Chat

host

MUDr. Michael Halaška

Doporučená vyšetření v různých trimestrech těhotenství (fyziologické i rizikové)

Záznam chatu ze čtvrtka 30. března 2017

DIS: „Co se vše při fyziolog. vyšetření v těhotenství vyšetřuje? A při rizikovém?“

MUDr. Michael Halaška: „Probíhá tzv poradna, tedy kontrola tlaku, pulsu, vyšetření moče. Ve 12. týdnu těhotenství velký soubor krevních testů. K tomu ale přistupují i speciální vyšetření, zejména pak ultrazvuková. V průběhu rizikového těhotenství se již musíme zaměřit konkrétně, podle specificických rizikových faktorů. Ať už častější kontroly tlaku, kontroly glykemií, nebo specializovaná ultrazvuková vyšetření.“

BKBr: „Která vyšetření v době nerizikového těhotenství jsou nejdůležitější?“

MUDr. Michael Halaška: „Velice důležité vyšetření je kolem 12. týdnu těhotenství, které kombinuje krevní odběry, vyšetření na infekční onemocnění a pak ultrazvukové vyšetření, které má odhalit genetické poruchy plodu. Následně považujeme za důležité ultrazvukové vyšetření ve 20. týdnu těhotenství, kde se zaměřujeme na vrozené vývojové vady. Nechci ale opominout nejjednodušší vyšetření, jako je měření krevního tlaku, vyšetření moči, které nám pomáhají odhalit jednu z nejčastějších závažných diagnóz komplikujících těhotenství jako je preeklampsie.“

DAYD: „Kolikrát za těhotenství by se měla rodička podrobit fyziologickému vyšetření?“

MUDr. Michael Halaška: „Na to existuje standardní doporučení, kdy po 12. týdnu těhotenství kontrolujeme těhotné ženy á 4 týdny, po 27. týdnu těhotenství á 3 týdny, v závěru je pak po týdnu. Vyšetření jsou rozložená tak, aby byla kombinována s nejčastějšími screeningovými vyšetřeními (genetika, vady, cukrovka).“

Ivana: „Dobrý den, pane doktore. Zítra mne čeká prvotrimestrální screening. Pokud by snad byla třeba další vyšetření na vývojové vady, doporučil byste spíše amniocentézu, nebo Prenascan (že ho nehradí pojišťovny vím, nevadí)? Dále bych se chtěla zeptat na Váš názor ohledně injekce imunoglobulinu ve 28. týdnu při Rh faktoru negativním. Pokud bych vůči plodu nevytvářela protilátky, i tak by bylo lepší ji aplikovat? Děkuji mnohokrát.“

MUDr. Michael Halaška: „Ohledně aminocentézy a neinvazivního prenatálního testování (například Prenascan) je nutné si uvědomit, že aminocentéza má svoje rizika (odtok vody plodové cca 0,5 procenta max a následně možný potrat), ale je také přesnější. Neinvazivní prenatální testování ale zažívá obrovský rozvoj a má velký potenciál zařadit se mezi screeningová vyšetření, takže se rozhodně nejedná o nějaký komerční tah. Medicína založená na důkazech aplikaci imunoglobulinu zařadila do standardní péče, protože výrazně převažují výhody nad jakýmkoliv hypotetickým rizikem. Je to prevence zejména pro budoucí Vaše těhotenství.“

Martina Oppltová: „Dobrý den,měla bych na Vás dotaz - Je mi 42 let,lečím se s roztroušenou sklerózou po dobu 4 let a za poslední dva roky jsem neměla ataku.Léčba je Betaferon inj. Jsem rozvedená a nyní mám přítele se kterým by jsem chtěli rodinu.Přítel je mladší a bezdětný.Myslíte si,že by to nebyl problém a nebo jestli to lze pod lékařským dohledem?“

