Chat

host

Iva Bílková

Správné a špatné pohybové stereotypy miminek od 4. měsíce

Záznam chatu z úterý 17. září 2019

ANTI: „Jaké jsou všechny špatné pohybové stereotypy miminek od 4. měsíce?“

Iva Bílková: „Dobrý den, základním chybným stereotypem, který nesmí být patrný u miminka již v brzkém věku je asymetrické držení těla a hlavy. Dítě musí být schopno otáčet hlavičku na obě strany ve stejném rozsahu a využívat obě strany podobně často.Tedy nesmí preferovat jednu stranu, kam se dívá, s tím je spojené používání častěji jedné horní končetiny. Zároveň nesmí docházet k souhybům trupu za rotovaným obličejem a zároveň docházet k záklonu hlavičky a trupu na tzv. záhlavní stranu (záklon tam, kam se nedívá)+ současně bývá v rámci asymetrického držení úklon hlavy na stranu záhlaví a sběh os ramen a pánve též na stranu záhlaví. Toto je důkaz o asymetrickém zapojení svalů hlubokého stabilizačního systému páteře a pánve a miminko, pokud nebude cvičit pod dohledem fyzioterapeuta si fixuje špatné držení a bude se na něj vázat další vývoj pohybu. Tedy bude se asymetricky přetáčet ve 4,5 měsících nebo později, bude se asymetricky plazit, lézt, chybné vzory se objeví i ve vertikále, tj. ve stoji a chůzi nebo běhání.“

Kristýna: „Dobrý den, syn 13 měsíců- kojený, už delší dobu kouše jídlo pouze na jedné straně. Mám to řešit či se to samo spraví a bude strany střídat? Děkuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, asymetrická funkce žvýkacích svalů může být známkou asymetrického držení, používání svalů trupu, páteře apod. Jde o tzv. globální pohybové vzory, které by se měly rozvíjet postupně dle dozrávání vyšších oddílů nerovové soustavy. Doporučuji, aby jste vzala malého k fyzioterapeutovi a ten zkontroloval, zda jde o asymetrické funkce, nebo může být asymetrické kousání jen známkou vývoje chrupu. V tomto případě by se měla asymetrie srovnat jakmile bude chrup na obou stranách vyvinutý stejně.“

Dagmar Smolková: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, syn má 10. měsíců a stále neví co s nohama, nechce lozit, nechce stoupat a už vůbec ne chodit, sám si sedne a k pohybu mu stačí tzv. válení. Měla bych s ním začít nějak cvičit nebo ho mám nechat až přijde jeho čas, moc děkuji.“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Dagmar, v 10ti měsícíh by měl syn umět plazit se a lézt. Pro stoj nebo chůzi má čas ještě cca 2 měsíce. Podporujte syna cvičením. Osobně mám ráda Vojtovu metodu, kterou doporučuji v jednoduché variantě i jako preventivní cvičení, jakási obdoba "fitka" pro miminka. :-) Vhodné je též plavání kojenců a batolat, cvičení v centrech zaměřených na aktivity maminek s dětmi. Podporujte syna motoricky co nejvíce. Dávejte mu "překážky" aby musel přelézt a tím ho nutíte jít na kolínka a vzepřít se na ruce.“

Dita Pavlová: „Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je na škodu ve vývoji, když 5mesicni dítě spí pouze na levém boku. Svědčí to o nějaké dysbalanci? Dekuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, při spánku bych neviděla asymetrii jako chybný náznak. Důležité je, jestli v bdělém stavu použivá obě ruce stejně, otáčí se hlavičkou na obě strany, přetáčí se tělíčkem na bříško na obě strany stejně. Pokud se už začíná plazit(je to známka pro 6. měsíc), tak by mělo dítě střídat obě ruce a nohy v odrazu též symetricky. Pokud symetrii v bdělém stavu nepozorujete, pak doporučuji návštěvu u fyzioterapeuta, který se specializuje na miminka.“

Vendula: „Dobry den, dcera ma 8 mesicu a zatim se neplazi ani nechodi po ctyrech a ani si sama nesedne,ale v sedu se udrzi bez opery. Je mozne ji uz posazovat,treba do jidelni zidlicky nebo sportaku?“

