Chat

host

Jiří Kubík

Rozdíly života ve městě a na vesnici

Záznam chatu ze čtvrtka 12. března 2020

Martin: „Jaké největší rozdíly jsou v bydlení ve městě či na vesnici?“

Jiří Kubík: „Dobrý den, mezi největší rozdíly patří životní styl, doprava do zaměstnání, kroužků dětí, větší výdaje na opravy nemovitosti a zahrady. Na druhou stranu na menších městech či vesnicích jsou komunity, které si dokáží pomáhat.“

Marie: „Bydlíme na vesnici, nikdy jsem to nepovažovala za nějakou nevýhodu. Vše se pěstovalo na zahradce, s ostatnimi dětmi se stavěl bunkr a tam se hralo. Ve městě jsou větší vyhody všeho, ale i nástrahy. Máte nějaké statistiky jaký je pak rozdíl v dětech z vesnice či města?“

Jiří Kubík: „Dobrý den, myslím si, že paušálně se to říci nedá. U dětí záleží na dobré výchově a věnovat jim čas trávený s nimi. Obecně ve vesnicích mají děti menší možnosti v kroužkách a za předpokladu, že si vyberou nějaký sport, nemusí zrovna v tom menším městě být k dispozici. Velká města mají zase nevýhodu toho, že mají až moc možností. Z mého pohledu je dobré s dětmi komunikovat, věnovat jim čas a podporovat je ve věcech, které je baví.“

Kaťa: „Já bych klidně bydlela v bytě ve městě, ale manžel je kutil hodně pracovitý a nedokáže si představit bydlení ve městě. Finančně na stavbu rodinného domu nemáme, jaký udělat kompromis?“

Jiří Kubík: „Dobrý den, kompromis může být ledajaký. Doporučil bych se pobavit s manželem o tom, co Vás láká na bydlení ve městě. Může to být kultura apod. Není problém si tyto věci naplánovat například jednou měsíčně a udělat si na ně společný čas.“

Majka: „Co si myslite o výstavbách satetelitů na okraji měst? Zažila jsem od kamaradky, že na začatku to bylo všechno super, sousedi - grilovačky.....a za pár let závist, nebaví se spolu sousedi.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, výstavba v "poli" je z mého pohledu velký problém. Jak z architektonického pohledu, tak i sociálního. Financování je i z tohoto pohledu složitější, protože i odhady vycházejí níže. Pro někoho to může být dobré bydlení, ale s přibývajícím časem zjišťuji, že v okolí nejsou školky, dětí musím dovážet všude autem, protože poblíž nejsou dostupné spoje. Sousedské boje probíhají všude, kde je více rodinných domů. Bohužel je to od nepaměti.“

Lída Pokorná: „Celý život bydlím na vesnici. Dřive jsem v tom neměla žádný problem. Dnes už to také není co dřiv. Nejvice každý se zajímá o kazdého, pomluvy. Ve městě je větší anonimita.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, ano, je to jedna z výhod vetšího města.“

Kletečková: „Dobrý den, měla bych vice otázek. Bydlime 3km od města s 4tis. obyvatel. Budeme prodávat byt 3+1 s garáží 88,5m2. Jakou cca cenu od-do můžeme požadovat? Nechci prodávat přez realitku. Mám tedy inzerát dát v místnim okolí, tisku? A jak se 3km od města odvijejí na ceně a poptávce po bytech? Moc děkuji za odpověď.“

Jiří Kubík: „Dobrý den, cenu nemovitosti takto nedokáží říci. Protože v prodejní ceně nejvíce hraje práve lokalita. Doporučuji se podívat na ceny prodaných bytů v okolí. Tím můžete dostat obrázek, kolik bude plus mínus prodejní cena. Za předpokladu, že máte dobrou lokalitu a nespěcháte na prodej, můžete zkusit maličko nastřelit cenu výše. Dnešní doba Vám hraje do karet. Byt můžete dát na internet, protože tištěné inzeráty již čte málo lidí. Pokud s tím nechcete ztrácet čas, můžete využít realitní kanceláře, která se postará jak o prodej, tak i o právní věci, inzerci apod.“

Barbora: „Bydlím ve městě. Mám možnost se na toto coronaobdobí přestěhovat na vesnici. Měla bych to udělat?“

Jiří Kubík: „Dobrý den, v rámci nákazi je to otázka. Díval bych se na to z pohledu toho, kde se cítím lépe. Pokud máte například svoji chalupu a nechcete trávit čas ve městě, můžete si udělat malé prázdniny. Pokud tu možnost máte.“

Katka Gregorová: „Dobrý den, rešíme výstavbu domu za Prahou a prodej bytu. Jsme ve fázi před podpisem hypotéky. Nemusíme chvátat a lze o několik měsíců posunout. Mohlo by být výhodné vyčkávat? Co lze očekávat na trhu nemovitostí a hypoték s ohledem na současnou situaci?“

Jiří Kubík: „Dobrý den, záleží na vaši situaci. Z pohledu úrokových sazeb je možné, že zanedlouho banky maličko zlevní. Na druhou stranu může být větší riziková přirážka. Osobně bych nečekal a podepsal. Je to vaše bydlení a tento způsob časování se většinou nevyplatí. Poté se může něco stát, vy hypotéku nemusíte znovu dostat apod.“

JaNa: „Dobrý den, pane inženýre, díky za Vaše rady a informace, které nám poskytujete. Rádi bychom se Vás dotázali na to, jaký očekáváte vývoj u hypoték. Je lépe počítat - v souvislosti s v současné době připravovaným uzavřením smlouvy - s tím, že se v nejbližší době procentní sazba spíše zvýší/sníží, nebo udrží? Jakou dobu fixace byste v tuto dobu doporučil – 3/5/7/10 let ? Mockrát děkujeme za Váš názor. JaNa“

Jiří Kubík: „Dobrý den, Jano, osobně očekávám maličké zlevnění. Banky měli menší maržovou část. Poslední týdny se jim to maličko zlepšilo. Osobně očekávám snížení tlaku na ceny (inflace) a tím může dojít i na pozvolné zlevnění hypoték. Nedá se to přesně určit. Vše je nyní ve hvězdách. Kdo očekával propad ropy o 30 %? To jsou věci, které se nedají predikovat.“

Bedřich: „Dobrý den, zajímalo by mě, jestli vy žijete ve městě?“

Jiří Kubík: „Dobrý den, dobrá otázka. Vyrůstal jsem na vesnici, střední školu jsem žil ve městě a posledních 11 let jsem v Praze. Nyní se budeme s rodinou stěhovat za Prahu. Osobně chceme pro rodinu větší klid.“

JaNa: „Děkuji Vám za reakci. Pokud je nutno uzavřít smlouvu nyní tak doba fixace asi spíše kratší = 3, nebo 5 let, že ? Děkujeme mockrát a ať se Vám daří. JaNa“

Jiří Kubík: „Dobrý den, volil bych klidně i 10 let. Hypoteční úvěr dnes není tak svázaný jako dříve. Můžete vkládat mimořádné splátky apod. Navíc všechny sazby do 3 % jsou super. Do 4-5 % OK, vše nad 5 % je už moc...“