Chat

host

Bc. Táňa Kalinová

Jdeme z porodnice

Záznam chatu z úterý 15. ledna 2019

GF: „Můžou nastat nějaké psychické potíže u rodičky - kvůli srovnání nemocničního prostředí s domácím v prostředím do kt. opět vpluje?“

Bc. Táňa Kalinová: „Dobrý den,u většiny žen, které si zvolí porodnici ve kterou mají důvěru, navštěvují ji předem v rámci prenatální péče, předporodních kurzů, psychicky změnu prostředí (nemocniční prostředí zvládají dobře). Zkuste využít první dny po porodu ve váš prospěch, kdy se naučíte zvládat základní péči o miminko, bude mít čas si odpočinout. K tomu vám určitě zdravotníci budou nápomocni a budou prakticky podporovat toto období zvládat, co nejlépe.“

Dajka: „Dobrý den, budu rodit na jaře a chtěla jsem se zeptat co všechno až příjdu domů s miminkem budu muset zařizovat ohledně úřadů. Vystavení rodného listu na magistrátu, na pojišťovně, kdy jít poprvé k dětskému lékaři? Vím že se to musí hned nějak oběhat, což mi příjde stresující když bych měla mít v tuto chvíli nejméně šest neděl klid s miminkem! Děkuji za odpověď a přeji hezký den“

Bc. Táňa Kalinová: „Dobrý den, je lépe se připravit a informovat se v regionu na pobočkách dopředu. Tím mám na mysli zdravotní pojišťovnu, příslušnou matriku, popř. sociální odbor při městském úřadu. Zvolit si praktického lékaře pro děti a dorost (obvodní pediatr)je potřeba ještě v době těhotenství - v porodnici po Vás určitě budou chtít kontakt. Jinak až vás propustí, je potřeba, abyste kontaktovala svého pediatra (do 48 hodin po propuštění nebo v první možný všední den) a domluvila se s ním na první návštěvě. Někteří pediatři s dětskou sestřičkou přicházejí do domácího prostředí, někteří si maminku s miminkem pozvou do poradny. Matrika - většinou cca 7 dnů po propuštění jsou dokumenty k vyzvednutí. Zdravotní pojišťovna - pokud nebude chtít mít miminko pojištěné u jiné pojišťovny, miminko bude pojištěné u stejné pojišťovny jako vy. To platí standardně pro občany s platným zdravotním pojištěním českým občanstvím, trvalým bydlištěm v ČR,“

Andrea N.: „Dobrý den, Jsem maminkou 4 týdenní dcery Laury, cca týden dáváme vitamin D-vigantol, předepsaný naši pediatričkou, ale přijde mi, ze se po něm dcera hodně kroutí, jakoby měla křeče, je jiný mozny produkt vitamínu D, který byste mi doporučila? Děkuji moc“

Bc. Táňa Kalinová: „Vitamín D pro novorozence je na předpis pediatra, včetně upravené dávky. Zkuste se domluvit s vaším pediatrem. T. K.“

Klára: „Dobrý den, mohu se zeptat, jak je to s dobou v porodnici po císařském řezu? Jak dlouho trvá např. hojení jizvy? Děkuji“

Bc. Táňa Kalinová: „Dobrý den, pokud je vše v pořádku, tak po císařském řezu propouštíme zhruba o jeden den déle - tzn. 4-5 dnů po porodu. Největší změny, včetně hojení všech porodních poranění, probíhá v prvních týdnech po porodu - v období šestinedělí, tzn. 6-8.týdnů. Nicméně rekonvalescence i vnitřních tkání - až první půl rok. Doporučuji se zkontaktovat i s fyzioterapeuty, kteří poradí, jak s jizvou i nadále pracovat (masáže, cvičení). T. K.“

Radka K.: „Dobrý den,paní Kalinová, jsem prvorodička a mám naplanovaný porod u vás v Apolináři na duben. Již nyní mám velké pochybnosti, jestli zvládnu kojení i péči o miminko. Nemám žádné zkušenosti ani z rodiny ani z okolí. Poskytujete po porodu podporu v tomto ohledu - učíte maminky,co a jak zvládat? Děkuji a přeji hezký den. Radka“

Bc. Táňa Kalinová: „Dobrý den, doporučuji připravit se předem, navštěvovat programy pro těhotné ženy, součástí tzv. předporodní přípravy je i příprava na kojení.Pak Vás budou podporovat a poradí v porodnici. Je s výhodou mít kontakty, kam nebo na koho se můžete pak obrátit, případně domluvit návštěvu laktační poradkyně domu. T. K.“

Lucie Baborová: „Dobrý den, stává se často, že jinak fyziologické děti narozené císařským řezem dostanou výraznou novorezeneckou žloutenku, kvůli prodlevě v kojení, a poté mají maminky problém s rozkojením a děti výrazně ubývají na váze a musí být dokrmovány? A není jiná možnost jak tuto situaci řešit než dokrmováním umělým mlékem? Například častějším přikládáním již na JIP a následně přikládáním častěji než po třech hodinách? Ptám se proto, že díky dokrmování můj syn začal následně bojkotovat kojení a já jsem strávila celé šestinedělí řešením tohoto problému, abych si kojení vůbec udržela.“

Bc. Táňa Kalinová: „Dobrý den, ano, operativní porod, medikace a tím větší zatížení organismu ženy, může způsobit lehce opožděný nástup laktace. Nicméně, co nejčasnější stimulace bradavek(časné přiložení miminka) v prvních 2 dnech (8-12x za 24 hodin) se předcházíme problémům s nástupem laktace. Fyziologická žloutenka s tím nesouvisí. Pokud je úbytek na váze vyšší než 10%, pak je indikován dokrm - lépe mateřským mlékem maminky, z banky. T. K.“

