Chat

host

Iva Bílková

Psychomotorický vývoj miminka

Záznam chatu z úterý 28. května 2019

STOP: „Co je důležité na psychomotorice miminka, kterému je skoro 3 měsíce?“

Iva Bílková: „Dobrý den, 3. měsíc je zlomový, kdy by mělo miminko být schopno zaujmout tzv. symetrické držení. Tj čelo - brada - hrudní kost - střed pánve - kotníky jsou v jedné ose a zároveň a tuto osu jsou kolmé osy ramen a kolmice pánevních hřebenů. Toto držení by 3. měsíční miminko mělo být schopno i při otáčení hlavičky.“

Zdenka Zárubová: „Dobrý den, v sobotu bude naší dcerce 8 měsíců. Měla bych dotaz k lezení či plazení miminka. Naše malá už se umí odstrkovat, pérovat na čtyřech, dělat komín. Ale bohužel se neplazí ani neleze dopředu ani nesedí. Zkoušíme ji motivovat a dávat zajímavé předměty před ní. Zatím se nerozlezla. Měla byste nějaký tip?“

Iva Bílková: „Dobrý den, doporučuji vyhledat fyzioterapeuta, který má zkoušku z Vojtovy nebo Bobath metody. Jsou to terapeuti, kteří umí číst přesně vývoj miminka a z odchylek těla vidí, kde je chyba a doporučí Vám konkrétní cvičení. Vaše dcerka by se měla plazit od cca 6. měsíce. Sedět ještě nemusí, na to má čas. Lezení by mělo nastoupit, až když se rozplazí.“

Petra Maleckova: „Dobrý den, mám dotaz ohledně chůze rok a půl leteho dítěte. Bohužel nechodí, staví se u nábytku, ale nepostaví se v prostoru. Když ji pridrzime za ručičky, jde na kolínka. Může být někde problém? Co s tím? Děkuji za odpověď.“

Iva Bílková: „Dobrý den, stoj by měl začínat někdy kolem 11. měsíce (postavení u postýlky) chůze do cca 13. měsíce (obcházení nábytku) a teprve potom se dítě odváží do prostoru. Rok a půl staré batole by mělo chodit v prostoru. Dcerka chodí na kolínka, protože ještě není "zralá" na to, aby se odvážila do prostoru. Bude mít pravděpodobně slabší svaly, než by mělo nebo horší koordinaci řízenou z centrální nervové soustavy (mozek, mícha). Pomoci dcerce můžete "posilováním". Stavte nábytek (židle, krabice,.. apod. tak, aby se mohla dcerka pohybovat po bytě Vhodné je plavání nebo organizované cvičení maminek s dětmi v rodinných centrech určené pro maminky na mateřské dovolené s malými dětmi.“

Veronika: „Dobrý den, řešila byste prosím nějak lehké vtaceni špiček nohou u 20m dítěte? Chodí od 13.m,jinak je zdravá.Dekuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, můžete zkusit taping (poradí Vám fyzioterapeut pracující s dětmi), cvičení nožiček, masáže apod.. Také doporučuji chůzi na boso, obzvlášť nyní přes léto, jako stimulace receptorů chodidla a stimulaci řízení nervové soustavy, která dost pravděpodobně může za vtáčení špiček. Velmi často v praxi vidíme, že dítě, které dnes vtáčí špičky, neprošlo ideálním psychomotorickým vývojem.“

Petra Roubíčková Jahodová: „Dobrý den, co si myslíte o nošení v šátku? Je škodlivé? Nebo schvalujete?“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Roubíčková, já šátek nebo jiná nosítka doporučuji. Záleží na typu úvazu a použitého materiálu a většinou si kontroluji maminky, jak děti "utěsní". Některé úvazy jsou vhodné pro vývoj kyčelního kloubu, jiné naopak nedoporučuji (obzvlášť úvaz, kdy je dítě k Vám bokem v pololeže - zde jeho kyčelní kloub blíže k Vašemu břichu je tlačený do vnitřní rotace, což může být vysloveně škodlivé). Jako maminka jsem všechny své děti "šátkovala". Šátek a podobná nosítka jsou ohromný pomocník v městské dopravě, výborné pro relaxaci a psychickou stabilitu dítěte, pomocník na delších výletech...“

