Chat

host

PaedDr. Tomáš Miler

Výuka plavání – první pomoc

Záznam chatu ze čtvrtka 30. května 2019

ANTI: „Je v ČR dostatečná osvěta ohledně první pomoci související s plaváním?“

PaedDr. Tomáš Miler: „Určitou osvětou se zabývá Vodní záchranná služba ČČK. Zásadní osvěta by měla být součástí povinné výuky plavání na základních školách(od září 2017).“

SK: „Co vše se může řešit ohledně první pomoci v souvislosti s plaváním?“

PaedDr. Tomáš Miler: „Většina úrazů bývá mimo vodu(hry u vody, kluzké prostředí, atrakce, nedodržování pravidel). Specifikum ve vodě je tonutí a poranění páteře jako důsledek skoku do mělké vody. Na to bychom měli být připraveni..vyškoleni.“

SK: „Je první pomoc která souvisí s plaváním nějak jiná než ostatní první pomoc?“

PaedDr. Tomáš Miler: „První pomoc jako taková je stejná. Určitá specifika má kardiopulmonální resuscitace při tonutí a první pomoc při podezření na poranění páteře ve vodě(skok do mělké vody)“

Františka Strnandelová: „Hezký den ,jak poznám, že se někdo topí? Děkuji“

PaedDr. Tomáš Miler: „Pokud jste přítomna a toho člověka vidíte, tak to poznáte. V té poslední fázi vyčerpání šlape vodu a pohybuje se vertikálně nad hladinu..pod hladinu. Posléze se vznáší na hladině obličejem dolů...po chvíli se potopí pod hladinu.“

Martina Malá: „Jak správně postupovat, pokud chci někoho zachránit z hluboké vody? Děkuji“

PaedDr. Tomáš Miler: „Pokud se rozhodnete pomoci, myslete i na sebe a vždy si vezměte sebou nějakou pomůcku(barel, nafukovací lehádko, prostě vše co může působit jako nadlehčovací pomůcka). Osobní zásah bez pomůcky pouze v případě Vy a dítě.“

Yvona Lešnická: „Co mám udělat jako první, pokud vidím, že někdo lapá po dechu a topí se?“

PaedDr. Tomáš Miler: „Někdy stačí podat ruku(na mělčině), pomůcku(na hloubce) a pomoci mu ke břehu“

Jiří Novák: „Jaká je první pomoc při tonutí?“

PaedDr. Tomáš Miler: „Tonoucího dopravíme na břeh(pomoc dalších u vody)zjistíme v jakém je stavu a poskytneme obvyklou první pomoc. Utázka je příliš obecná,,,nevím zda se ptáte na první pomc ve vodě nebo po vynesení tonoucího z vody.“

Josefína Bakošová: „V jak hluboké vodě se mohu utopit? Můžu se utopit i ve vaně - třeba když usnu? Děkuji“

PaedDr. Tomáš Miler: „Ano i ve vaně můžete utonout.“

Jana Novotná: „Někde jsem četla, že je důležité myslet při zachraňování tonoucího i na vlastní bezpečnost - jak? Děkuji“

PaedDr. Tomáš Miler: „Bezpečnost zachránce na prvním místě. Nikdy nezachraňujte bez pomůcky(nafukovací lehátko, barel a vše co můžete použít jako nadlehčovací pomůcku)Osobní zasah pouze při vědomí naprosté převahy(dospělý dobrý plavec a dítě)“

Veronika Vrbasová: „Dobrý den,chtěla bych vědět jestli je poškození mozku následkem mrtvice a s tím související ztráta paměti nenávratná?dekuji“

PaedDr. Tomáš Miler: „Nejsem lékař, a nelze v obecné rovině odpovědět.“

Markéta: „Chci se zeptat, jak pomoci lidem tak aby byl naživu“

PaedDr. Tomáš Miler: „Nerozumím Vaší otázce?“

Vendula: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak spravne provést dýchání z úst do úst a masáž srdce. Dekuji“