MUDr. Michael Halaška: „Pacientek s roztroušenou sklerózou přibývá a rozhodně nejste jediná, kdo o těhotenství uvažuje. Několik žen ročně samozřejmě také úspěšně rodí. Vyžaduje to ale speciální zajištění a pracoviště, která má zkušenosti (tedy zpravidla fakultní pracoviště). Ideální je vždy takto rizikové pacientky předem připravit - měla by proběhnout nejdříve konzultace s Vaším neurologem a následně perinatologem - tedy porodníkem, který s touto diagnózou má zkušenosti.“

Nikola: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na důležitost vyšetření těhotenské cukrovky. Tento test mám pár týdnů za sebou a pro další těhotenství uvažuji o nepodstoupení testování. Jak moc důležité jsou výsledky tohoto vyšetření pro monitorování průběhu těhotenství? Děkuji, Nikola“

MUDr. Michael Halaška: „Pravděpodobně jste podstoupil první vyšetření ve 12. týdnu těhotenství a Váš dotaz se týká vyšetření kolem 27. týdnu - oGTT. Plán vyšetření je doporučení, které má svoje opodstatnění. Vyšetření je jednoduché, znamená vypít sladkou tekutinu a přežít 3 odběry krve, což mi nepřipadá nějak drastické. Na druhou stranu nepoznaná těhotenská cukrovka, která se bohužel může během 2. trimestru rozvinout, má tak závažné důsledky, že bych samozřejmě doporučil to nevynechat. Rizika jsou zejména pro novorozence - nadměrná hmotnost, jiné rozložení tuku, výkyvy cukru po porodu a nestabilita, komplikovaný porod, riziko poranění rodičky při porodu. Dokonce se ukázalo, že děti narozené ženám s cukrovkou, mají zvýšené riziko do svého života.“

Iva: „Dobrý den, dá se z podrobného ultrazvuku poznat, že dítě bude mít hydronefrózu?“

MUDr. Michael Halaška: „Určitě dá a speciálně se na ledviny zaměřujeme ultrazvukem jak ve 20., tak ve 30. týdnu těhotenství. Samozřejmě hydronefroza může vzniknout i později.“

Veronika: „Dobry den. Jsem nyni ve 23tt a je to me treti tehotenstvi. Mam kr.skupinu a RH 0- . V obou predeslych tehotenstvich mi imunoglobulin nepichali, az po porodu. Neni to spatne?“

MUDr. Michael Halaška: „Tak se dělalo dříve, ale před krátkou dobou se to změnilo. Dříve se nabíraly protilátky v průběhu těhotenství, ale ukázalo se, že lepší je aplikovat rovnou imunoglobulin, proto ta změna.“

Ingrid z Telce: „Dobry den, zajimal by me vas nazor na nazor na domaci natrzeni vaku blan? Ano ci ne?“

MUDr. Michael Halaška: „Určitě ne. Zastávám názor, že vak blan, pokud je vše v pořádku a porod běží bez komplikací, je možná zachovat dokud nepraskne sám, nebo na úplný závěr porodu. Existují na to i studie, které to potvrzují. Protržení doma s sebou může nést riziko propadnutí pupečníku, které je sice vzácné, ale sám jsem ho zažil již asi 5x a vyžaduje ihned nutnost odborně zareagovat a provést urgentní císařský řez (v řádech minut), což z domova nestihnete.“

Nikol: „Dobrý den pane primáři, chtěla bych se zeptat jestli je velké procento opakovaných potratů v druhém trimestru těhotenství? Bohužel jsem předčasně porodila mrtvé dítě v 6 měsíci těhotenství. Důvod abrupce placenty.Podotykám, že dítě i já jsme byli zdraví.Co můžu dělat, aby se mi situace neopakovala?Můj gynekolog mi řekl, že se to někdy bohužel stává.Děkuji za případnou odpověď.Krásný den přeji.Nikol“

