Chat

host

Mgr. Ing. Markéta Pravdová

Ukončení pracovního poměru

Záznam chatu ze středy 22. února 2017

Radka: „Dobrý den, když dostanu jinou pracovní nabídku a podám výpověď současnému zaměstnavateli kdy nejdříve mi může vyhovět (propustit)a jak je to s nevybranou dovolenou. Musí mi ji proplatit nebo dát možnost si ji vybrat? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Pokud by se Vám podařilo se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru, pak záleží na dohodě se zaměstnavatelem, ke kterému dni sjednáte ukončení pracovního poměru. Nevyčerpanou dovolenou ke dni ukončení pracovního poměru Vám zaměstnavatel musí proplatit. Nicméně často bývá obvyklý postup, že zaměstnavatel nařídí čerpání dovolené na dobu výpovědní doby.“

Jitka B.: „Dobrý den, prosím jak ukončit pracovní poměr po rodičovské dovolené? Běží také nějaká výpovědní lhůta? Děkuji.“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Pokud obě strany mají zájem na ukončení pracovního poměru, stačí uzavřít písemnou dohodu, ke kterému dni pracovní poměr končí. Pokud byste dávala výpověď, pak běží výpovědní doba dva měsíce (od prvního dne měsíce následujícího po doručení výpovědi zaměstnavateli). Vycházím z toho, že v pracovní smlouvě jste neměla sjednánu výpovědní dobu delší než dva měsíce.“

Ivana: „Dobrý den, v létě 7/17 mi končí mateřská dovolená, už se nechci vrátit do stávající práce před MD, kdy mám dát výpověď, také 2 měsíce předem (tedy 5/17). A jak to mám co nejlépe sdělit šéfovi... Děkuji za informaci, Ivana.“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Výpověď můžete dát kdykoli, tj. už nyní. Nebo můžete postupovat tak, aby pracovní poměr skončil k datu, které se blíží ukončení rodičovské dovolené. Např. pokud výpověď dáte v průběhu května, pracovní poměr skončí ke konci července. Pokud se týká sdělení Vašemu nadřízenému, doporučuji mu Váš záměr zavolat, aby mohl plánovat potřebný počet zaměstnanců (nicméně samozřejmě záleží na osobnosti Vašeho vedoucího, tj. posoudit tuto otázku musíte sama).“

ALENA: „Dobrý den, pracuji již 26 let ve firmě a prošla jsem za tu dobu 3 x stěhováním a rekonstrukcí firmy - velké změny. V současné době firma není příliš ekonomicky zdravá - ne dobrá rozhodnutí majitele firmy. Majitel mi chce snížit plat , který mám smluvní.Nesouhlasím s tím a je mi naznačeno pokud nebudu souhlasit, že dostanu výpověď.Na co mám právo , pokud by na výpovědi trval. Je mi 59 let. Děkuji Alena“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Pokud máte mzdu sjednánu v pracovní smlouvě, pak Vám zaměstnavatel bez Vašeho souhlasu nemůže výši mzdy snížit. Pokud ekonomická situace zaměstnavatele není dobrá, je možné, že na straně zaměstnavatele padne rozhodnutí o organizačních změnách a snížení počtu zaměstnanců. Pokud by tomu tak opravdu bylo, pak bude na rozhodnutí zaměstnavatele, kterým zaměstnancům dá výpověď, tj. které určí jako nadbytečné. Nicméně organizační změny by měly být ekonomicky odůvodněny, neměly by být pouze formální za účelem "zbavení se konkrétního zaměstnance".“

Petra K.: „Dobrý den, prosím - mam smlouvu na dobu neurčitou, letos se mám vracet po 3-leté rodičovské do práce. Pokud bych se chtěla vracet pouze na částečný úvazek, musí mi zaměstnavatel vyhovět (stejné místo dle smlouvy nebo v tom případě jakákoli pozice)? Pokud nemůže vyhovět, platí v tomto případě povinnost výplaty odstupného ze strany zaměstnavatele, pokud bych nemohla znovu pracovat na plný úvazek, nebo prostě musím přijmout to co se nabízí, nebo pak odchod dohodou bez odstupného? Moc děkuji, Petra K.“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Vycházím z toho, že máte malé děti do 15 let, takže pokud zaměstnavateli nebrání vážné provozní důvody, pak by Vám měl upravit pracovní dobu, tj. snížit pracovní úvazek. Pokud by to provozní důvody zaměstnavateli neumožňovaly, může trvat na tom, ať vykonáváte práce dle pracovní smlouvy, tj. na plný úvazek. Pokud byste následně podala výpověď, odstupné Vám nebude náležet.“

