Chat

host

David Kučera

Jak v případě nemoci dorovnat příjem – státní příspěvky

Záznam chatu ze čtvrtka 15. února 2018

Majka: „Dobrý den, od srpna 2017 je manžel na nemocenské....měl úraz a jde ještě na operaci tak bude asi rok marodit....já jsem na rodičovské dovolené. Máme tři děti. Je to teď docela těžká situace. O jaké příspěvky mohu požádat v této situaci? A kam se mám obrátit? Děkuji“

David Kučera: „Vážená paní, věřím, že můžete být v těžké situaci, protože výše nemocenské odpovídá zhruba 60 % čisté mzdy v prvním měsíci u hrubé mzdy 30 000 Kč. Pokud máte nějaké úvěry, prověřte, zda v rámci komerčního úvěrového pojištění nemáte pojištěnu i pracovní neschopnost, která by pokryla alespoň splátku pojištěného úvěru. Jinak můžete požádat o příspěvek v hmotné nouzi - na živobytí, na bydlení a mimořádný. Nárok na příspěvek na živobytí vzniká osobě či rodině, pokud po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje příjem této osoby či rodiny částky živobytí. Podmínkou nároku na doplatek na bydlení je získání nároku na příspěvek na živobytí. Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení zůstala osobě či rodině částka živobytí.Pro mimořádnou pomoc jsou stanoveny různé podmínky. Doporučuji se podívat na portál Ministerstva práce a sociálních věcí - Pomoc v hmotné nouzi, popř. konzultovat nároky na příslušném Úřadu práce.“

SK: „Jak v případě nemoci dorovnat příjem – státní příspěvky?“

David Kučera: „Vážená paní, vážený pane, příjem v podstatě dorovnávat nelze státními příspěvky. Příspěvěk sám o sobě má jen částečně pomoci, ale ne situaci vyřešit. V případě méně závažné nemoci, nebo krátkodobé, max. 380 kalendářních dnů, je poskytována dávka nemocenské, která po snížení redukčními hranicemi činí 60 % redukovaného měsíčního základu a dále se zvyšuje na 66 a 72 %. Nicméně, ani toto nemusí stačit, proto je vhodné tvořit rezervy a případně se dopojistit v rámci komerčního pojištění. Pokud by pracovní neschopnost nebyla ukončena a trvala déle jak oněch 380 dní, pak bude jednáno o přiznání některého ze stupňů invalidity.“

SF: „Kde se nejlépe informovat -mimo tohoto chatu o dorovnání příjmu v případě nemoci - státní příspěvky?“

David Kučera: „Vážená paní, vážený pane, doporučuji portál Ministerstva práce a sociálních věcí MPSV.cz, kde jsou jednotlivá témata rozepsána.“

ANTIMONY: „Je optimální situace v ČR ohledně dorovnání příjmu v případě nemoci - státní příspěvky - optimální tedy - přehledná situace?“

David Kučera: „Vážená paní, vážený pane, optimum asi budeme kdekoli hledat těžko, ale lze spíše hovořit o jistém kompromisu. Co se týče přehlednosti příspěvků, myslím, že vcelku přehledně je uvádí portál MPSV.cz. Výpočty jednotlivých dávek pak hledejte na internetu, protože propočty na uvedém portálu by bylo třeba provádět ručně, což není vždy jednoduché a je i zbytečně zdlouhavé. Nicméně, jako metodická pomůcka to není od věci.“

Marta: „Dobrý den, manželovi dnes řekli, že musí na operaci a bude na neschopence 4-6 týdnů. Jak je neschopenka placená resp. jak se přesně vypočítává? Do teď tomu pořádně nerozumím, krom toho, že první tři dny jsou neplacené. Jeho hrubá mzda je přibližně 50 000,- včetně osobního ohodnocení, které se také započítává pro výpočet neschopenky?“

David Kučera: „Vážená paní, doporučuji využít kalkulaček na internetu, kde doplníte i další údaje, které do výpočtu vstupují. Z uvedných údajů lze zhruba očekávat celkovou náhradu cca 26 000 Kč za dobu 6 týdnů. Doporučuji si parametry zadat např. na penize.cz/kalkulacky/nemocenska.“

Petra: „Dobrý den, je výhodné, aby si člověk na OSSZ platil komerční životní pojištění s připojištěním pro nemoc? Vyplatí se to? Mnohdy pojištění činí vysoké částky řádově okolo 1000 kč. Není výhodnější si peníze odkládat?“

David Kučera: „Vážená paní, nemá-li rodinný rozpočet dostatečné rezervy, alespoň 6 měsíčních výdajů a mohl-li by pokles příjmů o 40 % ohrozit chod domácnosti, doporučuji dopojistit pracovní neschopnost v rámci komerčního pojištění. Cena = pojistné se odvíjí od věku pojištěného, např. pro denní dávku 500 Kč u 30letého člověka činí pojistné cca 160 Kč měsíčně, u 40letého cca 240 Kč měsíčně při karenční době (po kterou se neplní, ale musí PN trvat) 28 dní. Pokud si tyto relativně drobné částky odložíte, budete několik let tvořit rezervu, která by dokryla 500 Kč denního odškodného, tedy cca 15 000 Kč měsíčně. V takovém případě se vyplatí pojistit a zbylé peníze využít na tvorbu rezervy. Jakmile rezerva bude dostatečná, pak je možné připojištění zrušit.“

Helena: „Dobrý den, jestliže mám částečný úvazek, poloviční 20hod. týdně a onemocním. Jak mi bude vyplácena nemocenská. za kolik dní. děkuji za Vaši odpověď.“

