Chat

host

Petra Kačírková

Ohrožené děti

Záznam chatu z pondělí 4. března 2019

GF: „Kolik procent dětí v ČR v současnosti je ohrožených?“

Petra Kačírková: „Dobrý den, v součastnosti je v systému péče sociálně-právní ochrany skoro 22 OOO dětí, z toho 15 000 je v pěstounské péči a 7 000 v péči ústavní.“

dayd: „Čím vším jsou české děti v současnosti ohroženy?“

Petra Kačírková: „Já si dovolím zúžit vaši otázku na oblast dětí, ketrým hrozí odebrání z vlastní rodiny. Určité procento dětí je ohroženo zneužíváním a výrazným zanedbáváním péče, ale mnohem větší procento dětí je ohroženo tím, že pro řadu rodin nejsou dostupné služby, které by je v obtížných životních situacích podpořily. Obtížnými situacemi myslím ztráta bydlení, ztráta práce, nemoc, postižení rodiče nebo dítěte, nedostatek možností jak si zvýšit rodičovské kompetence. Pak se děti ocitají v situaci, že přesto, že rodičovská láska se jim dostává, mohou být odebrány do náhradní péče, místo aby bylo v první řadě pomoženo jejich rodině.“

GF: „Jak lze přesně definovat ohrožené děti?“

Petra Kačírková: „Ohroženým dítětem z pohledu sociálně-právní ochrany je každé dítě, jehož základní potřeby nejsou řádně naplňovány. A to buď z důvodu týrání nebo zanedbávání, nedostatku podpůrných služeb nebo složité životní situace rodiny.“

GF: „Co si myslíte o FOD - Fondu ohrož. dětí?“

Petra Kačírková: „FOD poskytuje síť služeb Zařízení pro děti potřebující okamžitou péči. Stejně tak tuto službu poskytují i jiné organizace. Tento typ služby má v systému péče své místo.“

Jana Kosniovská: „Dobrý den,případ utýraného Marečka z Loun budí emoce po celé republice. Podobné připady se objevují čím dál častěji a je potřeba s tím začít něco dělat. Hlavně s nevšímavostí a lhostejností okolí. Na 30.3. se v 5 městech připravují pochody protí týrání dětí. Proč se o tom téměr vůbec v médiích nemluví? Co musíme udělat proto, abychom do podobných diskuzí, jak toto změnit, zatáhli více lidí. Aby věděli jak podobné případ řešit, na koho se obrátit, jak zasáhnout? Následky neaktivity jsou mnohdy opravdu tragické. Také z některých diskuzí vyplývá, že i v případě nahlášení podobného podezření, je reakce příslušných orgánů pomalá a zdlouhavá. Předem nahlášená kontrola 'podezřelé' rodiny často nic neobvyklého neshledá, takže k týrání může docházet opakovaně. Nemělo by zvážit jestli stávající proces je dostatečný a efektivní? Děkuji za odpověď“

Petra Kačírková: „Dobrý den, každý případ selhání systému je smutný a tragický. Souhlasím s Vámi, že je potřeba z těchto případů se poučit, zjistit, kde se stala chyba, co je potřeba, projít revizí případu a učinit systémová plošná opatření, metodické pokyny, tak, aby se tyto případy nemohli opakovat. Určitě by napomohlo zvýšení počtu sociálních pracovníků a počtu služeb, které preventivně pracují s rodinou. Zároveň souhlasím s tím, že by bylo dobré zvýšit informovanost, co vy, jako řadový občan můžete udělat.“

ruzena pospisilova: „Dobry den, jsem pestounka na prechodnou dobu, jak to vidite s touto profesi?...“

Petra Kačírková: „Dobrý den, nesmírně si pěstounů krátkodobých, dlouhodobých i příbuzenských vážím a myslím, že pěstounská péče má v systému důležitou roli a vždy bude potřeba, protože vždy bude určitý počet dětí, v jejichž nejlepším zájmu je nežít se svou biologickou rodinou z důvodu týrání nebo výrazného zanedbávání. V tomto případě je pěstounská péče tím nejlepším řešením.“

ruzena pospisilova: „Usilujete o zruseni kojeneckeho ustavu, v mem bydlisti je plny s detmi do 4 let a ja jako pestounka jsem pul roku volna?...nabizena naruc a nic?...“

Petra Kačírková: „Dobrý den, doporučila bych Vám obrátit se s tímto dotazem na Váš krajský úřad.“

Jiřina Černá: „Dobrý den paní Kačírková, jsem pěstounka na přechodnou dobu. Ptám se, co děláte pro to, aby se zrušil kojenecký ústav v Mostě? V současné době je nás více volných pěstounů. Měli jsem dítko, které u nás po 28 měsících šlo do mez. adopce. O rodičičích (matce) jsem slyšela v porodnici, odkud utekla. A za další, finanč. stránka 20000 hrubého, což je pro nás polovina z toho, kam jde cca 55 000 do kojen. ústavu na jedno dítě? Děkuji za odpověď.“

