Chat

host

Mgr. Marie Vilánková

Imunita a její posilování před zimou

Záznam chatu z úterý 4. prosince 2018

Jitka Pavlů: „Dobrý den, jak posilovat imunitu před zimou? Brát vitamíny v tebletách? Otužovat se? Díky za odpověď! :)“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, každý má v sobě dobrý základ, zdravou imunitu, která zvládne většinu infekcí. Problémem je, že řada z nás si ji během svého života poškodí a tato poškození se nedají často opravit během jednoho až dvou měsíců. Imunita může být poškozena řadou toxinů. Velmi často ji poškozují infekce, které v nás přežívají. Typicky to mohou být herpetické viry, borrelie, parvoviry a řada dalších. Mohou ji poškozovat různé chemické látky, těžké kovy z životního prostředí, zbytky nevyloučených vakcín. Obrovský vliv na imunitu má protředí našeho střeva, potřebujeme mít zdravou a bohatou mikrobiotu. Dostatek vitaminů, minerálních a dalších látek je také důležitý, ale tvoří pouze malou část zdravé imunity. Imunitu ve velké míře ale ovlivňuje naše psychika a stresy. Z praktického hlediska se nejrychleji projeví ozdravení trávicího traktu. Nejsou to ale jen preparáty s laktobacily, důležité je odstranit přemnožené patogenní infekce a jíst co nejvíce druhů ovoce a zeleniny, nejl=pe přímo ze zahrádky, aby na ní bylo dostatek půdních bakterií. Vitamíny v tabletách mohou částečně pomoci, ale rozhodně nevyřeší problém oslabené a poškozené imunity. Otužování je samozřejmě velmi důležité, protože tělo si zvyká na hlad a dovede se účinněji bránit patogenům i v chladném počasí.“

Zdenička: „A není lepší mít prostě zdravý organismus? Prostě se o sebe pořadně starat? Co využíváte Vy? Zdenička“

Mgr. Marie Vilánková: „Samozřejmě, že je. Jenže, ve chvíli, kdy je tělo opakovaně oslabováno infekci, tak je mu třeba pomoci, aby se znovu dostal do optimální rovnováhy a imunita mohla začít dobře pracovat. Já se zdravě stravuji (mám zahrádku a sad), hodně pohybuji v přírodě, otužuji (pravidelně se saunuji a koupu se venku). Kromě preparátů, které vyrábí společnost, ve které pracuji, tak prakticky neužívám nic.“

Mirka Ptackova: „Dobry den, prosim o radu, jak posilit imunitu dceram 18 mesicu a 4 roky. Neustale se jim vraceji kasel a ryma. Starsi dcera nastoupila letos do skolky, ale casteji nachlazena byva spis mladsi dcera. V lekarne mi dnes doporucili Glukanek +. Ovoce a zeleninu jedi hodne a rady, myslim, ze je i dobre oblekam vzhledem k pocasi. Dekuji, M. Ptackova“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, často za opakovanými infekcemi můžou stát různé imunopatologie včetně alergií. Řešení není jen v tom, užívat nějaký preparát a zdravě se stravovat. Je třeba hledat, zda dítě není ve stresu z nějakých situací a pracovat s jeho psychikou. Často u opakovaných viróz, kašle a rýmy ani nemusí dojít k nakažení z vnějšku. Infekce přežívají uvnitř v organismu a při jakémkoli oslabení dochází k reinfekci. Doporučila bych Vám detoxikačního poradce, který může zjistit, zda v těle takové infekce nejsou a může vybrat konkrétní preparáty na jejich odstranění, Samozřejmě platí i to, co jsem psala o střevu v předchozím dotazu.“

Petra Votroubková: „Dobrý den, lze vůbec ochránit rodinu před škodlivými bacily, když syn chodí do školky, manžel do práce a pokaždé něco přinesou? Už se od začátku listopadu se trápíme s rýmou, kašlem a teď i teploty. Celá rodina=) Opravdu by mě zajímalo, jestli existuje nějaký všemocný lék, který nás ochrání :-) Pěkný den. Petra“