Michal: „Dobrý den jsem dlouhodobe na nemocnekse a zamestnavatel mi ukoncil pracovní pomer na paragraf 66 pocas nemocenske ale jsme byl v skousebni dobe. Zajima me jestli to de ukoncit pomer . Dekuji“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Pracovní poměr může zaměstnavatel zrušit ve zkušební době i se zaměstnancem, který je v pracovní neschopnosti, výjimkou je prvních 14 dní pracovní neschopnosti, kdy zaměstnavatel vyplácí zaměstnanci náhradu mzdy“

Eva JANDOVÁ: „Milá paní Magistro, Jsem na Rodičovské dovolené do července, mám nabídku práce od Dubna u jiné firmy. Mohu dát výpověď dohodou. Ale když se nebudou chtít dohodnout, mohu již v Dubnu nastoupit a výpověď podat až teď v Březnu? Děkuji mnohokrát“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Dobrý den, zde se kombinuje několik otázek. Výpověď dohodou neexistuje, buď se zaměstnavatelem dohodnete na rozvázání pracovního poměru, nebo dáte výpověď a musíte respektovat výpovědní dobu. Pokud se týká souběžného zaměstnání, byla bych v tom opatrná, záleží, zda Vám jinou činnost nezakazuje Vaše pracovní smlouva, zda výkon jiné činnosti by nemohl nějak poškodit stávajícího zaměstnavatele atp.“

Veronika: „Dobrý den, pracuju jako ošetřovatel. V minulé práci mi ukončili pracovní poměr z toho důvodu, že jsem tam byla nejmladší, a v pracovní smlouvě jsme měli psané, péče o pacienty. Chodili jsme i do kuchyně, nebylo to v náplni práce. Jako nejmladšího mě tam posílali každý den. Pracovala jsem tam 2 roky. Jednoho dne jsem šla za staniční, a pak už to bylo. Má zaměstnavatel právo mi dát výpověď? Děkuji“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Bohužel bez znalosti okolností nemohu posoudit, zda byla výpověď oprávněná či nikoli. Pokud se týká zadávání práce, máte právo, aby Vám zaměstnavatel přiděloval práci dle pracovní smlouvy a nejste povinna vykonávat práci, která jde nad rámec sjednaného druhu práce v pracovní smlouvě.“

jana: „stal se mi pracovní úraz v práci mi podklouzly nohy a já upadla a už to bude měsíc a zaměstnavatel se mnou odmítá sepsat zprávu o úrazu nutí mne abych se do práce dostavila k sepsání i když ví že mám berle a nemohu a když se nedostavím hrozí mi výpovědí“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Dle mého názoru je povinností zaměstnavatele sepsat zprávu o úrazu a zaslat ji příslušným orgánům. Vy jste měla pouze u lékaře uvést, že se jednalo o pracovní úraz. Zaměstnavatel Vás současně nemůže nutit, abyste se dostavila do práce - předpokládám, že jste v pracovní neschopnosti. Současně Vám z důvodu nedostavení se do práce nemůže dát zaměstnavatel výpověď.“

Dezortová: „Dobrý den, měla bych dotaz. Jestli zaměstnanec, který má smlouvu na dobu určitou je povinní si sám zažádat o prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou? Děkuji Dezortová“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Zaměstnanec tuto povinnost nemá. Pokud i po uplynutí sjednané doby určité bude se souhlasem zaměstnavatele vykonávat sjednanou práci, bude se mít za to, že se pracovní smlouva změnila na dobu neurčitou.“

Lucie: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se do dvou měsíční výpovědní lhůty počítá i pracovní neschopnost na kterou jsem nastoupila týden po předání výpovědi. Nebo pokud tu dobu co budu marodit, budu muset odpracovat navíc. Děkuji za odpověď Lucie“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Pracovní neschopnost nebude mít na výpovědní dobu vliv, tj. pracovní neschopnost nebudete muset odpracovat.“

Lucka: „Dobrý den.Momentalně jsem na mateřské dovolené.V práci mám smlouvu na dobu neučito.Mateřskou jsem si zvolila u druheho ditete na 4 roky. at,zda mam narok na odstupne,Vím,až se vratím do prace,že mě ukončí pr.poměr.prodejna v mém měste skončila ,ale jinak firma stale existuje.Chci se zeptat jestli mám nárok na odstupne,když jsem si zvolila 4 roky.Děkuji“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Nárok na odstupné nesouvisí s délkou rodičovské dovolené ani s délkou poskytování rodičovského příspěvku, ale na výpovědním důvodu. Pokud dostanete výpověď z tzv. organizačních důvodů pro nadbytečnost, potom budete mít nárok na odstupné.“