Iva Bílková: „Dobrý den, pokud se dítě do polohy samo nedostane (dcerka se sama neposadí), znamená to, že svaly nejsou tak silné a tak koordinované, aby udržěly správné napřímení páteře v tzv. koaktivaci.Tj spolupráce svalů ze všech stran páteře. Dcerku bych tedy neposazovala do vzpřímené pozice. Je dost pravděpodobné, že více aktivuje svaly na zadní straně páteře a ne i na přední, tedy jí tím můžete vytvořit plochou páteř, neideální zakřivení páteře, která má být v předozadní rovině 2 esovitě zakřivená.“

Anonym: „Dobry den, syn (4 mesice) se pomalu zacina otacet. Nekolikrat se mu to podarilo pekne postupne - otoceni hlavy za podnetem, zvednute dolni koncetiny, pretoceni na bok s naprimenou pateri. Casteji se mu ale bohuzel stava, ze jde celym telem do zaklonu (az luku), diva se za sebe a nekdy se i odrazi patama dozadu. Tak se mu samozrejme otocit nepodari a konci to neklidnym knouranim... Chtela bych se zeptat, jak preventivne zasahnout, aby se pohybovy stereotyp vyvijel dobre. Moc dekuji za odpoved!“

Iva Bílková: „Dobrý den, dejte si syna na boku zády k sobě, chytněte ho za pánev shora a lehce naveďte pohyb do otočení na bříško. Druhou rukou mu zamezte záklon hlavy. Je to zjednodušený popis stimulace do rotace dle prof. Václava Vojty. Syn by měl svrchní dolní končetinou nakročit vpřed, opřít se o spodní dolní a horní končetinu, nadzdvihnout hlavičku nad podložku v ose páteře a zapnout bříško ve smyslu, chci se přetočit na bříško. V této pozici ho chvilku (půl minutky, minutu) držte a nedovolte mu ani záklon, ani přetočení na břicho. Měla by jste celou dobu pozorovat aktivitu všech svalů, které nutí dítě přetočit se na břicho. Tomu zamezení přetočení se říká časová sumace.“

Ludmila Mikešová: „Dobrý den, můj dvouměsíční syn záklaní hlavu, v leže když se rozhlíží i když ho chováme. Co s tím? Děkuji za odpověď L. Mikešová“

Iva Bílková: „Dobrý den, Ludmilo, noste syna pouze zády k sobě, jako by seděl schoulený a opřený o Váš hrudník. Kolínka hodně vysoko, pánev podsazená. Dalším vhodným nošením je Tygřík visící na větvi. Leží Vám bříškem na předloktí, hlava je u Vašeho lokte,pánev, jedno stehno, plínku máte v dlani. Zadeček musí být níže než hlavička, tím mu ulehčíte rozhlížení a nenutíte ho zaklánět hlavičku.“

Petra Doudová: „Dobrý den, synovi je za 2 dny 5 měsíců. Byli jsme na cvičení s miminky minulý týden pod dohledem fyzioterapeutky a řekla nám, že se hodně prohýbá a při snaze o přetáčení na bříško jde přes záklon. Je pravda, že v létě byl nošen v poloze čelem ke mě, protože to byla jediná poloha ve které se dal přes den uspat. Teď vím, že to bylo brzo zhlediska vývoje tato poloha. Co se s tím dá dělat aby neměl problémy s dalším vývojem nebo s držením těla? On je hodně zvídavý a živý a zdá se, že hlava už by chtěla se "posouvat" ve vývoji dál ale tělo mu to ještě nedovolí.“

Iva Bílková: „Dobrý den, Petro, noste syna jen v pozici, kdy je zády opřený o Váš hrudník a kolínka má vysoko před bříškem. Musíte změnit jeho stereotyp záklonu. Zároveň doporučuji cvičení dle Václava Vojty. Cvičení se nemusíte bát, miminko sice pláče, ale není to, protože by ho cvičení bolelo. Je to protože jej omezujete v pohybu a nutíte jej k dané pozici.“

