Chat

host

Mgr. Olga Marková

Ergoterapie při cévních příhodách

Záznam chatu ze čtvrtka 19. října 2017

GF: „Je nutná vždy ergoterapie při cévních příhodách?“

Mgr. Olga Marková: „Cévní mozkové příhody jsou specifické hodně širokým spektrem svého dopadu. Dle rozsahu poškození mozkové tkáně existují pacienti, kteří vyváznou víceméně bez následků a po krátké době se bez problémů vrátí do zaměstnání a ke svému dřívějšímu životu. Pro tyto pacienty není ergoterapie nezbytná. Naopak pro osoby, které si z cévní mozkové příhody odnáší poškození některé z fyzických či kognitivních (paměť, pozornost, řeč atd.) funkcí je ergoterapie nezbytnou součástí rehabilitace, která dokáže významně ovlivnit schopnost klienta v opětovné participaci v běžném životě. Bez ergoterapie dochází obtížně k přenosu dovedností nabytých díky ostatním složkám interdisciplinární rehabilitace do přirozeného prostředí klienta. Další úlohou ergoterapie je napomoci překonat omezení, u kterých lze předpokládat, že budou přetrvávat dlouhodobě pomocí kompenzačních strategií a pomůcek.“

Jolana: „Dobrý den,chci se zeptat jestli jsou nějaké dlouhodobější příznaky či známky toho,než člověk dostane mozkovou mrtvici?Myslím nějaké varovaní.Děkuji“

Mgr. Olga Marková: „Dobrý den, ve většině případů se bohužel cévní mozková příhoda objeví zcela bez varování. Lze říci, že dojde k významné změně stavu doslova z minuty na minutu. Existují však faktory, které zvyšují pravděpodobnost výskytu cévní mozkové příhody, a jejich eliminací (stres, nezdravý životní styl) či sledováním (genetické předpoklady) lze výskytu cévní mozkové příhody částečně předcházet.“

ANTICYKLON: „Co vše dokáže ergoterapie při cévních příhodách?“

Mgr. Olga Marková: „Dobrý den, v rámci rehabilitace po cévní mozkové příhodě se ergoterapeut věnuje rehabilitaci horní končetiny (v případě jejího zasažení), tréninku kognitivních funkcí, praktickému nácviku komunikace. Dále zejména nácviku aktivit běžného dne - tedy toho, aby klient dosáhl maximální možné soběstačnosti - zvládl se obléknout, najíst, obstarat si svou hygienu a v dlouhodobějším horizontu zvládl aktivity typu samostatného pohybu po městě, zajištění nákupu a podobně. Při ustálení stavu poté ergoterapeut navrhuje vhodné kompenzační pomůcky a vyvíjí strategie zvládnutí potřebných aktivit, včetně návratu do zaměstnání.“

Dani: „Co vše nedokáže ergoterapie při cévních příhodách?“

Mgr. Olga Marková: „Dobrý den, ergoterapie po cévních mozkových příhodách samozřejmě nedokáže garantovat návrat všech poškozených funkcí. Dokáže však hledat cesty a způsoby, jak dosáhnou opětovného začlenění do života i přes přetrvávající omezení. Ergoterapie také v žádném případě nedokáže suplovat další profese rehabilitačního týmu. Pro dosažení optimálního výsledku je vždy nutná spolupráce lékařů, fyzioterapeutů, logopedů, sociálních pracovníků a psychoterapeutů.“

Šárka SVOBODOVÁ: „Dobrý den, měla jsem před dvěma mesici mrtvici.Mám problém s levým okem,nevidím na horní polovinu oka jde to nějak rehabilitovat ?je mi 36 let,děkuji“

Mgr. Olga Marková: „Dobrý den, poškození zraku je z mého pohledu trochu rehabilitační oříšek. Existují cvičení zaměřená na trénink zrakových funkcí a může také docházet k svévolnému návratu funkce. To, do jaké míry se zrak upraví je však individuální. Určitě se můžete obrátit na naše neurorehabilitační centrum, kde Vám kolegyně rádi poradí či zašlou konkrétní doporučení.“