Jana Hrachovcova: „Dobry den pani magistro, prosim o info jak mam postupovat..jsem na neschopence, jsem po IVF, prvni pokus mimodelozni, operace,tak jsem uz 3 mesice doma,dr.mi rekl at jsem doma,at nejsem v infekcnim prostredi,pracuji v lekarne ,zamestavatelce jsem to rekla ze jdu na ten zakrok,manzel je po 2 operacich a chemoterapii.byla jsem podepisovat papiry na dane a rekla mi ze chce se mnou ukoncit pracovni pomer.. Nemam vybranou dovolenou 17 dni. Nemuze me propustit? Poslala na mne uz 5x kontrolu....“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Po dobu pracovní neschopnosti s Vámi zaměstnavatel nemůže ukončit pracovní poměr výpovědí, ledaže by došlo ke zrušení zaměstnavatele. Po ukončení pracovní neschopnosti Vám zaměstnavatel může dát výpověď, ale pouze ze zákonem stanovených důvodů.“

Anna B.: „Dobrý den, omlouvám se, můj dotaz se netýká ukončení prac. poměru, ale mohla by jste mi poradit? Najdu v zákoníku práce, zda má zaměstnavatel právo odvolávat ze směn? Můj zaměstnavatel nás odvolává ze směny i 3h před začátkem směny. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Dle mého názoru Vás zaměstnavatel nemá možnost odvolat ze směny (s určitými výjimkami typu povodeň a jiná živelní událost). Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejméně 14 dní předem. Výjimku tvoří případ, kdy pro seznámení s rozvrhem pracovní doby byla se zaměstnavatelem sjednána kratší doba, i když i v tomto případě by lhůta v hodinách byla nepřiměřená (pokud projde novela zákoníku práce, tak by tato sjednaná lhůta neměla být kratší než 2 dny).“

Koubková: „Dobrý den, domluvili jsme se se zaměstnavatelem s koncem mé rodičovské dovolené na ukončení pracovního poměru z důvodu zrušení provozovny zaměstnavatele. Ve výpovědi mám napsáno, že mám nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrné mzdy. Výpověď podepsána 30.1.2017. Zaměstnavatel mi odstupné má vyplatit v dubnu společně s dovolenou. Zbývá mi tedy už jen čekat nebo musím vyřídit ještě nějaké papíry ohledně vyplacení? Vše už mám nechat na zaměstnavateli nebo jsou ještě nějaké podmínky z mé strany? Děkuji za odpověď“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „ano, pokud nebyla sjednána jiná lhůta, pak je odstupné splatné ve výplatním termínu za poslední měsíc trvání pracovního poměru, tj. u Vás s případnou mzdou za duben (tj. v květnu). Vy v této souvislosti žádné povinnosti nemáte.“

Ing. M. Smrčková: „Dobrý den, prosím o odpověď, když firma neprosperuje, zda můžu změnit zaměstnanci trvalý poměr na dobu neurčitou na poměr na dobu určitou? Děkuji“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Změna pracovního poměru je možná jen na základě písemné dohody zaměstnance a zaměstnavatele.“

Michal: „Dobrý den, mám jen krátký dotaz ohledně ukončení pracovního poměru ve zkušební lhůtě. Při podání této výpovědi může být pracovní poměr ihned ukončen, nebo se musí ze zákona čekat ještě několik dnů než dojde k ukončení? Děkuji za odpověď“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Pokud tzv. zrušíte pracovní poměr ve zkušební době, měl byste toto zrušení v písemné formě doručit zaměstnavateli a pracovní poměr, pokud nestanovíte jinak, končí dnem doručení zaměstnavateli“

Dasa: „Dobry den mam smlouvu na dobu urcitou do 30.4. Ale podarilo se mi sehnat praci mnohem lepsi uz od 20.3. Sefova mi dohodu o zruseni prac.pomeru roztrhala uz 15.2. lze tuto situaci nejak vyresit prosim“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Bohužel, musíte se domluvit na dohodě o rozvázání pracovního poměru. POkud se to nepodaří, musíte respektovat uzavřenou smlouvu a sjednanou dobu.“

Sabina: „Dobrý den, mám dotaz týkající se ochranné doby po skončení pracovního poměru. Vloni v srpnu jsem dala výpověď a v říjnu jsem zjistila, že jsem těhotná. Od září jsem vedená na ÚP. Mám nárok na mateřskou?...Mám rozjednaný prac.poměr na polov.úvazek, nástup v únoru. Zajistí mi tuto dávku nový zaměstnavatel?Děkuji.“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Ohledně nároku na mateřskou se prosím obraťte na Vám příslušnou správu sociálního zabezpečení, bude záležet, kolik máte tzv. započitatelné doby.“