Mgr. Marie Vilánková: „Ne všemocný lék ani žádný potravinový doplněk neexistuje. Ochránit Vás může jen Vaše vlastní imunita. A ta musí být ve špičkové kondici. Negativně ji může ovlivnit řada toxinů, patogenních infekcí, stresů, emočních traumat. Opakované nákazy ukazují, že imunita je špatně řízená a tělo nemá sílu se bránit infekcím. Neexistuje jednoduché řešení, ale ze zkušeností musím říci, že během pár měsíců se se zkušeným detoxikačním poradcem nechá imunita přivést do rovnováhy a nemocnost poklesne. Mám také děti, které chodí do školy a školky, prakticky nejsou nemocné, max. jednou za rok. Antibiotika ani jiné léky neznáme.“

Nitková: „Dobrý den, bojuji s autoimunitními poruchamy snížená funkce štítné žlázy, lehké astma, ale nejvíce mě trápí masivní vypadávání vlasů. Po Medrolu nyní užívám Ciclosporinum...Equoral. Dotaz..jakým způsobem po ukončení léčby posílit imunitu správným směrem, aby se to opět nezvrhlo v autoimunitní proces ? Existují různé přírodní preparáty, bylinky, houby.. Děkuji“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, u autoimunitních onemocnění není dobré posilovat imunitu klasickým způsobem tj. užíváním různých preparátů pro zvýšení výkonosti imunity. Je třeba najít příčinu toho, proč se vlastní imunita obrátila proti tělu. Nejčastěji za tím stojí naše psychika, mám vztek sami na sebe. Někdy aoutoimunitu může spustit nějaká infekce, například cytomegaloviry, borrelie, chlamydie...“

Zina: „Dobrý den, dcery trpí autoimunitním onemocněním štítné žlázy, nesmí tedy imunitu naopak posilovat, čemu se v potravinách nejvíc vyhýbat? A dále jak nejlépe posilovat imunitu opakovaně nemocného tříletého dítěte po nástupu do MŠ. Jaký je v tomto váš názor na čínské houby cordyceps a rheisi? děkuji za odpověď. Zina ého“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, obecně všechny brukvovité rostliny jako kedlubny, zelí, kapusta apod. nemají dobrý vliv na štítnou žlázu. U všech autoimunitních problémech bývá velmi často narušena mikrobiota v trávicím traktu. Ta se ale nedá "napravit" jen užíváním lqaktobacilů. Je třeba odstranit ze střeva různé zbytky potravinové chemie, jíst potraviny bez konzervantů a dalších přídatných látek. Velmi vhodné jsou kvašené potraviny, kysané zelí a další zelenina, živé mléčné produkty. Můj názor je, že lidé nepotřebují užívat doplňky podporující imunitu. Je třeba řešit příčiny, proč si tělo tyto látky, vitaminy a podobně nedokáže vzít samo přirozeně ze stravy, proč je imunita špatně řízena. Příčina je jednoduchá - toxiny včetně emočních, které se z těla musí odstranit.“

Iveta: „Dobrý den, jaký je Váš názor na konzumaci vit. C 1000 každý den v době chřipek či epidemií nebo třeba v období viróz, atd. A také na kždodení braní rybího tuku. Děkuji. A pro seniory kolem 90 let, co byste doporučila pro zlepšení křečí a proti bolesti svalů, myslím spíše potravinu. Magnezium je v banánech, ale babi a děda mají cukrovku a banán je hodně sladký. A tablet už berou hodně, takže proto spíš co se sní. Děkuji! Pěkné odpoledne přeji Iveta“

Mgr. Marie Vilánková: „Myslím si, že užívání vitaminů je v pořádku, nejlepší ale je samozřejmě z přírodních zdrojů. Nesjou to ale citrusy a podobné exotické plody. Nejlepším zdrojem pro nás v zimě je kysané zelí. Zároveň velmi příznivě působí na střevo (musí být nesterilizované). U magnesia bych doporučila pití minerálek, případně najít nějaký rozpustný hořčík do nápojů.“

Frant.Schmíd: „Po náročných operacích jsem před lety dostával několikrát antibiotika.Dnes v 80 prakticky nestůňu.Mělo to vliv na imunitu?“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, je vidět, že Váš organismus dokázal antibiotika dobře vyloučit a obnovit pestrou mikroflóru. Na imunitu má vliv řada léků, toxinů. Záleží ale, jak se jich organismus dokáže rychle zbavit. POkud ano, na imunitu vůbec vliv mít nemusí. Vylučování toxinů je velmi svázáno s tím, jak pracují naše vnitřní orgány a s prožívanými emocemi a stresem. Stres způsobuje stažení orgánů a snižuje jejich vylučovací schopnosti.“