Petra Kačírková: „Dobrý den, jednou z našich aktivit je poukazování právě na plnost určitých kojeneckých ústavů a neobsazenost pěstounů na přechodnou dobu v příslušném kraji. V únoru 2018 jsme zveřejnili zprávu o počtu dětí v dětských centrech (kojeneckých ústavech), kterou lze nalézt na našem webu www.wearelumos.org/vyzkumy. Během jara budeme vydávat novou zprávu s aktuálními čísly a grafy. Iniciujeme schůzky s poslanci a krajskými zastupiteli, kde na tuto problematiku poukazujeme. Zároveň zdůrazňujeme i fakt, který uvádíte ve svém dotazu - péče v kojeneckém ústavu je mnohonásobně dražší s mnohem menším efektem pro dítě než umístění v pěstounské péči na přechodnou dobu. Situace se v jednotlivých krajích velmi liší.“

Lenka: „Dobrý den. Zeptám se jako lajk. Pracovníci ospod.navstevuji rodiny pouze na předchozí stížnost ? Je to tak ? Dekujj“

Petra Kačírková: „Dobrý den, pracovníci OSPOD navštěvují rodiny na základě podnětů ze školky, školy, dětského lékaře nebo kohokoliv z veřejnosti. Mohou však rodinu navštívit i bez předchozího podnětu, když mají indicie, že by bylo dobré tuto návštěvu vykonat.“

Lucie Tvarohova: „Dobry den, pani Kacirkova, dlouhodobe me zajima situace kojeneckych ustavu vs. pestounske pece. Dle informaci je plno pestounu, kteri by si ihned vzali jakekoliv miminko bez ohledu na zdravotni stav, plet, pohlavi... Prosím Vas o informaci, co se da jako občan dělat, jak byt napomocna, aby se kojenecke ustavy zrusily? To je opravdu tak silna lobby? Děkuji Vam za informaci, Lucie“

Petra Kačírková: „Dobrý den paní Lucie, děkuji Vám za vaši energii, kterou věnujete této problematice. Jako běžný občan můžete kontaktovat s dotazy a požadavky na změnu svého komunálního a krajského politika a poslance. Můžete také kontaktovat místní i celonárodní média s dotazem, proč se více neptají politiků na tuto problematiku. Můžete organizovat ve vaší komunitě setkání s pěstouny, organizacemi z této oblasti a diskuzi na toto téma. Kojenecké ústavy jsou zdravotnická zařízení a stále převládá u mnoha lékařů názor, že tato zařízení jsou pro děti nejlepší bez ohledu na 5O let výzkumů, které poukazují na negativní dopad takového umístění na dítě. (U nás například výzkumy profesora Matějíčka.)ještě jednou děkuji za Váš zájem.“

Iva: „Dobrý den. Jak často se kontrolují rodiny s dětmi.“

Petra Kačírková: „Dobrý den, není určený žádný interval, jak často se musí rodiny kontrolovat. Jde o potřeby a situaci jednotlivých rodin a to pak určuje i četnost návštěv. nejde však o kontrolu, ale o nastavení Individuálního plánu podpory dítěte, kde se určí,které kroky rodina a podpůrní pracovníci podniknou. Pak se určuje, kdy bude setkání, na kterém se vyhodnotí, zda tyto kroky pomohly ke zlepšení situace a co je potřeba udělat dále a stanoví se opět za jak dlouho další setkání bude.“

Lenka: „Dobrý den jak je možné že lékař.prarodic nebo i soused neupozorní vaše pracovníky, když vidí týrané dítě. Dítě s modřinou. ?? Nedávno jsem viděla jak otčím utýrali dítě k smrti!!! Nikdo nic neřekl.“

Petra Kačírková: „Dobrý den, pravděpodobně je to tím, že je nízká informovanost občanů o tom, co lze udělat, když máte podezření, že něco není v pořádku.“

Ivana: „Dobrý den , jaký je postup v případě zjištění týrání v rodině. ?“

Petra Kačírková: „Dobrý den,zde se budu částečně opakovat v tom, co jsem uvedla v jedné z předcházejících odpovědích. Pracovnice oddělení sociálně-právní ochrany dítěte (OSPOD) má povinnost prošetřit každý podnět, vyhodnotit celkovou situaci a nastavit na základě tohoto vyhodnocení Individuální plán ochrany dítěte. Ten určí, co se bude dít dál. Může to být celá škála kroků -vykázání týrajícího z domácnosti, terapie pro týrané dítě až po návrh soudu na odebrání dítěte. Vše se bude řídit tím, aby se pro týrané dítě zajistilo bezpečí a týrání se zabránilo.“

Ivana: „Kolik dostane let vězení ten člověk co usmrtil nevinné dítě 3 roky ? Dekuji“

Petra Kačírková: „Dobrý den, nemám právní vzdělání, tak neumím na Váš dotaz odpovědět.“

Hana: „Dobrý den, chtěla bych zeptat proč Vám jako rodiči nikdo neporadí . Kdykoli jsem se zeptala lékaře nebo sociální pracovnice , vždy ty informace byly kusé a chodila jsem od dveří do dveří. Nejvíce si pomáháme ve škole mezi rodiči.“

