění stanou pro dítě nezajímavé. Přeji vám pěkné a klidné jarní dny Veronika Šporclová“

Sandra: „Dobry den, mam roční dceru a neustale brečí. Nejradši by byla stale u mě. Chtela bych se zeptat jak poznám zda tak male dite ma poruchu autismu? Mam ted uz dospělou sestřenici.je autistka a asi pred 5ti lety se objevila schizofrenie. Je to velice zla kombinace. Pamatuji si kdyz byla mala tak stale plakala. Mam obavu ze by mala mohla byt autistka. Muzete mi poradit jak zjistit jestli je zdrava? Děkuji preji mnoho zdraví! Sandra“

Veronika Šporclová: „Dobrý den, Sandro, to, že vaše roční dcerka vyhledává fyzický kontakt a vaši přítomnost, je v tomto věku běžné. Děti v tomto období procházejí obdobím tzv. separační úzkosti, kdy velmi těžce zvládají kontakt s někým cizím. Z hlediska autismu si v tomto věku všímáme, jak dítě reaguje na blízké i cizí osoby, zda projevuje zájem o společnou činnost, má rádo hříčky (např. typu paci-paci; jak jsi veliká...), zda dítě žvatlá a má snahu opakovat jednoduchá slovíčka a aktivity. Častější pláč není specifický projev pro autismus, ale je nepochybně pro rodiny velmi náročný. Chápu vaše obavy z důvodu rizik v širší rodině, proto je vhodné, aby o této genetické zátěži věděl pediatr, ke kterému s vaší holčičkou chodíte, a v případě potřeby doporučil odborné vyšetření. Věřím, že vše bude v pořádku, přeji vám spoustu krásných, radostných společných chvil. Srdečně zdravím Veronika Šporclová“

Veronika: „Dobrý den, moc Vás zdravím. Před pár lety jste diagnostikovala syna.Zítra mu bude 10 let :-). Má diagnózu ADHD +AS a chronickou tikovou poruchu. Mnou vypozorované i OCD. Obsese a kompulze se mu během karantény hodně zhoršily...myslíte si, že to může souviset a mohla byste prosím poradit, co bych pro zlepšení v této době mohla sama udělat ? Moc děkuji, byla jste moc milá mimochodem. Jsem Vám vděčná. S pozdravem a přáním hezkého dne Veronika :-)“

Veronika Šporclová: „Dobrý den, Veroniko :-) Děkuji za váš milý pozdrav, také já vás zdravím a přeji vašemu synovi všechno nejlepší k jeho zítřejším krásným 10.narozeninám. Situace, ve které jsme se všichni ocitli den ze dne, je stresující, obecně může tato doba vést ke zhoršování úzkostných stavů i projevů OCD. U dětí, které plně tomu, co se děje, nerozumí, navíc s přidruženou úzkostnou symptomatikou, to může být extrémní stres, který může vést k výraznějším obsedantním myšlenkám i nutkavému chování. Je ale důležité více zmapovat potíže dítěte a zjistit, co může být příčinou zhoršení psychického stavu (např. strach z onemocnění? Změna režimu? Ztráta kontroly a jistoty?....). Pokud budete mít zájem, ozvěte se mi (veronika.sporclova@volny.cz), probereme vše podrobněji. Mějte se moc hezky a užívejte si jarní dny Veronika Šporclová“

Michaela: „Dobrý den, mám syna 7 let s Pas ( Aspergrův syndrom ). Náš největší problém je jídlo. Syn nejí žádné normální jídlo a neustále toho jí méně a méně. Nevěděla byste o někom, kdo by nám poradil, kam se obrátit o pomoc nebo radu. Situace je často neúnosná. Neporadili nám ani v Nautisu, kde nám dělali diagnostiku. Předem moc děkuji a přeji hezký den.“

Veronika Šporclová: „Dobrý den, Michaelo, i u odmítání jídla u dítěte s autismem je nezbytné zjistit, co je konkrétní příčinou, více toto jídelní chování zmapovat. Napište mi, prosím, na mail (veronika.sporclova@volny.cz), můžeme to probrat detailněji. Abychom mohli dát konkrétní efektivní doporučení, potřebujeme znát více informací. S pozdravem a přáním pěkných dní Veronika Šporclová“