MUDr. Michael Halaška: „V 1. trimestru k tomu dochází ve 20-30% v závislosti na rizikových faktorech a věku ženy. Ve 2. trimestru se jedná o vzácný stav. Někdy se podaří najít důvod (infekce, protilátky...), někdy bohužel ne a je to stav náhody. Abrupce placenty je většinou v souvislosti se špatně uloženou placentou na základě předchozího intrauterinního výkonu (kyretáž, interupce). V souhlasu s Vaším gynekologem bych ale nepředpokládal, že se to bude opakovat.“

Renata: „Je mi 41 let a jsem ve třetím měsíci těhotenství.Byla jsem již na odběru krve kvůli genetice a byl mi dělán ultrazvuk kvůli páteři dítěte.Vše by mělo být v pořádku,přesto mám jít znovu na odběr krve ohledně genetiky.Dělají se tato vyšetření jen kvůli mému věku? Ještě mám jeden dotaz.Mám Rh faktor negativní,je nutné zjišťovat i Rh faktor otce dítěte?“

MUDr. Michael Halaška: „Věk je rizikový faktor a dříve bylo standardem nad 35 let provést aminocentézu. To naštěstí již není nutné a snažíme se to nahradit neivazivními metodami, jako jsou ultrazvuková a krevní vyšetření. Pokud je Vám to doporučeno, tak bych šel. Rh faktor u muže není potřeba vyšetřovat. Stejně Vám bude doporučeno ve 28. týdnu dostat injekci imunoglobulinu bez ohledu na protilátky. Vychází to z mnoho studií.“

Petra: „Dobrý den, od zacatu jsem doma.Mam neco s placentou- nedrzi a nekdy malo krvacim, spinim sem tam ne moc. Je mozne ze se to po 12 TT upravi?, mam dufaston, lezim, je neco co by pomohlo aby to bylo v poradku a jestli lezi take pacientky cele tehotenstvi? Děkuji“

MUDr. Michael Halaška: „Krvácení v 1. trimestru je velice časté, vyskytuje se kolem 10% těhotenství, a zpravidla časem ustane. Pochybuji, že budete muset ležet, nebojte se.“

Eliška: „Dobrý den, nevěděla jsem, že jsem těhotná a v cca 10 tt jsem byla na rentgenu zubů, na sobě jsem měla olověnou zástěru. Může to nějakým způsobem mít vliv na plod ? Děkuji za informaci.“

MUDr. Michael Halaška: „Určitě ne. riziko 0%. malá dávka a velká vzdálenost.“

Mžiková: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jsem těhotná.(po druhé) Minulou středu jsem byla u gynekologa byla jsem 5+5tt a moc tam vidět ještě nebylo. Včera jsem byla opět(po týdnu) A nepovyrostlo to ani o kousek. Tak mě doktor poslal na hcg.výsledky Hcg je pry adekvátní 10700 je to prý hodnota co se týče podle hcg prosperující ale zase podle ultrazvuku je to nevyvyjici se. Příští týden ve středu mám znova přijít na ultrazvuk. Chtěla jsem se zeptat jaká je šance že plod ještě vyroste? Moc děkuji za odpověď. Mžiková“

MUDr. Michael Halaška: „Otázka je, jestli je v dutině děložní bezpečně vidět opravdu těhotenství. Pokud stoupá HCG a v děloze se nic neděje, je nutné myslet na riziko mimoděložního těhotenství, které zpravidla vyžaduje malou laparoskopickou operaci.“

Mirka: „Vazeny pane primari, chtela bych se Vas zeptat ohledne cerklage - jsem ve 21.tydnu gravidity a delozni cipek mam otevreny na 1 cm. Provadi se stale tento zakrok a pokud ano, od jakeho nalezu na cipku? Velmi dekuji.“

MUDr. Michael Halaška: „Těžká otázka a každý Vám odpoví jinak. Přistupujeme k tomu velice vzácně, když už není co ztratit. Samotná cerclage může teoreticky dráždit ke kontrakcím.. Hlavně bych se snažil řešit riziko intraamniální infekce - vaginální léčba, antibiotika celkově.“