Petra Kačírková: „Dobrý den, neformální síť, kdy se podporují rodiče navzájem je velmi dobrá věc. Zároveň bych Vám doporučila podívat se, zda ve vašem okolí nefunguje mateřské centrum, kde také často pořádají vzdělávací programy a výměnu zkušeností mezi rodiči. Popřípadě zda ve vašem okolí nepracuje organizace nebo sociální služba, která řeší problematiku, na kterou hledáte odpověď.“

Pavla: „Dobrý den, zaujala mne Váš popis vlivu ústavní péče na vývoj dítěte. Mám v předadopční péči miminko, které se ústavu naštěstí vyhnulo, ale pobylo na začátku dva týdny na neonatologii. Zajímal by mne Váš názor na přístup, který mi je doporučován např. pediatričkou. Miminko je snad i kvůli těžšímu začátku trochu náročnější, špatně spí, častěji pláče apod. Pediatrička doporučuje "nechat vyřvat", zavřít před spaním ve vlastním pokoji apod. Je to cesta, kterou odmítám, ale Váš názor by mne zajímal zejména kvůli argumentaci - jaký vliv to na dítě, které se jednou bude vyrovnávat s odmítnutím biologických rodičů (a možná už se s něčím vyrovnává), může mít? Nemůže i takto dojdu k poruše citové vazby? A nehrozí to koneckonců i u dětí vyrůstajících ve vlastní rodině? Děkuji!“

Petra Kačírková: „Dobrý den, já Vám mohu napsat pouze svůj vlastní názor - takto malé dítě bych "vyřvat" nenechala, pláčem vyjadřuje potřebu a pokud mělo těžší start, o to více potřebuje milující náruč.“

Katerina: „Dobrý den, když slyším rev a pláč dennodenně u sousedů . Je to důvod proto ,zavolat na ně kontrolu sociální ? Diky“

Petra Kačírková: „Dobrý den, nemohu napsat jednoznačně ano či ne, nevím žádné detaily, ale obecně se dá odpovědět, že pokud máte pocit, že není vše v pořádku, můžete se na OSPOD obrátit.“

SK: „Co si myslíte o adopci dětí homopáry a vůbec soužití dětí s homosexuály?“

Petra Kačírková: „Dobrý den, zatím jsem se nesetkala s výzkumem, který by prokazoval negativní dopad na dítě v případě, že vyrůstá v rodině homosexuálů/leseb. Zato výzkumů o negativním dopadu na dítě, když musí dlouhodobě pobývat v ústavní péči, je celá řada. Pokud mu homosexuální/lesbická rodina nabídne lásyplné prostředí, nevím, proč by se k tomu mělo přistupovat jinak než k běžné rodině.“

Květa: „DObrý den, přes 10 let máme v pěstounské péči holčičku s kombinovaným postižením. Její maminka byla alkoholička a narkomanka. Peče není jednoduchá, ale hlavně to moc bolí dívat se co všechno musí tyto děti vytrpět a jak moc se na nich podepsala né jen ztráta rodičů,ale také ústavní péčeČasto si s dalšími pěstouny klademe otázku, co se dá udělat proto, aby tyto maminky nerodily další a další děti o které pak následovně pečuje stát. Kdyby tato matka pečovala o své dítě pod dohledem soc. pracovnice prospělo by to ve většině případech jí i dítěti. Kde máme apelovat pro nějakou změnu???“

Petra Kačírková: „Dobrý den, moc děkuji za to, že se věnujete pěstounství. Budu opakovat to, co jsem odpovídala v jedné z předchozích odpovědí. Můžete apelovat na komunální a krajské politiky, poslance, aby změnu aktivně podporovali.Aby aktivně podporovali přesun prostředků na preventivní služby, přesně ty, které by podporovaly budoucí a čerstvé maminky ve složité životní situaci. Můžete iniciovat petici. Můžete sdílet svou zkušenost s pěstounstvím se svými přáteli, kolegy, sousedy a inspirovat tak další lidi. A věřím, že vás napadne ještě celá řada věcí, které můžete v komunitě iniciovat.“

Ladka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, za jak dlouho jsou v průměru děti z kojeneckých ústavů volné k adopci a nakolik je třeba hodně malé adoptované miminko schopné potom překonat následky zmiňované deprivace z nedostatku pozuornosti. Máme se jako případní osvojitelé bát možných následfků? Děkuji za odpověď.“

Petra Kačírková: „Dobrý den, děti, umístěné do kojeneckého ústavu nebo pěstounské péče na přechodnou dobu jsou "právně volné" k osvojení nejdříve za 6-9 měsíců, často se tento proces táhne o něco déle. Lze však dítě umístit do předadopční péče a tím tuto dobu zkrátit. Musíte však počítat s tím, že toto umístění není definitivní, dokud celý legislativní proces neproběhne. Možných násldeků se není dobré bát, ale je potřeba o nich vědět a být připravem co nejlépe je řešit.“