Aneta: „Dobrý den, paní Ivo, dcera 10 měsíců se asymetricky plazí ( asymetrie u jiných činností není ), postaví se na 4, péruje, ale ještě se neleze. Cvičíme s ní na balonech, trénujeme na schodech a snažíme se jí dávat na koberec, kde asymetrie u plazení není ( máme v celém bytě plovoucí podlahu). Je ještě nějaký účinný způsob na pomoci s lezením? Pomohly by například punčošky s protiskluzovými kolínky? Děkuji, Aneta“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Aneto, právě plovoucí podlaha je častým důvodem, proč miminko má chyby v prvních pohybech směrem vpřed. Podlaha klouže a tak dítě využívá jen ty svaly, které má silnější. Doporučuji maminkám dát protiskluzové desky (pěnové puzzle) protiskluzové ponožky, punčocháčky sama zmiňujete, nebo dávám maminkám úkol pro stimulaci plazení Vojtovou metodou, případně Bobath metodou. Cvičení můžeme provádětl asymetricky (stranu, která dítěti jde hůře, stimulujeme častěji např. v poměru 2:1 vůči staně častěji používané.)“

Míša: „Dobrý den, doporučujete nošení dětí v šátcích a nosítkách i třeba úplně jako náhradu kočárku? Krásný den“

Iva Bílková: „Dobrý den, ano, mě se šátkování líbí hodně. Své děti jsem nosila výhradně v šátcích. Je to velký pomocník např. v městské hromadné dopravě.“

Marie Pražáková: „Dobrý den, nemám dotaz, jen Vás moc zdravím . Velice se mně líbilo Vaše povídání. Tak ať se se máte hezky a můžete rozdávat pohodu a jistotu, která z Vás vyzařuje.“

Iva Bílková: „Dobrý den, Maruško, velmi děkuji, Vaše přání mě velmi potěšilo. Též Vám přeji pevné zdraví a třeba se potkáme někde v parku s dětmi :-), Iva Bílková“

Žaneta Čaňková: „Dobrý den, od kolikátého týdne/měsíce dávat miminko na bříško? Děkuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, Žaneto, dávat miminko na bříško doporučuji až v době, kdy se dítě na bříško přetočí samo. Jinými slovy, má tak silné svaly vpředu, ze stran a vzadu na páteři, symetrii kolem lopatek, žeber, pánve atd. tak, aby se dostalo na bříško a hlavně udrželo správné napřímení páteře a váhu halvičky vůči gravitaci. Pokud se dítě pokládá na bříško předčasně, pak více zapojuje svaly mezi lopatkami, záhlavní svaly, předsouvá hlavičku, fixuje si převahu svalů na zadní straně páteře, mezilopatkových svalů, vnitřní rotaci ramenních kloubů,... toto si pak "fixuje" i pro další vývojové období. Patrné je to například u dětí, které sedí - dítě máte na předloktí bříškem k sobě. Dítě s převahou zádových svalů nad těmi svaly vpředu hluboko na krční i hrudní páteři drží své vzpřímení hlavně těmi mezilopatkovými svaly a silným trapézovým svalem. Vy - maminka pak pozorujete, že dítě se v zádech prohýbá, lokte a paže táhne vzad, hlavičku má lehce v záklonu a případně předsun hlavičky, nebo i častěji rotaci hlavičky k jendé straně. Toto jsou pak známky pro vadné držení těla a u asymetrického držení ještě je to navíc i podklad pro vytvoření skoliozy nebo jiných vad držení trupu a pánve a vývoje páteře. Úplně stejnou analogií je fakt, že děti neposazujeme, dokud sami nesedí, nevodíme je za ruce a nedáváme do chodítek, dokud sami nestojí nebo nechodí. Přetěžování svalů obecně vede ke změně vývoje tvaru kostí. U předčasného polohování ať na bříško, nebo do sedu, do chodítek... dojde k změně tvaru obratlů ve všech etáží páteře, ale i tvaru např. kyčelních kloubů, respektivě tvaru a úhlu hlavice a krčku stehenní kosti vůči dlouhé části stehenní kosti.!! Proto prosím vždy všechny maminky, děti nenuťe do pozic, které ještě samy neumí zaujmout. Velmi děkuji :-)“