Šárka: „Dobrý den, zdravím Vás, chci se zeptat, zda jsou vhodné návštěvy sauny ( teď přes zimu) pro 14 měsíční batole. Děkuji za odpověď“

Mgr. Marie Vilánková: „Sama se saunuji pravidelně, dvouletou dceru beru s sebou. Prakticky ale vydrží velmi krátkou dobu a chce ven. Myslím, si, že takhle u malých dětí to velký efekt nemá, spíš je důležité choit s nimi pravidelně ven za každého počasí.“

Denisa Víšková: „Dobrý den, často trpím zvláště v tomto období nachlazeními, které se projevují rýmou, zahleněním a později vždy ztrácím hlas nebo mám chrapot. Momentálně opakovaně po týdnu v práci. Pracuji jako učitelka v MŠ, střídají se běžně v kolektivu různé nemoci , infekce. Na nic tak netrpím jako na nosní dutiny. Stravuji se zdravě, jen dlouhodobě pociťuji únavu. Zkouším calcium, vincentku, antihistaminika na doporučení lékařky a stále Pamycon kapky do nosu. Piji bylinné čaje, šalvěj, divizna, sléz. Co mohu dělat více? Prosím, o název titulu vaší knihy. Děkuji a přeji hezký den. Víšková“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, zřejmě ve Vašich dutinách se usídlila nějaká infekce, pravděpodobně virová, kterou jste chytila od dětí. Tato infekce ničí sliznici dýchacích cest a dutin, snadno se pak na ní uchytí další infekce ze vzduchu. Únavu cítíte, protože tělo s infekcemi bojuje. Řešení existuje, ale není jednoduché, aby se nechalo shrnout do emailu. Titul je Léčba informací.“

Drahuše: „Dobrý den, jsem tři neděle po radioterapii a chemoterapii . Mám málo bílých krvinek. Jak si mohu zvýšit imunitu, co byste mi doporučila. Různých doplňků stravy a bylinných přípravků na trhu je tolik, že se v tom ztrácím a nerada bych svůj organismus něčím málo účinným zatěžovala. V současné době dobírám Wobenzym. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, wobenzym je v pořádku. Z potravinových doplňků Vám takhle doporučit nemohu nic. Pro Vás je důležité teď hlavně odpočívat a kvalitně se stravovat. POtřebujete větší množství kvalitních a dobře stravitelných bílkovin. Ideální jsou vývary z hovězích morkových kostí a masa.“

Marcela: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor na pobyty ve tmě vzhledem k imunitě a návratu schopnosti poslouchat drobné signály našeho těla. A také ve vztahu k autoimunitním onemocněním? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Marie Vilánková: „Já si myslím, že je to dobré. Je to určitě náročné, ale může to pomoci člověku pomoci naučit se vnímat lépe sám sebe. U autoimunitních onemocnění je důležité pochopit, kdo jsem a nebýt na sebe moc přísný. Najít rovnováhu mezi tím, co si myslím, že musím a co opravdu chci.“

Hana: „Dobrý den, synovi byl diagnostikován reflux, míval častý, zejména noční, kašel. Věkem je to lepší, nicméně co si myslíte o náchylnosti chytit infekci, že by to bylo refluxem nebo má nerovnováhu v imunitním systemu? Děkuji“

Mgr. Marie Vilánková: „Reflux je často jedním z příznaků alergie. U alergií dochází i k poškození sliznic dýchacího systému a ty jsou pak více náchylné na to, aby se na nich uchytila infekce. Alergie je prakticky nerovnováha v imunitním systému. Ten více používá cestu tvorby protilátek a je oslabena cesta buněčné imunity. Všechny problémy jsou v podstatě příznakem jedné nerovnováhy.“

Marie: „Dobrý den, buďte tak laskava, mohla byste mi odpovědět? Synovi v 36 letech zjistili roztroušenou sklerozu. Má biologickou léčbu. Daří se mu celkem dobře, je řidičem autobusu, v podstatě žádné aktivity mu lékařka nezakázala. Musí však hodně odpočívat, jeho zaměstnavatel mu upravil pracovní dobu. Bylo mi řečeno, že při RS se nemá posilovat imunita např. různými potrav. doplňky, že vlastně by tím RS podporoval. Je to, prosím, tak nebo jsem to špatně pochopila? Předem velice děkuji za odpověď. Marie“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, ano pochopila jste to velmi dobře. Roztroušená skleróza je onemocnění, kdy imunitní buňky začnou ničit obaly nervů. POkud se imunita posílí, dojde k tvoření většího množství imunitních buněk, které pak mohou zničit více tkáně a stav se zhorší. Ze zkušeností Vám doporučuji, aby se syn nechal vyšetřit na boreliózu, často bývá spouštěčem autoimunitní reakce právě při RS.“