Míša: „Dobrý den, zajímá mě předčasný odchod z porodnice. Pokud porod proběhne v pořádku, dítě i matka jsou v pořádku, miminko dobře pije, kaká, čůrá, jak moc si mohu trvat na tom, že chci domů o jeden den dříve. Jako druhorodičku mě z porodnice pustit nechtěli, i když bylo všechno v pořádku, ani žloutenku dcera neměla. Teď po třetí, pokud bude vše ok, chtěla bych opravdu domu aspoň o ten jeden den domu dřív.“

Bc. Táňa Kalinová: „Dobrý den, pokud bude všechno v pořádku, nikdo vám bránit nebude. Prospustí vás po předchozím poučení, na tzv. negativní reverz. V porodnici je s výhodou mj. i absolvovat některá screeningová vyšetření miminka jak je zrak, sluch, metabolické vady - 48 - 72 hodin po porodu. T. K.“

Markéta: „Dobrý den, jsem prvorodička,termín máme přelom březen-duben.Chtěla bych se zeptat, zda na cestu z porodnice domů bych mohla maloškovi obléknout body, polodupačky, mikinku zateplenou, případně na to zateplené tepláčky. Mohu ho takto vložit do autosedačky?Přikryla bych ho dekou. Není nutné kupovat zavinovačku do autosedačky? Děkuji.“

Bc. Táňa Kalinová: „Dobrý den, určitě nemusíte kupovat speciální zavinovačku. Podle teploty, jak píšete by to oblečení mohlo stačit - nezapomeňte na čepičku (1-2), ponožky + teplejší bačkůrky/ponožky, rukavičky. T. K.“

Lenka K.: „Dobrý den, čeká mě porod císařským řezem. Jak byste doporučila rozjet laktaci? Své druhé dítě po sekci jsem měla přiložené cca 8 hodin po operaci. Vše bez problému zřejmě díky odstavení 1. dítěte a pauzy 5 měsíců. Nyní je pauza delší a bojím se, aby se kojení dařilo. Děkuji.“

Bc. Táňa Kalinová: „Dobrý den, pokud je zdravotní stav miminka i maminky dovoluje, k prvnímu kojení přistupujeme ve stejném čase jako u spontánního porodu. Pak stimulovat prsy v častém přikládání, jak jsem již zmiňovala. T. K.“

Lucie Zavrtalkova: „Dobrý den, Moje sestra byla propuštěna z porodnice po necelých 72 hodinách. Neuměla kojit, malý nesál, prs odmítal s křikem. Nevím, zda je to vhodné, matku propustit, pokud opravdu nekojí. Moje zkušenost, proč se dítě nepřisaje (jsem fyzioterapeut), bývá problém v zablokované krční páteři. Myslíte taky na tuto možnost, posíláte děti k odblokování krku k rehabilitačnímu lékaři? Je to totiž dost častý problém proč dítě nesaje, pláče, prs odmítá. Zbytečně se pak nahrazuje mateřské mléko, které žena obvykle má, umělým, ženy jsou často i ve velkém stresu, ze selhaly jako matky. Taková je moje osobní zkušenost. Hezký den“

Bc. Táňa Kalinová: „Dobrý den, vím, že i když kojení je vlastně normální, tak většina maminek je překvapena, co všechno to obnáší a že je potřeba se to naučit. Stres a nedůvěra má podíl na spouštění mléka. Nevhodná polohy matky, napětí v krčních svalech, stres ovlivňuje vyplavování oxytocinu a tím tak spouštění mléka. Výborná je relaxační masáž šíjových svalů, působení tepla na šíji a ramena, popíjení teplých nápojů. T. K.“

Lenka Musilova: „723029909 Dobrý den ,jak je to s odchodem z porodnice po císařské řezu. Už je to pár let,snahu propustili z porodnice za 4dny.Po té dostala laktacni psychozu ,může to mít souvislost s příliš brzkém propuštění.dekuji“

Bc. Táňa Kalinová: „Dobrý den, určitě ne. Příčina je zajisté multifaktoriální, může souviset i s problémy psychického stavu v anamnéze.“

Veronika: „Dobrý den, paní Kalinová, jak prosím nahlížíte na maminky, které jsou pevně rozhodnuté vůbec nezačít kojit? Nedíváte se na ně jako na krkavčí matky?“

Bc. Táňa Kalinová: „Ne, nekoukám. Určitě k tomu mají své důvodu. T. K.“

Jana V.: „Dobrý den, ráda bych se zeptala,když má miminko novorozeneckou žloutenku je vhodné dávat miminko na slunce, pomáhá to? A je dispozice pro žloutenku větší pokud jeden z rodičů má zvýšenou hladinu bilirubinu? Děkuji za odpověď Jana“

Bc. Táňa Kalinová: „Dobrý den, je vhodné dávat miminko na světlo, nikoliv na slunce. Vedle fyziologické žloutenky, jsou i další příčiny žloutenky. Pak je to příp. předmětem dalšího vyšetření.“

Eliška: „Dobry den, vim,ze 20min po porodu by se melo miminko dat prilozit k prsu, tedy jiz na porodnim sale. Kdy pak zahajit dalsi kojeni?“

Bc. Táňa Kalinová: „Dobrý den, dnešní době podporujeme v prvních 2 hodinách bonding, v této době je ideální, když se miminko spontánně k prsu přisaje. Pak zahájit, jak jsem zmiňovala 8 - 12 x za 24 hodin.“