Zina: „Dobrý den pane docente, dcera si léčí astma inhalačními kortikoidy, je tato léčba vhodná i v těhotenství? A dále má autoimunitní onemocnění štítné žlázy, jak dlouho před početím dítěte musí mít vyrovnanou hladinu hormonů? Děkuji“

MUDr. Michael Halaška: „Asthma jsou velmi časté onemocnění a umíme s ním poradit i v těhotenství, takže se obávat nemusíte. Štítná žláza je také častý problém a endokrinolog v průběhu těhotenství upravuje dávkování léků.“

Lucie Zemanová: „Dobrý den, je v pořádku pokud během těhotenství do cházím ke svému gynekologovi po celou dobu (až do převzetí porodnicí) do poradny v intervalech 6 týdnů? Děkuji, pěkný den. Lucie Zemanová, Praha Jablonecká 717, 19000“

MUDr. Michael Halaška: „Intervaly jsou zpravidla kratší (do 27. týdne á 4 týdny, poté á 3 týdny, od 36. týdne á 1 týden).“

Anna Kocianová: „Dobrý den pane doktore, zajímalo by mě, když jsem byla před 15ti lety ozařovaná kvůli nádoru brzlíku. Timomu, čili mi ozařovali pravou stranu hrudníku, zda to může mít nějakej dopad na moje miminko které teď čekám, jsem ve 25tt. Zatím mi všechny screeningy vyšli v pořádku. Ještě by mě zajímalo, zda byste u mě zvolil císař nebo spontánní porod. Mám odebráno 1 žebro, některé mám poškozené a z důvodu odebrání kousku plíce o nižžší kapacitu plic, dále mám spondyartrozu a artrozu SI skloubení, Momentálně ještě tříselnou kýlu. Pokud byste volil CS, tak jaký? Ráda bych byla při vědomí. Děkuji A.Koc“

MUDr. Michael Halaška: „Riziko pro plod minimální. Riziko pro kojení ano(je možné, že pravý prs nebude produkovat mléko v plné míře). Kvůli žebru indikace k SC není, kapacitu plic musí zhodnotit plicař a k vedení porodu se musí vyjádřit on. Císařský řez je poměrně standardizovaný a jednotný, nevím, jaké varianty myslíte.“

Jana: „Dobry den pane primari, je mi 42 a jsem v prvnim trimestru po IVF. Me prvni tehotenstvi v roce 2014 bylo ukonceno ve 24.tydnu kvuli tezke preeklampsii. Nyni moje tehotenstvi probiha v poradku, ale to jsem pri prvnim mela take ..potize se objevily az ve ctvrtem ci patem mesici. Dochazim na kliniku do Prahy, kde mi bylo provedeno IVF, ale Ti si me nechaji jen do 12. tydne, pote prechazim ke svemu gynekologovi. Myslite, ze bych mela byt nejak vice sledovana? Doma si merim tlak obcas amaterskym domacim pristrojem a tlak je zvyseny.“

MUDr. Michael Halaška: „Bohužel riziko máte výrazně zvýšené, zvláště po otěhotnění pomocí IVF. Do 12. týdne riziko samozřejmě není žádné, hlavní rizika nastávají až výrazně později. Dobrou zprávou pro Vás je, že existuje nové vyšetření z krve, které dokáže velice přesně předpovídat riziko. Specialistou na preeklampsii je as. MUDr. Radovan Vlk (viz úterní Sama doma), který nyní působí ve FN Královské Vinohrady.“