PaedDr. Tomáš Miler: „Dobrý den, aktuální pravidla pro kardiopulmonální resuscitaci hovoří o poměru 30:2(30 stidků hrudíku-2 vdechy) Pokud nechcete dýchat není chybou pouze masírovat.“

Ladka: „Dobrý den, při koupání i při vaničkování miminka 5 měsíců mám často strach co dělat, kdyby vyklouzl a spadl na chvíli pod vodu. Instruktorka na vaničkování řekla, že se to prostě nesmí stát. Mě by přesto zajímala první pomoc, i při vší opatrnosti je asi dobré vědět co dělat... Děkuji.“

PaedDr. Tomáš Miler: „první pomoc při tzv. vaničkování a možnosti, že se kojenec dostane od hladinu, předpokládá to, že tam bude řádově vteřiny, cakucká se bude plakat, ale přejde to. Pokud by tam bylo delší dobu, měla by se maminka naučit KPR dětí..kojenců. Má svá specifika.“

Michal Peter: „Zdravim z Podebrad. Michal Peter“

PaedDr. Tomáš Miler: „Zdravím Michale, nedávno jsem o Vás mluvil s "džompísem"(Gajdošem).Informoval mě o Vaší karieře. Mějte se.“

Jana: „Zdraví Vás Tyršák..:-)“

PaedDr. Tomáš Miler: „Nemáte so dělat?:) Zdraví T“

Iva: „V kolika letech bych měla s výcvikem plavání začít u dítěte, které se bojí vody?“

PaedDr. Tomáš Miler: „Ve dvou letech...nenásilně nejprve hra v mělké vodě...hodně hraček a hlavně do ničeho nenutit. Postupně cákat, sednout si do vody a hrát si, příjde čas, že mu voda přestane vadit.Pak začneme se základními plaveckými dovednostmi...viz učebnice Plavání,Grada“

Jana Wohlová: „Dobrý den, zdravím Vás, kdysi jsem studovala FTVS, psala 2 dipl. práce na katedře plavání a u "vás" dělala zkoušky vodní záchranné služby...můžete mi prosím doporučit publikace, nějaké jste měl u rozhovoru ? Dcera 13,5 let se chystá chodit na vodní záchranáře a chce se stát v budoucnu "suchozemskou" záchranářkou tak bych jí nějaké knihy pořídila. Děkuji !“

PaedDr. Tomáš Miler: „Dobrý den, napište mi na plavcici@centrum.cz, pošlu Vám kontakty.“

Iva: „Jak přistupovat ve výcviku plavání k chlapečkovi, který trpí epilepsií?“

PaedDr. Tomáš Miler: „Normálně, ale stále být u něj a hlídat ho.“

Michal: „Rad jsem videl, alespon v televizi“

PaedDr. Tomáš Miler: „:)“

Zdena Běhalová: „Dobrý den, prosím mám na vás dotaz.Vnučka minulý týden v plavání upadla na záda a na hlavu, v bezvědomí nebyla, ale asi po dvou dnech si do dneška ztěžuje na bolest hlavy. Ze školy volali včera rodičům, aby s ní zajeli k lékaři. Dcera dnes jela, ale jak dětský lékař tak na chirurgii ji ani neprohlédli a řekli ,že měli přijet do tří dnů, týden že je již dlouho. Je možné, aby vnučku nevyšetřili? Děkuji za odpověď.“

PaedDr. Tomáš Miler: „Lékař je povinnen ji vyšetřit.“

Hanka: „Vám to ale sluší :-) zdraví bazén :-)“

PaedDr. Tomáš Miler: „Srandičky, srandičky“

Zdena Běhalová: „Prosím Vás a co máme dělat když nás lékaři odmítli.Jak máme postupovat dál? Dětský lékař se dceři ještě vysmál, že hlava bolí normálně skoro každého.Děkuji za odpověď.“

PaedDr. Tomáš Miler: „Pohrozte, zveřejněním v mediích.“