Kristýna: „Dobrý den, zaměstavatel ukončil pracovní poměr na paragraf 55 za porušení směrnice vydanou zaměstnavatelem. K porušení uvedl to, že jsem si zaslala z firemního mailu mail na osobní mail. Na porušení směrnice mě neupozornil, ale ihned mě ukončil pracovní poměr. Může použít tento paragraf? Případně jak mám postupovat pokud nesouhlasím s tímto ukončením. Děkuji“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Předpokládám, že zaměstnavatel s Vámi okamžitě zrušil pracovní poměr z důvodu porušení povinností zvlášť hrubým způsobem, a to kvůli neoprávněnému užití firemního mailu. Neznám okolnosti a pokud jste současně neoprávněně neodeslala "citlivé" informace, pak se mi toto opatření jeví jako neadekvátní. V případě, že se domníváte, že pracovní poměr byl zrušen neoprávněně, musíte do dvou měsíců poté, co mělo dojít k ukončení pracovního poměru, podat žalobu u soudu.“

Lenka: „Dobrý den, pracují na dobu určitou - zástup za rodičovskou dovolenou jiné zaměstnankyně, nejdéle do 30. 6. 2018. Můžeme se mnou zaměstnavatel ukončit PP dříve než skončí pracovnici rodičovská dovolená.Děkuji.“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Ano, ale pouze z důvodů stanovených zákoníkem, jako by se jednalo o pracovní poměr na dobu neurčitou, tj. výpověď ze zákonných důvodů, popř. okamžité zrušení pracovního poměru opět ze zákonem stanovených důvodů.“

Alena: „Dobrý den, paní magistro, prosím o radu. Dne 1.1.2017 jsem nastoupila do nového zaměstnání a 17.1.2017 musela přejít do pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství). O svém těhotenství jsem při nástupu nevěděla. Může se mnou zaměstnavatel ukončit pracovní poměr ve zkušební době, pokud mám v pracovní smlouvě sjednánu tříměsíční výpovědní dobu?“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Pracovní poměr je možno ukončit ve zkušební době i s těhotnou zaměstnankyní, výjimkou je pouze prvních 14 dní pracovní neschopnosti, kdy zaměstnavatel vyplácí zaměstnanci náhradu mzdy.“

Barbora: „Dobrý den, mám dotaz za mou maminku. Té v práci nedávno sdělili, že ji propustí pro nadbytečnost, a zároveň že jí našli novou práci v jiné firmě, ale za mnohem méně peněz. A předem ji informovali, že odstupné určitě nedostane. Pokud se nepletu tím ale firma jedná protiprávně , že? Na koho se má obrátit, aby to odstupné dostala?“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Pokud zaměstnanec dostane výpověď z tzv. organizačních důvodů, potom má nárok na odstupné. Odstupné musí vrátit v poměrné výši pouze v případě, kdy se vrátí k témuž zaměstnavateli v době odpovídající počtu měsíčních výdělků, které dostal jako odstupné (např. pokud pracovní poměr skončil ke konci prosince, zaměstnanec dostal odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku, ale od 1. února nastoupí k témuž zaměstnavateli zpět, vrací odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku). Pokud zaměstnanec nastoupí jinam, odstupné vracet nemusí. V případě, kdy nedojde k vyplacení odstupného, potom svůj nárok budete muset uplatňovat u bývalého zaměstnavatele, a to v krajním případě i soudně.“

Novakova Petra: „Dobry den, v pondeli jsem dostala vypoved-jen slovne, s tim, ze jsi mam dobrat dovolenou a k poslednimu unoru podepiseme dohodu o ukonceni. Ted si dobiram dovolenou,ale dohodu nechci podepsat.Rekla sem, ze bud 2 mesice vypovedni doba nebo odstupne.Od pondeli nekomunikuji. V hlavnim pracovnim pomeru jsem byla-jsem od cervna 2014.Vubec nevim co delat.Dekuji.“

Mgr. Ing. Markéta Pravdová: „Ústní výpověď je neplatná a dohodu Vás nikdo nutit nemůže podepsat. Nevím, jaký má být výpovědní důvod, ale je otázkou, jestli zákonný výpovědní důvod existuje. Pokud ano, zaměstnavatel Vám bude muset doručit písemnou výpověď. Pokud Vám ji doručí až v březnu, výpovědní doba začne běžet až od 1. dubna. Pokud byste nyní onemocněla, po dobu pracovní neschopnosti Vám výpověď (až na výjimky) nemůže být dána.“