Daniela Fusková: „Dobrý den, pane doktore, dne 22.2.2017 jsem si našla malou kuličku v pravém prsu, hned po 14 dnech jsem podstoupila diopsii prsu a bylo mi sděleno, že se jedná o triple negativní karcinom pravého prsu klinicky T2N0M0-invazivní karcinom NST G3 triple negat, ER a PR negat, Ki-67 90%, HER2/neu 0. Jsem těhotná, čekáme dvouvaječná dvojčata. Dnes jsem 24+6 a toto úterý jsem postoupila první chemoter. léčbu (ve 24+4tt) -neoadjuvantní chem. AC 4x-paclitactel/carboplatina 12x. Léčím se ve FN Olomouc u prof. MUDr. Ph.D. Bohuslava Melichara. Onkolog plánuje 4 dávky chem.do porodu po 14 dnech a poté 2 týdny bez chem. a porod císař. řezem. Gynekolog by chtěl těhot. udržet co nejdéle a rodit až kolem 36 tt. Prosím, co byste doporučil?“

MUDr. Michael Halaška: „Vhodný odstup od poslední chemoterapie je ale 3 týdny. Také bych se snažil udržet těhotenství co nejdéle, vzhledem k dvojčatům to ale do termínu nebude. Důvodem je negativní vliv předčasného porodu, který je horší než chemoterapie. Můžete se objednat na konzultaci - mhalaska@seznam.cz.“

Marketa: „Dobry den, pane doktore, jsem podruhe tehotna, prvni tehotenstvi ve 30 letech bez problemu, nyni po 6 letech jsem v jednom kuse nemocna, neustale virosy, vzhledem k chybeni krcnich mandli temer vzdy nasleduje virova bronchitida (nizke CRP), jednou ve 14.tydnu dvoudenni gastroentetitida. Nyni jsem ve 20.tydnu, opet kasel s nehnisavou expektoraci. Jsem celou dobu doma, ale vzdy me nakazi manzel ci dcera.. Muze nektere ze zminenych onemocneni zpusobit poskozeni plodu, napr.mozku vcetne smyslovych organu? Velice dekuji.“

MUDr. Michael Halaška: „Neřekl bych. Takových žen jsou tisíce, i s mnohem závažnějšími chorobami a prokázaný vliv na plod není. K posouzení Vašeho praktického lékaře je zda při podezření na bakteriální infekt nepřeléčit antibiotiky.“

Dotaz: „Která vyšetření v době rizikového těhotenství jsou nejdůležitější?“

MUDr. Michael Halaška: „Odběry ve 12. týdnu, ultrazvuková vyšetření (12., 20., 30. týden), pravidelné kontroly (TK, moč). Každé má jiný cíl a těžko lze říci, které je nejdůležitější.“

Kali: „Pane doktore, doporucujete spolecne vikendy otcu s detmi zvane Apalucha? Ma to prinos pro osobnostni vyvoj ditete? Jaky je idealni vek ditete pro takovou akci?“

MUDr. Michael Halaška: „Osobně mám 3 děti a od 3 let věku se všemi na Apaluchy jezdím. Nejlepší věc - otcové se snaží, děti zažívají drsnější péči a manželky si mohou odpočinout. Jen nesmí nikdo vynášet videa na facebook.“

Michaela: „Dobrý den přeji pane doktore,jsem v 5 měsíci těhotenství.Je mi 32let.První těhotenství jsem bohužel potratila a to v druhém trimestru.Dítě se udusilo v děloze.Zjistili mi z nedostatku železa a také abrupci placenty. Neprodělala jsem předtím žádné kyretáže ani interupce.Kyretáž mi prováděli v prvním těhotenství,kdy jsem potratila.Myslite, že je možné,aby se situace opakovala? Zatím žádné potíže nemám.Jestli je důvod odtrhnutí placenty z nedostatku železa v krvi?Nikdo mi nedal žádné vysvětlení proč se to stalo...“

MUDr. Michael Halaška: „Asi trochu nepřesné informace. Z nedostatku železa k tomu rozhodně nedošlo. Důvodem byla ta abrupce, ale ne vždy k ní máme vysvětlení.“

ASCONA: „Kdy v těhotenství je potřeba udělat fyziologické vyšetření?“

MUDr. Michael Halaška: „Existuje rozpis pravidelných vyšetření, která začínají od 12. týdne těhotenství. Zahrnují různé odběry, ultrazvuk, měření tlaku..“