Chat

Tisková mluvčí HZS

Nicole Zaoralová

Jak se chovat v době sucha?

Záznam chatu ze středy 30. května 2018

Alena Hladká: „Dobrý den, vážená paní kapitánko, chtěla bych se zeptat jestli mohu grilovat na balkóně bytového domu. Děkuji.“

Nicole Zaoralová: „Zákon o požární ochraně grilování na balkóně vysloveně nezakazuje, každopádně každý si musí počínat tak, aby nezpůsobil požár. To znamená, že je potřeba vybírat gril, který je na grilování na balkóně vhodný. Nejideálnější je elektrický, kde vůbec oheň nezapalujeme. Musíme totiž myslet také na sousedy, pro které je kouř a smrad z grilu velmi nepříjemný. Gril kupujeme v kamenném obchodě, certifikovaný pro český trh a vždy dodržujeme návod.“

Vladimíra Jančářová: „Je hodně požárů v přírodě způsobeno od cigaret?“

Nicole Zaoralová: „Ano, cigarety mohou téměř za čtvrtinu požárů v přírodním prostředí. Společně s lidskou nedbalostí jsou nejčastější příčinou požárů v přírodě. Lidé by si měli uvědomit, že kouření je v lesech celoročně zakázáno. Přesto i za hodně požáry v lesech je odhozený nedopalek cigarety. Pokud se dohledá viník a je odsouzen, hrozí mu nemalé pokuty včetně toho, že bude muset zaplatit zásah hasičů.Cigarety způsobují mnoho požárů také v domácnostech a to jsou požáry, které často končí tragicky. Nejběžnější je scénář, že člověk se zapálenou cigaretou usne v posteli a od od ní pak dojede k požáru.“

Danka Kodríková: „máme zahradu cca 180-200 m od lesa, občas pálíme třeba větve ,pak ohniště zaléváme 2 konvemi vody, je to dostačující ??,děkuji, přeji hezký den, Kodríková“

Nicole Zaoralová: „Nedokáži vám odpovědět zcela jednoznačně, vždy záleží na momentálních podmínkách.Zde bych upozornila hlavně na počasí a povětrnostní podmínky. Dále pak na to, abyste dodržovali všechna bezpečnostní pravidla. V době dlouhého sucha a tepla nebo za silného větru, který snadno ohniště rozfouká, pálení určitě nedoporučuji.Dále je potřeba pálit vždy menší množství biologického odpadu,které má člověk snadno pod kontrolou. To, že na závěr prolijete ohniště vodou je určitě naprosto v pořádku.“

Michaela Veselá: „Dobrý den, je nutné někam hlásit, pokud chci pálit listí a starou trávu na vlastní zahradě? Pokud ano, tak kam. Děkuji M. Veselá“

Nicole Zaoralová: „Tuto povinnost mají právnické a fyzické podnikající osoby. Občané pálení sice hlásit nemusí, nicméně i jim vřele doporučujeme takové pálení nahlásit. Předejdou tím planým výjezdům hasičů, kdy nejčastěji sousedé, které kouř z pálení obtěžuje, zavolají hasiče a nahlásí požár. Jen během dubna a května bylo takových výjezdů téměř 400. Pokud mají hasiči předem takové pálení nahlášeno, vědí, že na místě není požár a například pouze telefonátem na osobu odpovědnou za pálení ověří, že je na místě vše pod kontrolou. Předem také hasiči mohu doporučit další opatření při pálení. Nahlásit pálení je velmi jednoduché. Na stránkách Hasičských záchranných sborů jednotlivých krajů je aplikace s názvem pálení, kde lidé vyplní kdy a kde bude pálení probíhat, kontakt na odpovědnou osobu za pálení a přijatá protipožární opatření. Určitě nikdy nenahlašujte pálení na tísňové linky hasičů, ty slouží lidem, kteří potřebují pomoct.“

Aneta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda musím oznámit na hasiče, že budu pouštět přáníčko ? nebo do jakého počtu je nutné pouštění přáníček hlásit ?“