Eva: „Dobrý den. Syn starý 2 měsíce a 5 dnů při zvedání hlavičky( pasení beránků) naklání - zvedá hlavičku jenom do levé strany. Můžete se to ještě zrovnat? Stimulácie hračkou nezabírá. Mám ho vůbec pokládat na bříško když nezvedá hlavičku rovně? V lehu hlavičku otáčí do obou stran. Jak důležité je ukladání miminka k spánku na bok kvůli přeležení hlavičky- jemu se totiž ta poloha až tak nelíbí a pořádku si ji srovná na střed. Děkuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Evo, nejsem zastáncem polohovat takto malé miminko na bříško, protože nemá ještě dostatečně aktivní svaly na přední straně krku, břicha, bránici. Toto potřebuje ke kvalitnímu napřímení páteře (souhra svalů na přední a zadní straně trupu vede k ideálnímu napřímení a zatížení meziobratlových plotének a vývoji tvaru obratlů, žeber, ale i kyčelních a ramenních kloubů). Stejně, jako děti neposazujeme nebo nestavíme dřív, než se sami posadí nebo postaví, tak může být škodlivé i předčasné polohování na bříšku. Dítě si tak fixuje asymetrii, kterou Vy momentálně pozorujete + fixuje si prohnutí páteře - pokud dítě leží na bříšku, vidíte vrásky na zádech a za krkem. Doporučuji tedy polohovat na bříšku až děti starší 4. měsíců. Ono potřebuje nejprve "naposilovat" svaly vpředu tím, že zvedá ruce za hračkou, posiluje bříško zvedáním nožiček (3. měsíc a dále)“

Karolína Pospíšilová: „Dcera hodně často sedí do písmene W, hodně tak i poskakuje a přesouvá se po bytě. Chodit začala až teď v 18 měsících, ale ještě je to hodně vratka chůze, když ji pridrzuji za ruce, hodně se zaklani a stoupá na špičky. Dětská lékařka to nijak neřeší. Mám si vyžádat nějaké vyšetření?“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Pospíšilová, dcerka vykazuje známky nižšího svalového napětí. Neprošla dost pravděpodobně ideálním psychomotorickým vývojem. Časté zaklánění si může vést i z doby, kdy byla jako miminko předčasně pokládaná na bříško. Jsem zastáncem názoru, že dítě by mělo být na bříšku, teprve až když se na něj samo přetočí. Stejně jako děti předčasně neposazujeme nebo nestavíme. Vy dcerku můžete v současnosti opravovat a doporučuji plavání, cvičení maminek s dětmi nebo vyhledat fyzioterapeuta, který umí Bobath metodu. Ukáže Vám, jak s dcerkou manipulovat /cvičit. Dcerka musí posílit svaly tzv. hlubokého stabilizačního systému, tj. lajckz chápané svaly páteře a bříška.“

Ester Prokopová: „Dobrý den, má 4,5 měsíční dcera se při polohování na bříško ještě nepřevaluje jen leží na břišku a kouká. Je to v pořádku a kdy by měl nastat zlom. Děkuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Prokopová, jestli myslíte fakt, že dcerka nejde z bříška na záda, pak je to v pořádku. Tuto dovednost by měla získat až kolem 6. měsíce. Pokud máte na mysli, že se dcera nepřetočí ze zad na bříško sama, tak právě v současném věku 4,5 měsíce je okamžik, kdy by se měla sama začít přetáčet ze zad na bříško a neměla by jste ji jen polohovat.“