Denisa Víšková: „Ještě jednou poprosím k mému předchozímu dotazu, napsala jste, že řešení existuje, ale nelze shrnout do emailu. Kam bych se tedy mohla obrátit pro detailnější radu a pomoc?“

Mgr. Marie Vilánková: „na email m.vilankova@joalis.cz“

J.P. Praha: „Dobrý den, máme 5 týdenní vnučku, posílit imunitu chceme i u ní a nevím jak a kdy začít u tak malého miminka? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, u takhle malého dítěte není nutné imunitu posilovat. Spíše hlídat, aby nedošlo k jejímu narušení. Je třeba dobře osadit trávicí trakt bakteriemi - není moc dobrá sterilovaná strava, je lepší vařit doma. Ideální je nestříkaná zelenina. Sice dusičnany mohou být problém, ale mnohem větší je problém chemie v jídle. Od začátku poměrně pestře - různé druhy zeleniny apod. Osobně jsem nemixovala, dávala spíš měkké kousky. Ideální je kojit co nejdéle. Dbát, aby se dítě dostalo do přímého kontaktu s přírodou, nechat ho hrát si s hlínou apod. také očkování co nejpozději.“

Hanka: „Dobrý den. Všechna nachlazení se snažím s úspěchem léta u sebe, a nyní i u vnoučat řešit bylinkami. Teď ležím s virovým zápalem plic, který už absolvovaly přede mnou obě vnučky. Bylinky nefungovaly, byť byly nasazeny okamžitě při prvních příznacích. Čím si zvyšovat imunitu, aby organismus vydržel nápor i takových zákeřných virů? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, upřímně, musím říci, že tohle se někdy stane a úplně se tomu vyhnout nedá. Ziskem ale může být paradoxně získaná imunita proti virům a celkově zlepšená protivirová imunita. Z hlediska čínské medicíny je dobré detoxikovat slezinu, která řídí protivirovou imunitu a plíce, které řídí protibakteriální. Často viry poškodí sliznici dýchacích cest a bakterie ji obsadí a způsobí onemocnění. Zaměřit se na tyto orgány, aby nezůstali oslabené a problém se neopakoval.“

Karla: „Dobrý den. Pořád se mluvi o posilování imunity. To ji máme vážně tak "slabou", nebo je problém někde jinde?. Děkuji Karla“

Mgr. Marie Vilánková: „Nemáme ji slabou, máme ji špatně řízenou a ona nedokáže odolávat infekcím, které by normálně měla zvládnout. Příčinou rozvratu jsou toxiny včetně emocí a stresů. Jak se chováme my, tak se chová imunita. Pokud nejsme v harmonii a rovnováze, tak ani ona nemůže být a projevuje se to častým onemocněním. Posilování imunity je prakticky marketingový slogan.“

Jitka Krybusova: „dobrý den,prosím mohu užívat přípravek na podporu lymfat. systému,pokud mám autoimuniní onemocnění ?“

Mgr. Marie Vilánková: „Nemůžu odpovědět, protože nevím, co je to za přípravek. Obecně při autoimunitách nesjou dobré přípravky na podporu imunity. Naopak rozproudění lymfy v těle je žádoucí.“

Lucie Legerova: „Dobrý den, vyplatí se zásobovat tělo vitamínem C? Nebo je na trhu i něco účinnějšího? L“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, nejlepší jsou vitaminy z přírodních zdrojů. Ty obsahují řadu dalších látek, které jsou tělu prospěšné. Pro toto období je ideální kysané zelí.“

Eva: „Stačí jeden preparát Imun pro celou rodinu jako prevence?“

Mgr. Marie Vilánková: „Záleží, co máte za problémy. Obecně by měl stačit.“

jitka: „Dobrý den, myslíte si že na posílení imunity je dobrá meditace a celkové zklidnění a pokud ano kde čerpat. Děkuji“

Mgr. Marie Vilánková: „Myslím že ano a nejlepší je čerpat v přírodě.“