Lucie Valúchová: „Odkdy pokládat miminko na bříško, abychom nepřetížili jeho páteř a zároveň se zdravě vyvíjelo, když další vývoj musí pokračovat z polohy na bříšku? Děkuji.“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Lucie, podle "tabulek" by mělo být miminko schopno koordinovaného přetočení na bříško kolem 4,5 měsíce. Důležitým faktorem pro mě v hodnocení je, jestli dokáže zaujmout symetrickou pozici v leže na břiše (3. měsíc). Nejdůležitější v hodnocení je kvalita provedeného pohybu nad kvantitou. Tedy mě v celku nezajímá, jestli se v 6 měsících postaví u postýlky, ale zajímá mě, jakými svaly postavení provádí a jak má nastavené jednotlivé klouby při pohybu.“

Kateřina Korandová: „Dobrý den, syn (3 měsíce) docela dost od narození blinkal po jídle. Postupem času, jak se začína zpevňovat(už pase koníky) se blinkání zlepšuje. Je možno mu nějakým cvičení pomoci, aby reflux rychleji zmizel? Je možné, že je s tím spojené pomalejší a línější kojení? Děkuji Katka“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Kateřino, blínkání je právě známka toho, jak moc je silná bránice, jak moc se dokáže semknout svěrač kolem jícnu (svalová vlákna bránice kolem jícnu). Je hezké, že sama pozorujte, že stav refluxu se zlepšuje ruku v ruce s postupným posilováním brátnice a břišních svalů. Pomalejší a línější kojení též pozorujeme u dětí, které mají nižší svalové napětí. Doporučuji navštívit fyzioterapeuta se zaměřením na Vojtovu metodu, dá Vám pár cviků, jak miminko stimulovat. Přirovnávám to ke skutečosti,že taťka chodí do fitka, tak miminko také :-)“

Markéta Slámová: „Dobrý den, mám nutit 4,5 měsíčního syna pást koníčky ( zvedat mu ručičky v poloze na brříšku) a pomáhat mu přetáčet se ze zad na bříško? Moc se mu samotnému nechce. Děkuji za odpověď.“

Iva Bílková: „Dobrý den, Markéto, určitě malého nenuťte. Budete tím jen posilovat již silnější svaly,které mají neurologicky převahu nad svaly zpředu. Musí dojít k tzv. koaktivaci (koordinované zapojení všech svalů). Choďte plavat, na cvičení miminek s maminkami, nebo zkuste cvičení pro přetáčení dle prof. Václava Vojty.“

Zuzana Krupičková: „Dobrý den, mám měsíční miminko, které hodně trápí nadýmání, jak mu mohu pomoci, když ho budu chovat? Děkuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Zuzko, využívejte kinesiotaping na bříško, noste ho ve schoulené pozici zády k sobě, nahřívejte bříško, hlaďte ve směru peristaltiky. Na nadýmání též velmi pomáhá již několikrát zmiňované cvičení dle prof. Václava Vojty.“

Jana Dočekalová: „Dobrý den, můj syn 6 týdnů častěji otáčí hlavičku na jednu stranu a má tendenci ji záklánět dozadu a dává ji jakoby na šikmo..má také velké bolesti bříška a příznaky refluxu, kdy se mu mlíčko a kyselý obsah vrací do krčku, nezvrací, ale polyká to zpátky..je možné že by to bylo způsobeno špatným postavením páteře či nějakou blokadou..pokud ano, co se s tím dá dělat?.. Nějaké cviky, nošení v šátku, zavinovačce,.. Děkuji, hezký den“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Jano, známky, které popisujete jsou typické pro asymetrické držení nebo nezralost pohybového systému. Doporučovala bych navštívit fyzioterapeuta, aby Vám ukázal jeden dva cviky z Vojtovy metody. O blokádu páteře nejspíš nejde, idkyž i miminka mohou mít blokády. Ale s největší pravděpodobností jde jen o nekoordinované řízení svalového napětí. Přeji hodně zdravíčka.“

Jana: „Dobrý den, dcera 7,5m. Začala v jednom týdnu lézt a ihned si stoupá k nábytku. Je to na škodu, když to zvládne sama? Nejraději by už za ruce i chodila. Je hrozně rychlá, všechno chce umět. Děkuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, někde v přechozích odpovědích jsem popisovala, že je důležitější tzv. kvalita provedeného pohybu (jak má nastavené klouby, které svaly pohyb dělají) než tzv. kvantita. Pokud svaly nejsou dostatečně silné, pak postavování v 7,5 měsících může být pro vývoj kostí a kloubů zatěžující.“