EA <3: „Nazdar Olí!!! Tak jak to šlape?? :) Zamávej nám“

Mgr. Olga Marková: „Dobře, dobře :), píšu romány :)“

Marie: „Dobrý den,dotaz nemám,manžel je po cévní příhodě 2roky,je ucpané krkavice,je celkem bez následků, je n mám připomínku, mluvíte velice hezky, ale běžte se podívat do okresích nemocnic,je to úplně o něčem jiném, tam se nikdo moc nezajímá, pokud nejste v nějakém akutním stavu, nikdo se nezajímá a hlavně není čas, protože je málo lékařů.Manžel prvně ležel ve fakultní nemocnici ,a protože tam spádově nespadá-podle bydliště, po zákroku ho vrátili do nemocnice okresní.To byla hrůza, hodně velký rozdíl, jak když jsme se vrátili o několik desítek let zpět.Jak ve vybavení nemocnice, tak i v přístupu.Všichni víme, jak by to mělo být, ale skutečnost je bohužel jiná!!!O pacienta a o nás jako rodinu neměl nikdo zájem.Co jsme si nezjistili na internetu a po známých, to jsme nevěděli a neměli.Jsme to teď z našeho zdravotnictví velice zklamaná.Jedině dostat se na vyšší úroveň, ne do okresní nemocnice.Hezký den.“

Mgr. Olga Marková: „Dobrý den, ano, bohužel s Vámi musím souhlasit, že ne ve všech částech republiky je dostupná potřebná rehabilitace. Naše neurorehabilitační centrum má v současné době pobočku také pouze v Praze, ale postupně usilujeme o rozšíření i do jiných krajů. Samozřejmě ale přijímáme klienty z celé ČR a vždy je možné se obrátit na naší poradnu (poradna@ergoaktiv.cz), kde se snažíme poradit možnosti rehabilitace v dané oblasti či zaslat postupy, doporučení a návody na rehabilitaci v domácím prostředí. Držím palce, přeji hodně sil a pokud by bylo třeba, neváhejte se na nás obrátit.“

Marie: „Dobrý den, moc mě zaujalo Vaše povídání, prosím Vás, můžete prozradit v kterém stacionáři pracujete? Děkuji“

Mgr. Olga Marková: „Dobrý den, ano, Centrum neurorehabilitace pro osoby se získaným poškozením mozku, ERGO Aktiv, o.p.s. (www.ergoaktiv.cz)“

Lenka: „Může se ergoterapií zlepšit čití nebo úplně vrátit do původního stavu?“

Mgr. Olga Marková: „Ano, věnujeme se i terapii čití. Návrat do původního stavu je opět individuální - dle míry poškození, času, který od cmp uběhl apod. Opět je možnost se i v tomto případě na nás obrátit.“

Vladimír: „Pracuji jako psycholog v LDN. Zachytil jsem závěr rozhovoru. Mohla byste mi dát na sebe kontakt? Bylo by možné navštívit Vaše zařízení? Děkuji za reakci. Přeji hodně sil do velmi záslužné psychoterapie.“

Mgr. Olga Marková: „Dobrý den, ano, určitě bylo. Kontakt na naše zařízení je v některé z předchozích odpovědí - byla jsem požádána, abych zde uvedla pouze jednou. Určitě se nám ozvěte a domluvíme se. Olga Marková“

Martina: „Dobrý den, sestra má částečně ochrnuté nervy v chodidle jedné nohy, cítí nejistotu při našlapování a chůzi a nemůže hýbat prsty nahoru a dolů, přičemž na dotek v nich citlivost má. Dle lékaře je příčina v mozku. Obtíže pociťuje cca 7 měsíců. Jakým způsobem by měla rehabilitovat ? Stačí chůze a jak často? Děkuji.“

Mgr. Olga Marková: „Dobrý den, zde bych potřebovala znát konkrétní vyjádření lékaře - doporučení by se odvíjelo od příčiny problému. Opět se případně neváhejte obrátit na naší poradnu (kontakt v některé z předchozích odpovědí), kde budeme mít více prostoru se problému vaší sestry věnovat. Děkuji“

MUDr. Hana Kunstovná: „1. Dobrý den, omlouvám se, nejde o dotaz, ale spíše o povzdech. Praxe je trochu jiná, z nedávné zkušenosti v rodině vím, že ani v Praze včas přivolaná ZZS a transport do nemocnice není zárukou, že se pacient s iCMP (počáteční příznaky - koutek, parézy končetin), dostane na neurologické oddělení a je zahájena efektivní terapie a následnou rhb si rodina musí zajistit sama, pokud chce, aby nebyla prodlužována hospitalizace na odd. následné péče. Špatně se rodině vysvětluje, že v praxi nefunguje to, co slyší v TV. Děkuji za Váš čas.“

Mgr. Olga Marková: „Dobrý den, ano, opět s Vámi musím bohužel souhlasit. Také se s tímto problémem potýkáme. Naše centrum poskytuje rehabilitační intenzivní podporu formou denního stacionáře a určitě je možné se na nás obrátit. Olga Marková“