Nicole Zaoralová: „Hasiči obecně nevidí vypouštění létajících přání rádi. Přece jen je to otevřený oheň, který nemá nikdo pod kontrolou. Každoročně vyjíždějí k požárům, zejména střech budov, kam hořící lampión spadnul.Musíte si uvědomit, že pokud takto vypuštěný lampión štěstí něco zapálí, hrozí nemalé pokuty. Větší vypouštění lampiónů štěstí je vždy potřeba hasičům nahlásit, většinou se jedná o nějaké veřejné akce a zde tato povinnost platí.“

A Marešová: „Moc se mi líbí práce hasičů a chtěla bych pro hasičský sbor pracovat. Mohu jít pracovat k hasičům, když jsem žena? Co pro to musím udělat?“

Nicole Zaoralová: „U Hasičského záchranného sboru ČR je ve služebním poměru necelých 10% žen. Není to mnoho, ale plní velmi důležité úkoly. Příkladem může být psycholožka, která působí u Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, a která se letos v prestižní anketě Hasič roku stala "Hasičkou roku". Mnoho žen pracuje také na tísňových linkách. Uchazeč o práci u HZS ČR musí být občanem ČR, musí splňovat požadavek na vzdělání, minimálně musí být středoškolské, ale velmi často je nutná vysoká škola.Dále musí projít zdravotními, fyzickými a psychologickými testy. To bývá často kamenem úrazu, protože mnoho uchazečů tyto podmínky nesplní. Většinou projde všemi přijímacími testy 1 z 10 uchazečů.“

Bohumír Plánička: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké jsou nejčastější příčiny požárů. Na co si dát hlavně pozor, abych nevyhořel. Díky. BP“

Nicole Zaoralová: „Nejčastějšími příčinami požárů jsou dlouhodobě lidská nedbalost a technická závada. Co se týká požárů v přírodním prostředí, pak vedou požáry od nedopalků cigaret a rozdělávání ohně v přírodě. Ve volné přírodě je nejlepší oheň vůbec nerozdělávat. Na zahradě určitě rádi opékáme buřty nebo grilujeme. Při této činnosti je potřeba dávat pozor na to, co je v okolí ohniště, aby nemohlo dojít například k zapálení suché trávy, nízkých větví stromů a podobně.V létě může vzniknout požár i od horkého výfuku auta, které je zaparkováno u vysoké suché trávy.V domácnostech vzniká nejvíc požárů z lidské nedbalosti, můžeme to tedy sami ovlivnit. Za požáry stojí zapomenuté jídlo, které se vaří na vařiči, zapnutá žehlička, zapálená svíčka. Navíc požáry v domácnostech jsou nejtragičtější, umírá při nich nejvíc lidí. Minimum, co mohu pro svoje bezpečí udělat, je instalovat požární hlásiče.“

ANGOLA: „Jsou čeští hasiči nějak speciálně připraveni a vybaveni na doby sucha?“

Nicole Zaoralová: „Sucho a nedostatek vody jsou problémy, se kterými se musí potýkat i hasiči. Je pravda,že situace v České republice není v tomto směru tak vážná, jako u našich jižních sousedů. Pokud je ale v létě dlouho sucho, musíme vodu dopravovat na větší vzdálennosti. Tento problém je častý například u požárů lesů nebo míst těžko dostupných. Sem se často těžká hasičská technika nedostane a pak se dopravuje voda čerpadly. Postupně také doplňujeme náš vozový park velkoobjemovými cisternami. Hasiči tyto situace také pravidelně nacvičují, například na hradech, kam je obtížné se s technikou dostat. Umíme si tedy s nedostatkem vody poradit.“

Ivana: „Dobrý den, pokud jsem v lese a vidím člověka se zapálenou cigaretou, co mohu jako občan udělat preventivně, aby dotyčný přestal kouřit? Pokud nereaguje na výzvu, že v lese je zákaz kouření, oznámit na policii, hasičům? děkuji“

Nicole Zaoralová: „V tomto případě vám hasiči pomoct nemohou. Zákon o požární ochraně nám dovoluje jednat až v případě, že dotyčný způsobí požár. Zde jednak můžeme udělit pokutu až do výše 25 000 Kč, navíc při prokázání zavinění si můžeme naúčtovat výjezd, který v případě hašení lesního požáru může trvat dlouhé hodiny.“