Nikola: „Dobrý den, máme půl roční dcerku. Na půl roční kontrole nám paní doktorka napsala žádanku na rehabilitace, kvůli tomu že má volnější vazy (v žádance je napsáno hyperexkurzibilita kloubní). Na rehabilitace jsme objednaní, ale až za 2 týdny. Budeme muset cvičit vojtovu metodu? Nevím, co mám očekávat za cviky. Předem děkuji.“

Iva Bílková: „Dobrý ano, Vaše dcerka bude mít vyšší laxicitu vaziva. Pro Vás to znamená, že bude tzv. hypermobilní, tj. bude mít velký rozsah kloubů. Výborná bude pro gymnastiku či balet. Zapátrejte v paměti, zda v tomto nemá vlohy po někom z rodiny. Nicméně vysoký rozsah kloubů není ze zdravotního hlediska žádoucí a proto Vám lékařka dala žádanku na rehabilitaci. Očekávala bych cviky z Vojtovy nebo Bobath metody. Nebojte se toho, jde o držení miminka v nějaké pozici + mačkáte tvz spoušťové zony (body u lopatky, na pánvi, patě, lokti, halvičky...). Držení nebolí ani nesmí bolet, ale miminka pláčou, protože je nutíte být v pozici, ve které nechce být. Osobně preferuji Vojtovu metodu, ale každý terapeut má svou preferenci.“

Anna K.: „Dobrý den, dceři bylo tento týden 5 měsíců. Zatím se sama neotáčí. Poradila byste mi, jak s ní správně pracovat, abych ji v aktivitě podpořila? Moc děkuji Anna“

Iva Bílková: „Dobrý den, Anno, položte dcerku na bok, držte jí za pánve, zabraňte, aby se prohýbala do luku (záklonu) ale naopak musí natahovat horní ručičku a nožičku dopředu před bříško, jako by se chtěla schoulit do klubíčka.“

Martina: „Dobrý den, syn má 7 měsíců, většinu aktivního dne tráví na břiše, plazi se za hračkami, peruje na čtyřech buď na kolínkach, nebo dělá most na špičkách, nesedí ani neleze. Jaké sou orientačně věkové mezníky pro děti na další vyvoj, do kdy by měly děti umět sedět, lézt, stoupat si, můžete prosím přiblížit? Děkuji a hezký den“

Iva Bílková: „Dobrý den, mezníky jsou přesně popsané na internetu (volte důvěryhodné zdroje). Pro rychlou odpověď je to moc rozsáhlá otázka. Zadejte si psychomotorický vývoj kojence, Pro některé fyzioterapeuty je práce s kojenci základní chléb. Orientačně: 6. měsíc plazení, otáčení z bříška na záda 7. měsíc točení na bříšku dokola 8. měsíc šikmý nízký sed - opora o bok, předloktí, volná jedna ruka ke hře, lezení po 4 9. měsíc vzpřímený sed, vysoký šikmý sed, medvěd (z jogy pes hlavou dolů) 10. měsíc stoj u žebřin, gauče 11. měsíc obcházení nábytku 12-13. měsíc vykročení do prostoru“

Lucie: „Paní Bílková, přečetla jsem si teď Vaše reakce ohledně předčasného polohování na bříško a musím říct, že s Vámi souhlasím. Synovi se polohování nikdy nelíbilo, tak jsem to moc nepřeháněla, dávala jsem ho tak 1-2x denně. Myslíte, že i přesto to mohlo být pro něj špatné? Prohnutá záda měl v poloze na bříšku snad až do 8 měsíce.“

Iva Bílková: „Dobrý den, velmi děkuji za podporu v "nepolohování" miminek na bříško. Je to velmi nový pohled, který ještě nemají vžitý zdaleka všichni fyzioterapeuti i pediatři. Někdy je to "profesní" boj. :-) Osobně jsem své děti nepolohovala vůbec (a kupodivu všichni se dostali sami na bříško, rozplazili se a rozchodili a mají krásná napřímená záda). Těch vlivů, proč byl syn prohnutý do 8. měsíců může být více. Jednak to opravdu může být tím předčasným polohováním od narození. Jednak to mohou být geny rodičů (svalová dysbalance) sama víte, jestli Vás bolí šíje, bedra, nebo jestli manžel má plochou hrudní páteř (správně by měla být lehce ohnutá. Páteř má mít tvar jemné pružiny (prohnutí v šíji a bedrech, ohnutí v hrudní a křížové oblasti)Choďte plavat, cvičit, volte pro syna pohybové kroužky, kde dojde k posílení svalů celého těla (běh, atletika, fotbal, gymnastika, ... )“