David Kučera: „Vážená paní, protože vyměřovací základ se počítá z průměrné hrubé mzdy, pak vstupuje do výpočtu Vaše mzda a tedy lze očekávat, že bude náhrada cca poloviční. Jinak výplata probíhá standardním způsobem, tedy 3 dny nic (vyjma karanténu), do 14 dní náhrada mzdy zaměstnavatelem, od 15. dne správou sociálního zabezpečení.“

marie: „Dobrý den , jsem v pracovní neschopnosti, budu žádat o invalidní důchod .Ráda bych se zeptala ,jestli i v případě částečného invalidního důchodu je finanční i hodinové omezení.Omlouvám se za trochu jinou otázku.Děkuji za odpověď“

David Kučera: „Vážená paní, pracovní omezení je pouze u plné invalidity, tedy 3. stupně. Vás se ale může týkat omezení v rámci vykonávaných činností, který vylučuje Váš zdravotní stav. V rámci statistik se ukazuje, že i invalidní důchodci ve 2. stupni invalidity převážně pracují na plný úvazek.“

Marie: „Manžel, je delší dobu na nemocenské, já jsem doma s dítětem na mateřské. Bylo mi doporučeno si zažádat o přídavek na dítě, že teď v téhle situaci by nám to vyšlo. Které jsou ještě přídavky na které můžeme v době neschopnosti dosáhnout?“

David Kučera: „Vážená paní, na podobný dotaz jsem již odpovídal, jsou tam uvedeny i odkazy, kde hledat další dávky.“

Jana: „Dobrý den, nevím, jestli sem můj dotaz přímo patří, ale zkusím to. Jestliže mám částečný úvazek, 20 hodin týdně, v kanceláři jsem dva dny v týdnu a onemocní mi dítě a dostanu, vezmu si na něj ošetřování. Jakým způsobem se mi počítají dávky nemocenského? Děkuji. Jana“

David Kučera: „Vážená paní, na ošetřovné má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat z důvodu ošetřování nemocného člena domácnosti... Výše ošetřovného od prvního kalendářního dne činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se pro účely ošetřovného stanoví a redukuje stejným způsobem, jako při výpočtu nemocenského. Můžete tedy využít kalkulačku pro výpočet nemocenské dávky.“

Jana: „Dobrý den,myslím si že je hodně špatně že nejsou první tři dny nemoci vůbec placené,protože pak každý se snaží nemoci přecházet a nakazí tak akorát lidi kolem sebe.Zrovna teď je to vidět hodně,přitom zrovna u těchto nemocí by pomohlo že by nachlazený zůstal doma týden a bylo by to mnohem lepší.Takhle protože za týden příjde o čvrtinu výplaty což si málokdo může dovolit,chodí i s horečkou do práce.Jak pak má člověk zaplatit nájem,poplatky a uživit sebe a děti?“

David Kučera: „Vážená paní, toto je problém spíše filozofický. Protože v tomto období platí náhradu mzdy zaměstnavatel do 14. dne, a před lety na něj převedl tuto povinnost stát, podařilo se zaměstnavatelům obhájit, aby tyto tři dny nebyly hrazeny a nedocházelo tak ke zbytečné nemocnosti. Bohužel, statisticky ve větší míře zůstávali zaměstnanci doma a "prodlužovali si víkend", aniž by je trápilo onemocnění, které by jim bránilo ve vykonávání práce. Osobně si myslím, že tyto povinnosti neměly být přeneseny na zaměstnavatele, ale odpovědnost měl převzít stát. Současný stav je určitý kompromis systému.“

Ivana: „Dobrý den mám inv. důchod 3500kc.Da se s tím něco dělat? Mám 1.stupen.Zatim mne živí manžel.Je OSVČ. Děkuji Francová“

David Kučera: „Vážená paní, vzhledem k výši invalidního důchodu předpokládám, že se jedná o 1. stupeň. Bohužel, v tomto případě Vás zdravotnický systém vyhodnotil jako z větší míry práce schopnou, tedy nezbývá nic jiného, než nalézt práci, která by nebyla omezena Vaším zdravotním stavem. Vzhledem k tomu, že Váš manžel je OSVČ, třeba bylo možné nalézt způsob, jak mu pomoci a společně podnikat, popř. popřemýšlet nad svými kvalitami a začít podnikat sama a trhu svůj um nabídnout. Věřím, že každý člověk je dostatečně kreativní a dokáže se uplatnit, i přes své handicapy. Vaše zdravotní omezení nemusí být nutně překážkou, ale může být i výzvou.“

monika: „dobry den chtěla bych se zeptat jsem na nemocenske od 11.11.2017 a nemocenskou mam 10500kc a tento mesic 12 400kc prumerny plat mam 16500kc cisteho jedno vyživovací dite a bydlim u pritele mam nárok na dorovnani prijmu jestli ano kde se mam obrátit dekuji“

David Kučera: „Vážená paní, pokud byste splnila podmínku dávek v hmotné nouzi, pak ano. Na podobný dotaz jsem již odpovídal, jsou tam uvedeny i odkazy, kde můžete nalézt seznam dávek.“

Blanka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s PN když budu nemocná rok a do invalidniho duchodu rozhodne nechci, ale nemoc stále nebude vylecena. Pokud se vrátím do práce a nebudu moci vykonávat práci mám vůbec nárok na další PN... a jak dlouho musím chodit do práce aby mi nárok vznikl. Děkuji.“

David Kučera: „Vážená paní, maximální délka pracovní neschopnosti je 380 dní. Pokud PN bude trvat vzhledem k onemocnění, pak by Vám měl být přiznán invalidní důchod některého ze stupňů. Máte možnost se nechat uschopnit a nastoupit do zaměstnání. Bohužel, neznám důvody, proč nepřijmout příp. ivalidní důchod, když i v této situaci je možno pracovat, pokud se nejedná o plný důchod.“