Silvie Cedidlová: „Jaký je vývoj předčasně narozených? Vnuk se narodil o měsíc a půl dříve císařem, nekojený, je mu 6 měsíců .Neotáčí se a má už 8,5kg. Je celkově opožděný o ten měsíc a půl? Dohoní to?Jinak reaguje normálně a krásně se směje. Moc děkuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Cedidlová, Vašemu vnukovi není 6 měsíců (kalendářní věk) ale jen 4,5 měsíce. Tedy teprve až v tomto období by se měl začít přetáčet ze zad na bříško. Vždy u předčasně narozených dětí MUSÍME odečítat týdny od plánovaného porodu. Váš vnuk je narozený o 6 týdnů dříve. Tedy od jeho kalendářního věku odečtěte vždy 6 týdnů a získáte tzv. Biologický věk, který je pro hodnocení psychomotorického vývoje bernou mincí.“

Eva: „Je špatné, když kojenec dříve sedí (sám se posadil) než leze? Nyní (8 m) se plazí, drží se na kolínkách. Již sedí, ale neleze. Ale náznaky lezení po čtyrech jsou. Děkuji“

Iva Bílková: „Dobrý den, někdo se stává, že sed předskočí před lezení, každopádně syn je v období, kdy by se měl syn rozlézt a sedět. Tím, že dokáže klečet na kolínkách, je jasné, že jde o pár dní, kdy se rozleze.“

Kubátová Anna: „Dobry den, mame miminko 7 týdnu stare a neustale upřednostňuje pravou stranu na ležení. Všechno ted zaměřujeme na levou stranu-chodime k postylce, hračky a vse. Kdyz dame na brisko nechce se otáčet hlavičkou na levo. Pani doktorka nam dala 14 dni na to to zlepšit pokud ne asi nas ceka nejake cviceni..Muzeme jeste udelat neco jak miminko naucit otáčet se na levo?“

Iva Bílková: „Dobrý den, paní Anno, kdyby to byla má dcerak, hned bych jí začala stimulovat (Vojtovou metodou), aby i v té asymetrii dokázala symetrii :-) Je maličká a má velkou šanci, že se brzy srovná. Nebojte se Vojtovy metody, děti to mnohdy zvládají lépe, že emocionálně vázané maminky (což vůbec nemyslím negativně). Mám ráda maminky, které jsou vázané na dítě, jejich péče o dítě bývá výborná. Ale musíte v hlavě srovnat fakt, že cvičením dítěti pomáháte, ačkoli u toho pláče. Ono chodí "do fitka" :-)“

Veronika: „Dobrý den, paní Bílková, mám dotaz ohledně 8měsíční dcery. Zatím se jen přetáčí ze zad na bříško, nepivotuje ani se neplazí. Také se pomerně často v poloze na břiše dostane do tzv. letadla. Už cca měsíc a půl chodíme k fyzioterapeutce, dle jejího doporučení cvičíme 3krát denně 1 cvičení (stlačení bodu pod prsní bradavkou). Jak rychle by prosím měl/mohl nastat posun? Moc děkuji, Veronika“

Iva Bílková: „Dobrý den, Váš syn takto na hrubo odpovídá cca 5 - 6 měsíci. Klidně zvyšte frekvenci cvičení na 5x za den, jestli zvládnete. Efekt by měl být patrný v týdnech. Je možné že 3x za den, je pro syna "málo". Mozek by měl dostat informaci co nejčastěji, raději kratší dobu na cvičení, ale zato vyšší frekvenci.“